Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Hlavním důvodem pro výběr Linuxu je jeho svobodná a otevřená povaha – svobodná ve smyslu svobody a otevřená díky dostupnosti zdrojových kódů pro případné úpravy. Předtím jsem nějakou dobu používal Windows.
2. Proč jsi začal s vývojem ,alternativní‘ distribuce?
Vlastně mě k vývoji vlastní linuxové distribuce postrčilo komunitně orientované hnutí svobodného a open source softwaru.
3. Co těm ,velkým‘ distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
Kvůli uzavřené povaze a vysokým kupním nákladům nejsou vhodné pro málo vyvinuté země jako Nepál.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
Mají naprostou pravdu. Úsilí zaměřené na propagaci Linuxu by mělo jít jednou cestou.
5. Je Nepalinux tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Ano, je to naše primární distro. Používali jsme však i jiné dostupné distribuce, například Ubuntu, Fedoru Core atd.
6. Co je na Nepalinuxu nejlepší?
Lokalizované aplikace vhodné pro Nepál a nepálštinu.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Nepalinuxu?
Větší zapojení komunity jak v překladech, tak ve vývoji.
8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Obavy z vyzkoušení nové technologie. Nedostatek povědomí o možnostech využití Linuxu na desktopu.
Bal Krishna Bal
Project Manager
Madan Puraskar Pustakalaya
Lalitpur, PatanDhoka
Nepal
www.madanpuraskar.org
www.nepalinux.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
krasne pismo.
tu tretiu odpoved som nejako nepobral
Pridavam se, taky nechapu. A dalsi podivnost je v petce. Tazatel se tam pta na osobni zkusenosti a dotazovany neustale pouziva mnozne cislo. Zda se mi, ze jako IM sit tady poslouzil google translate.
A dalsi veci je, ze jsem vubec nepochopil smysl tohoto clanku. Abysme se dozvedeli, ze ma Nepal svoje distro? Na to snad stacila zpravicka...