Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 198. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. května tradičně od 18 hodin v Pivovarské restauraci Moravia.
Byla vydána nová verze 0.25 herního enginu Fyrox, původně rg3d. Přehled novinek s kódy, náhledy i videi v příspěvku na blogu.
Multiplatformní audio přehrávač Qmmp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.1.0. Z novinek lze zmínit například podporu XDG Base Directory Specification.
Letošní konference LibreOffice proběhne 28. září až 1. října v Bolzanu. The Document Foundation hledá přednášející.
Jiří Eischmann na MojeFedora.cz řeší, jak zlepšit konzistenci mezi GTK 4 a GTK 3. Pokud už používáte Fedora 36 Workstation, asi jste si všimli, že vzhled aplikací není tak konzistentní jako dřív. Aplikace, které jsou už portované na GTK 4 mají "ploché" téma vzhledu definované knihovnou libadwaita. Aplikace používající GTK 3 zůstávají u původního tématu Adwaita.
Byl zveřejněn program konference InstallFest 2022. Konference proběhne o víkendu 11. a 12. června v Praze na Karlově náměstí 13.
Rocky Linux 8.6, klon Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 8.6, byl vydán. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Světový bestseller Hacking Linux Exposed 2nd edition z roku 2003 vychází konečně i v České republice. Zasloužilo se o to vydavatelství Computer Press a překladatel Jiří Veselský. Ten odvedl velmi dobrou práci a je vidět, že svému řemeslu rozumí. Nakladatelství si mohlo ale dát tu práci a tak kvalitní publikaci opatřit tvrdými deskami. Malá vada na kráse jinak velmi poučné a obsáhlé knihy.
Motto knihy říká: "Nemáte tuto knihu? Začínáte si říkat o problémy." A je to vážně tak. Jak už název napovídá, kniha je zaměřena na obranu a prevenci před známými typy útoků na UNIXové systémy - na ty dosud neznámé nikdo zatím recept nenašel . Máte dvě možnosti jak ke knize přistupovat - číst a testovat vaše nastavení, nebo za si pomoci detailních návodů sami SVOU mašinku zkusit rootnout. Na cizí stroje to jako začátečníci vážně nezkoušejte
. Kniha vás ve vašem snažení povede doslova za ručičku a nedovolí vám udělat nějaký přešlap nebo omyl.
Publikace se probírá bezpečností systému zevnitř i zvenku, jeho zabezpečením a tím, co dělat, když jste už návštěvu měli. Vše je založeno na příkladech a komentovaných částech konfiguračních souborů. Každá kapitola začíná případovou studií, ve které je ve zkratce vysvětleno, kde hledat problémy. Z ní je plynulý přechod k probírané látce a celá studie dopodrobna rozpitvána. Co a jak se mělo udělat jinak nebo naopak vůbec nedělat. Čtenář se, a to je hlavní, v knize neztratí a stále zůstává na myšlenkové linii autora. Nemusíte tak zdlouhavě listovat dozadu k již vysvětleným termínům.
A na co se můžete těšit? Jak nakladatelství uvádí, jde především o tyto oblasti:
Toto je jen výčet z mnoha věcí, kterými je kniha doslova nabitá. Kniha bude jistě mnoha lidem užitečná a umožní předejít mnoha problémům. Jestli jsou pro vás vaše data cenná, koupí, přečtením a poctivým ozkoušením všech v knize uvedených postupů jistě zabráníte velkým škodám. A o data jde těm, kteří si tuto knihu pořídí, především.
Autoři: | Brian Hatch, James Lee, George Kurtz |
Název: | Hacking bez tajemství - Linux |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 644 stran |
Cena: | 560,- Kč / 840 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: