Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Vydavatelství ComputerPress, které je známé zejména vydáváním titulů s počítačovou tématikou, nám k recenzi laskavě poskytlo další knihu ze své současné nabídky - Operační systém Linux - příručka českého uživatele.
Jak již název napovídá, jedná se o knihu zaměřenou na naši zemi. Její autor jí pojal jako tutoriál pro práci s tímto operačním systémem.
Zcela od prvních krůčků čtenáře zasvěcuje do problematiky počínaje vysvětlením principů unixových operačních systémů, přes výklad ovládání příkazovou řádkou a konče ukázkami ze základů síťování.
Po jejím přečtení by měl být i úplný začátečník schopen se systémem plnohodnotně uživatelsky pracovat. Kniha potlačuje grafický desktop k minimu a zaměřuje se na výklad příkazové řádky. Autor vychází z dikce, že každý dobrý správce musí být také dobrým uživatelem. Tato myšlenka je autorem rozvedeno téměř k dokonalosti. Nezapomíná ovšem ani na to, že tuto knihu budou číst převážně začátečníci. Možná by mohl více prostoru věnovat ilustračním screenshotům. Jde především o názornost a ta zde kvůli absenci těchto ilustračních fotografií zcela zbytečně trpí.
Pojďme tedy spolu knihu otevřít. Na první pohled nás upoutá již obálka zcela dle očekávání ilustrovaná fotografií tučňáků. Zbylý design je vyveden jako náznak webové prezentace v CSS. Obálka knihy je z měkkého papíru a tomu odpovídá i cena. O té ale až později.
Kniha začíná dle předpokladu úvodem, ve kterém autor vysvětlí principy Linuxu a UNIXU, historii Linuxu i vztah k ostatním unixovým systémům. Věnuje se také distribucím a vysvětlí, co to vlastně distribuce je.
Ve druhé kapitole je čtenáři ukázáno, jak se do systému přihlásit, vysvětlí se mu základní příkazy a práce s manuálovými stránkami.
Souborový systém je náplní třetí kapitoly. Dozvíte se o principu stromové struktury, jak se nakládá s výměnnými médii a připojování systémů z jiných oddílů disku.
Procesy nám představí čtvrtá kapitola. Dozvíme se, co je proces, jak vzniká a zaniká, i o plánování procesů. Bohužel autor nevěnuje pozornost procesu init a jeho vzniku. Toto by měl správný admin opravdu znát.
Příkazový interpret BASH zaplňuje zcela po právu velké množství listů knihy. Dozvíte se o práci s proměnnými, jak nakládat se vstupy a výstupy programů, tvorbou skriptů a mnoho dalšího. Musím ale říct, že popis mého vlastního interpretu by mne potěšil víc . Prostě ještě není tak známý...
.
UNIX má velké možnosti i v dávkovém zpracování textu. Tomuto tématu se věnuje i další kapitola knihy. Proberou se základní utility, později je věnována pozornost editorům vi a emacs. Na nejlepší sázecí systém na světě - TEX - se bohužel zapomnělo. Toto je největší slabinou celé knihy. Po vytvoření dokumentu je třeba jej ještě zazálohovat a zabalit a proto máme v této kapitole i místo věnované těmto utilitám.
UNIX je především síťovým systémem. Proto v každé pořádné knize o UNIXu musí být kapitola i o této základní funkci tohoto operačního systému. Ani zde nechybí. Nedozvíte se mnoho o síťování na úrovni jádra, koncepce je zaměřena na uživatele, a tak zde naleznete obrázky výstupů programů jako ping nebo traceroute. Prostě vše, co potřebujete vědět, když chcete surfovat webem.
Poslední kapitola se věnuje X serveru, práci v něm a pojednává o desktopových manažerech. Dozvíte se, jak si připojit vzdálenou plochu, posílat okýnka nebo nastavit základní atributy X serveru.
Tato kniha zaplňuje místo na trhu. Je tenká, obsahuje vše důležité a při tom i relativně levná. Neodradí tak začátečníka od její koupě ani cenou ani časem potřebným k jejímu přečtení.
Máte-li sekretářku a chcete ji naučit pracovat v Linuxu, tato kniha je jedinečnou příležitostí.
Název | Operační systém Linux- příručka českého uživatele |
Autoři | Vilém Vychodil |
Vydal | Computer Press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 260 |
Doporučená cena | 269,- Kč / 404 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: