Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 14:33
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 961: Věčný plamenXKCD česky.
Jaderné noviny – 29. 9. 2011: Oportunistické uspáváníAktuální verze jádra: 3.1-rc8. Citáty týdne: Glauber Costa, Linus Walleij, Brett Rudley. Stav kernel.org. Stěhování lesů. Nový přístup k oportunistickému uspávání.
OpenAFS – oprávnění, skupiny a cache managerJedním z faktorů, na které se při výběru souborového systému hledí, jsou možnosti nastavení přístupů uživatelům. V tomto ohledu je AFS velmi propracované. Jaké práva nám AFS nabízí, jak se používají access control listy (ACL) a jak jednotlivé komponenty AFS mezi sebou komunikují, je náplní tohoto dílu.
Zpravodaj o Víně – 1. 10. 2011Aktuální verze Wine. Stav DIB enginu. Asociace souborů .bat a .com. Repozitář s aktuální Git verzí pro Ubuntu. Pořádná podpora iTunes (a USB obecně).
Komiks xkcd 102: Návrat do budoucnostiXKCD česky.
DLNA v praxi: AndroidTentokrát to bude relaxační téma. Podíváme se na to, jak vám může UPnP usnadnit život, pokud máte telefon s Androidem. Ačkoliv se tento seriál bude postupně zabývat hlavně konfigurací DLNA serverů na Linuxu, nemusí používání těchto standardů znamenat všemožné nastavování, ladění a tak dále. Má to koneckonců přeci být „Plug and Play“!
HW novinky: NAND flash uchová vaše data 100 letVedle nejnovějšího počinu amerického SanDisku, jenž naznačuje již nadpis, se dnes podíváme opět na SoC Nvidia Tegra 3, o němž se objevily nesmírně zajímavé informace. Dále nemineme dvě nové klávesnice Corsair se spínači Cherry MX Red, jeden zajímavý monitor, ale na úvod pár slov o buldozerech…
15 let s KDEPřed 15 lety, 14. října 1996, poslal Matthias Ettrich do diskuzních skupin comp.os.linux.development.apps
, comp.os.linux.misc
a de.comp.os.linux.misc
zprávu, která započala historii projektu KDE. Pojďme si ji zopakovat.
Maemo a Moblin společnosti Nokia a Intel sloučily v MeeGo bez ohledu na komunitu a v nedávné době pak Nokia dala od MeeGo ruce pryč a Intel oznámil, že se bude soustředit na Android a projekt Tizen — opět bez ohledu na komunitu. Proto byla oživena myšlenka projektu Mer, původně snahy o svobodnou implementaci Maema pro internetové tablety Nokia N8x0, jako nástupce MeeGo maximálně otevřeného spolupráci nejen s projektem Tizen, viz e-mail v konferenci MeeGo.
Mark Shuttleworth oznámil jméno pro Ubuntu 12.04 LTS — Precise Pangolin (precizní luskoun). Pojmenovat příští verzi Ubuntu po tomto zvířeti Marka napadlo po jejich sledování v Kalahari. Zdroj: Ubuntu fórum.
Došlo k prvnímu vydání výsledků projektu KDE Plasma Active — uživatelského prostředí pro tablety (zařízení s dotykovým displejem), aktuálně založeného na KDE Platform 4.7 a Qt 4.7 a zahrnujícího upravené aplikace KDE. Pro vyzkoušení viz instalační příručku, která obsahuje i odkazy na obrazy instalačních médií založené na OpenSUSE a MeeGo.
Vývojáři, přijďte na celodenní vývojářský nářez - GUG Hackathon. Týmová programátorská soutěž se uskuteční den po Google Developer Day - tedy 19. října. Na účastníky čeká nejen extrémní programátorský zážitek, kdy musí v časovém úseku 9 - 18 hodin od nuly vytvořit pomocí HTML 5 užitečnou aplikaci na předem zadané téma, ale také mentoring od výjímečného hosta, kterým bude Ilmari Heikkinen z Googlu, odborník na graphics coding & visuals side (WebGL / three.js / canvas hacking / CSS animations).
Zúčastnit se mohou tří až čtyř členné týmy, je také možné sestavit tým až na místě. Téma hackathonu vyhlásí organizátoři den předem, přímo v rámci Google Developer Day. Registrace na tuto akci ovšem není podmínkou pro účast na hackathonu.
Další informace o tomto hackathonu i minulých akcích zjistíte na webu GUG.cz, kde se můžete také zaregistrovat.
Datové schránky začaly v únoru tohoto roku nabízet možnost přihlašovat se jednorázovým heslem. Oficiálně jsou v současnosti podporovány tři různé aplikace pro platformy iOS, Android a Java ME. Použití standardizovaného OTP algoritmu by však mělo umožnit využít i další podobné programy a dát tak uživatelům větší možnost volby. Jednou z aplikací tohoto druhu je Google Authenticator.
Výsledkem zamyšlení Bedřicha Košaty z Laboratoří CZ.NIC je mini „aplikace“ v čistém JavaScriptu, kterou najdete v textu na blogu CZ.NIC s názvem Kouzlo standardizovaného řešení. Tato aplikace umožňuje vygenerovat si na straně uživatele v prohlížeči tajný klíč, který se poté pouze zkopíruje do systému datových schránek a zároveň je možné ho přes QR kód nahrát do Google Authenticatoru v mobilu.Databáze časových zón používaná na unixových systémech a v Javě je předmětem žaloby týkající se porušování autorských práv. Databáze byla okamžitě odstraněna ze serveru, kde byla hostována. Podle žalující strany jsou v databázi používány informace z astrologického softwaru ACS Atlas. Nyní se asi ukáže, zda je možné informace o časových zónách vůbec považovat za chráněné autorským zákonem.
Hewlett-Packard si pro svůj Public Cloud postavený na bázi OpenStack zvolil Ubuntu Linux. Tuto novinku oznámila ředitelka Canonicalu během konference OpenStack. Dle jejích slov je Ubuntu ideální systém pro cloudy na bázi OpenStack, a to jako hostitelský systém i jako hostovaný systém.
Free Software Foundation odstranilo GNU PDF ze seznamu prioritních projektů. Důvodem je to, že libpoppler a další svobodný software dospěly natolik, že podpora ISO standardu PDF už nepředstavuje problém. Na seznamu ale zůstává spousta dalších projektů - jmenujme například svobodný Skype, Flash nebo Google Earth.
Google světu ukázal jazyk Dart, jehož účelem je nahradit JavaScript ve webových aplikacích. Veškeré informace a ukázky najdete na dartlang.org. Jazyk se dost podobá Javě, ale zachovává některé rysy JavaScriptu.
Phoronix uveřejnil seznam základních desek, jejichž BIOS neoznamuje podporu PCI-E ASPM. Tato funkce slouží ke snížení spotřeby PCI-E a Linux verze 2.6.38 a novější ji využívá pouze v případě, že je BIOSem nahlášena jako podporovaná. U systémů s uvedenými základními deskami tak dojde k nárůstu spotřeby elektrické energie v řádu desítek procent, ač mnohé z nich tuto funkci ve skutečnosti podporují, jak bylo ověřeno při provozu starších jader. Seznam desek byl vytvořen na základě výsledků testů zveřejňovaných komunitou na serveru OpenBenchmarking.org, nejde tak o vyčerpávající seznam.
Vyšlo testovací Wine 1.3.30. DirectSound byl reimplementován s využitím MMDevAPI, DIB engine nyní podporuje StretchBlt, došlo k optimalizaci příkazové řádky cmd.exe a k opravě mnoha různých chyb.
Vyšla verze 0.4.1 lehkého GTK prohlížeče Midori. Mezi novinky patří možnost automatického vydávání se za jiné prohlížeče, zkratka pro mód soukromého prohlížení nebo experimentální podpora GTK verze 3.
Salix OS, distribúcia založená na Slackware, vo vydaní 13.37 pravdepodobne ako prvá distribúcia vôbec ponúka ako východiskového správcu okien Ratpoison, čo je dlaždicový správca, ktorý umožňuje ovládanie iba klávesnicou, bez potreby myši. Nie je teda prekvapením, že aj východiskové aplikácie v tomto vydaní Salixu sú väčšinou konzolové, alebo optimalizované pre klávesnicové ovládanie, napr. mutt na email, webový prehliadač Vimprobable2, prehrávač hudby MOC, na video Whaaw! Media Player a apvlv na pdf.
Richard M. Stallman se vyjádřil ke smrti Steva Jobse, ikony společnosti Apple. Říká, že ačkoliv si nikdo nezaslouží zemřít, tak si my zasloužíme konec špatného vlivu Jobse na naši práci s počítači. Vyjádřil své přání, že jeho následníci nebudou v tomto směru tak efektivní. V souladu s rčením „O mrtvých jen dobře“ tento postoj samozřejmě vyvolal negativní reakce.
Po jistých zpožděních je vydání FreeBSD 9.0 nyní plánováno na 3. listopad 2011. Tato verze měla původně vyjít už v září. Mezi novinkami jsou nový textový instalátor, aktualizace podpory ZFS, pokroky v migraci z GCC na LLVM/Clang nebo podpora PlayStation 3.
Funkčnost Google Chrome se po zařazení funkce Cloud Print (na Windows) rozšíří o další položku ne zrovna související s brouzdáním na webu. Tentokrát půjde o vzdálenou plochu, kde jako serverová i klientská strana funguje Chrome. Toto rozšíření nazvané Chrome Remote Desktop má aktuálně označení „Beta“ a ke komunikaci je používá knihovnu libjingle.
Na blogu CZ.NIC dnes vyšel již tradiční IPv4 a IPv6 report za uplynulý měsíc. V textu s názvem Ospalé evropské září píše Ondřej Filip i o tom, že s ohledem na vývoj situace bychom mohli mít IPv4 adresy ještě na začátku léta příštího roku. „Je dost dobře možné, že jde již o přímý důsledek restriktivní politiky RIPE. Uvidíme, jestli to potvrdí i příští měsíc,“ dodává autor textu, ve kterém najdete i přehled aktivit jednotlivých regionů a zemí.
KDE vydalo ownCloud 2, nástroj pro tvorbu vlastního „cloudu“. Vylepšení této verze se soustřeďují zejména na přístup k datům přes webové rozhraní i integrované nástroje DE (včetně hudby a PIM dat), bezpečné sdílení či synchronizaci dat.
Vyšel GNU fdisk 2.0.0 alpha, který je přepsanou verzí tohoto klasického nástroje. Předělaný fdisk má modulární návrh, takže je možné snadno dodat nové uživatelské rozhraní, případně backend pro zařízení. Uživatelská rozhraní jsou dělaná pomocí Guile a celek se skládá z pěti knihoven a jedné spustitelné binárky.
Open source ovladač VirtualBoxu byl navržen na přidání mezi ovladače, které nastavují stav jádra na nečistý [tainted], konkrétně s příznakem TAINT_CRAP. Důvodem je kvalita ovladače, která slovu „crap“ odpovídá. Kód totiž zapřičiňuje náhodná poškození v paměti a další podivné problémy. Dave Jones ještě do kódu připsal poznámku „vbox is garbage“.
První poprázdninové databázové setkání se bude konat 25.10. od 19.00 na MFF (Malostranském náměstí 25, posluchárna S4). Na programu jsou dvě přednášky týkající se NoSQL:
Redis – The AK-47 of Post-relational Databases (Karel Minařík) – představení zajímavé NoSQL databáze a NoSQL principů obecně.
PostgreSQL vs. Redis (Karel Minařík, Tomáš Vondra) – ukázka použití relační a NoSQL databáze na reálném příkladě.
Obě části jsou plánovány cca na 45 minut, tj. první bude začínat v 19.00, druhá zhruba v 19.50. Není třeba se registrovat.
Útočníci získali databázi uživatelů WineHQ včetně hesel, pravděpodobně pronikli kvůli chybě v nástroji phpMyAdmin. Uživatelům byl zaslán e-mail s novým heslem.
Vyšla třetí aktualizovaná verze Debianu 6 „Squeeze“. Přináší aktualizované programy (včetně instalátoru) a opravuje mimo jiné bezpečnostní chyby. Podrobnější informace o všech změnách naleznete v oznámení o vydání. Zdroj: Debian-linux.cz.
H-Online informuje, že vyšla verze 1.1.12 přehrávače VLC, která opravuje bezpečnostní chybu. Ovlivněny jsou všechny verze po 1.1.11 včetně. Jedná se o dereferencování NULL ukazatele, čímž útočník může způsobit pád programu. Chyba se nicméně vyskytuje v komponentě HTTP a RSTP serveru, takže bežného uživatele se tento problém netýká. Kromě této opravy obsahuje nová verze ještě několik dalších drobných změn — například synchrozinaci s PulseAudio.
Phoronix upozorňuje na blogpost představující některé změny, které jsou připravovány pro Evolution 3.4. Najdete mezi nimi například přechod k vykreslování pomocí WebKit/GTK+ (namísto GtkHtml), automatizované nastavení účtu, zbavení se závislosti na GConf (přechod k dconf), nový backend for Microsoft Exchange a Kolab Groupware nebo přehlednější ukládání informací o účtech.
Vyšlo Subversion 1.7, které přináší řadu nových funkcí a vylepšení. Kompletně měni systém správy metadat pracovní kopie, lépe využívá protokol HTTP, přidává funkci svn patch pro aplikaci patchů, rozšiřuje svn diff o nové volby a tak dále. Řada funkcí je ale dostupná, pouze pokud je i na serveru nová verze softwaru.
Jared K. Smith oznámil (s opravou), že Fedora 17 ponese jméno Beefy Miracle, což v překladu znamená svalnatý (popř. hovězí) div/zázrak. Toto jméno bylo navrhováno již pro Fedoru 16, která ale nakonec získala označení Verne. Tím je také splněna podmínka, že název musí mít něco společného s názvem předchozí verze (zde tedy společnou vlastností je, že oba názvy byly navrženy pro Fedoru 16). Mezi kandidáty, kteří neuspěli, jsou Liege, Never, Gernsback, Rocky Ripple, Alpharabius, Panguipulli a Tubeteika. Zdroj: H-Online.
Úspěch výkonného webového serveru nginx bude využit i komerčně. Autor softwaru založil společnost a podařilo se mu získat počáteční investici ve výši třech milionů dolarů. Program zůstane open source, ale budou nad ním poskytovány služby pro náročné klienty.
Více jak 600 hlasů rozhodlo o skladbě přednášek na přednáškové akci LinuxAlt, která proběhne v Brně 5. a 6. listopadu 2011. Registrovat se můžete zde. Za obé děkujeme.
Projekt openSUSE oznámil vydání testovacího nástroje openQA 1.0. V současnosti se používá pro testování openSUSE Factory, nicméně díky multiplatformnímu backendu OS-autoinst nástroj podporuje ostatní systémy, včetně Fedory a Ubuntu. K dispozici jsou i videa.
V Praze se uskuteční první evropská konference o měně Bitcoin. Na programu jsou jak technologická, tak i ekonomická a společenská témata. V průběhu akce pořadatelé zajistili možnost placení pomocí bitcoinů i za jídlo v restauraci. Konference se koná o víkendu 25.–27. listopadu a stojí € 165 (také splatitelné v bitcoinech). Více na stránkách konference nebo na fóru.
Dennis Ritchie, slavný mj. díky programovacímu jazyku C a operačnímu systému Unix, podlehl nespecifikované nemoci o víkendu 8./9. října ve věku 70 let.
Téměř současně s překročením hranice 20 000 uživatelů mojeID vyšel nový release této služby. Změny, které s sebou release přinesl, by se daly shrnout do tří bodů. Prvním z nich je rozdělení přihlašovacího procesu do dvou kroků, přičemž první z nich umožní přihlášení do systému mojeID a druhý do systému poskytovatele služeb a předání samotných údajů. Druhou novinkou je funkce povolující trvalé přihlášení do mojeID. Třetí a možná nejzajímavější změna umožňuje provozovatelům služeb implementovat mojeID jen ve formě jednoho tlačítka, na které když uživatel klikne, tak je přesměrován do mojeID; až zde potom vyplňuje svoji identitu. Pokud už je do mojeID přihlášen nebo již má svou identitu vyplněnou, dostane se díky jednomu kroku jednoduše a rychle tam, kam potřebuje. Všechny novinky tohoto releasu představuje v krátkém videu technický ředitel sdružení Jaromír Talíř.
Bylo oznámeno vydání Ubuntu 11.10 s označením Oneiric Ocelot. Přináší změny v Unity a Ubuntu Software Center, nové aplikace Thunderbird a Dejà Dup, nového správce přihlášení LightDM a další změny. Podrobnosti naleznete v poznámkách k vydání. Byly samozřejmě uvolněny také nové verze Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Mythbuntu, Ubuntu Studio a Lubuntu. K dispozici jsou také dva komunitou podporované porty na ARM (AC100 a MX5).
Phoronix otestoval vliv instrukcí AES-NI na výkon diskového šifrování. Zatímco implementace AES-NI v encfs nepřinášela žádný výkonostní bonus, u dmcryptu došlo v několika testech až k 50% zvýšení výkonu při někdy i výrazně nižším vytížení CPU.
Tištěný čtvrtletník Open Source & Praxe přináší v podzimním vydání mimo jiné články o využití open-source řešení na českých univerzitách. Magazín je distribuován zdarma a je určen pro státní správu, školství i soukromé organizace. Cílem je zpřístupnit informace o úspěšných nasazeních open source a pomoci při argumentaci, rozhodování a hodnocení dostupných alternativ proprietárního softwaru. Chcete-li pomoci rozšířit distribuční seznam o vhodné příjemce (tedy zejména pracovníky s rozhodovací pravomocí na úřadech, školách či ve firmách), kontaktujte prosím redakci.
Tým vývojářů Amaroku vyhlásil tradiční říjnovou sbírku. Jejím cílem je získat € 5 000, které pomohou financovat provoz serverů, cestovné na konference, pořádání vývojového sprintu a v neposlední řadě také zrychlí vývoj plánovaných funkcí mezi nimiž je i port na mobilní zařízení.
Na fóru RootzWiki byla zveřejněna první alfaverze androidí distribuce CyanogenMod 7.1.0 pro HP TouchPad. Instalační soubor zahrnuje Google Android ve verzi 2.3. Většina věcí je funkční, problémy však lze očekávat v kompatibilitě aplikací a spotřebě energie.
Vyšel správce balíčků pro Arch Linux pacman 4.0.0. Hlavní novinkou je podpora podepisování balíčků, o jejíž implementaci jsme již informovali [1], [2]. Více viz seznam změn.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Snímek obrazovky nic nevyfotí | 3 | včera 14:16 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
skenovaní dokumentů přes wifi | 2 | 9.10. 12:46 |
Linux/BSD @ Amd A4/A6 | 0 | 8.10. 10:11 |
pocitac se pri prehravani videa a hrani her zasekne a musi se vypnout | 11 | 11.10. 12:46 |
Grafická karta s 3 výstupy | 27 | včera 17:00 |
koupit scanner/tiskárna Samsung CLX-3185 nebo jiná volba? | 3 | 10.10. 22:41 |
Připojení USB disku na router | 8 | 12.10. 13:57 |
Problém s tiskárnou CANON MP 190 | 3 | 11.10. 21:50 |
Barevná tiskárna s malým provozem | 1 | 13.10. 15:37 |
problem s poskladanym pc | 7 | 13.10. 01:52 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
AWK upraveni vystupu textu | 3 | 9.10. 18:26 |
Satrapův vim tutoriál | 5 | 9.10. 11:08 |
Správný způsob přepočítávání UTC data a času na aktuální časové pásmo | 17 | 10.10. 21:30 |
Kalendář s administrací | 2 | 10.10. 08:57 |
PHP - kontrola neznámé $_POST | 7 | 9.10. 22:32 |
perl/bash konverzia rwx na octal | 18 | 11.10. 10:30 |
SLQ dotazy jen jako | 20 | 12.10. 08:30 |
jak na mezeru v cestě? | 8 | 13.10. 22:09 |
šifrování v php s předem danými pravidly | 9 | včera 12:33 |
Anotacie v jave | 5 | 13.10. 15:10 |
kniha pro javu | 1 | včera 09:03 |
expect end of file | 1 | včera 15:45 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Solaris10 pristupove prava v osmickovej podobe | 6 | 11.10. 10:18 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.