Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
BLAG Linux And GNU 90000 je distribuce, která obsahuje pouze svobodný software a pročištěné jádro Linux-libre. Vyšlo CentOS 5.2 Live CD postavené na stejné verzi CentOS - obsahuje hlavně nový software a dodatečné nástroje. Absolute Linux 12.1.03 aktualizuje software, přidává ovladače pro Mach64 a r128 a odstraňuje HPLIP.
Mininotebooky se jsou velice populární, což je velkou šancí pro Linux, ale také pro jednotlivé distribuce, aby nabraly na popularitě. Mandriva se rozhodla vstoupit na trh také - Mandriva Linux, kromě toho, že funguje na Eee PC, bude systémem na ohlášeném notebooku GDium z dílen firmy Emtec. První notebook GDium nabídne 10" displej s rozlišením 1024x600, výdrž kolem čtyř hodin, rychlý start, a to při váze 1,1 kg. Co je obzvláště zajímavé, počítač bude vybaven MIPS kompatibilním procesorem Loongson a veškerá data (včetně operačního systému) budou uložena na USB flash disku. Bude tak snadné si třeba v práci vzít svůj systém a pracovat na jiném počítači GDium.
Pravděpodobně hlavním účelem, proč šlo SCO do vleklých soudních sporů, bylo vymoci z linuxových firem peníze za porušování práv na Unix. Poté, co se ukázalo, že Linux tato práva neporušuje, bylo jasné, že SCO neuspěje. Během sporů se ovšem zjistilo, že SCO dokonce žádná práva nevlastní, i když už za ně inkasovalo pěkné obnosy peněz. Věc se tedy otočila a nyní je to Novell, kdo vymůže ze SCO peníze. Soud rozhodl, že SCO nemělo žádné právo na uzavření smlouvy se Sunem (licencování technologií), a tudíž musí Novellu dát peníze, které z této smlouvy získalo. Jedná se o 2,5 milionů dolarů a k tomu ještě pravděpodobně úroky. Navíc se dá očekávat, že Novell bude vymáhat úhradu výloh souvisejících se soudním sporem. Se SCO to v poslední době nevypadalo růžově a teď je to ještě horší.
Dell začal konečně prodávat počítače s novější verzí Ubuntu, přesněji s Ubuntu 8.04 LTS. Jde o jeden desktop a dva notebooky, příští měsíc budou s novým Ubuntu uvedeny i další modely. Ubuntu je i tentokrát dodáváno s předinstalovanou podporou pro přehrávání DVD. Už to bude rok, co Dell veřejně kritizoval mizerné ovladače ATI. Od té doby se hodně věcí změnilo - jednak je proprietární ovladač v mnoha ohledech lepší než dříve a navíc začalo AMD uvolňovat dokumentaci, takže NVIDIA je v trojici Intel, AMD, NVIDIA jedinou firmou, která se nijak nepodílí na otevřených ovladačích. Dell zlepšení zaregistroval a desktop Inspiron 530N, který je standardně dodáván s Intel GMA X3100, je možné překonfigurovat na ATI Radeon HD 2400PRO nebo 2600XT. To jsou grafické karty s GPU řady R600 - pro tuto řadu ještě většina dokumentace k 3D uvolněna nebyla, ale to snad brzy bude napraveno.
Ačkoliv Google Android doposud oficiálně nenajdete na žádném mobilním telefonu, našla si tato platforma slušné množství fanoušků. Ti nejen že vyvíjejí software, ale dokonce se jim daří Android dostat na telefony, kde byl původně jiný OS. I tak vývojářská komunita tak trochu ztrácí trpělivost. Telefony už tu měly být a namísto výsledků jsou zatím jen sliby, které se doufejme vyplní příští rok. Aby to nebylo málo, Google přestal Android aktualizovat - poslední veřejná aktualizace je čtyři měsíce stará a lidé by určitě ocenili novinky a opravy chyb. Navíc přišel na trh iPhone 3G, který si jistě pozornost nedočkavých programátorů snadno získá. Jako by to nebylo dost špatné, zaměstnanec Google omylem zveřejnil zprávu, která měla být adresována pouze výhercům programátorské soutěže. Ze zprávy je jasné, že Google aktualizace SDK ve skutečnosti vyvíjí a vydává, ale ty jsou zpřístupněny jen vybraným.
BeleniX 0.7.1 přináší do řady 0.7 svěží vánek v podobě nových ovladačů a softwaru všeobecně. KDE naleznete ve verzi 3.5.9, dále pak narazíte na ovladače NVIDIA 173.14.05, Mozilla Firefox 3.0.1 a nově program PowerTOP. Práce probíhá také na instalátoru Caiman - ten automaticky přidává do GRUBu položky Windows a pracuje se na detekci linuxových oddílů. Přes
get-pkgs
je dostupných zase o něco více balíčků. Uživatelé, kteří mají procesory bez SSE, si ještě budou muset počkat na opravu - ta je plánovaná na verzi 0.7.2.
Gibraltar Firewall je jednoúčelový systém postavený na Debianu. Dá se používat hned po spuštění z CD - konfigurační data se volitelně ukládají na pevný disk, disketu nebo flash disk. Účelem distribuce je chránit internetové připojení před útoky, ale díky filtrování i před viry, červy a trojskými koňmi. Nová verze 2.6 umožňuje instalaci pluginů SSL Exploreru, značně zlepšuje výkon shapingu, podporuje transparentní skenování HTTP, POP3 a FTP na viry a přináší počátky podpory fungování jako přístupový bod WiFi (jsou podporovány karty Atheros).
Vyšel Linux Mint 5 RC1 v edici s prostředím Xfce (kódové označení Elyssa). Nová verze znamená nové funkce v Mint nástrojích - mintDesktop má více voleb pro přizpůsobení desktopu, umožňuje aktivovat Compiz Fusion a rýsují se první překlady tohoto programu. mintConfig byl změněn tak, aby odrážel současné výchozí aplikace v distribuci. Přibyla funkce pro snadný výpočet MD5 hashe stažených ISO souborů, lze také snadno otevřít adresář jako root nebo několika kliknutími nainstalovat TrueType font. Došlo také na výkonnostní vylepšení, aktualizaci programů (OpenOffice.org 2.4, Mozilla Firefox 3, Linux 2.6.24 a X.org 7.3), změnu vzhledu GTK+ a rozšíření softwarové nabídky.
SliTaz GNU/Linux je jedna z nejmenších desktopových distribucí - ISO obraz má pouze 28,6 MB. Je také relativně hardwarově nenáročná, ale přesto nabízí docela solidní výbavu: webový server lighttpd, SSH klient a server, Openbox, Mozilla Firefox, GParted, IRC klient a další. Do repozitáře bylo spolu s vydáním poslední verze přidáno přes 200 balíčků a zároveň se přešlo na jádro 2.6.25.5
PowerTOP je nástroj z dílny Intelu, jenž poslouží především uživatelům notebooků, kteří mají zájem snížit spotřebu svého počítače a prodloužit tak dobu běhu na bateriích. Spustíme jej příkazem powertop
(pro plnou funkčnost jako root), program bude chvíli zkoumat stavy procesoru, aktivitu v systému a poté nám ukáže úvodní obrazovku. První screenshot ukazuje běh programu na laptopu, druhý běh na desktopu s nedostatečně nakonfigurovaným jádrem.
V horní polovině screenshotu je vidět, kolik času tráví procesor na dané frekvenci. Notebook i desktop ze screenshotů mají povolený ondemand governor, proto se drží na nízké frekvenci. Dále můžeme vidět, jak často je procesor probouzen ze spánku - čím více probouzení, tím větší spotřebu procesor má. Na vině může být jakákoliv zátěž CPU, ať už účelná (práce programu), tak zbytečná (přerušení kvůli nepoužívanému hardwaru apod.). Na druhou stranu není dobré příkladát probouzením velkou váhu - mnohem více ovlivní spotřebu například zapojená nenažraná TV karta nebo velký jas displeje.
Odhad spotřeby energie se ukazuje typicky při běhu na baterie (jinak uvidíme například nápis no ACPI power usage estimate available); pokud necháme PowerTOP běžet déle, bude zobrazován také dlouhodobý odhad, který by měl být méně náchylný na krátkodobé výkyvy spotřeby. Dále můžeme vidět výčet věcí, které způsobují probouzení CPU ze spánku - neexistuje univerzální řešení pro jejich snižování, ale například u ovladačů NVIDIA může pomoci tato volba v xorg.conf:
Option "OnDemandVBlankInterrupts" "True"
V dolní části programu se ještě mohou objevovat tipy pro snížení spotřeby: ukončení zbytečného HAL poller démona, aktivace úspor na SATA řadiči, přechod na CPU governor ondemand a další. Pokud je to možné, program hned nabídne i klávesovou zkratku pro aktivaci nabízené úspory. Některé úspory ale mohou představovat vyřazení nějaké funkčnosti nebo snížení výkonu, nicméně typicky nejde o nic zásadního.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: