Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
První tři CD jsou instalační. Čtvrté CD je bonusové s velkým B. Nedílnou součástí nového GPL setu se stal tištěný manuál. Je to příjemná věc hlavně pro uživatele, kteří se s Linuxem teprve seznamují a ještě nemají takovou zručnost při jeho instalaci a konfiguraci. Manuál obsahuje na svých 92 stranách všechny potřebné informace jak postupovat při instalaci a těsně po ní.
Začínajícím uživatelům bych ho doporučoval přečíst ještě před tím než sáhnou po instalačních CD. Vyhnou se tak zbytečným nervy drásajícím situacím. A teď co tam najdeme. Manuál začíná tím, co bychom měli udělat před instalací Linuxu a jaké požadavky bude mít na hardware našeho počítače. Je tu i kapitola o odstranění Mandrake Linuxu z disku. Pak se manuál věnuje podrobně samotné instalaci. Je tu rozepsána instalace z různých médií (CD, diskety, ftp, http, nebo i NFS). Následuje kapitola o prvním startu a prvním přihlášení do systému. Vysvětleny jsou základy práce v grafickém prostředí KDE. Bohužel popis druhého velikána v grafických prostředích budete hledat marně. GNOME popsán není. Následuje kapitolka pro uživatele Windows a odpovědi na jejich nejčastější dotazy aneb kam zmizel disk C:\. Nezapomělo se ani na ovládací centrum Mandrake a jeho hlavní možnosti. Manuál uzavírá kapitola s odkazy na zdroje informací na internetu a rejstřík. Manuál je doplněn spoustou černobílých obrázků.
Tištěný manuál je k dispozici i v elektronické podobě na bonus cd. A nebo ke stažení zde (.zip, 12MB).
Samotná instalace je velice jednoduchá a přímočará. Žádné komplikace se nevyskytly a veškerý hardware byl nakonfigurován v pořádku. Po prvním přihlášení se nás systém dotáže, jaký chceme používat výchozí window manager. A pak už můžete pracovat s novým Mandrakem. Pokud máte při instalaci nějaké potíže, tak odpověď najdete v tištěném manuálu, který provází instalací krok za krokem.
Instalace bonusových částí je také jednoduchá. Stačí vložit CD, namountovat a v adresářích si vybrat program, který chcete instalovat a zmáčknout ENTER. Pokud nejste přihlášeni jako "root", budete vyzváni k zadání jeho hesla a zbytek už obstará sám systém. Jen u Kylixu je potřeba se zaregistrovat na stránkách firmy Borland, což je zdarma. Další omezení v používání Kylixu je, že produkty či programy vytvořené s pomocí produktu Kylix 3 Open Edition je možné šířit pouze zdarma, nikoliv za poplatek!
Cena kompletu tří instalačních CD, jednoho bonusového CD a instalační a uživatelské příručky je Kč 350,-. Část peněz jde přímo vývojářům distribuce. Zároveň získáváte 10% slevu při dalším nákupu na webových stránkách www.mandrake.cz.
Celkově se jedná o velmi vydařený GPL set, kde hlavní podíl na výhře oproti ostatním má BONUS CD. Výběr jednotlivých programů na BONUS CD je výborný a uspokojí potřeby většiny uživatelů. A hlavně potěší modemisty, kteří by např. pro vyzkoušení programování v Kylixu museli stáhnout 100MB dat. Zbytek distribuce je podobný ostatním linuxovým distribucím, které se mezi sebou liší hlavně instalátorem a konfiguračními nástroji. Oproti jiným distribucím má Mandrake výhodu v tom, že se snaží podporovat co nejvíce nového hardware. A je vhodnější hlavně pro stanice.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a je to tam, jak je u p. Kerslagera peknym zvykem(diky mu zato), zase rozstrihane na memsi casti