Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Světový bestseller Hacking Linux Exposed 2nd edition z roku 2003 vychází konečně i v České republice. Zasloužilo se o to vydavatelství Computer Press a překladatel Jiří Veselský. Ten odvedl velmi dobrou práci a je vidět, že svému řemeslu rozumí. Nakladatelství si mohlo ale dát tu práci a tak kvalitní publikaci opatřit tvrdými deskami. Malá vada na kráse jinak velmi poučné a obsáhlé knihy.
Motto knihy říká: "Nemáte tuto knihu? Začínáte si říkat o problémy." A je to vážně tak. Jak už název napovídá, kniha je zaměřena na obranu a prevenci před známými typy útoků na UNIXové systémy - na ty dosud neznámé nikdo zatím recept nenašel . Máte dvě možnosti jak ke knize přistupovat - číst a testovat vaše nastavení, nebo za si pomoci detailních návodů sami SVOU mašinku zkusit rootnout. Na cizí stroje to jako začátečníci vážně nezkoušejte
. Kniha vás ve vašem snažení povede doslova za ručičku a nedovolí vám udělat nějaký přešlap nebo omyl.
Publikace se probírá bezpečností systému zevnitř i zvenku, jeho zabezpečením a tím, co dělat, když jste už návštěvu měli. Vše je založeno na příkladech a komentovaných částech konfiguračních souborů. Každá kapitola začíná případovou studií, ve které je ve zkratce vysvětleno, kde hledat problémy. Z ní je plynulý přechod k probírané látce a celá studie dopodrobna rozpitvána. Co a jak se mělo udělat jinak nebo naopak vůbec nedělat. Čtenář se, a to je hlavní, v knize neztratí a stále zůstává na myšlenkové linii autora. Nemusíte tak zdlouhavě listovat dozadu k již vysvětleným termínům.
A na co se můžete těšit? Jak nakladatelství uvádí, jde především o tyto oblasti:
Toto je jen výčet z mnoha věcí, kterými je kniha doslova nabitá. Kniha bude jistě mnoha lidem užitečná a umožní předejít mnoha problémům. Jestli jsou pro vás vaše data cenná, koupí, přečtením a poctivým ozkoušením všech v knize uvedených postupů jistě zabráníte velkým škodám. A o data jde těm, kteří si tuto knihu pořídí, především.
Autoři: | Brian Hatch, James Lee, George Kurtz |
Název: | Hacking bez tajemství - Linux |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 644 stran |
Cena: | 560,- Kč / 840 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: