Baví vás elektronika, informační technologie, bastlení nebo obecně technika? Pak i tento měsíc je tady pro Vás Virtuální Bastlírna - online setkání hospodského typu všech nadšenců do techniky, organizované projektem MacGyver strahovského studentského klubu SiliconHill.
Pokud by se diskuze náhodou zadrhla, mají Strahováci nachystaná i výplňová témata. Například co se stalo za katastrofy poslední měsíc? Voyager 1 musel kvůli poruše … více »Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
A i když je základem mnoha distribucí, známých jich je jen velmi málo. Mohu zmínit např. Slax a Zenwalk. Kdysi byl na Slackware založen i tehdejší S.u.S.E. Linux. V roce 1995 byl však započat vývoj SUSE Linuxu takového, jak ho známe dnes. Tedy nezávislého na Slackware. Novou hvězdou mezi deriváty Slackwaru by se ale mohl stát Salix OS. Tato mladá distribuce si stále udržuje plnou kompatibilitu se Slackwarem, avšak za vzor si bere také Ubuntu a jiné uživatelsky přátelštější distribuce.
Primární zaměření Salixu je snadnost ovládání. Potenciální uživatel tedy nemusí být žádný zdatný linuxák, protože systém je vhodný i pro začátečníky. I přes to, že Salix krom jiných využívá softwarové zdroje Slackwaru, vývojáři do něj zahrnuli i množství grafických nástrojů, v závislosti na prostředí. Varianta s Xfce dokonce obsahuje řadu grafických klikátek „vypůjčených“ z GNOME.
Nabídku grafických prostředí má Salix shodnou se Slackwarem. Ke stažení jsou varianty s Xfce, LXDE, FluxBoxem a KDE. GNOME chybí, protože bylo v roce 2005 odstraněno přímo ze Slackware. Totožné má Salix OS i číslování verzí. Nejnovější edice Salixu je varianta s Xfce založená na Slackware 13.37. Ostatní varianty jsou zatím k dispozici pouze ve starším vydání založeném na Slackware 13.1.2. Nejnovější verze by měly být připravené během několika týdnů až měsíců.
Stáhnout si můžete LiveCD nebo instalační disk. Možnost instalace naleznete na obou, nicméně pokud toužíte po 64 bitech, musíte sáhnout po instalačním disku. Proč? Protože je LiveCD dostupné pouze ve 32bitové edici. Trochu nešťastné řešení. Skutečně uživatelsky přívětivý instalátor je totiž přítomný pouze na LiveCD. Na instalačním disku je pouze originální instalátor tak, jak ho znají všichni slackwaristé. Ne, že bych něco měl proti graficky strohým instalátorům, na Debianu např. preferuji expert install bez všech těch grafických „fičur“, ale ten slackwarovský mi připadal trochu nepřehledný a z rozdělení disku jsem byl i mírně zmatený.
Instalátor nejdříve automaticky rozpoznal swap a poté začal automaticky přiřazovat přípojné body. Instalace v LiveCD sice dělá to samé, ale člověk má stále na očích, co že to vlastně dělá. U toho slackwarovského jsem si do poslední chvíle nebyl jistý tím, jestli jsme se ohledně disku s instalátorem shodli. Nakonec mi však ukázal, co že se to bude dít, a ujistil mě, že jsme si rozuměli.
Další zajímavostí při procesu instalace je režim instalace. Výběrem režimu lze ovlivnit, v jakém stavu se systém nainstaluje:
Na konci instalace již zbývá nainstalovat jen zavaděč. Tím je stejně jako u Slackware LILO. Pro uživatele mainstreamových distribucí možná překvapení. Během instalace si lze konfigurační soubor lilosetup.conf zobrazit v editoru, ale implicitně není potřeba v něm cokoli měnit.
Po nabootování čerstvého systému nečeká uživatele žádné velké překvapení. Xfce 4.6.1 v barvách Salixu, na ploše spouštěče vedoucí na webové stránky salixos.org a komunitní IRC kanál.
Jak jsem zjistil po otevření hlavní nabídky, Xfce je doplněno o systémové utility z GNOME a některé aplikace, které jsou pro Xfce typické, byly jejich GNOME alternativami přímo nahrazeny. Výchozím prohlížečem je Firefox 4.0, namísto Ristretta je obsažen mne dosud neznámý prohlížeč obrázků Viewnior, XFBurn bylo nahrazeno Braserem a archivátor Squeeze zase File Rollerem.
Z ostatních obsažených aplikací mohu zmínit textový editor Geany, email klienta Claws Mail, přehrávač Parole, FTP klienta gFTP, vyhledávač Catfish a CD ripper Asunder.
Na co bych opravdu nerad zapomněl je průvodce instalací multimediálních kodeků a správce archivů. Jak je známo, Slackware dlouho používal balíčky .tgz. V podstatě se jedná o archivy vznikající spojením souborů a adresářů pomocí taru a zabalením gzipem.
Dnes se používají archivy/balíčky .txz, princip zůstává stejný, jen se změnil typ komprese. I když tyto jednoduché balíčky obsahují informace potřebné pro správu závislostí, Slackware je prostě nevyužívá a závislosti neřeší. Právě proto vznikla řada dodatečných správců balíčků, které závislosti podporují. Jsou jimi např. Swaret, SlackUpdate, Slapt-get a další. A právě Slapt-get je přítomný v Salix OS. Už z názvu vyplývá, že se funkčně snaží napodobovat debianí Apt-get. A protože je Salix OS vhodný i pro začátečníky, je obsažena i grafická nadstavba jménem gslapt. Ten se inspiruje jak jinak než u Synapticu a v Salix OS obstarává kromě instalování i aktualizace.
Varianta s KDE uz mě tolik nenadchla. LiveCD s KDE sice po bootu živého systému zobrazí pěkný desktop vyladěný dle stylu distribuce, v nainstalovaném systému je to už horší. KDE mi najelo ve výchozím nastavení, bez pozadí plochy, ale pro změnu s vždy oblíbenými chybovými hláškami a navíc přecpané softwarem včetně kompletního Calligra Suite, neboli KOffice. Volit Full install zkrátka není u „komplexního“ prostředí, jako je KDE 4.x, dobrý nápad.
Jestliže sháníte lehký systém pro slabé nebo staré železo, chcete zkusit Slackware bez dlouhého studia dokumentace anebo se jen chcete podívat na nějaké to další distro, pak je Salix přesně pro vás. Pokud možno vyhněte se variantě s KDE. Instalací KDE přijde Salix o tu největší ze svých předností – lehkost. KDE mi prostě do společnosti ostatních nabízených prostředí stále nějak nezapadá. Protože právě díky Xfce, LXDE, FluxBoxu a základu ve Slackware Linuxu je Salix OS výborná distribuce pro nasazení tam, kde je potřeba lehký, rychlý a na správu snadný operační systém.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
pro normalni lidi?definuj?
(root password: live) (standard user login: one / no password)
lba32 compact #End LILO global section \\ je to kousek pod nastavenim VGA, všechny ty zakomentovane řadky muzes smazat, ale doporucuju nechat nazvy sekci pro lepsi orientaciPoté již zbývá jediná věc -> spustit jako root příkaz "lilo". Tím si zavaděč načte novou konfiguraci a bios data check se při dalším bootu podstatně zkrátí.
hans[~]$ su Heslo: root[hans]# mousepad /etc/lilo.conf //dopises compact a lba32 //pripadne jeste umazes konfiguraci pozadi, pokud kvuli bmp bude lilo drzkovat pri cteni konfigurace root[hans]# lilo // prikaz k znovunacteni konfigurace Added Salix * (nebo tebou nastavene jmeno) //vypis v pripade ze vse probehlo jak ma. Muze vypisovat chyby ohledne bmp nebo lba32. Reseni jsem popsal vyse) root[hans]#