Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mohla by ses krátce představit pro naše čtenáře? Kde pracuješ a na čem tam pracuješ?
Jmenuji se Petra Popluhárová a přišla jsem zastupovat Google v Mountain View, které je v Kalifornii, v severní části Kalifornie, kousek od San Francisca. Pracuji tam jako softwarový inženýr v týmu web search
, což je vyhledávač. Pracuji tam 3 roky, převážně na softwaru, který určuje relevantnost výsledků vyhledávání.
Jak vypadá tvůj běžný pracovní den?
Můj typický den začíná kolem desáté až jedenácté hodiny. Spíše kolem jedenácté. Když přijdu do práce, tak první pětinu dne pracuji na tom, co je potřeba udělat nejdříve. Například zkontrolovat kód ostatních kolegů, aby jej mohli přidat do databáze kódů. Čtu si zpětnou vazbu (feedback) od svých kolegů, kteří kontrolovali můj kód, který jsem poslala na code-review. Když už mám všechno poslané na code-review, tak se věnuji programování, meetingům s kolegy ve web search
týmu a návrhům systémů pro ně. Přibližně tak 80 % pracovní doby trávím programováním.
Podílíš se přímo na nějakém open source projektu, na kterých Google spolupracuje?
Kromě svého hlavního projektu se podílím na různých 20% projektech, které jsou každý čtvrtrok jiné. Pracovala jsem na malém lokalizačním projektu, také pomáhám různým snahám zlepšit české a slovenské vyhledávání. Všichni googláci, včetně mě, také pomáhají testovat projekty, které se v budoucnu mají stát open source.
Před tím, než Google vydá nějaký open-source balík, tak jej několik měsíců až rok testuje v rámci Googlu. Například můj kolega (teď již o tom smím mluvit, jedná se o veřejnou informaci) pracuje s dalším kolegou na Java Collections, konkrétně na třídách multimap a multiset. Já jsem byla jedna z prvních, kdo mu pomáhal se zpětnou vazbou. Nyní to chceme přidat do JDK 1.7 a chceme, aby to bylo oficiálně součástí programovacího jazyka Java a knihoven, které k němu patří. Stejně tak jsem testovala i jiné pomůcky, které byly nebo budou vydány. V podstatě Google chce, aby každý inženýr měl na mysli to, jestli může být nějaká pomůcka užitečná jiným lidem.
Pokud máme orientaci pro nové zaměstnance (kterým říkáme noogleři = new googler = noogler), tak těmto nooglerům vždy říkáme, že pokud pracují na nějakém kódu, který není extra tajný a uvědomují si, že by byli rádi, kdyby měli tuto pomůcku ve své předcházející práci, tak jde o dobrého kandidáta, abychom tento software mohli vydat jako open source. V tu chvíli máme i podporu našeho open source týmu, který nám pomáhá očistit tento software od odkazů (linků) k nějakým uzavřeným vnitřním knihovnám, pomohou nám s licencí a oficiálním vydáním.
Kdyby sis mohla vybrat, který projekt (z již existujících) bys ráda viděla vyvíjený pod křídly Googlu?
Google spolupracuje na velkém množství open source projektů, takže kdybych nějaký jmenovala, nejspíše by na něm Google již spolupracoval. Jde o stovky projektů. Je tedy velmi těžké říct, na kterých nespolupracuje. Myslím si, že se věnuje open source projektům, které potřebují spolupráci. Mohu vyjmenovat několik projektů které podporujeme. Například GCC, Samba, Linux kernel, Apache Axis. Všechny ostatní můžete najít na code.google.com, tam najdete všechny projekty, které podporujeme. Jsou tam všechny programy pro studenty, které organizujeme. Dále tam jsou všechny balíky, které jsme kdy vydali. code.google.com je druhou největší hostingovou stránkou na světě a nabízí více než 80 000 projektů ke stažení.
Pracovala jsi s open source aplikacemi i předtím, než jsi začala pracovat pro Google?
Nepřímo i přímo. Každý pracuje s open source aplikacemi, ať chce, nebo nechce. Jakmile používáte Internet, mobilní telefon, hromadnou dopravu, tak používáte open source. Ale v Googlu s open source pracuji o mnohem více. Dennodenně používám Javu, C++, Python, MySQL, kryptografické pomůcky a SSH.
Na čem pracuješ ve svém „20 percent time“?
Právě teď pracuji na „20 percent time“ projektu tím, že s tebou mluvím :-). Snažím se ve svém „20 percent time“ projektu podporovat české a slovenské aktivity Googlu. Pomáhala jsem s lokalizací funkce „Mysleli jste...“. Dále lokalizuji hlavně „one-boxy“, „Mysleli jste...“ je vlastně „one-box“. „One-box“, to je typ výsledku, který vám v jednom „boxu“ dá na něco odpověď. Například, když jsem v San Franciscu a zadám do vyhledávače „weather“ a zadám směrovací číslo nebo jméno města, tak se mi zobrazí „weather one-box“ (počasí). A tyto funkce potřebujeme dát do české verze a s tímto budu pomáhat.
Sleduješ letošní projekty v rámci Summer of Code? Do kterého projektu vkládáš největší naděje?
Zatím jsme akceptovali 175 projektů. Ještě jsme nedokončili zpracování studentských přihlášek. Víme, že se zapojilo více studentů než minulý rok, loni jsme dostali více než 6 000 žádostí. Tento rok budeme projekt sponzorovat 10 000 000 dolarů. Summer of Code ještě nezačal, ještě jsme nepřidělili studenty k projektům.
Sleduješ dění okolo Linuxu i nad rámec své práce v Googlu? Máš nějaké „open source hobby“, kterému se věnuješ ve volném čase?
Čtu náš open source blog (i když to má asi něco společného s Googlem :-)). Když je člověk ze Silicon Valley, tak na všech párty, všude kam jdeš, se pořád hovoří o technologiích, takže ať chci, nebo nechci, zjišťuji všechny novinky ze světa, kde se vydala jaká technologie. Nejvíc se toho však dozvím v Googlu, kdykoli se něco nového vydá, tak se o tom v Googlu ví. Kolegové jsou nadšení, přednáší se o tom a hosté o tom přicházejí přednášet. Google vždy hledá další technologii, která může ulehčit naši práci.
Vim, nebo Emacs? Jak vypadá tvé pracovní prostředí a jaké vývojové nástroje používáš ke své práci?
Mám 2 24palcové monitory vedle sebe, někteří kolegové mají jeden 30palcový. Můžeme si vybrat zda chceme 2 menší nebo jeden větší. Donedávna jsme používali Red Hat Linux, v poslední době spousta inženýrů přesedlalo na upravenou verzi Ubuntu. Tato verze se jmenuje Goobuntu, takže používám Goobuntu na vývoj. Mám firemní laptop Mac Book Pro, stejně tak i můj osobní laptop je Mac Book Pro. Nikdy nevím, který je který. Vypadají oba stejně. Vyvíjím zásadně v Linuxu. Používám Eclipse open source Java IDE. Dále používám open source Emacs, používám standardní kompilátory, které jsou v open source komunitě.
Fotografii pořídil Trevor Blackwell.
Dáváš přednost licencím typu BSD nebo GPL?
Já osobně preferuji licenci Apache. Apache licence umožňuje člověku (vývojáři) použít kód, jak chce, ať již jej chce publikovat, nebo použít v uzavřeném systému. Ne vždy se dá všechno nabízet jako open source, kdybychom to udělali, tak ztratíme naši konkurenční výhodu. Apache licence nám umožňuje maximálně využít open source aplikace.
Který je tvůj nejoblíbenější operační systém a s kterými operačními systémy přicházíš běžně do kontaktu?
První dva roky, kdy jsem pracovala v Google, jsem používala Red Hat Linux. Měla jsem laptop s Windows, který jsem díkybohu nedávno vyměnila za laptop s Mac OS X, velmi se mi líbí OS X. Velmi se mi líbí jejich okenní prostředí a jak je to všechno zařízeno. V práci teď používám Ubuntu, nevidím velký rozdíl mezi pohodlím používání Ubuntu a OS X. Jednoznačně to musí být Unix/Linux-based systém.
Plánujete portovat GTalk klienta na Linux? Pokud ano kdy bychom mohli očekávat první veřejné testovací verze? Bude se jednat o verzi založenou na WINE, nebo nativní port?
Neznám konkrétní detaily, nepracuji na GTalku. Pokud se bude něco v této věci dít, tak doporučuji sledovat český Google blog. I kdybych věděla, tak my dopředu nemůžeme ohlásit něco, co se teprve bude ohlašovat. Až když se to ohlásí veřejně, tak to bude známo.
Kolikrát se stane, že se něco lokalizuje a očekáváme, že to bude trvat měsíc a nakonec to trvá třeba půl roku. Nechceme, abychom něco ohlásili a pak to vyšlo pozdě. Dokud technologie není robustní, tak ji jednoduše nevydáme.
Chtěla bys něco vzkázat našim čtenářům?
Hlavně ať používají open source technologie a aby i motivovali kamarády a rodinu k používání open source. Také doporučuji, aby četli novinky na Google open source blogu a český Google blog, kde se dozvíte užitečné rady, tipy a dočtete se něco o nových produktech, které zavítaly na český trh.
Také pokud studenti hledají něco na léto, tak se mohou zapojit do letního programu Google Summer of Code, který jim umožní programovat nové funkce do open-source produktů. Google studentům zaplatí 4 500 dolarů a poskytne mentory (rádce). Všechny informace jsou na code.google.com, minulý rok jsme měli jen 9 českých studentů, tak doufám, že tento rok bude českých studentů o něco více. Chceme evangelizovat tento projekt, studentům to umožní vydělat peníze, vzdělávat se a získat cenné zkušenosti. A těm, kdo mají zájem pracovat v Google, doporučuji, aby poslali žádost. Pražský team teď nabírá inženýry do Google Krakov.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Asi nebude nenormální, když člověk po pár letech v cizině svůj jazyk trochu pozapomene...I've been living abroad for a few years now and can't see my Czech getting any worse
Já vím, že budu za cypa, ale pokud mluvila slovensky, tak je to děs.Také jsem nebyl vůbec nadšený z toho, že to Marek při přepisu převedl ze slovenštiny do češtiny, ale když pak Petra nic nenamítala, tak jsem se rozhodl to ponechat.
Jaké inženýry? Copak magistři nebo bakaláři nemají v Krakově šanci? (Viditelně jde o amerikanismus engineer.)To máš těžké. Když řekla "inženierov", tak holt inženýry. Sice se mi to také nezdá, ale ne natolik, abych jí vkládal do úst něco jiného.
Také jsem nebyl vůbec nadšený z toho, že to Marek při přepisu převedl ze slovenštiny do češtiny
Mám s tím trochu zkušenosti z basketbalových tiskovek a vůbec se mu nedivím. Slovensky sice rozumím dobře, ale na přepis slovenského rozhovoru do psané podoby bych si netroufal.
Jaké inženýry? Copak magistři nebo bakaláři nemají v Krakově šanci? (Viditelně jde o amerikanismus engineer.) Kdyby to bylo přeložené, tak bych mohl kritizovat překlad, ale takhle... achyo... tahá to celé za uši.Já ti nevím, ale mě osobně zrovna vyhovuje použití slova inženýr tak, jak je to v usa. to jen u nás v post-komunistické zemi stále zatížené na tituly se prostě rozdával a rozdává ing. a lidé si tak nechávají říkat i v situacích, kdy mají papír, ale pracují třeba jako PR na nějakém státním úřadě a s "inženýrstvím" od školy nepřišli a nepřijdou do styku.
"Jmenuji se inženýr..."...Králík
Někteří lidé prostě musí vidět komunisty za vším
Ono je to jednodušší. Není třeba pátrat po příčinách problémů (natož vymýšlet způsoby řešení). Prostě za všechno může (podle potřeby) okupace, kult osobnosti, rok 1968, normalizace, 40 let socialismu, vláda ODS, vláda ČSSD, vláda ODS, …
vláda ODS, vláda ČSSD, vláda ODS, …Tohle ale není politicky korektní komentář :D
Když přijdu k doktorovi taky ho pozdravím "dobrý den pane doktore".Jenže v tomto případě může jít též o oslovení podle funkce (pane učiteli, pane předsedo, pane poslanče...).
Inženýr v původním významu znamená stavitel.
Úplně původně asi ne - význam slova engineer bych spojoval spíš s engine.
Původní význam většinou hraje minimální roli.
Při odpovědi na otázku kdo je to inženýr je vhodné zapomenout na strojvůdce a zeptat se co je to inženýrství: „Systematický přístup k řešení…”. A inženýr je pak člověk vykonávající inženýrství (v té či oné oblasti).
Co třeba takový pojem kybernetika? Kolik má její dnešní význam („Věda o řízení a sdělování v živých organizmech a strojích”) společného se starořecným slovem kybernétes = kormidelník, ze kterého vychází; a kolik s výkladem Platónovým, definujícím kybernetiku jako „nauku o správném řízení provincií”?
Tomuhle taky nerozumím. Co to je "máme orientaci"? To souvětí je prostě divné...Jednak Petra skutečně řekla "orientáciu", ale především myslím, že v tomhle případě už jde spíš o tvoji neznalost firemního spíkování. Orientace pro nové zaměstnance není ani v českých končinách neznámý pojem. Představ si pod tím "setkání s novými zaměstnanci, při kterém jim pomáháme se zorientovat v tom, jak to u nás chodí".
Orientace pro nové zaměstnance není ani v českých končinách neznámý pojem.Zatím jsem se setkával spíše s termínem "orientační dny".
byla zajištěna podezřelá osoba, a to za použití donucovacího prostředku hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobranymne vysloveně dostává
vobec nerozumiem ako mohol niekto _trefne_ povedat, ze to nie je programatorka, ak ona sama hovori, ze 80% casu programuje. pokial v Google maskoti programuju 80% svojho casu ...pravděpodobně tomu nerozumíš proto, že neumíš počítat (PP rovněž ne) ... anebo věříš, že PP jako správný socialistický, ehm, kapitalistický pracovník plní na 200%?
ale tak to řekni rovnou, že ses do ní zabouchnulPodobnou úroveň diskuze jsem již dlouho neviděl, naposledy, nepletu-li se, na základní škole
Podobnou úroveň diskuze jsem již dlouho neviděl, naposledy, nepletu-li se, na základní školetak to asi na ábíčko moc často nechodíš
jestliže první pětinu pracovního dne se věnuje "urgent" záležitostem, zbývá 80% pracovní doby, ve které se krom programováníNepředpokládám, že by programátor trávil 20 % pracovní doby urgentními opravami havárií vody, ale spíš to budou urgentní záležitosti týkající si opět programování. Takže jste těch 20 % od sta odečetl sice hezky, ale špatně…
tzn. nastoupila v roce 2005 a RHL používala do 2007, ovšem podpora RHL skončila 30. 4. 2004 (poslední verze byla vydána 31. 3. 2003), to teda není pro Google dobrá vizitka, používat takto zastaralý software
Vy snad pokaždé, když mluvíte o nějakém software, používate důsledně jeho naprosto přesný oficiální název?
Vy snad pokaždé, když mluvíte o nějakém software, používate důsledně jeho naprosto přesný oficiální název?ne, ale používám označení, které považuju za dostatečně jednoznačné pro danou situaci, a především takové, které nepřísluší něčemu jinému ... nicméně zaráží mě fakt, že takovýchto drobných přehmatů je v článku plno (vizte třebas součet pracovní doby, PP pracuje na více než 120%)
A nebo prostě svůj 20% projekt nepovažuje za práci pro google...zajímavý myšlenkový kotrmelec, když na každém kroku vytrubuje něco o "hlavním" a "20%" projektu, a jak je skvělé, že může část doby dělat na něčem jiném njn, jak se přesune krev o patro níž, mozku se trošku zatmí
a taky bych se zeptal, proč ten článek není označen jako reklama?Protože to není reklama. Je pravda, že ta slečna chválí Google v každé druhé větě, ale je na každém, aby si podle toho udělal obrázek o ní i o firmě. Rozhovor samotný vzešel z iniciativy redakce; nejedná se o placenou, barterovou nebo jinou propagaci.
Nicméně s tím emacsem to přehnala.Hihi... kdyby RMS slyšel, že Emacs někdo označuje jako "open source", tak by dostal infarkt.
Může. Ale pro mne je to naprosto nevěrohodná informace, které nepřikládám žádnou váhu a odmítám z ní cokoli vyvozovat.to je v pořádku - měl jsem ale pocit, že se k tomu předpojatě stavíte tak, že to pravda není a stavět takovou úvahu pouze na faktu, zda autor použil neznámou přezdívku (třeba ji v určité komunitě používá běžně a tedy není tam považován za anonyma) nebo jméno a příjmení (což může být smyšlené), mi nepřijde dobré
Složité odpovědi na jednoduché otázky - zařaditelné do dvou kategorií.
a) PR
b) Offtopic PR
Koneckonců by to ale neska šlo...
Ale už fakt, že je to jediná osoba, ktorá sa poskytuje na PR oddelení mi stačí :)Nepochopil. PP nebyla přidělena - já jsem požádal o rozhovor konkrétně s ní.
Čím to je, že mi diskuse k tomuto článku čím dál víc připomíná tu, o které tu před pár dny psal David Ježek?a čím to, že jakákoliv kritika je dříve či později (očekával jsem to v tomto případě dříve, jako reakci na toto) je označena za projev malé české závisti?
Ale ona je dobra seredaTohle je čistě subjektivní věc.
podle videa je uplne blbaPodle sebe soudím tebe, že?
a jeste slovenaJako by zrovna tohla byla tělesná vada
Umi programovat, ale to je asi tak vse, pro normalni zivot je naprosto nepouzitelna.Jak vidíš, tak pro normální život to docela stačí.
Nechápu, že máte potřebu shazovat svou krajanku,mno, mně spíš přijde, že shazuje Google a ne osobně PP; já tedy prozměnu nechápu tuto iracionální potřebu ji za každou cenu obhajovat ...
která dělá svou práci očividně dobřeovšem panuje tu jedna drobná neshoda v otázce toho, co tedy vlastně má být její prací