Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
kdyz se honeycalc objevil tak jsem si ho zkusmo nainstaloval, a co mne odradilo bylo to ze se muselo neustale klikat mysi.
Soft, ktery neumi pouzit klavesy Enter, TAB a ESC a vyzaduje neustale odbihani od klavesnice a klikani na OK, Cancel, Dalsi, pripadne preklikavani okynek do kterych chcu psat, je vhodny pro max 100 faktur rocne
V ucetnictvich pod DOS se mys nepouzivala vubec a ucetni se mohli soustredit na praci a ne na trefovani buttonku mysi.
Pokud se honeycalc naucil jak delat GUI tak je cas ho vyzkouset znova a porovnat s winstormem
Daňová evidence by mě také zajímala. Tak jsem se teď ptal přímo u zdroje a prý snad v únoru... Škoda, že to nestihli teď na začátek roku, docela bych pak o tomto programu uvažoval, abych v něm už teď mohl účtovat...
Neuvěřitelné. Tak konečně a vypadá to fakt chutně.
Pro informaci, snazime se zpestrit obsah Abicka podobnymi clanky. Pokud ma vase firma zajem o prezentaci sveho linuxoveho produktu ci reseni, necht kontaktuje redakci. Nicmene pocitejte, ze nejde o placene PR clanky a tudiz budete muset vyhovet urcitym narokum na kvalitu a prinosnost clanku.
Myslím si že tohleto je krok správným směrem a děkuji ti, redakci abíčka za tuto aktivitu.
WinStrom lze používát i v síťové verzi. Nicméně migraci z pohody je nutné udělat přes export do XLS z pohody a import do WinStromu.
Stáhl jsem ukázkovou verzi a vyzkoušel jsem... No nevím. Nejsem žádný účetní (ale trochu vím o čem to je), ale některé věci mě opravdu již na první pohled překvapily. Budu teď účtovat pro kamarády miniobčanské sdružení, které by se hravě vlezlo do možností testovací verze. Řekl jsem si, že to vyzkouším.
Při zakládání nové firmy jsem ovšem zjistil, že občanská sdružení Winstorm nevede. Nabízí jenom podnikatele a rozpočtové a příspěvkové organizace. (Rýpal by poznamenal, že něco jako "rozpočtová organizace" už v ČR drahně let neexistuje. Byla totiž (zákon č. 218/2000 Sb. -- snad) nahrazena "organizační složkou státu".)
No dobře, zkusíme podnikatele -- jenom tak pro zábavu. Winstorm mi nabídl zvolit si právní formu účetní jednotky a ejhle! V nabídce se objevuje "nezisková organizace" a "nadace". Sice nechápu jak se pod "podnikatel" může vyskytnout subkategorie "nezisková organizace" (viz §2 zákona č. 513/1991 Sb.) a hlavně mám dojem, že "nezisková organizace" není v právním řádu ČR vůbec definovaná. (Ostatně nadace taky není v obchodním zákoníku.)
Na ovládání, které mě osobně moc nevyhovuje, mě překvapilo hlavně to, že je mi pořád vnucována DPH. (Dal jsem si pozor, abych při zakládání firmy dal, že není plátce.) To je myslím trochu škoda.
Rozhodně se na to ještě podívám. (Instalace obsahuje nejakou "testovaci" firmu.)
Rozhodně bych se zdržel "odborného" testování -- přeci jenom nejsem účetní, ale před účetním softwarem je třeba se míti na pozoru. Na trhu jsou (byly) i takové programy, které neumí správě udělat rozvahu.
Je to určitě fajn, že něco takového vzniká. Jen nevím, jestli je to vhodné pro menší a střední firmy...teď se bavme především o ceně...Používám Money S3, který je co do funkčnosti srovnatelný a myslím, že je to také kvalitní software, ale jeho cena je, pokud srovnáme jednotlivé funkční moduly, proti Winstromu cca 40%.
Podle jejich stránek ne Já to ale vidím trochu jinak. Pokud clovek chce dejme tomu v linuxu upravovat obrázky a není tam nástroj, který umí to co Photoshop, tak si může říct, že mu stačí i program XY a je to.
V účetnictví si tohle člověk říct nemůže -- zvláště pokud jde o mzdy. Bohužel v této oblasti si člověk prvně vybere program a až potom řeší OS. Nabídka softu pro cokoliv jiného než pro win je však bohužel minimálně v českých luzích a hájích v podstatě nulová. (Rozhodně to tvrdím o firmách, které se účetnictvím zabývají závodně nebo mají rozsáhlou agendu. Produkty typu WinStrom možná malým firmám nebo živnostníkům vyhovují.)
P.S. Nevím jak ostatním, ale mě asi nejvíc vyhovovala účetnictví pro DOS. Bylo to totiž krutě rychlé. (Je to asi takový rozdíl jako mezi Wordem a Vimem. Jak se to člověk jednou naučí tak jeho produktivita vzroste ve stovkach procent )
P.P.S. Ví Bůh, že si jen málo věcí přeji víc než dobré účetnictví pro linux...
Nevím jak ostatním, ale mě asi nejvíc vyhovovala účetnictví pro DOS.Vždycky když nějakou takovou příšeru (většinou splácanou ve Foxce) uvidím u zákazníka, který si naříká, že mu to na novém notebooku s Vistami nefunguje, tak se chytám za hlavu. Pak začnu zkoušet, jaké nastavení config.sys mu chutná, až se nakonec podaří otevřít všechny soubory najednou. A to ani nemluvím o situaci, kdy chce stará data převést do nového účetního programu. Taky je zajímavé, že jsem ještě u žádných dvou zákazníků nenarazil na stejné DOSovské účetnictví.
Nevím jak ostatním, ale mě asi nejvíc vyhovovala účetnictví pro DOS.Vždycky když nějakou takovou příšeru (většinou splácanou ve Foxce) uvidím u zákazníka, který si naříká, že mu to na novém notebooku s Vistami nefunguje, tak se chytám za hlavu. Pak začnu zkoušet, jaké nastavení config.sys mu chutná, až se nakonec podaří otevřít všechny soubory najednou.
Som myslel, ze taketo problemy bez problemov poriesi dosbox.. Ale nemam skusenost, len navrhujem.
Presne tak to resim. Dosbox + zmena konfiguraku tak, aby se rovnou spustil prislusny program. Funguje to krasne a je to uzivatelsky pritulne -- navic to jde i pod linuxem
Jak je to v tom dosboxu s tisky???
Existuje KEO, což je mimo jiné účetnictví pro rozpočtové organizace (samospráva, školy apod.). Je to dosová aplikace a stále se vyvíjí. Výrobce už pět let hrozí, že to předělá do windowsové aplikace, a stále se tak nestalo. Pouze jsou kolem toho postavené windowsové wrappery na tisk a volání poštovního klienta.
Zkoušel jsem to v Dosemu, mám i unixový wrapper pro odesílání pošty, tisk jsem nezkoušel. Největší problém by asi byla aktualizace, kterou provádí prostoduchý win32 dekompresor.
Moje žena je účetní a ještě částečně pracuje v DOSu dodnes. Tvrdí, že je to velmi rychlé a spolehlivé.
Tvrdí, že je to... spolehlivé.
Fakt?
S programem (včetně aktualizací) pracuje od roku 1993. Tak asi to spolehlivé bude
Ano, souhlas. Ještě poměrně dost účetních firem jede v DOSu. Výhodou je rychlost práce, neboť paradadoxne nepoužívání myši velmi urychlí práci. Moderní klikací programy zpomalují neboť nevedou důsledně uživatele k používání klávesových zkratek. Také odpadá režie okenního zobrazování a proto když práce spěchá (což je vždy, neboť doklady pro DPH zásadně chodí až po 20-tém) tak se dají prvotní doklady rychle nabouchat.
mam stejne zkusenosti
Money S3 start som pod wine nainštaloval, aj zaregistroval, ale viac som neskúšal (viz http://sk.openacademy.eu/kniha/money-s3)
Skúšal som aj WinStrom, ale zdalo sa mi to dosť ťažkopádne, teda pomalé (stroj nie je nejnovší, ale iste kancelársky nadštandard), takže neviem...
No kdyz uz jsme u toho tak ja jsem kdysi zkousel pod wine Vemu (Ekos) -- ani si to neskytlo. Ale jsem lama...
Money S3 pod wine urcite vyzkousim...
Já publikování jakéhokoliv komerčního softwaru fungujícího pod linuxem, který je svého druhu jediný či téměř vymřelý, vidím velice pozitivně. Čím víc lidí si o tom přečte, tím vic se to rozšíří virální reklamou a tím víc se toho prodá. No a čím víc se toho prodá, tím větší bude motivace dalších firem dělat software i pro linux :)
A jak to je s daňovou evidencí? Někde jsem četl, že se chystá..
Dnes jsme vydali beta verzi WinStrom 10.4 s podporou slovenské legislativy a daňové evidence.
Více na www.winstrom.cz/novinky/vydani-winstrom-10.4-beta/
Petr Ferschmann
Existovalo i opensource ucetnictvi pro linux economy 10. Nemate nekdo zdrojove kody? Stranka projektu uz nefunguje (economy10.org), ale podle Internetoveho archivu, kde soubory nejsou ke stazeni to vypadalo doost slibne (http://web.archive.org/web/20070103174921/economy10.org/)
myslim si, ze pan Smolik to musi jeste mit, viz.
http://www.abclinuxu.cz/show/79307
Ne, vzhledem k poměrně malému provozu účetnictví (relativně) jsem si udělal aplikaci v rámci MySQL+PHP, což mi stačí a dál jsem to neřešil.
Jak řešíte mzdy? Externě nebo neřešíte?
Mzdy řešíme externě, přímo v místě výroby (která je od kanceláře 120 km daleko), což je mnohem operativnější.
Prošel jsem si diskusi a napadlo mě, že by možná nebylo od věci vytvořit přehled v linuxu použitelného softu na účetnictví (nativní, wine, dosbox, dosemu,...).
Ne, že bych to nechtěl udělat z lenosti, ale bohužel nerozumím dost dobře všem potřebyným a zmíněným aplikacím. Nerad bych prohlásil, že něco nejede v případě, že by to bylo způsobeno jenom mou neschopností.
Dobrý den,
účetnictví celkem rozumím. Podle mého názoru má účetnictví pro Linux jeden problém. Snad všechny ostatní typy aplikací lze po lokalizaci použít mezinárodně. Jenom u účetnictví má každý stát své předpisy, které jsou s ostatními státy více, či méně někompatibilní a navíc se velmi často mění. Podle toho jaká vláda je aktuálně u moci a jak se snaží provádět vlastní ekonomicko/sociální inženýrství. Jsme moc malý stát a proto nevěřím, že Open Source s epodaří vytvořit pro Česko použitelné účetnictví.
Osobně používám DOSové účetnictví "Účto" (www.ucto2000.cz) programované v českém DB jazyce FAND (tady zmiňované KEO je myslím také ve FANDu) pod DOSEMU už přes 6 let, naprosto bez problémů (i když, pravda, jsou tam nějaká rozšíření fungující pod windows, zatím jsem je nepotřeboval, ale zprovoznit tvorbu faktur v PDF bych asi zkusil).
U několika zákazníků také provozuji pod DOSEMU síťový obchodní a účetní systém CEZAR od Breaker Software, typicky na LTSP bezdiskových terminálech, přes Sambu tam jsou/mohou být i win stanice - jede to také jako z praku. A díky použití LTSP je systém rychlý a náklady na síť minimální, stejně jako správa.
S provozováním windows systémů pod WINE mám zkušenosti spíše negativní - některé programy/jejich části nejedou, něco je nestabilní, díky vývoji WINE aplikace která pod jednou verzí WINE jela, při upgrade na novou najednou nefunguje. Nativní běh je halt nativní běh...
je to mozno total blbost.. ale bol by taky strasny problem spravit takyto program opensource na Apache + PHP + MySQL (+ ajax)?
jeden server, pristup cez terminaly, multiplatformovy bezproblemovy chod, relativne rychle
Problematiku poznam len sprostredkovane, ale ano, urcite by to bol problem. Pritom nejake UI (ci tenky alebo hruby klient) je naozaj ten najmensi problem.
Pochybujem, ze danovy (v Cesku financny) urad ospravedlni spatny prepocet s tym, ze ved problem je v bugzille a ked si vyvojar dokonci diplomovku, tak snad ...
v pripade starostlivosti o soft aktivnou komunitou, by sa to podla mna dalo vyriesit. idealne aby niekto z vyvojarov s tim pracoval, aktivne pouzival..
Preco by mal byt s LAMP platformou spojeny nejaky problem? Je to dostatocne stabilna platforma a je na vyvojaroch uctovnictva aby si pripadne veci osetrili.
Nepredpokladam tiez ze by boli chyby v Jave alebo v PostgreSQL (ktore su tiez obe opensource a ciastocne komunitne zalezitosti) prenasane do uctovnickeho produktu.
Ak reagujes na moj komentar, tak si ho asi pochopil spatne (špatne ). Pisal som, ze platforma je zanedbatelny problem ...
Reagoval som na "Pochybujem, ze danovy (v Cesku financny) urad ospravedlni spatny prepocet s tym, ze ved problem je v bugzille a ked si vyvojar dokonci diplomovku, tak snad ..." co mi prislo ako utok na komunitne vyvijany SW.
Tak som to aj myslel, ale ohladom veci tykajucich sa uctovnictva, nie platformy.
Kamarat, ktory robi takyto SW v jednej nemenovanej firme mi spominal, ze nie je nic vynimocne, ked koli zmene legislativy maju par tyzdnov na zmeny velkeho rozsahu + otestovanie (naozaj neviem a ani nechcem vediet detaily o co ide) pred koncom roka (resp. zaciatkom roka).
Naproti tomu nekomercny open-source model funguje presne naopak - vyvojari maju cas (svoj volny cas) prave vtedy, ked to maju v praci volnejsie (a to je v case, ked je legislativnych zmien malo).
Ak budete mat slusnu slovensku verziu tak budete prvi s linuxovym uctovnictvom u nas.
Právě jsem rozjel jedno staré DOSové účetnictví (Vema -- Ekos 15.04) pod dosemu a tisk funguje zcela bez problému.
Pokud by někoho zajimaly podrobnosti tak můžu (pokud budu schopen) dodat
Vydali jsem novou verzi, která přidává především daňovou evidenci, slovenskou legislativu, lepší vzdálený přístup a mnoho dalšího.
Tiskni
Sdílej: