V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Není třeba dodávat, že právě na Facebook existuje množství méně, či více užitečných rozšíření. Jedním z nich Facebook Toolbar, tedy lišta zobrazující se hned pod adresní řádkou prohlížeče. Bez vstupu přímo na stránky Facebooku máte k dispozici základní vyhledávací pole, možnost přidat sdílení a zejména zprávy.
Rozšíření bylo vyvinuto přímo Facebookem ve spolupráci s Briks Software, takže je zcela zajištěná správná funkčnost. Konkrétně se krom výše uvedeného zobrazují všechny notifikace a lze sdílet odkudkoliv odkazy i obrázky. Samozřejmě jedinou nevýhodou je fakt, že lišta zmenšuje na výšku prostor pro samotné okno webového prohlížeče, kde by se jinak mohl zobrazovat obsah. Ale to je už nevýhoda všech lišt, jež se integrují do prohlížeče.
Samozřejmě ne každý chce proto věnovat Facebooku lištu přes šířku celého prohlížeče, ale například upozornění na vlastní příspěvky nebo zprávy by měl rád rychle „po ruce“. K tomu existuje taktéž celá řada rozšíření, které přináší často specifickou funkci.
Tou může být snaha zamezit neustálému špehování Vaší činnosti na stránkách, které používají například pod články komentáře Facebooku (možná jste si všimli, že ačkoliv jste na webu poprvé, pod článkem máte svou fotku z Facebooku s textem Přidat komentář nebo Add a comment, což zajišťuje Facebook social plugin). Instalací rozšíření Facebook Disconnect tomu zabráníte jednoduše kliknutím na přeškrtnutou ikonku v pravé části adresní řádky prohlížeče.
Dříve bychom mohli doporučit také Facebook Translate, jehož význam je nicméně s příchodem přímo integrované funkce nižší. Krom Facebooku jej však můžete využít také na Google+.
K Facebooku se vrátíme ještě v souvislosti s rozšířením Yoono.
Taktéž Twitter má vlastní rozšíření do Firefoxu. Jmenuje se Twitter Address Bar Search a do prohlížeče umísťuje vlastní zmenšenou kartu a integruje se do vyhledávacího pole po pravé straně. Na rozdíl od Facebook Toolbar nezabírá v okně prohlížeče místo na výšku.
Při napsání @ můžete vyhledávat samotné uživatele, naopak pomocí # zase poslední příspěvky. Twitter se navíc přímo integruje do adresní řádky, takže můžete napsat například @NASA nebo #rocket Falcon. Twitter Address Bar Search lze tedy velice jednoduše použít a nijak neruší. Naopak jeho nevýhodou je nemožnost přidávat samostatné příspěvky – k tomu se musíte přihlásit standardně přes browser.
Anebo můžete použít jiné rozšíření jako níže zmíněné Yoono nebo Echofon for Twitter, kde ovšem musíte potvrdit licenční podmínky. Pokud tento krok překonáte, pak do Firefoxu integrujete aplikaci fungující v samostatném okně a skrývající se pod jedinou nenápadnou ikonkou. Navíc krom prohlížení příspěvků můžete sami tweetovat a využívat další funkce.
Mimochodem taktéž na Twitter existuje rozšíření Twitter Disconnect pro blokování využití Twitteru na cizích webových stránkách a stejně jako v případě Facebooku je od stejných vývojářů. V pravé části adresní řádky se tak jen integruje ikonka s přeškrtnutým t.
Facebook a Twitter nejsou jediné sociální sítě, pro které existuje pro Firefox rozšíření. Za zmínku rozhodně stojí ještě Yoono, což je lišta umístěná vhodněji po levé straně integrující podporu nejen Facebooku a Twitteru, ale také dalších sociálních sítí nebo služeb jako například LinkedIn, YouTube, GTalk a AIM.
Rozšíření v tomto případě nezabere mnoho místa – navíc po straně displeje, což je vzhledem k rozšířenosti širokoúhlých monitorů užitečnější, než lišta pod adresní řádkou. Pokud dokonce využíváte některou z výše uvedených kombinací sítí a chcete je mít neustále po ruce bez nutnosti přistupovat přímo na jejich stránky, stojí za zvážení.
Yoono mimochodem existuje i jako samostatná aplikace pro desktop, konkrétně pro Windows, OS i Linux. Nainstalují si jej taktéž uživatelé telefonů iPhone. Ani na počítači přitom Firefox není jediným podporovaným prohlížečem. Yoono totiž existuje i jako rozšíření do webového prohlížeče Google Chrome.
I Google+ se u nás stává jednou z všeobecně známých sociálních služeb podobně jako Twitter nebo Facebook. Oproti nim však není v provozu takovou dobu, což se projevuje i na rozšířeních, i když některá (byť ne vždy vysoce hodnocená) existují. Ty si však představíme v některém z příštích článků, kde se zaměříme speciálně na služby od Google.
A jaká rozšíření pro Facebook, Twitter a další sociální služby používáte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Fejsbuk lišta, tak to je dobrý :) Já myslel, že éra toolbarů a sidebarů už dávno skočilo. Sledování mé aktivity v prohlížeči nějakou lištou je asi tak to poslední co bych chtěl.+1