Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Na desktopu SuSE - hlavně kuli grafickému Yastu - uživatel jenom kliká jako ve woknech, žádné konfiguráky
jinak na svých PC, na kytících s armem a na SGI O2 - jedině DEBIAN!!!
<rejp>Proč lidé tak rádi píšou závěrečné uvozovky už před tečkou?</rejp>Myslím, že je to vliv programovacích jazyků - tam také nemůžete napsat
retezec="Ahoj;"
ale retezec="Ahoj";
.
A osobně si nepamatuju, že by se tato typografická pravidla probírala ve škole (snad mimo předmětů, které to mají "v popisu práce"), což je nejspíš také důvod, že mnoho lidí páchá typografická zvěrsva typu nepsání mezery za tečkou a čárkou nebo naopak psaní mezery před tečkou a čárkou. O mnohonásobných vykřičních a podobných hrůzách se raději nebudu zmiňovat ...
Proč lidé tak rádi píšou závěrečné uvozovky už před tečkou?Že by proto, že je to tak v mnoha případech správně? V článku vidím uvozovky jen v perexu, a tam jsou napsané správně, protože v uvozovkách není celá věta, ale jen jedno slovo. Uvozovky se píšou za tečkou jedině v případě, že je v uvozovkách celá věta.
V článku vidím uvozovky jen v perexu, a tam jsou napsané správně, protože v uvozovkách není celá věta, ale jen jedno slovo.Díky, ale tak úplně správně to nebylo - nebyly české. Napravil jsem to.
Mandriva bude IMHO tento rok vysoko
Také bych tipoval Gentoo až na tom 4. místě, o PCLinuxOS bylo tehdy hodně slyšet, myslím, že se spíš vytahoval počet jeho stažení (a vyzkoušení) než používanost, vidím to na mrtvého brouka
Jako laik, co je pro mne nepřijatelnější ?
Mandriva linux, openSuSe,Ubuntu.
ODS, Zelení, ČSSD... Ne začínal jsem s Mandrivalix... S Ubuntu byl problém, nepoznalo grafiku...(Mandriva i SuSe ji poznali a Manriva se mi z těch dvou líbí víc...) Neptal jsem se, jen oznamoval, že zmíněné tři jsou vhodné pro laiky a že jsem laik.
Tiskni
Sdílej: