Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
[ 2417.955] ================ WARNING WARNING WARNING WARNING ================ [ 2417.955] This server has a video driver ABI version of 7.0 that is not supported by this NVIDIA driver. Please check http://www.nvidia.com/ for driver updates or downgrade to an X server with a supported driver ABI. [ 2417.955] ================================================================= [ 2417.955] (II) LoadModule: "nouveau"
Ale v openSUSE chybí jednoduchý „one click“ nástroj, jaký je např. v UbuntuOne click nástroj je v opensuse (na rozdíl od Ubuntu) pro instalaci naprosto čehokoli. U ovladačů HW to dokonce funguje tak, že se drivery instalují automaticky. Přidám-li HW nebo repozitář s driverem, příslušný balíček se mi sám označí k instalaci. V tomto konkrétním příkladě ovšem chybí jak blob nVidie tak blob ATI (nevím zda nepodporují kernel, Xorg, nebo co...), jejich repozitáře nejsou zatím k dispozici. Nástroj tedy rozhodně nechybí, jen v současné době není k dispozici binární ovladač. Co jsem zkoušel, tak Geforce řady 9000 funguje s nouveau dobře, nefungují pouze efekty kwinu. Radeony HD3000 a HD4000 jsou pak naprosto bezproblémové a začínám vážně uvažovat o pořízení nějaké HD4350. Binární driver nVidie je v konfliktu s KMS, které dnes oss ovladače využívají, ale to je problém nvidie a její politiky a neochoty otevřit ovladač. Kdo chce blob, nechť si KMS vypne, i když nepochybuji že po zprovoznění nvidia repozitáře to udělá instalační skript nějak sám.
kdyby mi v openSUSE 11.3 fungovalo odhlášení, restart či vypnutí.To je skutečně nemilé. Mě odhlašování, restart a shutdown fungují naprosto standardním způsobem.
Pokud tedy spokojeně používáte openSUSE 11.2, možná chvilku vydržte, než se 11.3 „ustálí“.Já doporučuji pravý opak. Nejen díky novému kernelu, kms a ovladačům se z 11.2 na 11.3 rozhodně vyplatí přejít. Novinek je fakt hodně. 11.3 je navíc rychlejší než v recenzi zmiňované poslední Ubuntu.
tobě to funguje, mě nikoli. je to chyba moje, nebo opensuse?Vzhledem k Hodnocení recenze, které prakticky začíná větou "začnu negativy", a celé hodnocení pak už jen vypočítává negativa to vypadá spíše na nějakou zaujatost. Vždyť skvělých novinek je zde celá řada! Věta ...nechápu, proč bych měl v roce 2010 řešit jakkoli banální problémy. Toto se zkrátka nemá stávat... si skutečně říká o to, aby se člověk prohrabal třeba tvými recenzemi Ubuntu, které je vydání od vydání stále rozbitější a nedodělanější, a přesto jej nekritizuješ. (viz Pulse-audio, GEM, Grub2, GDM a jiné bezhlavé nasazování ranných nedodělků hraničící s nepoužitelností) Nekřivdíš Opensuse tak trošku?
Není chybou distribuce, když nVidia nepodporuje kms. To je chyba jen a pouze ATI a nVidie.To je pravda, ale pro uživatele, který najednou nemá funkční podporu pro svou grafiku, je to trošku problém, že? Nový uživatel, který nemá ponětí o rozdílech mezi svobodnými a proprietárními ovladači, netuší, co je KMS, a už vůbec nemá zdání, co je Nouveau, to prostě znamená, že "distro nefunguje".
Tolik let svévolně obchází či dokonce porušují licenci kerneluPokud vím, tak sám Linus opakovaně potvrdil, že blob od Nvidie nepovažuje za porušení GPL. Viz šedá oblast a ovladače původně vyvinuté pro jiné OS.
a teď s příchodem KMS padli oba tito výrobci na hubu. Dobře jim tak.Moc bych si přál, aby ty jejich propr. ovladače podporovaly KMS, nebo aby je rovnou vydali se svobodnou licencí. Ale ani jedno není v nejbližší době moc pravděpodobné (i když AMD se snaží). Do té doby jsou to uživatelé, kdo padá na hubu, když se po instalaci distribuci dostanou do podobné situace jako autor článku. Viz výše.
To je pravda, ale pro uživatele, který najednou nemá funkční podporu pro svou grafiku, je to trošku problém, že? Nový uživatel, který nemá ponětí o rozdílech mezi svobodnými a proprietárními ovladači, netuší, co je KMS, a už vůbec nemá zdání, co je Nouveau, to prostě znamená, že "distro nefunguje".
Moc bych si přál, aby ty jejich propr. ovladače podporovaly KMS, nebo aby je rovnou vydali se svobodnou licencí. Ale ani jedno není v nejbližší době moc pravděpodobné (i když AMD se snaží). Do té doby jsou to uživatelé, kdo padá na hubu, když se po instalaci distribuci dostanou do podobné situace jako autor článku. Viz výše.Pánové. Já bych vám moc přál alespoň špetku soudnosti. Návody Ubuntu jsou přeplněné postupy do příkazové řádky a s těmito postupy se uživatel potýká dnes a denně, ale to vašemu modelovému "novému uživateli" zjevně nevadí. Naproti tomu je Opensuse téměř kompletně nakonfigurovatelné v grafice, ale už při prvním problému, který musí uživatel řešit ručně (a řešení je zdokumentované a triviální), ho kritizujete? Na rozdíl od Ubuntu nemusí uživatel otevírat to jistě velmi uživatelsky přívětivé Vi, nano, dokonce ani gedit. KMS může vypnout klikáním v Yastu přes Yast-editor souborů /etc/sysconfig, protože Yast umí i tohle.
Pokud vím, tak sám Linus opakovaně potvrdil, že blob od Nvidie nepovažuje za porušení GPL. Viz šedá oblast a ovladače původně vyvinuté pro jiné OS.Kde není žalobce, není ani soudce. Kategoricky navíc nic netvrdím. Myslím, že je ale každému evidentně jasné, že proprietární ovladač do GPL kernelu nepatří, a kdo se o to úspěšně formou různých LGPL API snaží minimálně licenci kernelu obchází.
Pánové. Já bych vám moc přál alespoň špetku soudnosti. Návody Ubuntu...A já bych si přál vědět, kde ve svém komentáři srovnávám s Ubuntu
Nesmyslné hodnotové soudy horší/lepší jsem pokud vím nikde nezmínil.Hmm... Návody Ubuntu jsou přeplněné [...] Naproti tomu je Opensuse a nebo: Na rozdíl od Ubuntu [...] Yast umí i tohle. Jestli tohle není srovnávání openSUSE s Ubuntu, tak už nevím, co by mělo být
Opensuse s Ubuntu je autorem skutečně srovnávánoJenže já nereagoval na autora článku, nýbrž na tvůj komentář. A na zcela konkrétní věci. Poukázal jsem na některé problémy v openSUSE a ty jsi odpověděl tím, že openSUSE na tom je lépe než Ubuntu, které já vůbec nezmínil.
Jestli tohle není srovnávání openSUSE s Ubuntu, tak už nevím, co by mělo býtTo přece nejsou hodnotové soudy lepší horší. Jen se snažím autorovi ukázat, že se zřejmě ani nesnažil být nezaujatý.
Jenže já nereagoval na autora článku, nýbrž na tvůj komentář. A na zcela konkrétní věci. Poukázal jsem na některé problémy v openSUSE a ty jsi odpověděl tím, že openSUSE na tom je lépe než Ubuntu, které já vůbec nezmínil.Myslím, že nejlepší bude omluvit se za mé drobné nedorozumění. Vrátím se tedy zpět k tvé první reakci:
To je pravda, ale pro uživatele, který najednou nemá funkční podporu pro svou grafiku, je to trošku problém, že? Nový uživatel, který nemá ponětí o rozdílech mezi svobodnými a proprietárními ovladači, netuší, co je KMS, a už vůbec nemá zdání, co je Nouveau, to prostě znamená, že "distro nefunguje".Nadpoloviční většina grafických jader je od Intelu, ATI má již velmi ucházející oss radeon driver, nouveau navzdory nVidii také pokročilo. Komu tedy má Opensuse vyjít vstříc? Uživatelům binárního blobu? Nebo uživatelům OSS ovladačů Intel+radeon+nouveau? Zřejmě bude vždy jedna skupina nespokojena.
Su to ale looseri. Nikde nevidim snahu o zlepsenie uzivatelskej privetivosti tak, ako to robi Ubuntu.Můžeš přiložit ruku k dílu, a ikonky si domalovat, nahrát do upstreamu a dokázat jim že nejsi looser.
[ 2417.955] ================ WARNING WARNING WARNING WARNING ================ [ 2417.955] This server has a video driver ABI version of 7.0 that is not supported by this NVIDIA driver. Please check http://www.nvidia.com/ for driver updates or downgrade to an X server with a supported driver ABI. [ 2417.955] ================================================================= [ 2417.955] (II) LoadModule: "nouveau"Yast si sice správně nacpal to co měl tedy x11-video-nvidiaG01 a nvidia-gfx01-kmp-default, ale bylo to prd platné. Černá obrazovka, musel jsem do INIT 3, upravit xorg.conf na driver nv a znovu to spustit, abych se dostal do X.
Na závěr ale nejotravnější věc. Možná se ptáte, proč v tomto článku není alespoň jeden screenshot GNOME. Byl by, kdyby mi v openSUSE 11.3 fungovalo odhlášení, restart či vypnutí. Nicméně po provedení kteréhokoli z těchto ukončovacích úkonů se jednoduše nic nestane, relace běží dál a já tak nejsem schopen ani přepnout z KDE na GNOME, ani vypnout PC. Jedinými řešeními jsou ty ve stylu shutdown -r now apod., což mě natolik znechutilo, že ke GNOME pouze konstatuji, že na 99 % vypadá stejně jako v 11.2. Možná je řešení tohoto problému naprosto banální, ale já jsem provedl čistou instalaci přes volbu KDE a nechápu, proč bych měl v roce 2010 řešit jakkoli banální problémy. Toto se zkrátka nemá stávat. Pokud tedy spokojeně používáte openSUSE 11.2, možná chvilku vydržte, než se 11.3 „ustálí“.Nevím asi jste měl něco špatně, čistá instalace + doplnění balíčků v instaláku a nic se neděje KDE i GNOME se ukončují jak chci. ?? A co takto dvakrát po sobě CTRL+ALT+BACKSPACE to nic neudělalo? Normálně se tím dají shodit X-ka. udělal jste restart po instalaci?
...čím více věcí lze nastavit v grafickém prostředí, tím více lidí se tak dostane hlouběji „do Linuxu“ (když se budou moci vyhnout příkazové řádce a konfiguračním souborům).
Uh. No já teda nemám pocit, že bych se během prvního roku s klikacím Ubuntu a pak SUSE dostal nějak hlouběji ,,do Linuxu``. To až s Archem v příkazové řádce při ruční editaci konfiguráků.
nie, nie su! Ono tazko porovnavat to, co nepozname, ze? Mozete mi uviest nejaku obdobu rc.conf u OpenSUSE alebo Ubuntu? Asi nie, ze?
vim /etc/sysconfig/*
.
Zbytek už tak nějak závisí na tom, zda člověk preferuje jeden velký soubor, nebo prostě pro každou věc mít jeden specializovaný konfigurák. OpenBSD má jeden (respektive dva, je tam ještě rc.conf.local
), kdežto ostatní systémy, jako třeba openSUSE, Fedora, Gentoo, Arch, nebo třeba NetBSD, ať nejsme jen u Linuxových distribucí, preferují oddělenou konfiguraci pro každý subsystém. Výhodou je třeba snadnější manipulace s oddělenými konfiguráky ze skriptů.
Některé z těchto systémů mají ještě globální rc.conf
. Ale podle mě to konfiguraci spíše komplikuje - patří nastavení xsession do globálního nastavení, nebo jinam?
Ja se jen nestacim divit, kolik lidi je lenivych jako prase... Nastroj One Click, ach jo. To muze vymyslet tak akorat chory mozek z Bubuntu nebo SuSE a diky takovym blbcum, zacina Linux vypadat a chovat se jako Windows. Vsechno se automatizuje, tak aby nemusel uzivatel zasahovat a to je spatne. Kouzlo Linuxu je prave v tom, ze dela co mu user rekne.Je lepsi mit moznost volby, One Click install nemusis pouzit, kdyz nechces. A budes se mozna divit, ja chci. A jeste se hodi dodat, ze automatizace a skriptovatelnost je vyhodou Linuxu.
Osobne jsem zkousel kdysi davno SuSE, Bubuntu, Mandrake. Vydrzel jsem to s nima asi 3 dny. Naprosto zvracene distra, SuSE a Mandrake jsou uplne zrudna distra, kde si hrajeme na to, ze "to" neco dela a funguje. Sh*t *Ubuntu je nedormdly Debian kde nic nefunguje.Tohle bude vypadat v bugzille rozkosne.
Osobne nechapu co je to za pokrok stale delat vse jen klikaci, aby uzivatel nebyl nucen nahodou premyslet. Kde to jsme? :(V dobe, kdy operacni system nema byt nejvyssi metou, ale prostredkem pro praci.
Je lepsi mit moznost volby, One Click install nemusis pouzit, kdyz nechces. A budes se mozna divit, ja chci. A jeste se hodi dodat, ze automatizace a skriptovatelnost je vyhodou Linuxu.To ja vsak nepopiram. At ma kazdy moznost volby. Chce-li Win, at je ma, chce-li klikaci Linux, at ho ma. Chtel jsem jen rici, ze se vyvoj Linuxu ubira spatnym smerem - dle meho soudu. Osobne nejsem zvedany na prihlouply automount, automaticke aktualizace a jine nastroje pohodlnych lidi, kteri nejsou schopni spustit Bash, napsat par prikazu ;) Samozrejme automaticaze a skriptovatelnost je fajn, ale ne u systemovych veci, tim se dostavame k logice MS, ktere se snazi uzivateli podhazovat sve napady a chce aby OS rozhodoval za uzivatele, coz je spatne. Uzivatel je ten, ktery ma rozhodovat o tom jestli vlozene CD bude pripojeno a nacteno, ci nikoliv. A o to me slo - o zbytecnou automatizaci ve stylu velkeho bratra MS...
V dobe, kdy operacni system nema byt nejvyssi metou, ale prostredkem pro praci.Vsak to byly vzdy - prostredkem pro praci.
Tiskni
Sdílej: