abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 824 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)

    5. 12. 2005 | Martin Tesař | Recenze | 5037×

    Závěrečná část malého průvodce zprovozněním nejnovější verze NetBSD se věnuje instalaci programů pomocí balíčkovacího systému pkgsrc a úpravě pracovního prostředí (shell, lokalizace, konfigurace grafického prostředí).

    Instalace předkompilovaných balíčků

    K instalaci programů v operačním systému NetBSD slouží balíčkovací systém pkgsrc, který se automaticky stará o potřebné závislosti na knihovnách a modulech, jakož i o konsistentní umístění všech instalovaných souborů do adresářového stromu.

    Na výběr jsou dva způsoby instalace nových programů: buď kompilace ze zdrojových kódů nebo instalace binárního předkompilovaného balíčku. V obou případech vám ji pkgsrc maximálně usnadní. Protože cílem tohoto článku není suplovat manuál k operačnímu systému, zmíním pro představu jen dva nejrychlejší postupy a pro další parametry a schopnosti pkgsrc odkazuji na podrobnou dokumentaci.

    Předkompilované binární balíčky nabízejí FTP repozitáře NetBSD v adresáři /pub/NetBSD/packages, rozdělené podle příslušných platforem a verzí. Ve výchozí instalaci NetBSD je tento způsob instalace (pomocí pkgtools) okamžitě připraven, a tak nezbývá než jej vyzkoušet. Oblíbený souborový manažer mc (Midnight Commander) nainstalujeme včetně požadovaných závislostí jednoduchým povelem (parametr v je tam jen proto, abyste viděli nějakou akci):

    pkg_add -v ftp://ftp.NetBSD.org/pub/NetBSD/packages/ 2.0/i386/All/mc

    Můžete také samozřejmě nejprve definovat alternativní cesty k požadovaným balíčkům (máte-li např. CD-ROM s balíčky nebo jste si požadované balíčky stáhli předem):

    PKG_PATH="/cdrom;/usr/pkgsrc/packages/All;ftp://ftp.NetBSD.org/pub/NetBSD/ packages/2.0/i386/All"
    export PKG_PATH
    pkg_add mc

    (Pokud jste zvolili při instalaci výchozí shell /bin/csh namísto /bin/sh, tak vězte, že vám příkaz export fungovat nebude, ekvivalentem je setenv PKG_PATH url_to_packages. Jak změnit shell na známý a oblíbený bash, si povíme za chvíli.)

    Instalace předkompilovaných balíčků je ten nejrychlejší způsob, ačkoliv se občas může stát, že hned nenajdete všechna nejnovější vydání programů, nebo že balíčky kompilované pro NetBSD 2.0 nebudou zcela kompatibilní s NetBSD 2.1., nebo že vůbec potřebujete kompilaci se zvláštními parametry.

    Nejpozději tehdy přijde na řadu vlastní kompilace balíčků ze zdrojových kódů, která však po vás díky pkgsrc nežádá žádné zvláštní schopnosti - pouze něco strojového času a výkonu vašeho počítače.

    Kompilace ze zdrojových kódů

    Seznam zdrojových kódů balíčků (package collection) není ve výchozí instalaci NetBSD, protože se jeho obsah velmi rychle aktualizuje a tak jako tak by bylo třeba provést update. Je několik možností, jak seznam zdrojových kódů balíčků NetBSD získat, tou nejrychlejší je ručně stáhnout aktuální soubor pkgsrc.tar.gz (asi 25 MB) z ftp://ftp. NetBSD.org/pub/NetBSD/NetBSD-current/tar_files/ a rozbalit jej do adresáře /usr (příkazem: tar -xzvpf pkgsrc.tar.gz -C /usr).

    Nezapomeňte předtím odstranit případný starší kompletní adresář /usr/pkgsrc! Také si pravděpodobně budete chtít zachovat již stažené zdrojové kódy, které se ve výchozím nastavení ukládají do adresáře /usr/pkgsrc/distfiles - vůbec nejlepší je vytvořit pro tyto stažené zdrojové kódy vlastní adresář mimo /usr/pkgsrc a přidat do konfiguračního souboru /etc/mk.conf řádku: DISTDIR=/usr/muj_adresar. Seznamy zdrojových kódů balíčků se obnovují asi jednou týdně.

    Další postup už je jednoduchý: vstoupit do adresáře aplikace, kterou si přejeme zkompilovat a nainstalovat, a pomocí příkazů make a make install tak učinit:

    cd /usr/pkgsrc/wm/fluxbox
    make
    make install

    Pak už zbývá jen počkat: pkgsrc si stáhne, zkompiluje a nainstaluje také všechny potřebné závislosti.

    Jak změnit shell

    V NetBSD se potkáte s jiným výchozím shellem (tj. programem, s jehož pomocí uživatel se systémem komunikuje), než na jaký jsou uživatelé Linuxu zvyklí. Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší. Běžný uživatel patrně nedokáže specifické vlastnosti a výhody jednotlivých shellů ani posoudit ani využít, proto patrně budete chtít pracovat raději také s bash. Nic není nemožné, pouze je třeba jedním z právě popsaných způsobů bash nainstalovat:

    pkg_add -v bash

    Změnu shellu provedeme pro každého jednotlivého uživatele povelem change shell:

    chsh -s /usr/pkg/bin/bash

    Je třeba důrazně varovat zejména začátečníky před změnou shellu přímo v databázovém informačním souboru uživatele root, který otevřete povelem chsh (bez parametru): pokud uvedete neplatný shell (např. napíšete špatně cestu), při příštím přihlášení budete odmítnuti a do konta root už se nedostanete. Shell je zkrátka program, který zprostředkovává komunikaci s operačním systémem, a když nefunguje správně, nezbývá než náprava pomocí rescue CD a chroot.

    Lokalizaci do češtiny můžete provést podobně jako v Linuxu definicí proměnné LANG v souboru /etc/profile. Zjistil jsem, že k fungování tzv. mrtvých kláves (chcete-li napsat např. Š nebo ť) je docela dobré přidat tamtéž aspoň řádek

    export LC_CTYPE="cs_CZ.ISO8859-2"

    i když jinak dáváte přednost původnímu nastavení prostředí.

    Konfigurace grafického prostředí (XFree86)

    Konfigurace grafického prostředí se v NetBSD prakticky neliší od konfigurace v běžné linuxové distribuci, proto jen stručně: pokud jste neměnili výchozí nastavení instalátoru a nechali tedy nainstalovat X Window System, můžete rovnou přistoupit k tvorbě konfiguračního souboru pomocí buď grafického průvodce xf86cfg nebo textově orientovaného xf86config.

    Měli byste znát základní údaje, jako jsou horizontální a vertikální frekvence vašeho monitoru, typ grafické karty, typ klávesnice a myši a jejich automatickou detekci zkontrolovat popř. správné hodnoty zadat.

    Vytvořený konfigurační soubor /etc/X11/XF86Config zpravidla musíte ještě ručně doeditovat, např. budete-li chtít funkční kolečko myši, doplňte do sekce Section "InputDevice" řádku

    Option "ZAxisMapping" "4 5"

    - podrobněji tato i další nastavení můžete studovat v příslušné dokumentaci nebo v třídílném článku Vlastimila Otta X Window System tady na abclinuxu.cz (zabývá se verzí XFree 4.3).

    Grafické rozhraní pak spustíte příkazem startx, po kterém vás v optimálním případě přivítá tradičním nevzhledem okenní manažer twm, s nímž se málokdo spokojí. Však si můžete výše uvedeným způsobem nainstalovat manažer podle vlastní volby (Fluxbox, WindowMaker, FVWM) nebo dokonce kompletní desktopové prostředí jako KDE nebo Gnome (počítejte s tím, že kompilace bumbrlíčků KDE či Gnome ze zdrojových kódů může podle výkonu počítače trvat až několik dní!).

    Poté vytvořte ve vašem domácím adresáři soubor .xinitrc a přidejte do něj startkde nebo třeba wmaker. Jak nastavíte automatický start do grafického prostředí jakož i odpovědi na další otázky k instalaci NetBSD, pro které zde není místo, se dozvíte v poměrně podrobné a důkladné dokumentaci na stránkách netbsd.org.

    Závěrem

    NetBSD 2.1 vypadá navzdory občasným pověstem o příliš "hardcore" systému jako poměrně dobře použitelný i pro desktop domácího uživatele. Stupeň obtížnosti instalace je kvůli nezvyklému výchozímu shellu a nutnosti ruční konfigurace grafického prostředí srovnatelný například s Gentoo nebo se Slackware. Bez obav ji mohou vyzkoušet i linuxoví začátečníci, kteří se dokážou orientovat v cizojazyčné dokumentaci, nevyžadují okamžitě plnou funkčnost "out of the box" a vůbec rádi ať už z jakýchkoliv důvodů provádějí "tuning" systému ručně.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.12.2005 02:51 Alesak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Nemate nekdo aktualni zkusenosti s rozchazenim uzavreneho NVIDIA driveru Xek pod NetBSD?
    5.12.2005 06:55 suicidesnowman@seznam.cz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    asi te zklamu, ale jediny BSD pro ktery jsou nvidia drivery je FreeBSD
    5.12.2005 16:43 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Nemate nekdo aktualni zkusenosti s rozchazenim uzavreneho NVIDIA driveru Xek pod NetBSD?
    Jeste jsem to nezkoumal, ale asi to bude na bazi te softwarove emulace linuxoveho prostredi (viz kratka zminka v uvodu prvniho clanku), tj. pouzit linuxove binarky Nvidia. Zkusenosti zatim nemam zadne. Kdyby to chtel nekdo vyzkouset, muzu se pridat se starou kartou TNT2 (i k napsani clanku na toto tema).
    5.12.2005 20:28 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Bohuzel to s tou softwarovou emulaci nebude tak slavne, protoze ten ovladac pokud vim vyzaduje driver do jadra :-( Aspon tak jsem pochopil z diskusi na mailing listech, sam Nvidiu nevlastnim (hadejte proc).

    Vim ze nejaky vyvojar se snazil nacpat ten binarni ovladac pro FreeBSD do jadra NetBSD (precejen ty jadra jsou si podobnejsi nez Linux a NetBSD), ale uz nevim jaky byl vysledek.
    12.12.2005 13:02 Vít Heřman | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Pokud se dobre pamatuji tak to dospelo do stadia znacne bugovitosti a nepoutelnosti a pak uz o tom nikdo moc nemluvil. Ale i v oblasti akcelerace se snad blizi lepsi casy, je to par dni co nekdo pridal AGP podporu pro i810 a podobne karty do jadra - nakolik je podpora i pro ostatni chipsety nevim, kazdopadne jakmile bude hotova, tak by nemel byt problem provozovat drivery z DRI projektu. Binarni drivery od nVidia a ATI ovsem zustavaji nerealne. To je taky jeden z duvodu proc na desktopu nepouzivam NetBSD ale Slackware.
    5.12.2005 11:23 Triton | skóre: 10 | blog: keep_slacking
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Jak je na tom verze 2.1 s lokalizací ? V článku píšete o nastavení, ale obávám se, že setlocale kromě LC_CTYPE nic jiného nepodporuje a pro konzoli(wscons?) není možné nastavit jiné znakové sady jako např. ISO8859-2. Nebo se pletu ?
    Z'LI0(%:`&/NRU`Y0"@8.L%.%PG(%!D>"<!@C(4&'?`UO!/$"K\2)+!1K',R' 2V,*3$D-EG4PC!<*(%%I"<*$` `
    5.12.2005 12:14 platYpus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    lokalizace wscons je popsana na:

    http://www.netbsd.cz/doc.html
    5.12.2005 16:51 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Jak je na tom verze 2.1 s lokalizací ?
    Vychozi je skutecne pouze podpora "ceskych" znaku, ostatni je treba nejak dorobit rucne. Priznam se, ze jsem to blize nezkoumal, a je to kapitola sama pro sebe, navic neprilis zdokumentovana. Clovek bez znalosti anglictiny (prip. jinych vice podporovanych jazyku) to bude mit asi s NetBSD v nynejsim stavu docela tezke.

    Je ovsem mozne nainstalovat desktopove prostredi, ktere se pak lokalizuje obvyklym zpusobem, napr. pouzivat kompletne pocestene (poslovenstene) KDE je krasne mozne.

    V zakladnim systemu clovek cestinu stejne moc neuzije (uz jen patrat po vyznamu a naprave ceskych chybovych hlasek na internetu by v pripade NetBSD byla marnost nad marnost).
    5.12.2005 18:32 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    jeste je podporovano minimalne LC_MESSAGES (i kdyz prelozenych hlaseni je opravdu nepatrne, ale pro programy instalovane z pkgsrc to asi ma vyznam). Naproti tomu zcela urcite neni podporovano LC_COLLATE (takze nefunguje ceske trideni znaku), to zamrzi asi nejvic, a tusim ani LC_TIME.
    5.12.2005 14:41 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Opet drobne poznamky:

    "ačkoliv se občas může stát, že hned nenajdete všechna nejnovější vydání programů, nebo že balíčky kompilované pro NetBSD 2.0 nebudou zcela kompatibilní s NetBSD 2.1."

    Vsechny 2.x verze by mely teoreticky byt 100% binarne kompatibilni - mate nejaky protipriklad?

    "Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší."

    No nerekl bych ze se az tolik lisi - editovani sipkami a historii maji sh i ksh, pokud date prikaz set -o emacs (coz je pro ucet roota udelano defaultne). ksh umi i doplnovani tabelatorem a ukladani historie do souboru.

    "Je třeba důrazně varovat zejména začátečníky před změnou shellu přímo v databázovém informačním souboru uživatele root, který otevřete povelem chsh (bez parametru): pokud uvedete neplatný shell (např. napíšete špatně cestu), při příštím přihlášení budete odmítnuti a do konta root už se nedostanete."

    detail: to co otevre prikaz chsh bez parametru neni primo databazovy informacni soubor, ale jen docasny soubor (ta databaze je binarni). Co je podstatnejsi je ze pokud zadate neplatny shell, budete na to upozornen takze mate moznost to hned opravit.

    "... a když nefunguje správně, nezbývá než náprava pomocí rescue CD a chroot."

    Mozna by stacil single-user mode.

    "můžete rovnou přistoupit k tvorbě konfiguračního souboru pomocí buď grafického průvodce xf86cfg nebo textově orientovaného xf86config."

    Ja bych napred zkusil X -configure ktery by mel rovnou vyplivnout konfiguracni soubor. Samozrejme pokud to v 2.1 funguje, ale melo by.
    5.12.2005 16:39 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Diky za zajimave podnety. Jen na upresneni:
    Vsechny 2.x verze by mely teoreticky byt 100% binarne kompatibilni - mate nejaky protipriklad?
    Teoreticky ano, protipriklad zatim nemam, ackoliv pkgsrc vzdycky varuje, ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi. V ramci clanku nejde ani tak o tema kompatibility jako o pripadny duvod zkompilovat si balicky vlastni (coz se muze zanedlouho tykat nove vydane verze 3.0, pro kterou nejakou dobu nebude asi dost vsech binarnich balicku).
    "Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší."

    No nerekl bych ze se az tolik lisi - editovani sipkami a historii maji sh i ksh, pokud date prikaz set -o emacs (coz je pro ucet roota udelano defaultne). ksh umi i doplnovani tabelatorem a ukladani historie do souboru.
    Nenapsal jsem, ze se "velmi lisi", ale ze se "ponekud" lisi, viz v clanku uvedeny prikaz "export" a jeho analogie v csh. A zminuji to ne proto, ze bych se chtel rozepisovat o rozdilech shellu (takovy clanek by ale nebyl marny :), ale protoze se v diskusnich forech tenhle problem objevuje pravidelne, protoze navody pro Linux automaticky vychazeji z bash a navody pro NetBSD nekdy shelly stridaji podle preferenci pisatele (aniz na to explicitne upozorni).
    detail: to co otevre prikaz chsh bez parametru neni primo databazovy informacni soubor, ale jen docasny soubor (ta databaze je binarni). Co je podstatnejsi je ze pokud zadate neplatny shell, budete na to upozornen takze mate moznost to hned opravit.
    Myslim, ze tahle nepresnost je v ramci zbezneho clanku o instalaci jeste unosna. Ano, je MOZNE to hned opravit, ale uz nikoliv NUTNE, coz muze mit fatalni nasledek.
    5.12.2005 17:58 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Vsechny 2.x verze by mely teoreticky byt 100% binarne kompatibilni - mate nejaky protipriklad?
    Teoreticky ano, protipriklad zatim nemam, ackoliv pkgsrc vzdycky varuje, ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi. V ramci clanku nejde ani tak o tema kompatibility jako o pripadny duvod zkompilovat si balicky vlastni (coz se muze zanedlouho tykat nove vydane verze 3.0, pro kterou nejakou dobu nebude asi dost vsech binarnich balicku).
    To ze pkgsrc varuje ze nainstalovane balicky jsou kompilovany proti jine verzi je pravda. Je to spise nedokonalost (nekdo by mozna rekl chyba) programu pkg_add. Jednou z pricin bude zrejme fakt, ze pkgsrc lze provozovat na velkem mnozstvi operacnich systemu a zkoumat ktere verze tech systemu jsou kompatibilni s kterymi je asi nad sily vyvojaru.
    "Na výběr jsou sh, csh nebo ksh, jejichž ovládání se od důvěrně známého bash poněkud liší."

    No nerekl bych ze se az tolik lisi - editovani sipkami a historii maji sh i ksh, pokud date prikaz set -o emacs (coz je pro ucet roota udelano defaultne). ksh umi i doplnovani tabelatorem a ukladani historie do souboru.
    Nenapsal jsem, ze se "velmi lisi", ale ze se "ponekud" lisi, viz v clanku uvedeny prikaz "export" a jeho analogie v csh.
    to je zrovna spatny priklad, protoze csh se opravdu lisi a rekl bych vice nez "ponekud":-). Mluvil jsem o ksh a sh kde rozdily jsou opravdu minimalni. Mimochodem ty rozdily v prikazu "export" apod. existuji uplne stejne na Linuxu - spustte si (t)csh a uvidite.

    Vadi mi ze clanek vyzniva tak ze se shelly lisi od znameho bashe vsechny a je proto nejlepsi nainstalovat bash co nejrychleji, a pritom rict ze csh je pravda atypicky a pokud ctenar chce aby se mu choval shell jako bash, necht si zvoli ksh a nastavi par promennych by bylo IMHO lepsi. (Protoze by to ctenare ochranilo pred hruzami bashe:-))
    A zminuji to ne proto, ze bych se chtel rozepisovat o rozdilech shellu (takovy clanek by ale nebyl marny :), ale protoze se v diskusnich forech tenhle problem objevuje pravidelne, protoze navody pro Linux automaticky vychazeji z bash a navody pro NetBSD nekdy shelly stridaji podle preferenci pisatele (aniz na to explicitne upozorni).
    To ze navody stridaji shelly podle preferenci pisatele je asi pravda a je dobre na to upozornit, ale to je problem Unixovych navodu obecne a instalaci bashe se to nevyresi.
    detail: to co otevre prikaz chsh bez parametru neni primo databazovy informacni soubor, ale jen docasny soubor (ta databaze je binarni). Co je podstatnejsi je ze pokud zadate neplatny shell, budete na to upozornen takze mate moznost to hned opravit.
    Myslim, ze tahle nepresnost je v ramci zbezneho clanku o instalaci jeste unosna. Ano, je MOZNE to hned opravit, ale uz nikoliv NUTNE, coz muze mit fatalni nasledek.
    To ale jiste bezneho Linuxare kteremu je clanek urcen neprekvapi (doufam ze ctenare neprecenuju) - schvalne si to zkuste na Linuxu! chsh nejenze Vas necha zmenit shell na /bin/nic, ale navic ani nepipne o tom ze by bylo neco spatne, a samozrejme se pak neprihlasite. (Prave vyzkouseno - Debian 3.1.)

    Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.
    5.12.2005 18:45 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Vadi mi ze clanek vyzniva tak ze se shelly lisi od znameho bashe vsechny a je proto nejlepsi nainstalovat bash co nejrychleji, a pritom rict ze csh je pravda atypicky a pokud ctenar chce aby se mu choval shell jako bash, necht si zvoli ksh a nastavi par promennych by bylo IMHO lepsi. (Protoze by to ctenare ochranilo pred hruzami bashe:-))
    Jak jsem jiz psal, tematem neni shell. Clanek predstavuje maly uvod pro ctenare ABCLinuxu, o nichz lze predpokladat, ze uz to zkusili s Linuxem. Uvest prakticky priklad s prikazem "export" se mi zdalo vhodnejsi, nez problematiku shell zminit jednou vetou ci vubec vynechat. Take uvadim, jak nainstalovat neco, co uz muze uzivatel Linuxu znat (tj. bash), protoze chce vyuzit svych dosavadnich znalosti, nez zacne experimentovat s novinkami.
    Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.
    Diky, taky tyhle poznamky a pripadnou diskusi neberu jako "valceni", ale jako upresnovani, ktere ctenarum jen prospeje. Mozna ze pusobi clanek odrazujicim dojmem, kdyz se zminuji nektere problemy (a jejich aspon nouzove reseni), ale nesnazil jsem se psat ideologickou agitku pro NetBSD.

    Me osobne naopak odrazuji clanky, v nichz se nektere drobne problemy zamlcuji ci prechazeji bez zastaveni, ackoliv musi byt jasne, ze zacatecnik se s nimi potka. Tedy jsem poctive popsal to, co bych (a co jsem) za problem povazoval ja (coby tez jen mirne pouceny zacatecnik). Je vice nez jasne, ze existuji ruzna reseni a kazdy bude podle stavu svych zkusenosti uprednostnovat jine.

    Snazil jsem se, aby si pripadny zajemce o instalaci NetBSD znaly Linuxu mohl udelat zbezny obrazek o tom, co ho pravdepodobne ceka (pricemz se obcas snazim napsat i neco vic, nez je pri takove instalaci videt). Instalacni manual vsak nema cenu prepisovat (stejne by si ho mel kazdy, kdo to mysli vazne, pred instalaci precist), stejne jako resit vsechny mozne alternativy.

    Idealne bych si predstavoval, kdyby nekdo zkusenejsi na clanky navazal s podrobnejsimi postupy a udaji (napr. co se tyce lokalizace, NVidia ovladacu, nebo problematiky K3b, ktery v NetBSD nefunguje). Neni vsak vhodne cpat vsechno hned do uvodu.

    V tomto smyslu dekuji i vam za dodatky a pripominky, nemyslim vsak, ze bych podruhe zvolil pro stejny clanek jinou formu.
    6.12.2005 02:53 www
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    ach
    9.12.2005 15:16 pc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Jde mi o to ze clanek bohuzel (aspon mi to tak pripada) vyzniva trochu odrazujicim dojmem, protoze dela problemy z veci ktere problematicke vubec nejsou (napriklad zminka o nutnosti rucni konfigurace X11) nebo je reseni snadne. Tak se snazim pripadne vznikle obavy rozptylit. Jinak clanek poskytuje rozhodne dobry uvod do instalace NetBSD a diky za nej.
    Diky, taky tyhle poznamky a pripadnou diskusi neberu jako "valceni", ale jako upresnovani, ktere ctenarum jen prospeje. Mozna ze pusobi clanek odrazujicim dojmem, kdyz se zminuji nektere problemy (a jejich aspon nouzove reseni), ale nesnazil jsem se psat ideologickou agitku pro NetBSD.

    Me osobne naopak odrazuji clanky, v nichz se nektere drobne problemy zamlcuji ci prechazeji bez zastaveni, ackoliv musi byt jasne, ze zacatecnik se s nimi potka.
    Jasne, naprosty souhlas, ja bych akorat zvolil jednodussi (a tim pro ctenare ktery to bude opravdu zkouset prijemnejsi) zpusob reseni takovych problemu. A kdyz uz jde o vyjmenovavani problemu se kterymi se zacatecnik potka, rozhodne bych zminil ze se potka s nezurnalovacim FS, coz podle me CokoliBSD prakticky vyrazuje z jakehokoli pouziti kde se pracuje s vetsim mnozstvim dat... Pravda clanek se tykal spis desktopu kde na tom tolik nezalezi.
    6.12.2005 17:06 Tucnak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace) - XOrg
    > Stupeň obtížnosti instalace je kvůli nezvyklému výchozímu shellu a nutnosti ruční konfigurace grafického prostředí srovnatelný například s Gentoo nebo se Slackware

    Mno napsat ve slackware xorgsetup mi zas tak hardcore neprijde...
    10.1.2006 11:33 tomas2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Jaky by mohl mit "normalni" user Linuxu duvod pouzivat NetBSD?
    28.1.2006 16:42 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Jaky by mohl mit "normalni" user Linuxu duvod pouzivat NetBSD?
    aby si pripadal vic h4x0rsky a "free cool in" :P
    24.3.2007 09:22 kolaloka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    Proč by "normální linuxový uživatel" používal NetBSD? Důvodů je více, než jen získat image hardcore geeka. Jednak je NetBSD na starších strojích s menší pamětí znatelně rychlejší než linux, a potom, NetBSD je systém pro lidi, kteří chtějí, aby jejich počítač dělal právě jen to, co mu řeknou, a ne, jako spousta linuxových distribucí, které spouštějí kvanta procesů vpodstatě bez vědomí uživatele, obsahují desítky nepotřebných balíčků a neustále píšou v liště nějaké zprávy, že by měl user udělat ten či onen update. Je to věc přístupu k systému.
    1.2.2006 00:24 jiri.b | skóre: 30 | blog: jirib
    Rozbalit Rozbalit vše Re: NetBSD 2.1 - 2 (konfigurace)
    OK OK OK :)

    NetBSD je super, po delsi dobe to zase beha na mym laptopu vedle dalsich 2 BSD :P

    ALE... co tahle odtajnil pokornym posluchacum to, ze existuji verze pkgsrc?

    Ono to je nekde mezi OpenBSD, kde jsou jen 2 vetve (aspon myslim) - current pro current verzi systemu a base/stable branch pro urcitou release.

    NetBSD me rovnez tagy pkgsrc, napr. k 31.1.2006 to je pkgsrc-2005QA a napr. baliky lezi na pub/NetBSD/packages/pkgsrc-2005QA/NetBSD-`uname -r`/i386/All, coz (ted jsem zmaten) je asi rozdil mezi pub/NetBSD/packages/`uname -r`/i386/All.

    Na FreeBSD jsou jen current porty, zadne verze pro verze systemu :( Osobne me prijde lepsi styl Open/NetBSD.

    Predem dekuji.
    $ sysctl kern.version | head -n 1
    kern.version = NetBSD 3.0 (GENERIC_LAPTOP) #0: Mon Dec 19 01:08:52 UTC 2005
    
    jirib

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.