Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tuto funkcionalitu poskytuje v prvé řadě multiplatformní FreeFileSync, který také umí obsah adresářů sloučit, jak název naznačuje. Dále jsou to některé aplikace určené primárně pro srovnávání obsahu (textových) souborů, totiž Meld nebo KDiff3.
Nejsnáze použitelná aplikace, na kterou se podíváme, je Meld. Díky tomu, že běží v Pythonu a používá PyGTK, je potenciálně multiplatformní a ani nevyžaduje instalaci, pokud máte v systému nezbytné knihovny. V únoru vydaná verze 3.11 už používá GTK+ 3 a úžeji se integruje s GNOME 3, ale v repozitářích většiny distribucí stále obvykle najdeme starší Meld 1.8.x, který závisí na GTK+ 2.
Jestliže používáte aktuální prostředí KDE Plasma Workspace s integrací GTK+ aplikací, resp. motivem vzhledu oxygen-gtk
nebo QtCurve, je pravděpodobné, že Meld z řady 1.8 bude padat při pokusu o výběr adresáře k porovnání. V současné době to jde jen obejít tak, že změníte motiv vzhledu GTK2 aplikací. V KDE tak můžete učinit v Nastavení systému, Vzhled aplikací na kartě GTK.
Použití je prosté, stačí otevřít novou kartu, v ní vybrat Porovnávání složek a dva (příp. tři) adresáře ke srovnání a potvrdit výběr tlačítkem Porovnat. Adresářové stromy se pak zobrazí vedle sebe se zvýrazněnými rozdíly. Pomocí tlačítek Kopírovat nalevo/Kopírovat napravo/Smazat (klávesové zkratky Alt+šipka vlevo/vpravo, Delete) můžeme obsah vlastně synchronizovat. Ale nedoporučuji takto kopírovat větší objemy dat, protože uživatelské rozhraní během provádění příslušných operací zamrzne a ani se nikde nezobrazují informace o průběhu. Můžeme také porovnávat nebo slučovat textové soubory (binární nikoliv – oproti KDiff3, který bude následovat).
Pokud manipulujete s objemnými daty (v řádu gigabajtů), ve kterých dochází jen ke změnám typu přidání/odebrání souboru, můžete porovnávání urychlit tím, že v konfiguračním dialogu povolíte, aby se srovnávala pouze velikost a čas změny souborů, ne celý obsah.
KDiff3 zmiňuji spíš jen pro úplnost, je totiž sice nabitý funkcemi, nicméně ovládání rozhodně není intuitivní – vývoj navíc stagnuje. Z názvu by se mohlo zdát, že aplikace má nějakou souvislost s projektem KDE a skutečně tomu tak je. KDiff3 se tak umí integrovat se zbytkem prostředí, ať už jde o prostou položku ve kontextové nabídce ve správci souborů nebo rovnou KIO slaves. Na druhou stranu, pokud závislosti na knihovnách KDE zrovna neholdujete, existuje také sestavení, které používá pouze čisté Qt4; v Ubuntu se odpovídající balíček jmenuje kdiff3-qt
.
Jak tedy vlastně porovnat více adresářů v KDiff3? V dialogu po spuštění si vyberete dva nebo tři adresáře a příp. operaci, která se s nimi má provést, a nový adresář, do kterého se má uložit výsledek. To je ta jednodušší část.
Pak se zobrazí vizualizace porovnání: seznam souborů/adresářů a ve sloupcích A a B (a příp. C) barevně zvýrazněno, zda se v příslušném zdroji daný soubor/adresář vyskytuje. V pravé části okna je pak srovnání atributů vybrané položky mezi zdroji. Jenže co dál? Klíčový je sloupec Operace. Po klepnutí na položku v tomto sloupci se ne právě intuitivně zobrazí kontextová nabídka, ve které si můžeme vybrat, která verze se použije, zda se má položka prostě smazat, nebo zda chceme provést ruční sloučení. Změny pak provedeme pomocí klávesové zkratky F6 či F7, resp. odpovídajících položek v nabídce Adresář.
Jednou z výrazných výhod KDiff3 jsou možnosti nastavení, co a jak se má vlastně porovnávat. Tzn. maska srovnávaných souborů, nebo naopak maska názvů souborů, které se mají přeskočit; zda se mají následovat odkazy; zda se porovnává obsah, nebo jen metadata atp.
Nakonec FreeFileSync, tedy program skutečně určený k synchronizaci adresářů, nikoliv primárně porovnávání a slučování souborů. Je multiplatformní a používá knihovnu wxWidgets – jedním z důsledků je uživatelské rozhraní poněkud nezapadající na linuxový desktop; na druhou stranu je ovšem docela polopatické. Pro Ubuntu existuje PPA, u ostatních distribucí je to s instalací složitější. Název programu je pak také mírně nezvyklý – kdo by čekal velká písmena?
V každém ze dvou panelů si prostě vybereme adresář (nebo více adresářů) ke srovnání, příp. ho přetáhneme ze správce souborů (ano, táhni a pusť funguje). Tlačítkem Porovnat spustíme porovnávání a tlačítkem Synchronizovat pak přesun nebo kopírování dat. Konkrétní operace si nastavíme v dialogu vyvolaném přes zelené ozubené kolečko vpravo: situace, které mohou nastat (soubor jen na jedné straně, různé verze souboru), a příslušné akce (kopírování doleva/doprava, smazání atd.) jsou řádně blbuvzdorně reprezentovány piktogramy – naštěstí s nápovědou při přejetí kurzorem. Několik vcelku smysluplných nastavení je FFS v případě konfliktu soubory slučovat neumí, ani se neintegruje s žádnou aplikací, která by to uměla. Holt asi cena za přítulnost vůči běžnému uživateli.
Možností nastavení není mnoho, leč v principu jsou postačující. Ikonka trychtýře otevře dialog, ve kterém si můžeme nastavit soubory, jež se (ne)mají ve srovnání objevit. Modré ozubené kolečko mění parametry porovnávání, tj. jak se má FFS zařídit v případě výskytu odkazů a zda se mají soubory porovnávat byt po bytu, nebo jen podle atributů jako velikost a čas změny.
Několika běžným uživatelům jsem s úspěchem doporučil FreeFileSync jako nástroj pro usnadnění ručního “zálohování” (přesouvání adresářů mezi externími disky tak nějak od oka). Já příležitostně používám hlavně Meld, nikoliv však pro kopírování velkých objemů dat, např. při kopírování hudby do kapesního přehrávače – v tom případě raději sáhnu po rsync
, jemuž bylo věnováno nemálo slov v jiných článcích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Meld
V článku.
Beyond Compare
Proprietární software.
kdiff3
V článku.
DiffMerge
Proprietární software.
Diffuse
Nevšiml jsem si, že by umělo porovnávat adresáře.
SmartSynchronize
Proprietární software.
Kompare
Nevšiml jsem si, že by umělo porovnávat adresáře.
DeltaWalker
Proprietární software.
GNU Diffutils
AFAIK nemá GUI, resp. má...
Tkdiff
...GUI pro diff
, jenže AFAIK (zatím) neumí porovnávat adresáře. Jde použít dirdiff
nebo neudržovaný fork tkdiff+, ale přijde mi to dokonce víc přes ruku než KDiff3.
xxdiff
Díky, neznal jsem.
ECMerge
Proprietární software.
SemanticMerge
Proprietární software.
Staromódně dlouhodobě k plné spokojenosti užívám Krusader -> Nástroje -> Synchronizovat adresáře ...
Taky tak. Jen se obávám, abychom o tuhle možnost brzo nepřišli, protože v současnosti kód není udržovaný.