Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
SystemRescueCd 1.0.4 opravuje spoustu věcí okolo podpory LVM. Slamd64 Linux 12.1 přináší GCC 4.2.3, SCIM a značně vylepšenou podporu CJK. Foresight Linux 2.0.3 předvádí GNOME 2.22.3 a nastavuje Banshee 1.0 jako výchozího správce médií. GoblinX 2.7 "Micro" přidává xf86-video-openchrome a GUI pro odstraňování modulů ze živého CD. Ubuntu 8.04.1 je první aktualizované vydání LTS verze Ubuntu. Granular Linux 1.0 RC je desktopová distribuce na bázi PCLinuxOS - Granular 1.0 má nyní svůj vlastní repozitář.
V listopadu 2006 francouzský parlament rozhodl o svém vlastním přechodu z Windows a jiného proprietárního softwaru na Linux. Proběhlo výběrové řízení, kterého se dle očekávání účastnila i Mandriva, ale zvoleny byly firmy Lingora a Unilog, která má prsty i v mnichovském přechodu na Linux. Vybranou distribucí se stalo Ubuntu a přechod také znamenal začátek používání OpenOffice.org, Mozilla Firefoxu a Mozilla Thunderbirdu. Důvodem pro přechod bylo snížení nákladů.
Nyní francouzští poslanci a jejich asistenti používají Linux už celý rok, a tak nastal čas zjistit, jak jsou uživatelé spokojení. Přechod byl nakonec méně komplikovaný, než se původně čekalo. Zvyknout si na jiný software zabralo jen pár týdnů, a to i těm méně technicky zdatným. Přechod se dotkl 1145 počítačů a o tom, že se jednalo o dobré rozhodnutí, svědčí úspory, které doposud činí půl milionu euro.
V současnosti probíhá ve třech ruských regionech (Tatarstán, Perm a Tomsk) pilotní projekt migrace škol na svobodný software. Pokud bude tento projekt úspěšný, může dle slov prezidenta Dmitrije Medvěděva být následován přechodem na středních školách nebo dokonce hromadným přechodem úřadů. Ačkoliv byl projekt dříve omezen pouze na tři zmiňované regiony, nyní mohou školy mimo tuto oblast zažádat o zapojení. Současný plán je takový, že do začátku nového školního roku musí být vybrané školy přemigrovány - ve velkých městech jde o alespoň 50 % škol, jinde o alespoň 20 % škol. V době psaní tohoto článku už k přechodu došlo ve 239 školách z 1084. Členové projektu mezitím aktivně propagují Linux i mimo školy - téměř každý týden jsou v různých městech a vesnicích v Permském kraji organizovány installfesty se semináři.
Právníci Hanse Reisera zaslali soudu dopis, kde tvrdí, že dle jejich důkladně zváženého názoru je obžalovaný Hans Reiser možná mentálně nezpůsobilý jako následek duševní poruchy nebo vývojové vady. Takové tvrzení připadá prokurátorovi naprosto směšné, obzvláště pokud se zváží, že už 9. července má být odsouzen. Tento postoj obhájců může znamenat, že Hans Reiser pravděpodobně nemá v úmyslu prozradit, kde se nachází tělo jeho údajně mrtvé ženy. Pokud bude shledán mentálně nezpůsobilým, bude přesunut do sanatoria, kde zůstane, než se jeho stav zlepší. Poté by soudní proces mohl pokračovat. Hans mezitím napsal soudu, že jeho současní obhájci jsou proti němu zaujatí, a chce, aby se jeho právníkem stal ten samý právník, který jej zastupoval v rozvodovém řízení. Po svém staronovém právníkovi požaduje, aby se u státního zástupce a soudce pokusil vyjednat nižší trest. Připomeňme, že mu hrozí trest ve výši minimálně 25 let odnětí svobody.
Linspire byla odkoupena firmou Xandros - obě firmy pracovaly na vzájemně podobných distribucích. Jak Xandros, tak Linspire se snaží připomínat prostředí Windows tak, aby neznalý uživatel nenalezl příliš mnoho rozdílů. Diskuze mezi výkonnými řediteli obou firem už prý probíhaly delší dobu, v roce 2007 se začalo na věc více tlačit a zde je výsledek. Pro uživatele by mělo prozatím zůstat vše při starém - distribuce se slučovat nebudou a celkově se tato událost na fungování Linspire příliš zásadně neprojevila. Bývalý ředitel Linspire (nyní jeden z akcionářů) na svém blogu věc ostře kritizuje. Nelíbí se mu, že akcionáři nemohou do věcí mluvit a celkově kritizuje současné vedení firmy, které je prý zodpovědné za zhoršení finanční situace, ke kterému došlo během posledních deseti měsíců. Dále obvinil současného ředitele, že se více věnuje svým vlastním firmám namísto Linspire. Připomeňme, že Xandros je distribuce instalovaná na ASUS Eee PC a o Linspire bylo hodně slyšet především díky službě Click 'N Run.
Vyšel Sabayon Linux 3.5 s jádrem 2.6.25.9 a podporou pro ASUS Eee PC (ačkoliv pro WiFi se musí použít ndiswrapper). Mimo běžných souborových systémů zvládá také ext4, NTFS (ntfs-3g), unionfs, aufs a squashfs. Snad nejaktivněji vyvíjenou komponentou Sabayon Linuxu je balíčkovací systém Entropy, který má velké ambice a jehož vývoj sponzoruje NLnet Foundation - Entropy je neustále rozšiřován a už nyní představuje více než 40 000 řádek kódu. Uživatelé mají k dispozici hned několik prostředí: KDE 3.5.9 (KDE 4.0.5 lze stáhnout), GNOME 2.22.2, Xfce 4.4.2 a Fluxbox 1.0. Tato prostředí jsou dostupná při instalaci ve formě profilů - kromě nich pak dále existují profily UMPC (instaluje Xfce) a Core (určený pro servery). Zahrnut je také software pro použití jako multimediální centrum: GeeXbox 1.1-devel a Elisa Media Center 0.3.5. Výčet dalšího význačného softwaru najdete v oznámení.
Vyšel Gentoo Linux 2008.0 v konečné verzi. Nabízí aktualizovaný instalátor, který nyní provádí offline instalace za použití balíčků a stromu ebuildů na živém CD. Kromě toho má řadu oprav pro rozšířené a logické oddíly. Díky přechodu na jádro 2.6.24 je zajištěna podpora rozsáhlejší palety hardwaru. Změnila se struktura profilů, takže v
/usr/portage/profiles
nyní naleznete default/linux/
namísto default-linux/
. Aby se na živém CD ušetřilo místo, přešlo se z GNOME na Xfce - to také znamená, že binární instalace z živého CD vám nainstaluje Xfce, ale samozřejmě si můžete zkompilovat prostředí jiné. Pokud se chcete hned vrhnout na stahování živých DVD pro x86 nebo amd64, budete si muset ještě počkat - při jejich výrobě pro tyto platformy se objevily problémy, na jejichž řešení se pracuje.
Poseidon Linux je brazilská distribuce na bázi Ubuntu určená pro akademické a vědecké použití. Nabízí velké množství aplikací pro práci s GIS/mapami, numerické modelování, 2D/3D/4D vizualizaci, tvorbu statistik, grafů a ještě více. V nabídce samozřejmě zůstává obvyklý software pro práci s dokumenty, webem, IM atd. Toto vydání podporuje angličtinu, španělštinu, portugalštinu a němčinu.
Pokud toužíte po ukrytí vašich tajných plánů na disku a chcete to vyřešit snadno, jednou z možných voleb je EncFS, který pro své fungování používá FUSE. Hlavním krokem je připojení nebo vytvoření nového šifrovaného adresáře:
encfs ~/.sifrovany_adresar ~/kam/pripojit
Bude vám nabídnuto několik způsobů konfigurace (standardní, expertní, paranoidní) a nakonec se vás program zeptá také na (de)šifrovací heslo. Jakmile jste do ~/kam/pripojit
uložili svá tajná data, můžete adresář odpojit:
fusermount -u ~/kam/pripojit
Změna hesla pro šifrování je snadná:
encfsctl passwd ~/.sifrovany_adresar
Kromě passwd
existují také volby jako info
pro zobrazení informací, showcruft
pro hledání nedešifrovatelných souborů nebo decode
pro dekódování jmen souborů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Linux ve francouzském parlamentu rok poté:Přechod byl nakonec méně komplikovaný, než se původně čekalo. Zvyknout si na jiný software zabralo jen pár týdnů, a to i těm méně technicky zdatným. Přechod se dotkl 1145 počítačů a o tom, že se jednalo o dobré rozhodnutí, svědčí úspory, které doposud činí půl milionu euro.Haha, takze tzv. 'objektivni nezavisle' studie z mrkvosoftich reklam si muzou ...