Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zajímavé dotazy sebrané v diskuzích pod jednotlivými díly seriálu. Neváhejte navrhnout lepší řešení případně další otázky. Rovnou je zařadím do seznamu.
Pojmenování CD je možné pomocí parametru -V
při vytváření
image souboru programem mkisofs. Také můžete zadat -A
(application ID), -P
(publisher ID), -p
(preparer ID) a ještě další...
Parametr -multi
automaticky přepne na 'CD-ROM XA2' (a tedy
mode 2 form2). Pokud chcete vypalovat běžné CD v mode 2 (násobky 2048
bytů), použijte prostě parametr -mode2
. K dispozici jsou ještě
parametry -xa1
a -xa2
pro rozlišení mezi
form 1 (2048 b/sektor) a form 2 (2324 b/sektor).
Ovladač ide-cd spusťte s parametrem, který mu řekne, kterých zařízení
si nemá všímat: modprobe ide-cd ignore=hdc
. Ještě lépe je
zahrnout tento parametr přímo do /etc/lilo.conf
. Do oblasti
image
začleňte např. (pokud máte CD/DVD jako secondary master
a vypalovačku jako sec. slave) řádek:
append="ide-cd=ignore=hdd, hdd=ide-scsi"
. CD/DVD pak bude v
systému přístupné jako /dev/hdc
, kdežto vypalovačka coby
/dev/scd0
.
Pokud vynecháme množství nestandardních přepisovatelných DVD formátů, lze říci, že na DVD lze vypalovat s cdrecord(-ProDVD)(a tímpádem i frontendy) úplně stejně jako na (velké) CD. Existuje samozřejmě ještě dvdrecord, což je však pouze klon cdrecordu. Při kopírování je třeba si uvědomit, že mnoho lisovaných DVD je dvouvrstvých, a proto mají dvojnásobnou kapacitu, kterou běžné zapisovatelné médium nepojme. Nestačí-li vám DVD-R/RW, pak pálením DVD+R/RW se zabývá projekt dvd+rw-tools.
Použijeme parametry -hide
a -graft-points
a
využijeme toho, že Windows používají pro CD formát Joliet, Linux RockRidge
a MacOS HFS. man mkisofs
nabízí tento příklad, ve kterém
vypalujeme soubor README
a adresář cd_dir
:
mkisofs -o cd.iso -hfs -J -r graft-points \
-hide README.hfs -hide README.joliet \
-hide-joliet README.hfs -hide-joliet README.unix \
-hide-hfs README.joliet -hide-hfs README.unix \
README=README.hfs README=README.joliet \
README=README.unix cd_dir
Teoreticky ne. Pokud nemá váš počítač problém s přísunem dat (podtečení bufferu), vypalovačka pálí spolehlivě data i při vysoké rychlosti a používáte kvalitní prázdná média, která jsou certifikovaná pro danou vypalovací rychlost, pak by měla být výsledná vypálená CD identická jako při nižších rychlostech. Dokonce bývá daleko častěji problém s vypalováním menší než maximální rychlostí, protože si s tím mechanika neumí správně poradit (i když by to měla papírově podporovat).
Problém bude pravděpodobně buď v médiu, které, ač by mělo, tak požadovanou rychlost nepodporuje, nebo, a to je pravděpodobnější, ve vypalovačce, která dané médium nerozpozná jako schopné tak rychlého zápisu a sama rychlost omezí. Řešením může být použití médií doporučovaných výrobcem mechaniky, případně upgrade firmware, který s sebou často přináší i podporu rozeznávání nových typů médií.
Cdrecord tuto ptákovinu podporuje od verze cdrtools-1.11a32 (ve
většině distribucí). Slouží k tomu parametr
tattoofile=obrázek
, který je nutno použít spolu s přepínačem
-checkdrive
. Soubor s obrázkem musí samozřejmě splňovat určité
podmínky, více viz man cdrecord
.
Můžete zkusit třeba: CDox, KCDLabel, Kover (oba podporuji CDDB).
Vesele doplňujte otázky, upřesňujte odpovědi.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
cdrecord -pad
vlastne by to tam nemuselo byt vubec, do lilo.conf staci zadat 'hdX=ide-scsi' a ide-cd si toho zarizeni uz nebude vsimat. diky za upozorneni.