Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zkuste si to... Ať už jako šéfredaktor (sehnat pět článků týdně) nebo jako autor. Napsat slušný článek, je časově náročné...To ma byt nejaky argument? Pane pekari, vase rohliky jsou gumove! - Zkuste si to! Vite jak je casove narocne pect dobre rohliky? Pane vedouci, prodavate nekvalitni zbozi! - Tak si to jen zkuste delat chvili vedouciho! Vite, jak je to casove narocne? Budte radi, ze se vam na to nevykaslu! Takhle nejak? Nakonec vsechny zmetky se daji omluvit tim, ze delat neco dobre je narocne... no nazdar :PPP
Až na to že pekárna není, narozdíl od ábíčka, komunitní projekt a články jsou tu tak kvalitní, jak kvalitní je komunita píšeKdyby fungovala cast abicka, kde vychazeji clanky, stejnou formou jako blogy, tj. uverejnovaly se tak, jak je "komunita pise", tak by vas argument sedel. Protoze abicko ma redakci (ktera je placena a autorum za jejich praci se take plati), tak je kvalita uverejnovanych clanku vizitka prace redakce. Kazdy clanek totiz nekdo posoudi, rediguje, zaplati a pusti k vydani. Bude-li si nekdo stezovat, ze je malo kvalitnich clanku, prosim. Tady by se dalo na komunitu apelovat. Kdyz si ale nekdo stezuje, ze clanky, ktere vychazeji, jsou nekvalitni, tak to nema s "komunitou" co delat - to je vec majitele a redakcniho tymu abicka. Abicko je pokud vidim v soucasnosti komercni projekt a byt podstatnou cast obsahu tvori dobrovolne prispevky komunity, neni to "komunita", ktera by urcovala co a kdy na abicku vyjde jako clanek. Uplne ted nechavam stranou, jestli je takova stiznost na kvalitu opravnena - o tom lze diskutovat. Ovsem ne tim, ze zacnu kritikum hazet na hlavu, ze delat neco dobre je moc narocne a at si to zkusi sami. Je taky fakt, ze v tomto konkretnim pripade se nejapnost reakci vyrovnava nejapnosti one "kritiky", ta taky neni nijak vecna. To ale na podstate veci meni jen malo.
Chtělo by to nějaký paster. Zrovna jsem si vyzkoušel automatické odesílání označeného kusu kódu v Emacsu přímo do lisppaste.org (který hodí zprávu do zadaného kanálu, typicky #lisp a ještě to roztroubí v RSS feedech ) a teda, je to pocit síly, mít pod rukama něco takovýho na klávesovou zkratku.
Pro kódující část čtenářstva by nějaká výlepka mohla být možná docela zajímavá. Bohužel nesnáším Javu...
Tiskni
Sdílej: