Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V současné době jsou firmy zahlcovány obrovským množstvím dat. Jejich zdrojem bývají firemní systémy (ERP, CRM, účetní a jiné vnitrofiremní systémy), externí dodavatelé (státní instituce, banky, výzkumné agentury), logy výrobních linek nebo také logy IT systémů.
Data obsahují nezměrné množství informací, které lidé potřebují transformovat ve znalosti a ty následně použít jako podklad pro svá rozhodnutí. A právě BI poskytuje nástroje, postupy a techniky vhodné pro extrakci informací z dat a nalezení relací mezi nimi.
Abychom toho byli schopni, potřebujeme systém, který by měl umět pokrýt následující oblasti:
Schématicky to lze vyjádřit takto:
Firemní systémy mají většinou svá data uskladněna v databázích rozdílných architektur a struktur. Na obrázku jsou to vnitropodnikové systémy ERP, CRM, software na sledování docházky (HR) a jako externí systémy jsou zastoupeny výpisy z banky nebo měnové kurzy.
Naším cílem je data ze všech zdrojů centralizovat, zobecnit, ale zároveň zachovat potřebnou detailnost. Takto připravená data slouží pro analýzy, reporty nebo modelování faktů, která nám jsou známá. Ta, která zůstala doposud skryta, se snaží odhalit metody dataminingu.
Co to v praxi znamená?
Na databáze ERP, CRM a HR systémů jsou napojeny datové pumpy (ETL), které automaticky nebo na vyžádání „vytáhnou“ nová data a uloží je do datového skladu. V případě banky nelze předpokládat přímý přístup do bankovní databáze, takže jako zdroj dat budou složit offline datové soubory (XLS, TXT, …). Kurzovní lístek bude nejspíše dostupný na webu dané bankovní instituce, takže zdrojem je webová stránka. V tomto případě ETL musí zajistit převod nestrukturovaných dat do podoby vyhovující datovému skladu, takže musí provést určitou transformaci (například vyhledání hodnot kurzů v HTML).
Datový sklad musí mít takové rozhraní, aby z něj bylo možné stavět reporty nebo jej použít jako zdroj pro analýzy či modelování. Datový sklad obsahuje možné kombinace všech vstupních dat. Jelikož je rozsah informací příliš komplexní, je množina „nabízených“ dat omezena podle oborového zájmu na její podmnožiny. Těmi jsou datová tržiště, která bývají realizována datovými kostkami (ne výhradně).
Jednotlivá oddělení firmy pak přistupují pouze ke svým informacím, nad kterými si spouštějí reporty, procházejí dashboardy, analyzují data a vytvářejí si modely.
Cílem je přinést každému uživateli co možno nejkomplexnější informace, ale zároveň v co nejjednodušší formě a co nejrychleji.
Poptávka po BI v poslední době značně roste. Svoji roli hraje nejen neustále narůstající množství dat, ale také vzdělanost manažerů v oblasti využití moderních nástrojů pro řízení firmy. Podle hesla „Co nemůžete změřit, nemůžete řídit“ se ve firmách generuje množství reportů, stanovují se KPI, která by se také měla měřit a vyhodnocovat, provádějí se analýzy, sestavují modely. BI sice není všelék, ale při vhodném nasazení a zejména interpretaci dokáže nalézt a také pomoci řešit problémy firmy.
Firmy jako IBM, Microsoft, Oracle, SAP si toto uvědomují a většinou na vrchol svých databázových produktů stavějí BI řešení. Jelikož se jedná o komplikované systémy zahrnující i umělou inteligenci, jejich cena nebývá právě nejnižší. Z tohoto důvodu firmy často sahají po nestandardních řešeních, jakými je třeba nevhodné použití tabulkových procesorů. Nakonec ale s rostoucím množstvím dat a požadavků tato řešení čím dál více uživatelům ztěžují práci a více než analýzám problémů se věnují hledání chyb ve vzorcích a překopírovaných tabulkách.
Svět open source nabízí pro BI několik nástrojů (BI Jasper, Palo, Pentaho). V našem seriálu se budeme zabývat řešením od spolešnosti Pentaho – Pentaho BI. To patří mezi nejrozšířenější a nejkomplexnější open source nástroje pro BI. Zahrnuje několik samostatných aplikací (Mondrian, Kettle, Weka, jfreecharts, …), které jsou samy o sobě velmi kvalitní, a proto i často nasazované. Neodmyslitelnou součástí uceleného BI řešení je databázový systém jako zdroj dat.
Pentaho je komerční opensource nástroj, který je k dispozici v Community edition a Enterprise edition. Community edition je vydávána pod GNU GPLv2 licencí a je plně zdarma. Enterprise edition je placená a obsahuje některé komponenty, které nejsou vydávány pod GNU GPL2 nebo jinou svobodnou licencí. Srovnání obou verzí naleznete na http://www.pentaho.com/products/. Jako u většiny komerčních verzí open source je hlavní rozdíl mezi Comunity a Enterprise edition hlavně v podpoře ze strany Pentaho nebo jejich partnerů. Vedle toho Enterprice edition obsahuje i vylepšení, jako jsou Single-sing on, analyzátor výkonu systému nebo pokročilý grafický analyzátor OLAP kostek. Obě edice mají stejný základ, a to javovskou web aplikaci, běžící v aplikačním serveru (Tomcat, JBoss nebo třeba Glassfish). Některé moduly (designer kostek, reportů, ETL) jsou tvořeny samostatnými aplikacemi. Výsledek je publikován na server s Pentaho BI.
Pentaho ve spojení s dobře navrženým datovým skladem je velmi výkonný a spolehlivý nástroj na BI. S přehledem obstojí i v konkurenci proprietárních řešení. Díky možnosti integrace do jiných prostředí (intranet, vlastní aplikace) umožňuje pohodlně reportovat a analyzovat data, bez nutnosti složitých a krkolomých řešení. Pevně věřím, že vám bude tento seriál nápomocen.
První díl tohoto seriálu má úvodní, informativní charakter. Příště si rozběhneme komunitní verzi, ukážeme si její nastavení proti databázi PostgreSQL a provedeme si základní přizpůsobení.
Na shledanou s Pentaho
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: