Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Protože jsem potřeboval stabilní a bezpečný operační systém.
2. Proč jsi začal s vývojem ,alternativní‘ distribuce?
Malá použitelnost nealternativních distribucí.
3. Co těm ,velkým‘ distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
Použitelnost.
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsílí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
Dobrý nápad, ale nejprve je potřeba najít společnou řeč.
5. Je Stux tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Ano, už léta používám jen STUX GNU/Linux. Také jsem používal Slackware, Debian a BSD.
6. Co je na Stuxu nejlepší?
Použitelnost. Pro běžné úkony nabízí grafická rozhraní a vyhýbá se příkazové řádce.
7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Stuxu?
Další vydání bude obsahovat novou verzi jádra a balíčků a opravy chyb. Navíc bude kromě Live CD k dispozici i Live DVD edice. V plánu je lepší podpora multimédií a her.
8. Co považuješ za největší nepříjemnost masového rozšíření Linuxu na desktopu?
Žádnou nepříjemnost nespatřuji.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Když se podíváte na web (proč není aspoň tato základní informace v článka?)Že by hned pod článkem pod nadpisem "Odkazy a zdroje"?
Vzhľadom na povahu a poslanie hypertextu by vôbec nevadilo dať čitateľovi možnosť si kliknúť priamo z článku.
6. Co je na Stuxu nejlepší?vs.
6. What is Sabayon's killer feature(s)?
Když vidím, že STD desktop má KDE 3.5, tak by mě zajímalo, v čem je pro něj tak špatně použitelný např. PCLinuxOS. Samozřejmě mu neberu, že dělá další distribuci, ať si dělá každý co chce, ale když kouknu na distrowatch, že je o 100 míst i za Greenie :), tak to asi takový zázrak v použitelnosti nebude.
Výraz použitelnost není zrovna 2x popisný
Skúsme mať záujem používať toto distro a potom komentovať,je potom samozrejme že sa umistní na lepšej pozícii aj pred greenie,inak povedané: prečo nie STUX? :)