Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
První tři CD jsou instalační. Čtvrté CD je bonusové s velkým B. Nedílnou součástí nového GPL setu se stal tištěný manuál. Je to příjemná věc hlavně pro uživatele, kteří se s Linuxem teprve seznamují a ještě nemají takovou zručnost při jeho instalaci a konfiguraci. Manuál obsahuje na svých 92 stranách všechny potřebné informace jak postupovat při instalaci a těsně po ní.
Začínajícím uživatelům bych ho doporučoval přečíst ještě před tím než sáhnou po instalačních CD. Vyhnou se tak zbytečným nervy drásajícím situacím. A teď co tam najdeme. Manuál začíná tím, co bychom měli udělat před instalací Linuxu a jaké požadavky bude mít na hardware našeho počítače. Je tu i kapitola o odstranění Mandrake Linuxu z disku. Pak se manuál věnuje podrobně samotné instalaci. Je tu rozepsána instalace z různých médií (CD, diskety, ftp, http, nebo i NFS). Následuje kapitola o prvním startu a prvním přihlášení do systému. Vysvětleny jsou základy práce v grafickém prostředí KDE. Bohužel popis druhého velikána v grafických prostředích budete hledat marně. GNOME popsán není. Následuje kapitolka pro uživatele Windows a odpovědi na jejich nejčastější dotazy aneb kam zmizel disk C:\. Nezapomělo se ani na ovládací centrum Mandrake a jeho hlavní možnosti. Manuál uzavírá kapitola s odkazy na zdroje informací na internetu a rejstřík. Manuál je doplněn spoustou černobílých obrázků.
Tištěný manuál je k dispozici i v elektronické podobě na bonus cd. A nebo ke stažení zde (.zip, 12MB).
Samotná instalace je velice jednoduchá a přímočará. Žádné komplikace se nevyskytly a veškerý hardware byl nakonfigurován v pořádku. Po prvním přihlášení se nás systém dotáže, jaký chceme používat výchozí window manager. A pak už můžete pracovat s novým Mandrakem. Pokud máte při instalaci nějaké potíže, tak odpověď najdete v tištěném manuálu, který provází instalací krok za krokem.
Instalace bonusových částí je také jednoduchá. Stačí vložit CD, namountovat a v adresářích si vybrat program, který chcete instalovat a zmáčknout ENTER. Pokud nejste přihlášeni jako "root", budete vyzváni k zadání jeho hesla a zbytek už obstará sám systém. Jen u Kylixu je potřeba se zaregistrovat na stránkách firmy Borland, což je zdarma. Další omezení v používání Kylixu je, že produkty či programy vytvořené s pomocí produktu Kylix 3 Open Edition je možné šířit pouze zdarma, nikoliv za poplatek!
Cena kompletu tří instalačních CD, jednoho bonusového CD a instalační a uživatelské příručky je Kč 350,-. Část peněz jde přímo vývojářům distribuce. Zároveň získáváte 10% slevu při dalším nákupu na webových stránkách www.mandrake.cz.
Celkově se jedná o velmi vydařený GPL set, kde hlavní podíl na výhře oproti ostatním má BONUS CD. Výběr jednotlivých programů na BONUS CD je výborný a uspokojí potřeby většiny uživatelů. A hlavně potěší modemisty, kteří by např. pro vyzkoušení programování v Kylixu museli stáhnout 100MB dat. Zbytek distribuce je podobný ostatním linuxovým distribucím, které se mezi sebou liší hlavně instalátorem a konfiguračními nástroji. Oproti jiným distribucím má Mandrake výhodu v tom, že se snaží podporovat co nejvíce nového hardware. A je vhodnější hlavně pro stanice.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
a je to tam, jak je u p. Kerslagera peknym zvykem(diky mu zato), zase rozstrihane na memsi casti