Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 16:11
FatRat je správce stahování a uploadování pro Linux/Unix napsaný v C++ s grafickým rozhraním v Qt 4. Není to ovšem jen tuctový stahovač; má několik velmi zajímavých vlastností.
FatRat v tuto chvíli umožňuje:
Přenosy si můžete rozdělit do front, z nichž každé lze nastavit vlastnosti, jako jsou rychlostní limity a maximální počet aktivních přenosů. Rychlostní limity lze nastavit i zvlášť pro každý přenos, pro který se navíc generuje graf rychlosti, který lze exportovat do PNG obrázku. Kromě toho má ovšem spoustu zajímavých vlastností - s některými z nichž jsem se u jiných programů ještě nesetkal.
FatRat lze vzdáleně ovládat přes Jabber. Pro nastavení jednoduše zadáte přihlašovací údaje a FatRat se připojí jako jakýkoliv jiný Jabber klient. Můžete použít buď svůj účet (potom je doporučeno nastavit zápornou prioritu, aby vaši přátelé omylem nenapsali FatRatu) nebo jeden vytvořit zvlášť pro FatRat, což autor programu doporučuje (některé mobilní klienty, například Bombus, prioritu nerespektují, a tak se může stát, že vám i přesto lidé napíší na FatRat).
Když máte vše nastaveno, tak otevřete chat s FatRatem, poté se přihlásíte zadáním hesla (nutnost přihlašování je volitelná) a následně zadáváte příkazy. Přes Jabber lze zatím přidávat, odebírat, pozastavovat a spouštět přenosy, navíc si můžete nechat vypsat seznam front nebo do některé z nich přejít a pak si nechat vypsat seznam přenosů.
Automatické stahování z RSS spočívá v tom, že si přidáte různé RSS kanály a poté jednotlivé regulární výrazy, které se budou v nastaveném intervalu na daném RSS hledat v titulku. Pokud bude RSS záznam odpovídat, přidá se do stahování jeho hlavní odkaz. FatRat tuto funkci navíc rozšiřuje o podporu TV seriálů. Lze nastavit stahování určitého rozsahu epizod (rozsah lze nastavit v různých formátech, například podle data, čísla epizody nebo čísla řady a epizody), stahování REPACKů a ukázek nových dílů. Možné je také vyřadit ručně stahované epizody.
Podpora RapidShare.com umožňuje vlastníkům Premium účtu stahovat. Pro všechny jsou dostupné funkce uploadování, kontrola odkazů, dekódování odkazů RapidSafe (čímž někteří chrání svoje odkazy, ale především to má za následek nemožnost klasicky odkaz přidat do běžného správce stahování) a extrahování souborů ze složky RapidShare.com (obvykle je třeba jeden odkaz po druhém okopírovat).
Pro upload uveďte v nastavení přihlašovací údaje. Dále je vhodné nastavit cestu k souborům, do kterých se budou ukládat odkazy pro stažení a smazání vámi uploadnutých souborů. Můžete také použít proxy. Máte-li Premium účet, přejděte na nastavení HTTP/FTP a vytvořte pravidlo pro automatické vyplňování přihlašovacích údajů pro URL odpovídající regulární výraz http://rapidshare.com/.*
.
Integrovaný vyhledávač torrentů podporuje vyhledávání na více stránkách naráz. Podpora vyhledávacích webů je modulární a pro přidání dalšího není třeba hackovat program, ale stačí pouze editovat XML soubor btsearch.xml
a vyplnit parametry pro nový vyhledávač. Jde o relativně jednoduchou záležitost (je třeba se trochu vyznat v XML a regulárních výrazech), sám jsem jich pár napsal.
Dále FatRat obsahuje logy pro každý přenos a globální log. K dispozici je drop-box v podobě pastičky na myši, na který můžete přetáhnout odkaz a rychleji jej tak přidat do stahování. V nastavení můžete zadat rychlost vaší linky a ukazatele pro stahování a upload vás poté budou informovat o využití linky FatRatem a ostatními programy (barevně odlišeno). Pro všechny typy přenosů kromě SFTP je možné použít HTTP nebo SOCKS 5 proxy. Lze nastavit automatické vyplňování přihlašovacích údajů pro protokoly HTTP(S)/(S)FTP na základě URL (pomocí regulárních výrazů). Pro každý přenos si můžete zobrazit malý info proužek, abyste měli informace o přenosu stále na očích. Když nestačí upozornění o dokončení přenosu na e-mail, můžete si pro každý přenos zvlášť nastavit příkaz, který se spustí po dokončení stahování. Co se týče BitTorrentu, lze nastavit proxy zvlášť pro tracker, klientská spojení a distribuci přes web [webseeding], dále mapování portů (UPnP, NAT-PMP a LSD), šifrování (plaintext a RC4 pro příchozí i odchozí spojení), priority pro jednotlivé soubory v torrentu, atd. Poslední novinkou je stahovač videí, který má zatím základní podporu pro YouTube.
FatRat vyžaduje sestavovací systém CMake a grafický toolkit Qt 4. Další závislosti jsou již volitelné: podpora SFTP vyžaduje knihovnu libssh2, BitTorrent vyžaduje Rasterbar libtorrent 0.13 (a GeoIP, pokud chcete vidět vlajky zemí vedle IP adres v seznamu zdrojů), Jabber vyžaduje knihovnu gloox a dokumentace vyžaduje součást QtHelp, která bývá běžně nainstalovaná s Qt, ale až od verze 4.4.
Pro Gentoo je dostupný SVN ebuild v overlay.watzke.cz.
Zdrojový kód lze stáhnout buď ze SVN repozitáře:
svn checkout svn://svn.dolezel.info/fatrat/trunk/fatrat
nebo jako tarball z dolezel.info.
Ruční kompilaci (s podporou všech volitelných věcí) a instalaci provedete následujícími příkazy:
cmake . -DWITH_DOCUMENTATION=ON -DWITH_BITTORRENT=ON \ -DWITH_SFTP=ON -DWITH_JABBER=ON -DWITH_NLS=ON make make install
Pro instalaci do prefixu /usr
předejte cmake
ještě argument -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr
.
O vytvoření grafického programu pro stahování začal Luboš Doležel uvažovat už v roce 2005. Tehdy byl vývoj založen na knihovnách GTKmm a libcurl a cílem bylo vytvořit program podobný D4X, ale na bázi pluginů. Výsledek byl testován jen ve velmi omezeném okruhu lidí a vývoj relativně brzy skončil. Ke konci roku 2006 byl nápad obnoven, ovšem tentokrát projekt nabral jiný směr - základem se stalo Qt 4 a plánem bylo vytvořit elegantní software, který bude nabízet spoustu užitečných funkcí.
Při vymýšlení jména pro program se hledalo něco, co by bylo velmi krátké (dvě slabiky) a zároveň snadno zapamatovatelné. Po spoustě nápadů, které připomínaly spíše obdobu názvu GetRight, se dospělo až k názvu FatRat.
Do budoucna je plánováno přidání dalších zajímavých vlastností. Z těch významnějších zmíním (S)FTP klienta, webové rozhraní, filtrování IP u torrentů, modernizaci stahovacího jádra (přepis architektury na epoll/kqueue, což usnadní pozdější vývoj podpory segmentového stahování, tedy stahování ve více vláknech) a monitorování adresáře s torrenty pro automatické přidávání přenosů. Dále jsou v aktuálním plánu, který samozřejmě není neměnný, spíše už jen maličkosti, nicméně dobré nápady autor vítá. Mezi tyto maličkosti patří například možnost vypnout ukazatel vytížení linky, přesouvání hotových přenosů do jiného adresáře, nastavitelný adresář pro ukládání .torrent souborů, vyhledávání torrentů z více podstránek a podpora metalinků.
Poznámka redakce: FatRat byl nominován v anketě Czech Open Source 2008, kterou pořádá portál ROOT.cz. Pokud se vám program zalíbil, dejte mu svůj hlas.
Opravdu vystihuje typické potřeby uživatele
Typický UNIX progam - programátor sám sobě , aneb řekni mi co píšeš a já ti řeknu jaký jsi
<input value="<% puts(inputValue); %>" ...>
), ale prvky se na stránku vkládají skoro úplně stejně, jako se vkládají widgety do GUI aplikace. Prostě udělám label, nastavím mu text, dám ho do nějakého kontejneru nebo kam... Asi jako se dělá ASP.Net aplikace ve Visual Studiu. Mě se tento přístup v případě webu moc nelíbí, raději bych HTML šablony, a i objektivně by se asi dalo najít pár důvodů, proč je řešení výstupu pomocí šablon lepší. Webová stránka prostě není GUI okno. Je pravda, že přístup Wt je zajímavý, ale IMHO spíš akademicky zajímavý "Má to zajímavou metodu stavby stránky ... Webová stránka prostě není GUI okno... přístup Wt je zajímavý, ale IMHO spíš akademicky zajímavý"Seznam se s DabbleDB, webovou databází pro běžné uživatele, napsanou ve Smalltalku "akademicky zajímavým způsobem".
-- LIBSSH2 was not found. Make sure LIBSSH2_LIBRARY and LIBSSH2_INCLUDE_DIR are set.
"
Jinak nevim proc, ale nepodarilo se mi FatRat zkompilovat s podporou SFTP - haze chybu "-- LIBSSH2 was not found. Make sure LIBSSH2_LIBRARY and LIBSSH2_INCLUDE_DIR are set.
"
Máš libssh2 ve standardním umístění? Pokud ne, nastav ty proměnný...
lftp je sice dobry, ale precejen neumoznuje treba limitovani rychlosti
lftp :~> set net:limit- net:limit-max net:limit-rate net:limit-total-max net:limit-total-rate
Tady se bavíme o nově psaném programu, který prostě není důvod neudělat správně!Není dělaný moc nově, je to už rok a půl
Myslíš s tou zkryplenou verzí KDE, která vipadá, jakoby ji už měl jednou někdo v puse?Jednou? Tu uz si bralo do huby na ruznych forech takovych idiotu ...
bash: vym: command not found
alias vym=vim
Je to QSettings INI soubor - dumpovat struktury by opravdu bylo složitější.To by v podstatě neměl být problém - i QSettings by nemělo být problém předat z toho případného klienta na server a obráceně. (Pokud jsem správně pochopil, že jde o tohle - předat tu konfiguraci odněkud někam)
Snad jen jestli jsem se spletl v tom prvním předpokladu konfigurace ve struktuře, ale pak to programovalo ??? čuňátko?Úžasný způsob, jak autora programu požádat, aby přidal funkci, o kterou stojíš. Možná bys mu ještě mohl napsat, že je pitomec, pokud to neudělá právě tak, jak chceš ty. Jsem si jistý, že celý zjihne a poběží to předělat podle tvých vlídných instrukcí.
-export-dynamic
a rozšířit pár věcí.
Found Qt-Version 4.3.4
-- LIBTORRENT was not found. Make sure LIBTORRENT_LIBRARY and LIBTORRENT_INCLUDE_DIR are set.
CMake Error: No Rasterbar libtorrent
-- Configuring done
pricom libtorrent nainstalovany mam
export LIBTORRENT_LIBRARY=/usr/local/lib export LIBTORRENT_INCLUDE_DIR=/usr/includea zkus to znova. Pokud to nepomůže, přijď raději na ten Jabber MUC co Doli rozjel (server conf.dolezel.info, místnost fatrat).
rblibtorrent
.
./configure --prefix=/usr make sudo make install(Možná je pro rb_libtorrent 0.13 balíček, nevím.) A pak FatRat...
Fuj. Ručně kompilované věci zásadně dávám do /usr/local nebo do /opt (se symlinkem na binárku v /usr/local/bin), aby se to dalo v případě potřeby snadno vykopat prostým./configure --prefix=/usr
rm -r /usr/local/*
stále je to ruční zásah do oblasti spravované balíčkovacím systémem, což obecně není dobrý nápad...Tak to abych raději nic nekonfiguroval v /etc
Pokud si sám napíšeš/zkontroluješ a zazálohuješ příslušný Makefile, pak ano.Netřeba, stačí to později stejně nakonfigurovat a pak dát make uninstall.
Ale stále je to ruční zásah do oblasti spravované balíčkovacím systémem, což obecně není dobrý nápad...To je fakt, no. Lepší je udělat si balíček.
To u bleeding edge věcí nemusí být tak jednoduché, jak to říkáš.Pokud si sám napíšeš/zkontroluješ a zazálohuješ příslušný Makefile, pak ano.Netřeba, stačí to později stejně nakonfigurovat a pak dát make uninstall.
No dokud to nebude mit integraci s firefoxemMělo by to jít přes FlashGot. Jen tam bude problém se stahováním víc linků naráz - FlashGot pak spustí třeba 30x proces FatRatu. To jsem zapomněl vyřešit, díky za připomenutí.
No dokud to nebude mit integraci s firefoxemPreco prave s FF? U mna je to minoritny browser a pouzivam ho len zriedka u webov, co naklikali nejake negramotne prasce...
Zdravím ,
nešlo by to nějakým způsobem strčit do Synology disku ( www.synology.cz/products/DS107e/index.html )
Nějakým způsobem jako u : http://apps.unmondemeilleur.fr/nww/index_en.html
Prosím o jakoukoliv radu.
zdravim,
chcel by som sa spytat ci sa da zapnut web-rozhranie bez grafickeho rozhrania..
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.