Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Univerzita Pardubice je jedinou vysokoškolskou institucí univerzitního typu v Pardubickém kraji. Má celkem sedm fakult a co do počtu studentů patří se svými více než 9 tisíci studenty do skupiny středně velkých veřejných vysokých škol ČR.
Studijní program Informační technologie je především určen pro výuku odborníků schopných navrhnout, realizovat a provozovat informační systémy a jejich moduly na podporu poznávacích, správních a řídících činností podniků a organizací. Bakalářské studium je zaměřeno zejména na oblast informačních technologií z hlediska metod zpracování informací, programovacích jazyků, výstavby a správy databází a aplikací systémové analýzy.
Absolventi získávají také základní znalosti v teoretických předmětech, jako jsou matematika, statistika a základy slaboproudé elektrotechniky. Dále jsou studentům poskytnuty základy ekonomie, managementu, marketingu a odborná jazyková příprava z jazyka německého a anglického.
Pardubická univerzita disponuje řadou počítačových učeben. Jedna z nich byla již delší dobu vybavena ultratenkými terminály Sun Ray. Na řídicím serveru je provozován operační systém Sun Solaris 9 a uživatelé pracují s grafickým rozhraním Java Desktop System. Toto prostředí je založené na Gnome, je poměrně náročné na výpočetní prostředky a hlavně nijak neomezuje uživatele ve výběru aplikací. To mělo dva důsledky. Za prvé nedostatek výkonu pro vědecké a vývojové nástroje typu NetBeans a za druhé využívání nepovolených aplikací v průběhu zkoušek.
Řešení výše popsaných problémů spočívá v nahrazení náročného a nevyhovujícího prostředí Java Desktop System virtuálním desktopem Raydesk, který je neporovnatelně šetrnější k systémovým prostředkům. Při návrhu řešení byl kladen důraz na co nejmenší změny ve stávající infrastruktuře. Řídicí server Sun Fire V20z byl ponechán, ale operační systém Solaris byl nahrazen Red Hat Enterprise Linuxem. Hlavní výhodou byl větší počet lokalizovaných aplikací, včetně výpočetní aplikace Matlab.
Nelehkým úkolem při realizaci virtuálních desktopů byla správa uživatelů. Zásadní požadavek zákazníka na využití stávajícího datové skladu studentů i členů fakult nás postavil před otázku synchronizace identit centrálního skladu MS Active Directory s požadavky virtuálního desktopu Raydesk. Centrální server s Red Hat Enterprise Linuxem a autorizační vrstvy virtuálního desktopu Raydesk byly nakonfigurovány pro autorizaci proti Microsoft Active Directory, přičemž jako prostředník slouží server Kerberos. Ten běží na stejném serveru MS Windows Server 2003 jako MS Active Directory a na serveru Red Hat Enterprise Linux je nainstalován lokální agent.
K synchronizaci identit dochází pouze jednou jednou za 24 hodin, a to vždy pouze jedním směrem. Univerzita tak může jako doposud udržovat správu identit na původním a jediném místě bez nutnosti duplikace. Systém Kerberos vytvoří každý den novou sadu lokálních uživatelů na Red hat Enterprise Linuxu, včetně jejich přístupových hesel, a ty jsou pak využívány virtuálním desktopem Raydesk.
Dodavatel Stickfish, s. r. o., nás oslovil svojí prezentací budoucího vývoje desktopových řešení z pohledu spotřeby energie, ale zejména centrální správy a údržby. Stickfish se nám jevil jako odborník v oblasti desktopových řešení postavených na terminálech Sun Ray. Protože již na fakultě provozujeme učebnu vybavenou klienty Sun Ray, hledali jsme vlastně efektivní desktopové řešení pro plochu uživatelů. Jelikož na akademickou půdy neodmyslitelně patří řešení open source, absolvovali jsme několik testů s prostředími Sun Java Desktop, GNOME apod. Vzhledem k serverovému vybavení pro učebnu nám původní řešení společnosti Sun příliš nevyhovovalo, zejména co se týká systémových nároků na server.
Naším požadavkem byla taktéž jednotná centrální správa uživatelů, protože v učebnách dochází k vysoké frekvenci výměny studentů a pro výuku různých předmětů se používají odlišné nástroje. Zejména zásahy do konfigurace a změny parametrů zatěžují provozovatele učeben nad rámec běžné výuky. Z tohoto důvodu se nám jevil Raydesk jako vhodné řešení splňující naše unikátní požadavky a byli jsme překvapeni, že je takový produkt na trhu dostupný. Vlastní implementace proběhla hladce díky přípravě testovacího pilotu. Předmětem zkušebního provozu bylo také napojení na centrální správu identit na MS Active Directory a i s tímto požadavkem si před bezešvým přechodem na ostrý provoz společnost Stickfish poradila.
Mgr. Tomáš Hudec
Katedra informačních technologií, Fakulta elektrotechniky a informatiky
Univerzita Pardubice
Stickfish je ICT firma specializující se na technologie enterprise Linux a UNIX. Její strategií je dodávat ucelená řešení: od analýzy požadavků, nalezení nejvhodnější varianty, až po školení, následnou technickou podporu nebo outsourcing správy. Stickfish poskytuje řešení předních výrobců, jako jsou Sun, IBM, Red Hat, Oracle či VMware, vyspělé síťové prvky Juniper a Cisco a dále vlastní vysoce bezpečné a rychlé řešení virtuálního enterprise desktopu Raydesk. Stickfish provozuje známé elektronické obchody 64bit.cz a AbcHost.cz stejně jako populární technicky orientované internetové portály AbcLinuxu.cz a ITBiz.cz.
Použité ochranné známky jsou majetkem svých vlastníků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
na HW akceleraci zapomeňte, na OpenGL zapomeňte, všechno se tahá po síti a podle toho to taky vypadá
To je pravda, na druhou stranu není třeba živit tlusté klienty.
Nicméně, když se to udělá dobře, zas tak hrozné to není:
Buďto máte dobře napsanou OpenGL aplikaci, která v maximální míře používá display listy, takže data se jednou natáhnou do akcelerátoru v klientovi a pak se už po sítí posílají jen krátké příkazy, které manipulují se scénou jako celkem. Samozřejmě na tohle není možné napasovat všechny aplikace a klienti musí mít akcelerátor.
Druhá možnost je, že se scéna vyrendruje na serveru a klientovi se pošle komprimovaná bitmapa. Tady je třeba vysoká propustnost přes síť až do videopaměti klienta. Ale Intel má proprietární implementaci libjpeg v asembleru, dnešní sítě a stroje mají také vysokou propustnost, takže zpoždění by nemuselo být až tak hrozné. (Přiznávám, že jsem to naživo neviděl, ale nemám proč Sunu nevěřit.) Samozřejmě výhodou je absence akcelerátorů na klientech, takže konečně máte tenké lehké klienty a ne přímotopy.
Ano, jedná se o jistý kompromis, ale skutečně si myslíte, že vykreslování trojrozměrných scén v reálném čase je v obecné univerzitní učebně tak často potřeba? Živit stádo tlustých klientů mi v tomto případě přijde jako zbytečný luxus.
Nemluvil jsem o tlustých klientech - taková Via Ml má spotřebu taky jen pár watíků a kromě toho má grafiku ze základní podporou OpenGLTo je pravda, na druhou stranu není třeba živit tlusté klienty.
Přesně to jsem měl na mysli - dovede něco takového RayDesk? Asi ne, že.....Buďto máte dobře napsanou OpenGL aplikaci, která v maximální míře používá display listy, takže data se jednou natáhnou do akcelerátoru v klientovi a pak se už po sítí posílají jen krátké příkazy, které manipulují se scénou jako celkem. Samozřejmě na tohle není možné napasovat všechny aplikace a klienti musí mít akcelerátor.
To určitě ne, ale zas na druhou stranu - Compiz desktop vypadá pěkně a žádný extra výkon grafiky nepotřebuje.....Ano, jedná se o jistý kompromis, ale skutečně si myslíte, že vykreslování trojrozměrných scén v reálném čase je v obecné univerzitní učebně tak často potřeba? Živit stádo tlustých klientů mi v tomto případě přijde jako zbytečný luxus.
Nemluvil jsem o tlustých klientech - taková Via Ml má spotřebu taky jen pár watíků a kromě toho má grafiku ze základní podporou OpenGL
Obávám se, že výkon bude tragický. A pokročilejší funkce (stínování, antialiasing, bump-mapping) nebudou implementovány vůbec. Domnívám se, že stejný efekt bude mít Xrender.
Přesně to jsem měl na mysli - dovede něco takového RayDesk? Asi ne, že.....
Najděte si 3. kapitolu v What is VirtualGL?. Pokud se nic nezměnilo, tak Ray funguje takhle.
Compiz desktop vypadá pěkně a žádný extra výkon grafiky nepotřebuje
Zrovna to je příklad, kdy display listy jsou to poslední, protože budete muset při každé změně v drawable tlačit bitmapu do videopaměti. Řekl bych, že aplikace vyžadující vysokou propustnost budou velmi časté.
Mnohem častější problém je přehrávání videa. Takže má smysl optimalizovat na vysokou propustnost a když už mám tohle vyřešené, tak převést 3D na video, a zabít tak dvě mouchy jednou ranou.
Ano, věřil bych, že Ray takhle funguje. VirtualGl mi přijde jako extra prasárna, nemohu si pomoci. Proč tu máme síťový protokol X s rozšířením GLX, XRender a pod a nakonec se na toto všechno zapomenout a tlačit to na klienta jako video. Jo, v jistých případech to má opodstatnění ale obecně mi pořád přijde z hlediska provozu na síti dělat alceleraci lokálně...Najděte si 3. kapitolu v What is VirtualGL?. Pokud se nic nezměnilo, tak Ray funguje takhle.
2) Velkou vyhodou reseni je moznost vzdalene spravy, omezeni aplikaci uzivatelum dle skupiny, obecne vyssi bezpecnostVzdalena sprava? Kdyz mate vsechny uzivatelske sessny na jednom stroji (ala LTSP nebo Nomachine NX), tak se dela vzdalena sprava vzdy dobre - k tomu nemusim mit zrovna RayDesk. Apropo, co se tyce spravy zdroju na serveru a FUP, tam je lepsi Solaris - RHEL v tomto smeru dosti pokulhava.
3) licencni model je nase svobodna volba. Moc neverim zivotaschopnosti business modelu FOSS softwaru. Aby takove firmy mely sanci prezit, musi bud napsat software tak blbe, aby jej nikdo bez komercni podpory nedokazal pouzivat, nebo zasahnout masovy trh a verit, ze tech par promili platicich zakazniku je udrzi nad vodou. Nebo treti varianta, mit dostatecne vysoky venture kapital a doufat, ze je nejaky gigant koupi drive, nez jim vyschne zdroj penez.Uprime receno, ani ja ne. I kdyz - vase reseni je dosti spjato s hardwarem, tak proc to neudelat jako Sun samotny? HW si koupis a software je zdarma. Uz se mi parkrat stalo, ze jsem objevil kriticky bug v OS a diki tomu, ze zdrojaky jsou k dispozici, tak si to mohu opravit ihned sam a necekat, az se na to nekdo milostive za pul roku koukne.
Ano, tak je to správně! Proč by se Sunrayema měli trpět pouze studenti ČVUT a TUB?! Stejné podmínky všem!!!
No jo no, nestíhám... Na druhou stranu Vy máte z poslední doby taky jednu neomluvenou absenci.
"Chodí to dobře, akorát to neseje."
"To je u secího stroje dost podstatná závada, nemyslíš?"
V rubrice reklama? Kde žiješ?!