Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Víte jak poznáte dobrou knihu? Recept je velmi jednoduchý. Vejdete do
knihkupectví, rozhlédnete se, přistoupíte k regálu, který vás nejvíce
zajímá a hledáte knihu v tvrdých deskách. A nemůžete se spálit. Hledáte-li
knihu o Linuxu, postup je stejný, jen se orientujete ještě navíc dle
tloušťky - čím tlustší, tím lépe. A vydavatelství O'REILLY je tou nejlepší
volbou. Následně kouknete, jestli se jedná o aktualizované vydání a poté
již vesele běžíte k pokladně s pocitem, že své peníze nepromarníte
koupí zbytečnosti.
Kniha Používáme Linux splňuje všechny podmínky - je tlustá, v tvrdých
deskách, od O'Reily a navíc již ve třetím aktualizovaném vydání. Nemohu
konstatovat nic jiného než to, že je velmi VELMI dobrá. A dál už nemusíte
číst .
Copak? Vy jste článek nezavřeli a odvážili jste se číst dál, aniž byste mi věřili? To mi asi nezbývá nic jiného, než vás přesvědčit. Zase práce navíc... OK, pojďme na to!
Hmmm, stále jsem vás nepřesvědčil? Tak zkusme použít argumenty přímo z knihy:
Podívejme se nyní do knihy podrobně. V obsahu umístěném hned na začátku zjistíme, že kniha má 18 hutných kapitol plus jeden dodatek. Kapitoly jsou dále členěny ještě do podsekcí, ve kterých se postupně vysvětluje vše od A až do Z. Každá kapitola je bohatě ilustrována černobílými screenshoty ukazujícími výstupy prováděných programů. Kapitoly začínají výkladem související teorie, často jsou používány názorné grafy.
První kapitola je úvodem do systému, vysvětluje vlastnosti Linuxu
jako systému UNIXového typu. Probírá zevrubně programové vybavení,
autorská práva na operační systém Lynux - pěkný šotek, že? , dále
se věnuje vysvětlení filozofie hnutí Open Source a kde hledat na disku
i internetu.
Druhá a třetí kapitola učí systém nainstalovat, představuje jednotlivé distribuce, ukazuje, co dělat po instalaci systému a poskytuje návod na řešení nejobvyklejších problémů.
Čtvrtá kapitola čtenáři ukáže, jak se do UNIXu přihlásit, změnit si heslo, pracovat s konzolí, ukáže mu několik příkazových interpretů a poví víc o manuálových stránkách. Vysvětlí přístupová práva a s tím související změny vlastnictví souborů a adresářů.
Pátá a šestá kapitola seznámí se základní správou systému od konfigurace zavaděče, přes význam a práci s proc filesystémem až po správu odkládacích swap oddílů.
Jak si aktualizovat jádro a děravé aplikace vám ukáží dvě kapitoly skrývající se pod čísly sedm a osm. V osmé kapitole je navíc vysvětlen i tiskový subsystém.
Editor vi a emacs, nástroje na zpracování grafiky a konfiguraci zvukového subsystému přehledně vysvětlí kapitola devět.
Následující tři kapitoly jsou věnovány X-kám. Ať už se jedná o konfiguraci XFree, nebo KDE či Gnome. Na minimalistické desktopy se již bohužel nedostalo.
V knize naleznete i kapitolu věnovanou Sambě a s tím související kompatibilitě s Windows. Je poměrně rozsáhlá a ukáže vám věci hodně do hloubky.
Vývojovým nástrojům, překladačům, Javě, Perlu a debugování se věnují dvě následující kapitoly. Nejsou ovšem natolik objemné, aby pokročilého uživatele něco přiučily.
Konfigurace TCP/IP je v této knize velmi dobře zvládnuta, nezapomnělo se ani na konfiguraci ADSL, PPP nebo ISDN.
Zbytek knihy je věnován veškerým věcem, které souvisejí s webem, elektronickou poštou a jejich zabezpečením.
Dozvíte se o věcech specifických pro jednotlivé distribuce; mně jako debianistovi udělalo radost, že tato distribuce zde dostala opravdu velký prostor. Další velkou kapitolu tvoří Java a PHP - současní tahouni webů.
Linux je OS do značné míry zaměřený na experimentování. Tato kniha vám umožní se při experimentech nespálit. Autoři stvořili moc pěkné dílo. A můžeme nakladatelství Computer Press jen poděkovat, že knihu tak kvalitně lokalizovalo.
Autoři: | kolektiv autorů |
Název: | Používáme Linux |
Nakladatelství: | Computer Press |
Počet stran: | 659 stran |
Cena: | 590,- Kč / 885 Sk |
Rok vydání: | 2003 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: