OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ubuntu 8.10 Alpha 2 nabízí X.org 7.4 a Linux 2.6.26-rc8. Elive 1.7.10 lépe podporuje karty Prism, přidává nové ovladače, aktualizuje proprietární ovladače NVIDIA a nějaké drobnosti navíc. Vyšel Frugalware Linux 0.9 Pre 2 - některé málo populární balíčky už nejsou standardně instalovány, přešlo se na ovladače iwlwifi (WiFI karty Intel) a zaktualizoval se software. Absolute Linux 12.1.02 aktualizuje balíčky a přidává několik her.
V Evropské komisi byla připravena nová verze Evropského pracovního rámce pro interoperabilitu, kde je důležitou změnou definice otevřených standardů. Bylo určeno, že takové standardy by měly být dostupné bezplatně nebo za jen symbolický poplatek. Navíc by související duševní vlastnictví (jako patenty) mělo být dostupné bezplatně, a to navždy. Samozřejmostí pak je, že by neměla být ohledně opakovaného použití standardu žádná omezení. Tyto podmínky na otevřené standardy se nelíbí Business Software Alliance (BSA), která má mezi svými členy firmy jako Microsoft, Adobe nebo Intel.
BSA má prý obavy kvůli snaze o prosazení takto úzké definice otevřených standardů za účelem dosažení interoperability. Definice prý vyřazuje mnoho zavedených technologií, které jsou implementované na základě přijatých otevřených standardů. Snaha o udržení otevřených standardů v podobě, kdy se neplatí za duševní vlastnictví, prý způsobuje zmatek ve veřejné správě i na trhu. BSA uvedlo jako příklad standardů, za jejichž implementaci by se mělo platit a jsou tak definicí vyřazeny, HTTP, Bluetooth, DHCP nebo WiFi. Jan Wildeboer (Red Hat) mezitím v rozhovoru pro heise.de vyjádřil svou podporu pro navrhovanou podobu pracovního rámce. Další verze bude zveřejněna na konci roku.
Před měsícem jste se mohli dočíst, že Red Hat urovnal patentový spor s firmou Firestar. Předmětem byl produkt JBoss a patent s názvem „Mapování objektového modelu a runtime engine pro využívání relační databáze v objektově orientovaném softwaru“. Urovnání navíc proběhlo tak, aby před patentem byla chráněna nejen firma, ale celá komunita. Sun se rozhodl, že investuje čas a prostředky do hledání použití patentované techniky ještě před datem patentování. Hledání bylo úspěšné a patentový úřad se vyslovil pro zrušení patentu, a ačkoliv má Firestar dva měsíce na jeho obhájení, patent to má prakticky spočítané. Škoda jen je, že výsledek přišel dva týdny po tom, co Red Hat smlouvu uzavřel.
Proti schválení OOXML jako standardu ISO se odvolaly čtyři země (JAR, Indie, Venezuela a Brazílie) - podle směrnic by dalším krokem mělo být to, že ISO Technical Management Board (TMB) bude o každém odvolání hlasovat. Hlasovat se může „ano“, „ne“ a „zdržení se hlasování“, přičemž pokud je odvolání schváleno, vytvoří se rada pro řešení problémů. Toto hlasování by mělo proběhnout do 4. srpna. Výkonní ředitelé ISO a IEC nyní zaslali TMB dopis, ve kterém se vyjadřují k odvoláním:
Zpracování projektu ISO/IEC DIS 29500 bylo provedeno v souladu se směrnicemi ISO/IEC JTC 1, s rozhodnutími, která určily hlasy od relevantních národních orgánů ISO a IEC, jež za ně nesou zodpovědnost, a následkem toho, z důvodů výše uvedených, by odvolání neměla být dále zpracovávána.
Na ConsortiumInfo.org je shrnutý zbytek dopisu do čtyřech bodů:
Firmy Canonical a ValuSoft spolupracovaly na tom, aby se Ubuntu Linux objevil v krabicové podobě v obchodech Best Buy, přičemž zakoupit se dá i online. V krabici může zákazník najít CD Ubuntu 8.04, příručku pro nového uživatele a nárok na 60 dnů technické podpory od týmu z ValuSoftu, který byl zaškolen lidmi z podpory Canonicalu. Podpora pokrývá instalaci a začátky používání Ubuntu. Produkt je k dispozici za 20 dolarů a záměrem je dostat Ubuntu k lidem, kteří o Ubuntu neví či nemají možnost si jej stáhnout. ValuSoft spolupracoval s Canonicalem také na obalu, kde je jednoduše a stručně popsáno, jaké možnosti Ubuntu uživatelům nabízí.
Po interní alfaverzi vyšla veřejná alfaverze Mandriva Linux 2009 Alpha 2. Spolu s ní přicházejí velké změny - tou největší je přechod na KDE 4 jako výchozí desktop, v tomto vydání jde o verzi KDE 4.1 Beta 2. GNOME je dodáno ve vývojové verzi 2.23.4 a jádro ve verzi 2.6.26-rc8. Celá distribuce byla nabíc zkompilována pomocí GCC 4.3 a správce balíčků
urpmi
nově umožňuje odstraňování osiřelých balíčků (urpme --auto-orphans
). Pokud máte chuť s distribucí experimentovat, Mandriva varuje před aktualizací stávajících instalací Mandrivy. Přechod na KDE 4 z KDE 3 není plně vyřešený a problémy se pravděpodobně objeví také s X.org.
LinuxConsole je nezávisle vyvíjené modulární živé CD, přičemž živé DVD vyjde v září. Poslední verze byla postavená na novém toolchainu (GCC 4.2.2 a glibc 2.7), bootsplash nahradil usplash a jádrem je Linux 2.6.25.4. Jako hlavní prostředí živého CD funguje IceWM 1.2.35, dostupné je GNOME 2.20. Na CD dále najdete Mozilla Firefox 2.0.0.14 a Thunderbird 2, GIMP 2.4.3, sadu 2D a 3D her, něco na přehrávání videí a hudby, AbiWord 2.4, VirtualBox 1.5.4 a další.
GoblinX je živé CD na bázi Slackware Linuxu s cílem dát uživateli prostředí s jednotným vzhledem. Přidává podporu Slik (Slax Webmount Protocol), nápovědu do instalátoru a různé nástroje (lm-sensors, podpora Software Suspend, vbetool atd.). Dále jsou nahrazeny nebo přidany různé aplikace.
Twin je konzolový okenní správce, který může konzolové prostředí obohatit a práci s ním zpříjemnit. Díky enginu pro X11 je však možné, aby elegantně posloužil i v prostředí grafickém. Příkazem
twin
je možné správce oken spustit. Automaticky se vybere ovladač a twin naběhne. Pokud máme v současném prostředí funkční myš, můžeme kliknutím pravým tlačítkem zobrazit menu - jinak zbývá tlačítko PAUSE (které mi v X11 nefunguje). Přes menu je možné nechat spustit nějaký program nebo konzoli. Při testování jsem narazil na to, že Twin nezvládá UTF-8 - spuštění programu s českým překladem zobrazení rozsype.
Pokud dále prozkoumáte menu, zjistíte, že můžete okna po ploše posouvat, měnit jejich velikost atd. Při použití File - Detach
Twin zmizí. Pomocí
TWDISPLAY=:0 twindisplay
je možné jej opětovně zobrazit. Není ani problém Twin, který byl dříve spuštěn v X11, nechat zobrazit v konzoli. Použití TTY, i když je dostupný X server, se dá vynutit:
TWDISPLAY=:0 twattach --hw=tty
Další informace o používání poskytne obsáhlý návod na stránkách projektu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: