abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Linux: Příručka českého uživatele systému

    2. 12. 2003 | Michal Semler | Recenze | 5732×

    Recenze další knihy pro linuxové začátečníky a pokročilé. Tentokrát od českého autora.

    Linux- příručka českého uživatele Vydavatelství ComputerPress, které je známé zejména vydáváním titulů s počítačovou tématikou, nám k recenzi laskavě poskytlo další knihu ze své současné nabídky - Operační systém Linux - příručka českého uživatele.

    Jak již název napovídá, jedná se o knihu zaměřenou na naši zemi. Její autor jí pojal jako tutoriál pro práci s tímto operačním systémem.

    Zcela od prvních krůčků čtenáře zasvěcuje do problematiky počínaje vysvětlením principů unixových operačních systémů, přes výklad ovládání příkazovou řádkou a konče ukázkami ze základů síťování.

    Po jejím přečtení by měl být i úplný začátečník schopen se systémem plnohodnotně uživatelsky pracovat. Kniha potlačuje grafický desktop k minimu a zaměřuje se na výklad příkazové řádky. Autor vychází z dikce, že každý dobrý správce musí být také dobrým uživatelem. Tato myšlenka je autorem rozvedeno téměř k dokonalosti. Nezapomíná ovšem ani na to, že tuto knihu budou číst převážně začátečníci. Možná by mohl více prostoru věnovat ilustračním screenshotům. Jde především o názornost a ta zde kvůli absenci těchto ilustračních fotografií zcela zbytečně trpí.

    Pojďme tedy spolu knihu otevřít. Na první pohled nás upoutá již obálka zcela dle očekávání ilustrovaná fotografií tučňáků. Zbylý design je vyveden jako náznak webové prezentace v CSS. Obálka knihy je z měkkého papíru a tomu odpovídá i cena. O té ale až později.

    Kniha začíná dle předpokladu úvodem, ve kterém autor vysvětlí principy Linuxu a UNIXU, historii Linuxu i vztah k ostatním unixovým systémům. Věnuje se také distribucím a vysvětlí, co to vlastně distribuce je.

    Ve druhé kapitole je čtenáři ukázáno, jak se do systému přihlásit, vysvětlí se mu základní příkazy a práce s manuálovými stránkami.

    Souborový systém je náplní třetí kapitoly. Dozvíte se o principu stromové struktury, jak se nakládá s výměnnými médii a připojování systémů z jiných oddílů disku.

    Procesy nám představí čtvrtá kapitola. Dozvíme se, co je proces, jak vzniká a zaniká, i o plánování procesů. Bohužel autor nevěnuje pozornost procesu init a jeho vzniku. Toto by měl správný admin opravdu znát.

    Příkazový interpret BASH zaplňuje zcela po právu velké množství listů knihy. Dozvíte se o práci s proměnnými, jak nakládat se vstupy a výstupy programů, tvorbou skriptů a mnoho dalšího. Musím ale říct, že popis mého vlastního interpretu by mne potěšil víc :-). Prostě ještě není tak známý... :-).

    UNIX má velké možnosti i v dávkovém zpracování textu. Tomuto tématu se věnuje i další kapitola knihy. Proberou se základní utility, později je věnována pozornost editorům vi a emacs. Na nejlepší sázecí systém na světě - TEX - se bohužel zapomnělo. Toto je největší slabinou celé knihy. Po vytvoření dokumentu je třeba jej ještě zazálohovat a zabalit a proto máme v této kapitole i místo věnované těmto utilitám.

    UNIX je především síťovým systémem. Proto v každé pořádné knize o UNIXu musí být kapitola i o této základní funkci tohoto operačního systému. Ani zde nechybí. Nedozvíte se mnoho o síťování na úrovni jádra, koncepce je zaměřena na uživatele, a tak zde naleznete obrázky výstupů programů jako ping nebo traceroute. Prostě vše, co potřebujete vědět, když chcete surfovat webem.

    Poslední kapitola se věnuje X serveru, práci v něm a pojednává o desktopových manažerech. Dozvíte se, jak si připojit vzdálenou plochu, posílat okýnka nebo nastavit základní atributy X serveru.

    Tato kniha zaplňuje místo na trhu. Je tenká, obsahuje vše důležité a při tom i relativně levná. Neodradí tak začátečníka od její koupě ani cenou ani časem potřebným k jejímu přečtení.

    Máte-li sekretářku a chcete ji naučit pracovat v Linuxu, tato kniha je jedinečnou příležitostí.

    NázevOperační systém Linux- příručka českého uživatele
    AutořiVilém Vychodil
    VydalComputer Press
    Datum vydání2003
    Počet stran260
    Doporučená cena269,- Kč / 404 Sk
           

    Hodnocení: 35 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Ondřej Kuda avatar 2.12.2003 08:35 Ondřej Kuda | skóre: 27 | blog: obcasny_blog
    Rozbalit Rozbalit vše uzivatel
    Knizka je to opravdu velmi pekne napsana a poucna. Vlastnim ji a v jistych ohledech je pro me nyni nedocenitelna.
    Jenom bych nesouhlasil s vetou "Po jejím přečtení by měl být i úplný začátečník schopen se systémem plnohodnotně uživatelsky pracovat."
    Jako uplny zacatecnik, ktery si naistaloval Mandrake, jsem mel uplne jine starosti, nez ktere se probiraji v kapitolach. Mnohem vice mi pomohla *Instalacni prirucka a lehky uvod do systemu* od pana Bibra, kterou jsem dostal k MDK. Pokud chci nyni nekomu vysvetlit, co je to linux a jak to vypada, pujcim mu radeji onu instalacni publikaci.
    Asi bych rozlisoval mezi zacinajicim *uzivatelem/budoucim stale lepsim spravcem* :-) a zacatecnikem *sekretarkou*, jak ostatne pisete v zaveru. Take bych se ale nedomnival, ze sekterarka bude pracovat v shelu, psat ve VIMu a sazet v TEXu...
    Vlastne nevim, jakemu uzivateli je knizka urcena.
    2.12.2003 09:26 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše uzivatel
    Knizka je urcena pokrocilejsimu uzivateli. Urcite ne zacatecnikovi, ktereho by jen odradila. Zaroven neni urcena pro spravce systemu. Proste a jasne, jen pro pokrocilejsi uziavatele, ktere nauci skvele pouzivat textovy rezim.

    // Martin Kysela
    // Martin Kysela
    2.12.2003 09:50 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
    Rozbalit Rozbalit vše uzivatel
    taky si nemyslim, ze knizka by byla idealni pro "sekretarky" na muj vkus je hodne systemove zamerena a predpoklada urcitou znalost prace s pocitacem, coz od jiz zminene sekretarky nelze ve velke mire ocekavat - ano pro zacinajiciho admina, je docela dobra
    Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
    2.12.2003 10:06 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše TEX
    Nemyslim si, ze kazdy uzivatel Linuxu musi ovladat TEX. K cemu by byl adminovi, programatorovi atd? Knizek o TEXu je spousta, takze nez napsat spatny (protoze by byl kratky) uvod to TEXu, je lepsi nepsat zadny a doporucit ke koupi knizku specializovanou na tento sazeci system.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    2.12.2003 10:18 bibri | skóre: 33 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Sekretarky?
    To byl asi vtip, ze ... pokud ne, tak bych se stakovou sekretarkou rad seznamil :) Jinak s tim TeXem, no, nevim jak pozorne autor clanku tu knihu cetl. Myslim, ze pojmem "zpracovani textu" se tam urcite nemysli sazba textu ale zpracovani textu....
    CIJOML avatar 2.12.2003 13:00 CIJOML | skóre: 58 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Sekretarky?
    Moje polovicka sazi skvele v TEXu :) Musim priznat, ze mozna i lip nez ja :) Chce to holt sikovnou sekretarku/milenku poridit :)))
    3.12.2003 00:19 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Sekretarky?
    hehe
    5.12.2003 16:12 Shiroko
    Rozbalit Rozbalit vše Sekretarky?
    Hele tak to si tedy u Martinky overim, jestli umi TeX :-D
    3.12.2003 09:50 laada
    Rozbalit Rozbalit vše To je II. vydani
    Tak nevim, ale pripada mi, ze tohle uz vyslo asi pred pul rokem pod trochu jinym nazvem. Je to jenom II. vydani nebo tam je neco navic oproti verzi 1?
    3.12.2003 16:41 bibri | skóre: 33 | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše To je II. vydani
    Myslim, ze to je jen druhe vydani.
    4.12.2003 00:57 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše To je II. vydani
    Opravdu si myslite, ze stejny autor vyda po pul roce opravenou a doplnenou knihu pod "trochu jinym" nazvem?!? Nejdrive si overte, co vlastne pisete.
    5.12.2003 23:27 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše To je II. vydani
    Mam tady veskerou linuxovou literaturu, ktera u nas vysla (s vyjimkou jedne nove knihy z Konvoje). At hledam jak hledam, tak zadnou predchozi verzi teto knihy nenachazim, a to ani pod jinym nazvem ci autorem. :-)

    // Martin Kysela
    // Martin Kysela

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.