Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zajímavé dotazy sebrané v diskuzích pod jednotlivými díly seriálu. Neváhejte navrhnout lepší řešení případně další otázky. Rovnou je zařadím do seznamu.
Pojmenování CD je možné pomocí parametru -V
při vytváření
image souboru programem mkisofs. Také můžete zadat -A
(application ID), -P
(publisher ID), -p
(preparer ID) a ještě další...
Parametr -multi
automaticky přepne na 'CD-ROM XA2' (a tedy
mode 2 form2). Pokud chcete vypalovat běžné CD v mode 2 (násobky 2048
bytů), použijte prostě parametr -mode2
. K dispozici jsou ještě
parametry -xa1
a -xa2
pro rozlišení mezi
form 1 (2048 b/sektor) a form 2 (2324 b/sektor).
Ovladač ide-cd spusťte s parametrem, který mu řekne, kterých zařízení
si nemá všímat: modprobe ide-cd ignore=hdc
. Ještě lépe je
zahrnout tento parametr přímo do /etc/lilo.conf
. Do oblasti
image
začleňte např. (pokud máte CD/DVD jako secondary master
a vypalovačku jako sec. slave) řádek:
append="ide-cd=ignore=hdd, hdd=ide-scsi"
. CD/DVD pak bude v
systému přístupné jako /dev/hdc
, kdežto vypalovačka coby
/dev/scd0
.
Pokud vynecháme množství nestandardních přepisovatelných DVD formátů, lze říci, že na DVD lze vypalovat s cdrecord(-ProDVD)(a tímpádem i frontendy) úplně stejně jako na (velké) CD. Existuje samozřejmě ještě dvdrecord, což je však pouze klon cdrecordu. Při kopírování je třeba si uvědomit, že mnoho lisovaných DVD je dvouvrstvých, a proto mají dvojnásobnou kapacitu, kterou běžné zapisovatelné médium nepojme. Nestačí-li vám DVD-R/RW, pak pálením DVD+R/RW se zabývá projekt dvd+rw-tools.
Použijeme parametry -hide
a -graft-points
a
využijeme toho, že Windows používají pro CD formát Joliet, Linux RockRidge
a MacOS HFS. man mkisofs
nabízí tento příklad, ve kterém
vypalujeme soubor README
a adresář cd_dir
:
mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points \
-hide README.hfs -hide README.joliet \
-hide-joliet README.hfs -hide-joliet README.unix \
-hide-hfs README.joliet -hide-hfs README.unix \
README=README.hfs README=README.joliet \
README=README.unix cd_dir
Teoreticky ne. Pokud nemá váš počítač problém s přísunem dat (podtečení bufferu), vypalovačka pálí spolehlivě data i při vysoké rychlosti a používáte kvalitní prázdná média, která jsou certifikovaná pro danou vypalovací rychlost, pak by měla být výsledná vypálená CD identická jako při nižších rychlostech. Dokonce bývá daleko častěji problém s vypalováním menší než maximální rychlostí, protože si s tím mechanika neumí správně poradit (i když by to měla papírově podporovat).
Problém bude pravděpodobně buď v médiu, které, ač by mělo, tak požadovanou rychlost nepodporuje, nebo, a to je pravděpodobnější, ve vypalovačce, která dané médium nerozpozná jako schopné tak rychlého zápisu a sama rychlost omezí. Řešením může být použití médií doporučovaných výrobcem mechaniky, případně upgrade firmware, který s sebou často přináší i podporu rozeznávání nových typů médií.
Cdrecord tuto ptákovinu podporuje od verze cdrtools-1.11a32 (ve
většině distribucí). Slouží k tomu parametr
tattoofile=obrázek
, který je nutno použít spolu s přepínačem
-checkdrive
. Soubor s obrázkem musí samozřejmě splňovat určité
podmínky, více viz man cdrecord
.
Můžete zkusit třeba: CDox, KCDLabel, Kover (oba podporuji CDDB).
Vesele doplňujte otázky, upřesňujte odpovědi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cdrecord -pad
vlastne by to tam nemuselo byt vubec, do lilo.conf staci zadat 'hdX=ide-scsi' a ide-cd si toho zarizeni uz nebude vsimat. diky za upozorneni.