Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tvůrci Oxygenu odvedli úžasnou práci a vůbec se jim nedivím, že jsou naštvaní, když přijde někdo a výsledek jejich práce (vlastně umělecké dílo) de facto "zprzní".Je vidět, že ty jsi ty diskuze u bugů nečetl. Žádné prznění, jak tomu ty říkáš, by nebylo potřeba, kdyby tvůrci Oxygenu vyřešili problém s tím, že od sebe nejdou rozpoznat aktivní a neaktivní okna. Nehledě na to, že sama o sobě by se dala dekorace, která ignoruje uživatelské nastavení barev, považovat za vadnou. Ale to už je jiná věc. Ten bug je půl roku starý a výsledek? Je označen jako WONTFIX. A i kdyby se hoši z Oxygenu ohrazovali, že nastavení barvy není správné řešení, tak bug 160117, který je čistě o tom, aby bylo rozeznatelné aktivní a neaktivní okno, také vyřešen není.
Jsem rozhodně pro to, ať dekorace Ozone existuje, podporuji možnost volby. Ale defaultní by měl být v KDE 4 rozhodně Oxygen.Výchozí by měl být vzhled, který je dobře použitelný na všech konfiguracích. A to není Oxygen. Ozone je sice nouzový hack, který problém řeší tím nejjednodušším způsobem, ale ŘEŠÍ. Dokud nebude Oxygen opraven, je nutné používat Ozone.
Když má dekorace oken jinou barvu než zbytek okna, vypadá to opravdu naprosto příšerně a tragickyTo je věc názoru, že?
totálně to k*rví dojem z Oxygenu jako celku.Což je dobře, protože primární dojem většiny uživatelů z Oxygenu je takový, že je to moc pěkné a zároveň nepoužitelné pro běžnou práci.
Kdyby tvůrci Oxygenu vyřešili problém s tím, že od sebe nejdou rozpoznat aktivní a neaktivní okna.Tohle nestačí? Pokud to tedy není specifikem pouze Archovských buildů, ale myslím že ne..
Mýlíš se. Teď jsem vypnul desktop effects a ty tři proužky to vykresluje stále.tak to máš nějaký pokažený, protože správné chování je, že to nefunguje :-p (čti: mě to ty proužky taky nevykresluje)
To zmanená, že "Ozone" je prostě "Oxygen"Jen drobný překlep…
tak vam nevim, co vsichni mate na kde4. zkusil sem si 4.0.1, par bugu, spatne vykreslovani (posunyte okraje oken, rozpadeni designu pri max/minimalizaci). kdyz sem si prohlizel screenshoty kde, a vubec vsemozne na webu - nic ohromneho sem nevidel. jen takovy decentnejsi cirkus barev, kristalku, neprehledne a ze screenshotu se mi zdalo, ze i ponekud funkce osizene, gui. nejsem ani zadny zastance gnome, ale prijde mi, ze 2.22 je mnohem funkce resene, na pohled jednodussi a ovladatelnejsi. samozrejme jde o vkus, ale prijde mi, ze v kde se vydali naprosto neznamou cestou od standartniho gui jako ho uzivatel zna z windows, macu nebo z gnome, ci z jinych - cde, xfce...
http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.22/
http://www.kde.org/announcements/4.0/
stale jsem napriklad nepochopil v kde4 tu zlutou vec, nebo - jak je na screenshotu videt, jakesi dialogove (?) okno, bez ovladacich prvku.
Tiskni
Sdílej: