Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Na film jsem šel do jednoho z pražských multikin a zaujal mě natolik, že jsem sedl ke Quantě a napsal tuto krátkou recenzi.
Francouzský dokumentární film natočil režisér Luc Jacquet, který strávil na Antarktidě v roce 1992 celých 14 měsíců svého života jako kameraman snímku Kongres tučňáků, a díky získaným zkušenostem natočil i snímek vlastní - Putování tučňáků. Do kina jsem šel se smíšenými pocity; nečetl jsem žádnou recenzi, neviděl žádný trailer a podobné poutače - stačil jeden jediný obrázek s majestátně stojícím tučňákem a název filmu - a já si řekl: "dlouho jsem nebyl v kině, je načase to změnit". Vzal jsem pár kamarádů a vyrazili jsme omrknout kvality francouzské dokumentaristiky.
Jelikož jsem již na pár místech v médiích zahlédl originální název filmu (La Marche de L´Empereur), nepřekvapily mne francouzské dialogy v průběhu celého snímku (font českých titulků byl dostatečný i pro mé oči unavené celodenním programováním). Co musím vyzdvihnout hned zpočátku, je muzika. Soundtrack si vzala pod svá křídla Emilie Simon, výborná zpěvačka, jejíž hudba mi připomíná islandskou Björk.
Snímek popisuje rok života tučňáka císařského: po třech letních měsících užívání si blahobytu oceánu se musí tučňáci rok co rok vydat na pouť do jediného bezpečného místa Antarktidy zvaného Oamock za jediným účelem. Co je vede k této cestě? Proč ji podstupují každým rokem? Tím účelem je zplození nového života v době páření a zachování svého druhu. Oamock je prazvláštní místo, něco jako Mecca pro věřící. Místo, které skýtá relativní ochranu v kruté ledové zimě Antarktidy. Relativní proto, že i tam bývá nějakých -40 stupňů Celsia. Tučnáci se tak instinktivně každým rokem ve stejnou dobu vydávají na pouť. V Oamocku pak probíhají námluvy a vznikají monogamní vztahy, z nichž vzejde potomek, kterého je třeba chránit po celou polární zimu. Svá vejce tučňáci před zimou brání vlastním tělem. Když se matka vydává do oceánu pro potravu, předává je do opatrovnictví otci.
Snímku nechybí humorné kousky tučňáků, ani napínavé situace. A přestože se jedná o dokumentární film, má vlastně i svůj příběh. Nebudu popisovat detaily celého snímku, není to cílem této recenze. Cílem je doporučit film lidem, kteří mají tyto tvory rádi více než kdokoliv jiný, a berou je za své. Pokud bych vám vyzradil veškerý děj a příběh, nezbylo by nic, co by vás mohlo na filmu upoutat.
Viděli jste někdy opravdového tučňáka pohybovat se po břiše tak, jak je tomu u všem známého Tux Racera? Máte doma dva tři plyšové tučňáky a chcete jich vidět pohromadě stovky nebo tisíce, jak jdou svorně srocení a spolu za jedním cílem? Pak si nenechte tento snímek ujít - ať už v kině nebo na DVD ve vašem oblíbeném přehrávači, pod vaším oblíbeným grafickým prostředím... Osobně film vřele doporučuji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Dobře, je to o tučňácích, ale recenze přírodovědného filmu jako článek?Obvykle se o vikendu nepublikovalo nic, tak proc nevyplnit tyhle dva volne dny netechnickymi odlehcenymi clanky? Mne to prijde jako dobry napad :)
Už tu máme recenze a testy železaJá jsem tomu rád. Proč máš pocit, že to sem nepatří? Naopak mám v plánu vydávat testy hardwaru ještě častěji. Obsahovaly by testy v Linuxu, stav podpory, vhodné ovladače... Rád bych k tomu slyšel názory čtenářů, protože zatím jsem se setkával více méně s kladnou odezvou.
teď prozměnu recenze přírodopisného filmuUž to v této diskuzi padlo: beru to jako víkendové rozptýlení.
svého času tu byl jeden čtenář "seřván" za dotaz ohledně BSDčka s argumentem, že je příšerně offtopic a ať si přečte název webu.Ale určitě se takto neozval nikdo z adminů. Ti maximálně přesunuli dotaz do správného fóra. Už od počátku je součástí diskuzních fór sekce *BSD a *nixy. V současné době vychází seriál o FreeBSD ve firmě i recenze NetBSD. Proti BSD tedy není abclinuxu.cz nijak zaujaté.
Tučňáky a přírodu celkově mam také rád, ale když si chci "odlehčit", nevidím důvod si o ní číst. Raději do ní vyrazím.To je zrovna v případě Antarktidy a tučňáků dost náročná záležitost :-).
Naopak mám v plánu vydávat testy hardwaru ještě častěji. Obsahovaly by testy v Linuxu, stav podpory, vhodné ovladače... Rád bych k tomu slyšel názory čtenářů, ...Jen houšť a větší kapky.