Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Tvůrci Oxygenu odvedli úžasnou práci a vůbec se jim nedivím, že jsou naštvaní, když přijde někdo a výsledek jejich práce (vlastně umělecké dílo) de facto "zprzní".Je vidět, že ty jsi ty diskuze u bugů nečetl. Žádné prznění, jak tomu ty říkáš, by nebylo potřeba, kdyby tvůrci Oxygenu vyřešili problém s tím, že od sebe nejdou rozpoznat aktivní a neaktivní okna. Nehledě na to, že sama o sobě by se dala dekorace, která ignoruje uživatelské nastavení barev, považovat za vadnou. Ale to už je jiná věc. Ten bug je půl roku starý a výsledek? Je označen jako WONTFIX. A i kdyby se hoši z Oxygenu ohrazovali, že nastavení barvy není správné řešení, tak bug 160117, který je čistě o tom, aby bylo rozeznatelné aktivní a neaktivní okno, také vyřešen není.
Jsem rozhodně pro to, ať dekorace Ozone existuje, podporuji možnost volby. Ale defaultní by měl být v KDE 4 rozhodně Oxygen.Výchozí by měl být vzhled, který je dobře použitelný na všech konfiguracích. A to není Oxygen. Ozone je sice nouzový hack, který problém řeší tím nejjednodušším způsobem, ale ŘEŠÍ. Dokud nebude Oxygen opraven, je nutné používat Ozone.
Když má dekorace oken jinou barvu než zbytek okna, vypadá to opravdu naprosto příšerně a tragickyTo je věc názoru, že?
totálně to k*rví dojem z Oxygenu jako celku.Což je dobře, protože primární dojem většiny uživatelů z Oxygenu je takový, že je to moc pěkné a zároveň nepoužitelné pro běžnou práci.
Kdyby tvůrci Oxygenu vyřešili problém s tím, že od sebe nejdou rozpoznat aktivní a neaktivní okna.Tohle nestačí? Pokud to tedy není specifikem pouze Archovských buildů, ale myslím že ne..
Mýlíš se. Teď jsem vypnul desktop effects a ty tři proužky to vykresluje stále.tak to máš nějaký pokažený, protože správné chování je, že to nefunguje :-p (čti: mě to ty proužky taky nevykresluje)
To zmanená, že "Ozone" je prostě "Oxygen"Jen drobný překlep…
tak vam nevim, co vsichni mate na kde4. zkusil sem si 4.0.1, par bugu, spatne vykreslovani (posunyte okraje oken, rozpadeni designu pri max/minimalizaci). kdyz sem si prohlizel screenshoty kde, a vubec vsemozne na webu - nic ohromneho sem nevidel. jen takovy decentnejsi cirkus barev, kristalku, neprehledne a ze screenshotu se mi zdalo, ze i ponekud funkce osizene, gui. nejsem ani zadny zastance gnome, ale prijde mi, ze 2.22 je mnohem funkce resene, na pohled jednodussi a ovladatelnejsi. samozrejme jde o vkus, ale prijde mi, ze v kde se vydali naprosto neznamou cestou od standartniho gui jako ho uzivatel zna z windows, macu nebo z gnome, ci z jinych - cde, xfce...
http://library.gnome.org/misc/release-notes/2.22/
http://www.kde.org/announcements/4.0/
stale jsem napriklad nepochopil v kde4 tu zlutou vec, nebo - jak je na screenshotu videt, jakesi dialogove (?) okno, bez ovladacich prvku.
Tiskni
Sdílej: