Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Vyšlo openSUSE 11.0 - více o této distribuci v recenzi. Vyšla první alfa verze Ubuntu 8.10 - zatím jde pouze o přijetí velkého množství balíčků z Debianu. Zenwalk Linux 5.2 se dočkal živé podoby: Zenwalk Live 5.2. FreeNAS 0.69 Beta 1 aktualizuje na FreeBSD 6.3 a mění několik věcí okolo WebGUI. GoblinX 2.7 RC1 mění různé věci v prostředí. Myah OS 3.0 "Dragon" je distribuce s KDE 3.5.9. Finnix 92.0 opravuje hlavně chybu v OpenSSL z Debianu a přechází na Linux 2.6.25. Parsix GNU/Linux 1.5r0 má nové jádro, aktualizované balíčky a lepší dokumentaci. eAR OS 1.10 používá v multimediálním centru hardwarovou akceleraci, takže je rychlejší. Arch Linux 2008.06 používá UUID pro označení úložišť a zahrnuje průvodce pro začátečníky z wiki. sidux 2008-02 nově vyšel také ve variantě Xfce.
Rozhraní Sugar, které je speciálně vyvinuté pro dětské uživatele notebooků OLPC, se dočká portu na konkurenční Classmate PC od Intelu. Intel za účelem urychlení věci navázal spolupráci se Sugar Labs Foundation. Na portu totiž doposud pracoval jediný komunitní dobrovolník. Sugar Labs se spolupráce líbí - naplňují tak svůj plán dostat Sugar na více hardwarových a open source platforem. Nadále však budou s OLPC úzce spolupracovat. Připomeňme, že v čele Sugar Labs stojí Walter Bender, který dříve v OLPC zastával funkci ředitele pro software a další obsah. Kvůli neshodám ve směřování projektu z OLPC odešel.
Bostonský Red Hat Summit se stal místem, kde firma oznámila několik novinek. Red Hat se značně zaměřuje na virtualizaci, a tak nepřekvapí, že právě virtualizace hraje v novinkách velkou roli. Jednou z novinek je drobný hypervizor kompatibilní s Red Hat Enterprise Linuxem a Windows. Nazývá se oVirt, je postavený na KVM a jeho první specialitou je malá velikost - měl by se vejít na 64MB flash disk. Navíc podporuje migraci mezi fyzickými stroji za běhu. Další specialita je webové rozhraní naprogramované v Ruby on Rails. To by mělo dobře posloužit lidem s pár virtuálními systémy, stejně tak velkým firmám s velkými nároky.
Red Hat na konferenci dále oznámil uvolnění Red Hat Network [recenze] jako open source. RHN je webový systém usnadňující správu linuxových systémů na síti. Firma si od tohoto kroku slibuje zrychlení vývoje a okamžitou vazbu od vzniklé komunity uživatelů. Výkonný ředitel Red Hatu dále sdělil, že pro firmu je důležitá jednoznačnost strategie. „Jsme open source a vše, co děláme, je open source.“ Na závěr tu máme Red Hat Enterprise MRG - nový produkt integrující messaging, real-time odezvu a grid systém pro využívání výpočetní síly velkého množství systémů.
Richard Stallman vždy varoval komunitu svobodného softwaru před nebezpečím, které představovala Java pro free software projekty. Takzvaný Java Trap byl postavený na tom, že Java sama o sobě byla proprietární. Sun Microsystems se před více než dvěma roky rozhodl jednat a oznámil rozhodnutí vydat Javu pod licencí GNU GPL (viz Java pod GPL). Práce na uvolnění zabraly rok a v květnu 2007 se objevilo OpenJDK. 4 až 5 procent kódu bylo však stále uzavřených, protože se nejednalo o vlastnictví Sunu. Měsíc na to se Red Hat odhodlal zahájit projekt IcedTea, který si kladl za cíl tyto poslední uzavřené části nahradit otevřeným kódem a k tomu si vypomáhal kódem z GNU Classpath. Nyní nastal zlom, protože IcedTea v podobě, která je zahrnutá ve Fedoře 9, prošel přísnou zkouškou Java Test Compatibility Kit. To v podstatě znamená, že implementace poskytuje všechna potřebná API a chová se tak, jak by měla. Java je tedy konečně plně otevřenou platformou.
Za poslední dva týdny se objevily pro Linux na mobilních telefonech dobré i špatné zprávy. Telefony s Google Android přijdou později, než se čekalo. Dle původních plánů se mohly takové telefony dostat na trh už během pár měsíců, nyní však od výrobců přicházejí zprávy, že si ještě počkáme. Za předpokladu, že nenastanou další zdržení, budou první telefony s Google Android hotové na konci roku. Do té doby si s tímto softwarem můžeme hrát v emulátoru nebo na existujících telefonech, kam je možné systém s trochou snahy nainstalovat.
Google Android ovšem není jediný linuxový systém pro telefony. Neo Freerunner se systémem OpenMoko si také užil svou dávku zpoždění, ale před několika dny získal na svou stranu pět prodejců v Německu, Francii a Indii. Dříve byl Neo Freerunner dostupný jen v omezeném množství (hlavně pro vývojáře). Už brzo si tento telefon s 500MHz procesorem, 128 MB RAM, 4,3" displejem (640x480), podporou GSM, 802.11b/g, Bluetooth a WiFi budeme moci snadno pořídit i my. Navrhovaná cena je 400 dolarů a bližší informace o prodeji budou zveřejněny na LinuxWorld Expo začátkem srpna.
Poslední zprávou je sloučení dvou soupeřících linuxových mobilních organizací: Linux Phone Standards a LiMo Foundation. Obě organizace se snažily o standardizaci linuxového mobilního systému, a tak je zjevné, že si vzájemně prakticky škodily. Tímto krokem získalo LiMo Foundation deset nových členů.
Vyšel Pardus Linux 2008 - nová verze distribuce populární především v Turecku. Nabízí nový Network Manager s automatickou detekcí WiFi profilů. Byl vylepšen systém pro správu balíčků (PiSi) - aktualizace jsou nyní rozdílové, takže stahování je podstatně rychlejší. Změny naleznete i v systému pro autentizaci uživatelů, kde je možné nastavovat práva i chování při vyžadování hesla. Uživatelům s více monitory se pak může obzvláště hodit Display Manager, kde je v GUI možné nastavit grafickou kartu, monitory a související volby. Hlavním prostředím distribuce je KDE 3.5.9 běžící na Linuxu 2.6.25.9. Prohlížečem je Mozilla Firefox 3.0 a OpenOffice.org je přítomen ve verzi 2.4.1.
Network Security Toolkit je živé CD na bázi Fedory. Záměrem je poskytnout administrátorovi sítě pohromadě všechny potřebné bezpečnostní nástroje. S touto distribucí je snadné vybudovat server určený pro analýzu síťového provozu, včetně detekce průniků, funkcí generování paketů, monitorováním bezdrátových sítí nebo skenováním sítí. Nová verze 1.8.0 je postavená na Fedoře 8 (velký skok oproti Fedoře 5) a přináší velké rozšíření a pročištění webového rozhraní. Přibyla podpora WPA-PSK, byly doplněny balíčky s firmwarem pro několik nových čipsetů, distribuci je možné bootovat ze SATA mechaniky a bezpečnostní nástroje se dočkaly aktualizace.
Vyšly dvě distribuce postavené na Red Hat Enterprise Linuxu 5.2. První je Scientific Linux 5.2 (pro i386 a x86_64) - ten nově zvládá i souborový systém XFS, ačkoliv ten není dostupný během instalace jako volba pro formátování. Kromě toho bylo zařazeno KDEEDU, a to především kvůli KStars. Pak je tu CentOS 5.2, zatím s vydáními pro i386 a x86_64 - na ostatní architektury se dostane později. U CentOS padlo rozhodnutí, že distribuce nebude následovat příklad pod-pod-vydání jako u upstreamu, ale i nadále budou mít výsledky podobu Verze-Vydání. Pokud by se však v komunitě vyskytl zájem o odlišný způsob, dobrovolníci se mohou hlásit.
Jednou z mnoha variant, jak udělat screenshot obrazovky (v X), je nástroj scrot
. Použití je jednoduché - prostě mu předáme název souboru, kam se má screenshot uložit. Scrot ale umí pár věcí navíc. Vyblýsknutí můžeme odložit třeba o pět sekund a ještě zobrazit odpočet (-c
):
scrot -d 5 -c screenshot.png
Pokud chcete vyfotit jen část obrazovky, přidejte argument -s
. Pro vytvoření náhledu slouží argument -t
následovaný číslem, které vyjadřuje kolik procent velikosti má náhled mít. Pokud chceme uložit soubor jako JPEG, může se hodit parametr -q
, se kterým se dá určit úroveň kvality:
scrot -q 85 screenshot.jpg
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Vysiel aj Backtrack 3 final. Preco tuto distribuciu prehliadate?Protoze pekne smrdi. Kdyz byla v bete, premazala mi bez servitek a bez otazek sda1, a to uz pri bootu. Vim to z logu a z dat, ktere na sda1 zbyly - misto ramdisku proste pouzila muj prvni partition !!! A podle toho, jak to na jejich foru nikoho nezajimalo, pochybuju, ze by to ve final verzi opravili... Takze jestli bactrack, pak verzi 2, s tou mam dobry zkusenosti...