abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 555 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 31/2008

    4. 8. 2008 | Luboš Doležel | Různé | 3716×

    Linux Foundation chystá LSB 4.0. Switzerland - testování vašeho ISP. Google vyřadil další licenci z Google Code. ClassMate PC se dostanou k portugalským dětem. OLPC nabývá popularity v Indii. Mandriva Linux 2009 Beta 1. ClarkConnect Server and Gateway 4.3 RC3. Parsix GNU/Linux 1.5r1. Distribuční rada: testování CD/DVD pomocí cdck.

    Obsah

    Linux Foundation chystá LSB 4.0

    link

    Linux Foundation slibuje Linux Standard Base 4.0, a to ještě letos. Vůči verzi 3.2 vydané v únoru by mělo jít o velký krok kupředu, který ještě více usnadní psaní aplikací, jež by měly bez obav fungovat na různých distribucích za předpokladu, že i ty jsou s LSB kompatibilní. Jim Zemlin, výkonný ředitel Linux Foundation, prohlásil, že není v našem zájmu, aby se Linuxu stala kvůli fragmentaci podobná věc jako Unixu. Během uplynulých 18 měsíců na věci pracovalo 50 vývojářů na plný úvazek. Příkladem jejich práce by mohly být binární testy na regrese ve všech hlavních knihovnách, které LSB tvoří. Kromě toho se pracuje na Linux Developer Network; projektu, který poskytne vývojářům nástroje usnadňující vývoj, a doufejme tak zvýší atraktivitu Linuxu.

    Switzerland - testování vašeho ISP

    link

    Switzerland je nejen anglickým názvem jedné evropské země. Electronic Frontier Foundation takto pojmenovalo svůj nástroj, se kterým mohou uživatelé zjišťovat, jak férově se k nim chová jejich poskytovatel připojení k Internetu. Především v zámoří se hodně diskutují zásahy do komunikace - někteří poskytovatelé mají v oblibě resetovat spojení, která vypadají jako BitTorrent, blokovat VoIP hovory, přidávat vlastní reklamu do webových stránek a další věci - často přitom podobné aktivity dlouho zapírají. Switzerland je open source program, který umožňuje zkontrolovat, zda byly do komunikace mezi dvěma hostiteli přidávány pakety nebo zda byly v paketech prováděny úpravy. Program má tři režimy: kontrolování v omezeném kruhu uživatelů, vůči serveru nebo ve složité skupině, kde se přenáší mnoho dat a bude možné také zkoumat, zda poskytovatel neprovádí nějakou nežádoucí upřednostňování provozu. Program je napsaný v Pythonu a klient komunikuje s ostatními klienty nebo servery přes šifrované spojení.

    Google vyřadil další licenci z Google Code

    link

    V dubnu tohoto roku jsme byli svědky toho, jak Google zakázal použití licence Affero GPL (AGPL) na Google Code. AGPL se od GPL liší tím, že povinnost na zpřístupnění zdrojového kódu platí i při použití softwaru jako služby. Google tehdy nebyl schopen podat dobré odůvodnění - komentáře firmy se omezily na to, že licence ještě nemá velkou přízeň vývojářů a je celkově příliš mladá. Firma pochopitelně čelila kritice - prý se jí licence jen „nehodí do krámu“, protože si sami nemohou dovolit použít takové projekty ve svých aplikacích, aniž by přispěli kódem zpět.

    Google tento krok před několika dny zopakoval - tentokrát byla vyřazena licence Mozilla Public License (MPL), ačkoliv stávající projekty ji mohou nadále používat. Chris DiBona, manažer pro open source v Google, sdělil, že stejně jako v případě AGPL je cílem zamezit rozšiřování této licence na Google Code. Podle něj si mohou vývojáři nechat své nové MPL projekty hostovat někde jinde, jen ne na Google Code. Uznává, že kvůli tomuto kroku bude Google chvíli nepopulární.

    ClassMate PC se dostanou k portugalským dětem

    link

    Intel zaznamenal se svým ClassMate PC velký úspěch. Portugalsko má v plánu rozdat půl milionu těchto výrobků mezi žáky základních škol. Toto je doposud největší objednávka, které se tento konkurent laptopů z dílny OLPC dočkal. Její významnost podtrhuje i to, že OLPC laptopů bylo do května tohoto roku celkově prodáno jen 600 tisíc a Intel toto číslo téměř vyrovnal jen jedinou smlouvou. Intel bude navíc fungovat jako technologický poradce pro portugalské Ministerstvo veřejných staveb, dopravy a spojů. Co se operačního systému týká, výběr mezi Linuxem a Windows bude na rodičích obdarovaných dětí. Na webu OLPC News vyšla kritika tohoto projektu.

    OLPC nabývá popularity v Indii

    link

    Indii se projekt OLPC dříve moc nelíbil. V roce 2006 jej indické Ministerstvo školství označilo za pedagogicky pochybný a ještě ten rok začaly indické organizace pracovat na konkurenci v podobě desetidolarového notebooku. O rok později však přišly zprávy o prvním pilotním projektu a před nedávnem se tyto levné laptopy dostaly do obchodů, kde se prodávají spolu s CDMA modemem. Mezitím se počet míst v Indii, kde se přístroje dostaly k dětem, zvýšil na pět. Aby věc získala formát, 4. srpna proběhne v Indii Den OLPC, kde bude formálně zahájena národní iniciativa pro OLPC.

    Mandriva Linux 2009 Beta 1

    link

    Vyšel Mandriva Linux 2009 Beta 1, ve kterém se už rýsují chystané novinky. Přechází se na novou generaci KDE, konkrétně na verzi 4.1. Mandriva pracuje na tom, aby bylo v tomto prostředí použito téma typické pro Mandrivu: La Ora. Zatím je připravené téma pro widgety (nicméně na živém CD vidět nebylo), ale ještě není hotová dekorace správce oken a další věci. Navíc toto prostředí nemá zdaleka tak kompletní překlady. GNOME je přítomné ve verzi 2.23.5, v konečné verzi půjde o verzi ze stabilní řady 2.24. Výrobce upozorňuje, že v tomto vydání se můžete potýkat s problémy s použitím IMAPu v Evolution. V betaverzi distribuce je také přítomen Mozilla Firefox 3, zatím jako odděleně existující balíček. Jako poslední věc stojí za zmínku rozšiřování možností synchronizace s Windows Mobile díky SynCE 0.12. Tato synchronizace bohužel není dostupná v aplikacích z KDE 4 - musíte použít KDE 3 nebo GNOME.

    mandriva linux mandriva linux

    ClarkConnect Server and Gateway 4.3 RC3

    link

    ClarkConnect Server and Gateway je pokročilý produkt pro nasazení na serverech. Uživatelům poskytne webhosting, mailové služby včetně antiviru a antispamu, VPN, tiskové služby a sdílení souborů, filtrování webového obsahu a ještě více. Nová verze nabízí pěkné služby navíc: groupwarové funkce přes webmail, vzdálené zálohy a snazší práci s certifikáty pro OpenVPN. K tomu byly opraveny neduhy verze RC2: problémy s gigabitovými síťovými kartami Intel, detekcí rozhraní na PPPoE systémech, konfigurací OpenVPN a pomalým správcem uživatelů.

    ClarkConnect ClarkConnect ClarkConnect ClarkConnect ClarkConnect

    Parsix GNU/Linux 1.5r1

    link

    Parsix GNU/Linux 1.5r1 má balíčky synchronizované s Debian testing z 24. července. Opravuje několik chyb, aktualizuje dokumentaci a dodává nové ovladače v jádře. Prostředím je GNOME 2.22.3, webovým prohlížečem GNU Iceweasel 3.0.1, dále najdete Pidgin 2.4.3 nebo OpenOffice.org 2.4.1. Jsou oficiálně podporovány dodatečné programy jako Compiz Fusion nebo VirtualBox. Instalační CD zároveň funguje jako živé CD.

    parsix parsix

    Distribuční rada: testování CD/DVD pomocí cdck

    link

    Nic nevydrží věčně a o CD/DVD discích to platí obzvláště. Naštěstí existují nástroje jako cdck, které mohou médium prověřit a upozornit nás na hrozící riziko selhání. Nejprve se podíváme na funkci získání informací o vloženém médiu (argument -i):

    $ cdck -i -d /dev/sr0
    Track list (1-1):
      1: 00:02:00 (sec: 000000) data
    170: 35:21:09 (sec: 158934) data (leadout)
    
    Disc status: data mode 1
    Multisession: 0
    Audio status: no status
    
    Try to find out what sort of CD this is...
    CD-ROM with iso9660 fs
    iso9660: 310 MB size, label 'Penumbra: Overture              '
    Creating software: 'K3B'
    

    Argument -d určuje, která mechanika se má použít, což se hodí, pokud jich máme více. Pokud místo argumentu -i použijeme -t, provede se test kvality disku:

    $ cdck -t
    
    NB! For disks written with some burners cdck might
        report about unreadable sectors at the end of the disk.
        In such cases you can just ignore those warnings.
    
    Reading sectors 1-158934
    ! unable to read sector 158933, reason: Input/output error
    ! unable to read sector 158934, reason: Input/output error
    
    
    CD overall:
       Sectors total: 158934:
       Good sectors: 158932:
       Bad sectors (incl. with poor timing): 2
    CD timings:
       Minimal = 2 usec (0.000002s)
       Maximal = 2513944 usec (2.513944s)
       Average = 940 usec (0.000940s)
    
    Conclusion:
       Disc contains BAD or even unreadable sectors, put it into trash can!
    

    Z výsledku vidíme, že dané CD má dva nečitelné sektory, ale jde o sektory na konci média, které lze ignorovat (vizte varování na začátku výstupu). Pokud chceme grafické vyjádření čitelnosti sektorů, nabízí se výstup pro gnuplot.

    $ cdck -t -p

    Standardně se data uloží do souboru cdck-plot.dat, což můžeme změnit argumentem -o. Výsledek si můžeme zobrazit takto:

    $ gnuplot
    gnuplot> plot "cdck-plot.dat"

    cdck v gnuplot

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.8.2008 17:46 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    Hele a jses si jisty, ze ty dva sektory nesouvisi s temi hlaskami (a varovanim samotneho programu) na konci media? Pokud ano, je to na dve veci (ja tyto hlasky obdrzel vzdy pri paleni vlastniho image s cdrecord a pokusem o opetovne nacteni at uz pres dd nebo readcd). Pokud ne, odkud ta jistota?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 4.8.2008 18:30 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    Máš pravdu. To CD vypadalo bídně, tak jsem se nad tím nezamýšlel. Jdu to opravit.
    5.8.2008 09:00 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    Ten soft je vcelku nanic, pokud jen tupe cte a zasekne se, kdyz to nejde, tak to zvladne dd taky. A ten graf rika co? Nema jednotky a dle tebe se nacetly vsechny sektory krom dvou poslednich. Cekal bych rovnou caru. Anebo to vyjadruje neco jineho, co?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 5.8.2008 14:03 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    Vyjadřuje to dobu načítání sektoru.
    5.8.2008 09:20 vkoranek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008 - desetidolarového notebooku
    Správně se jedná o stodolarový notebok nikoli desetidolarový notebook. (Údajně chyba v přepisu.)
    5.8.2008 09:23 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008 - desetidolarového notebooku
    Nikoliv, viz

    http://www.olpcnews.com/countries/india/india_olpc_laptop_10.html
    19.8.2008 11:53 quanti | skóre: 16 | blog: ch1x0r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    kde jsou další Distribuční novinky? už nevyšly dvakrát... :(
    24.8.2008 12:05 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 31/2008
    Sorry, zítra to napravíme.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.