Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Richard M. Stallman se vyjádřil ke smrti Steva Jobse, ikony společnosti Apple. Říká, že ačkoliv si nikdo nezaslouží zemřít, tak si my zasloužíme konec špatného vlivu Jobse na naši práci s počítači. Vyjádřil své přání, že jeho následníci nebudou v tomto směru tak efektivní. V souladu s rčením „O mrtvých jen dobře“ tento postoj samozřejmě vyvolal negativní reakce.
Tiskni
Sdílej:
A když se pod Windows něco umí aktualizovat samo, tak to stejně nejde použít, protože to vyžaduje běh pod adminem. Typicky třeba zásuvný modul FormFiller pro Datové schránky.
Píšu z klávesnice.
windows dnes skratka funguje dobre, je absolutne rocksolid, je +- bezpecny, rychly, uzivatelsky privetivy, jednoduchy, priamy..Jo, to se pokaždý tvrdí s každou novou verzí Windows :D
Kedy Jobs presadzoval DRM? http://www.engadget.com/2007/02/06/a-letter-from-steve-jobs-on-drm-lets-get-rid-of-it/
To byl pustý PR! Na iTunes léta předtím vesele rýžovali na DRM-ovaných AAC trackách (protože MP3 by fungovalo i na některých jiných přístrojích).
A především nezapomeňte, že je k tomu dotlačil Amazon, který na tu notu zahrál před jabkem. A k tomu si přidejte, že toho "osvobození" od DRM využili k zvýšení ceny.
V kauze lynčování DRM byl Jobs skutečně nevinen ;)
Dá se to velice jednoduše oskriptovat... jo, je to sice nějaká práce (asi 5 minut) a musí se u toho použít mozekCize sam uznavas, ze pre pouzivatela, ktory nie je technicky zdatny je Linux nevhodny?
Je ale otázka, nakolik lze tohle všechno dávat za vinu Stevu Jobsovi.To je samozřejmě pravda, to ukáže až čas. Navíc nějaká setrvačnost takových praktik bude, i kdyby je měl na triku Jobs.
Nemám pocit, že by Apple tvrdil, že vymyslel ty technické komponenty
Takhle přímo to samozřejmě neřeknou, protože by to bylo napadnutelné. Ale používají formulace, které to laické veřejnosti naznačují tak sugestivně, že tomu uvěří. A pak jsou tu samozřejmě ty oslavné ódy od novinářů.
Srovnejte to třeba s Firefoxem – ten nepřišel vůbec s ničím novým
Tak to bych si rozhodně tvrdit netroufl.
Takhle přímo to samozřejmě neřeknou, protože by to bylo napadnutelné. Ale používají formulace, které to laické veřejnosti naznačují tak sugestivně, že tomu uvěří.To je ale spíš problém v tom, že si veřejnost (nejen laická) pod inovacemi představuje právě jen to zlepšování technických komponent. Je otázka, zda měl Apple lidem ukázat, že chtějí dobře použitelná zařízení, nebo zda jim to měl nejprve vysvětlovat, aby si uvědomili, že chtějí dobře použitelná zařízení.
Dříve se weby ladily, aby fungovaly v MSIE 5.5 a/nebo 6.0.vs
Dnes se ladí, aby se co nejlépe zobrazovaly 95 % uživatelů- a jaký je v tom praktický rozdíl, krom toho, že místo "MSIE 5.5 a 6.0" je dnes "MSIE 8 a Firefox 7"?
a aby fungovaly všude včetně mobilů, tabletů apod.byly by i nějaké konkrétní příklady z mainstreamu nebo je to zase jenom plácnutí do vody? - já jsem browsení přes mobil vzdal pro nepoužitelnost většiny stránek ...
s Firefoxem ... dokázal přesvědčit webové vývojáře, že webové standardy nejsou jen nějaká hračka pro akademikytak to je zatím nejžhavější kandidát na vtip měsíce Firefox změnil web z "IE-only" na "Firefox-only", a na standardy stále sere pes
... a za to mu nepochybně patří zásluhane, za to patří nakopat do prdele tuhle jsem zase narazil na jednu lahůdku: neviděl jsem půlku obsahu jednoho vcelku důležitého webu, neb se mi nepřehrávaly flashové animace ... a proč se nepřehrávaly? - ve zdrojáku bylo jejich přehrávání zakázané nějakým tím parametrem typu autoplay=false, stačilo změnit na true nebo úplně vyhodit, a v pohodě to začlo fungovat tak jak mělo; ovšem Firefox se patrně(?) neobtěžuje tento parametr Flashi předávat, a by default se animace přehrávají, takže autorům webu neznajícím nic jiného než IE a Firefox to nějak fungovalo, a za debila a podivína, který má chybu u sebe v browseru, jsem byl opět já, protože FireFox je přeci dokonalý a vše nejlépe podporuje, přestože byl problém jasně v tom, že web explicitně přehrání animace zakazoval, a tedy můj browser se choval korektně, když tento zákaz respektoval ...
Much to the amazement of Atari, Wozniak reduced the number of chips by 50, a design so tight that it was impossible to reproduce on an assembly line. According to Wozniak, Jobs told Wozniak that Atari gave them only $700 (instead of the offered $5,000) and that Wozniak's share was thus $350.Tieto charakterové črty som ani nepoznal, ale dosť to vysvetľuje.
Ten Steve Jobs, kterej byl jeden z lidi co se zasadili o to, aby cinsky tovarny applu zavedly politiku ze vsichni delnici musi podepsat, ze kdyz se zabijou z prapracovani (coz v cine neni malo casta vec), jejicch rodina zaplati tucnou pokutu?To je nějaký uvalený ne? AFAIK byly nějaký problémy s nelidskejma podmínkama v továrnách Foxconnu v Číně ale že by Jobs se zasadil o pokuty za sebevraždu?
"povolit instalaci aplikací mimo App Store" (klidně i s velkým varováním)Kéž by. Ještě lepší by bylo, kdyby umožnili nainstalovat zcela jiný systém, byť pod sankcí ztráty záruky.
A co třeba to, že na iOS nemůžete nahrávat a spouštět vlastní aplikace, ale jen ty co vám milostivě schválí Velký Apple?LOL to jako fakt? To by byla střední doba počítače od Applu u mě doma tak 6 hodin.
A computer is a programmable machine designed to sequentially and automatically carry out a sequence of arithmetic or logical operations. The particular sequence of operations can be changed readily, allowing the computer to solve more than one kind of problem.
An operating system (OS) is a set of programs that manages computer hardware resources, and provides common services for application software. The operating system is the most important type of system software in a computer system. Without an operating system, a user cannot run an application program on their computer, unless the application program is self booting.
hnusné chování k zaměstnancůmJo vzpomněl jsem si na scénu z Pirátů ze Silicon Valley, jak drtí uchazeče o práci
A můžeš mě vysvětlit proč jsem ovce? fakt mě to děsně zajímá.Vždyť jsi s tím sám souhlasil, ne? Viz:
V tobě zase anonymní blbec.
Z RMS nevím... ale pokud Gates nepřijde na mizinu a bude pokračovat v tom, co dělá teď, tak se na něj asi bude v budoucnu vzpomínat jako na dalšího z těch průmyslníků, kteří se dali na charitu/benefiční činnost (Carnegie), přičemž jejich průmyslová kariéra bude proti tomu jen pozadí. To, jaký měl vliv na počítačový průmysl asi zas tak moc lidi tankovat nebude, což není tak neopodstatněné - bez konkrétních byznismenů by byznis nezašel a dost pravděpodobně šel podobnými cestami, ale "prošustrovat" ty zisky do charit, to už je něco, co neudělá každý.Asi tak jako se dnes moc už nevzpomíná na to že ctihodný člen NERV p. Vladimír Dlouhý stál v pozadí v největší zlodějny v téhle zemi za posledních 50 let.
ale "prošustrovat" ty zisky do charit, to už je něco, co neudělá každý.V různých fázích vývoje podniku to může být velmi dobrá investice do zlepšení či udržení pozice na trhu. Když pak neziskovka za různě postižené aktivně lobuje za Microsoft, a křičí, že to je to jediné, co jejich chudáci postižení můžou používat, může být docela legrace... A stejnětak je neziskovka dobrá možnost se zviditelnit, a všeobecně docela dobrý business.
Hokejisti dokázali hovno, jen dělali práci, za kterou jsou docela královsky placení.No, ale to pak Jobs taky, ne?
Tim Berners-Lee would like to thank Steve Jobs for NeXT, the first "web server"Steve Jobs and the actually usable computer Viem, ze internet != www, ale internet ako ho dnes pozname bol (a stale je) nim silne ovplyvneny. Kazdopadne otvor trosku oci, nez zacnes hadzat sracky vokol seba.
A big thing Steve Jobs did for the world was to insist that computers could be usable rather than totally infuriating!Když pominu, že je to zcela povrchní tvrzení bez váhy, tak je těžko nějaká mimořádná zásluha. Zásluhy jiných, včetně například Stallmana, jsou mnohem, mnohem větší.
Pane Bože, větší GPLovci jsem neviděl(nečetl). Viď, že to s tou nepostradatelností GPL pro existenci civilizace, nemyslíš tak úplně vážně ty šibale Můžeš mě prosím říct, jak nenahraditelně ovlivnilo GNU masy lidí?
P.S.: Předražené výrobky? Zvláštní je, že ty předražený výrobky stojí stejně a někdy i míň než ekvivalentní konkurence.
P.S.: Předražené výrobky? Zvláštní je, že ty předražený výrobky stojí stejně a někdy i míň než ekvivalentní konkurence.Lolwut?... [citation needed]
Nemůžu si pomoct, ale to co umožňuje Linux umožňuje stejně tak BSD. Jestli by bylo BSD svobodné bez Stallmana? Pokud vím tak za to mohlo především to, že AT&T chtělo vysoký licenční poplatky.
Statistiky? Třeba tady je nějakej výcuc: http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
Proč myslíš že mám menší rozhled? Myslíš že jsem Linux nepoužíval(Koukám, že ho dokonce používám o 4 roky dýl než ty) a nepoužívám i teď? Skutečně si myslíš, že když po letech člověk zjistí, že mu vyhovuje něco jinýho, tak kolem sebe postaví zeď, zhloupne a ztratí rozhled? Ba naopak, tím že jsem dospěl z fudamentálního názoru, že OS co není open source, je na hovno a přestal se stydět používat Windows a OS X jsem si ty obzory docela rozšířil.
Díky RMS máme ještě dnes svobodný software.Viz ten Jobsův citát někde výš. Kdyby nepřišel RMS, přišel by s tím někdo jiný.
Upřímně, lepší můj starej telefon bez paměťovek s 8GB paměti, než můj současnej Galaxy Ace, v kterym je sice můžu střídat co pět minut, ale je mi to h*vno platný, protože většina programů se stejně nacpe do těch směšnejch 181MB interní paměti.
iPhone samozřejmě SIM toolkit umí.
To znamená, že díky těm výrobkům je jejich život lepší.Opravdu by me zajimalo, jestli si ten cinan, co kvuli iPadu strelil vlastni ledvinu zlepsil zivot o tolik, aby mu to jeji ztratu alespon vykompenzovalo.