Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Vyhlašujeme tedy "Call for Papers" (hledání přednášejících a námětů). Pokud si myslíte, že můžete přispět něčím zajímavým pro ostatní uživatele Linuxu a OSS obecně, jste přesně ten, kterého hledáme! Napište nám!
Slibujeme atraktivní prostory FIT VUT v Brně, mnoho zajímavých přednášek, setkání se spoustou zajímavých lidí a další zlepšení vycházejících z ohlasů minulých ročníků.
Volné sdružení Linux v Brně ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix, FIT VUT v Brně, společností Red Hat Czech a dalšími partnery pro vás připravuje již 3. ročník osvětové a vzdělávací přednáškové akce LinuxAlt se zaměřením na Linux a ostatní otevřené operační systémy, otevřený software a komunikační technologie. Konference proběhne na půdě FIT VUT v Brně — Králově poli o prvním listopadovém víkendu 1. a 2. 11. 2008.
Letošní téma bychom rádi zaměřili na multimédia, takže pokud máte zkušenosti s kteroukoli z následujících oblastí, budete rozhodně vítáni. Přednášky by měly být především živé a plné ukázek. Hledáme tedy přednášky především z těchto oblastí:
Tabu nejsou ani ostatní témata. Pokud máte jakýkoli zajímavý námět, neváhejte nás kontaktovat!
Pokud máte zájem o vystoupení na konferenci LinuxAlt, zašlete jeho abstrakt na prednasky@linuxalt.cz, kde v několika větách stručně nastíníte téma přednášky, stručný bodový obsah pro zařazení do programu, předpokládanou délku (viz dále) a zaměření příspěvku (pro začátečníky, odborníky, vývojáře, administrátory). Abstrakt nepodceňujte, jelikož letos je v plánu udělat hlasování o nejžádanější přednášky, měl by váš abstrakt co nejpřesněji vystihovat to, na co se lidé mohou těšit.
Přednášky se budou konat v hodinových blocích (50 minut přednáška, 10 minut přestávka), blok je možno rozdělit na dvě 25minutové přednášky se souvisejícími tématy nebo spojit v dvojblok o 100 minutách. V čase přednášky počítejte i s pár minutami na dotazy.
Z konference bude opět pořízen audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z Internetu. Z celé akce bude nakonec sestaveno DVD s vlastním číslem ISBN, které bude obsahovat jak záznamy z přednášek, tak i ostatní materiály, pokud je jejich autoři poskytnou, a které nabídne přednášejícím možnost hodnocení v publikační činnosti. Vyhrazujeme si právo zveřejnit materiály a záznam přednášek pod svobodnou licencí. Preferované prezentační formáty dat jsou ODF a PDF, ovšem je vhodné zveřejnit i případný zdrojový dokument (např. TeX).
Konference je nezisková. Většinu nákladů tvoří cestovné, ubytování a strava pro lektory a pořadatele. Uvítáme proto vaše dary i sponzoring. Své nabídky můžete posílat na e-mail info@linuxalt.cz.
31. červen 2008 | Konečné datum dodání návrhů přihlášek pro lektory. |
3. září 2008 | Zveřejnění programu konference. |
20. října 2008 | Odevzdání textů do sborníku a kompletních dokumentů k přednáškám. |
1. a 2. listopadu 2008 | Konání konference. |
Pro bližší informace navštivte webové stránky linuxalt.cz nebo se zeptejte na emailové adrese info@linuxalt.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Z konference bude opět pořízen audiovizuální záznam, který bude volně dostupný všem ke stažení z Internetu.A to je plánováno na rok 2009 nebo 2010? Viz minulý ročník. Podle mě zanedbávají jednu z nejdůležitějších věcí, protože na ty záznamy se podívá (by se podívalo) mnohem víc lidí, než na tu konferenci přijde.