Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Dobře, je to o tučňácích, ale recenze přírodovědného filmu jako článek?Obvykle se o vikendu nepublikovalo nic, tak proc nevyplnit tyhle dva volne dny netechnickymi odlehcenymi clanky? Mne to prijde jako dobry napad :)
Už tu máme recenze a testy železaJá jsem tomu rád. Proč máš pocit, že to sem nepatří? Naopak mám v plánu vydávat testy hardwaru ještě častěji. Obsahovaly by testy v Linuxu, stav podpory, vhodné ovladače... Rád bych k tomu slyšel názory čtenářů, protože zatím jsem se setkával více méně s kladnou odezvou.
teď prozměnu recenze přírodopisného filmuUž to v této diskuzi padlo: beru to jako víkendové rozptýlení.
svého času tu byl jeden čtenář "seřván" za dotaz ohledně BSDčka s argumentem, že je příšerně offtopic a ať si přečte název webu.Ale určitě se takto neozval nikdo z adminů. Ti maximálně přesunuli dotaz do správného fóra. Už od počátku je součástí diskuzních fór sekce *BSD a *nixy. V současné době vychází seriál o FreeBSD ve firmě i recenze NetBSD. Proti BSD tedy není abclinuxu.cz nijak zaujaté.
Tučňáky a přírodu celkově mam také rád, ale když si chci "odlehčit", nevidím důvod si o ní číst. Raději do ní vyrazím.To je zrovna v případě Antarktidy a tučňáků dost náročná záležitost :-).
Naopak mám v plánu vydávat testy hardwaru ještě častěji. Obsahovaly by testy v Linuxu, stav podpory, vhodné ovladače... Rád bych k tomu slyšel názory čtenářů, ...Jen houšť a větší kapky.
Tiskni
Sdílej: