Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dnes ráno mi přišel email, ve kterém jeho autor uvádí, že ve společnosti 4WeB se chystají velké změny. Tato společnost provozuje populární službu Navrcholu a ještě populárnější ho Roota. Proto věřím, že tato informace je zajímavá i pro naše čtenáře. V dopise je uvedeno, že se chystá velká konsolidace a majetkové přesuny. A že to bude terno a mám vás o tom informovat. Při pokusech o další kontakt však již více neprozradil, prý se bojí, aby nedostal padáka při prozrazení své skutečné identity. Mám důvody věřit, že se nejednalo o vtip.
Nelenil jsem a ihned kontaktoval Tomáše Krause, abych se dozvěděl, co je na tom pravdy. Po neobvykle dlouhé pauzy jen lakonicky konstatoval, že to nehodlá komentovat. Nezabraly ani špinavé triky. Využiji tedy okurkové sezóny k malé předpovědi či spekulaci, o co se může jednat.
Bratři Krausové se rozhodli prodat společnost. No, tak tomu nevěřím. Žeby dokázali žít bez Roota? Nesmysl. Tomu dávám pravděpodobnost, jako že Korea vyhraje fotbalové mistrovství světa. Ups, ona vlastně dokázala vstřelit první gól a dostat se až do semifinále ...
Bratři Krausové provedli konsolidaci linuxového trhu a koupili nějaký server.
AbcLinuxu to nebylo, to vím jistě . LinuxZone určitě také ne, ti mají své
velké plány. LinuxWorld také ne, protože to americké IDG nepovolí. Takže z
velkých zbývá už jen Underground. Na něm se v poslední době objevují články s
velkými prodlevami. Škoda. Možná by takové spojení vlilo Undergroundu čerstvou
krev do žil. Fotbalovým příměrem je šance na zisk titulu Španělska.
Někdo velký je pohltil. Nejdříve vylučme Microsoft, to by nám kluci neudělali. Pro Idnes je Linux velice okrajový, to by nemělo smysl. Na druhou stranu, Navrcholu by se jim do rejstříku služeb hodilo. Pak je tu ComputerPress. Ten vydává spoustu linuxové literatury, takže možnost by tu byla. Dále tu máme Svět na modro. Jak by se vám líbil Root na Modro? Mě ne, zvláště pokud by šefredaktorem byl pověstný Daniel Dočekal. Tak ted už mě napadá jen Internet Info. Marek Antoš vybudoval slušné imperium a zařazení Roota po bok Lupy či měšce by dávalo smysl. Tady bych to viděl podobně jako s šancemi Brazilie.
Někdo do nich zainvestoval. V dnešní době by se to podobalo zázraku, ale proč by kvůli tomu někdo dělal takový humbuk? Asi jako šance Belgie.
Ať je to jakkoliv, přejme klukům hodně úspěchu a neklesající kvalitu Roota.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pravidla hry bohuzel tez neznam.