Portál AbcLinuxu, 18. května 2025 14:02
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1055: KickstarterXKCD česky.
Jaderné noviny – 1. 6. 2012: Atime opět páchá problémyAktuální verze jádra. Citáty týdne: Mel Gorman, Jens Axboe, Alan Cox. Vyšlo klibc 2.0. Začleňovací okno verze 3.5, část druhá. Atime a btrfs: nevhodná kombinace?
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee VIII. – majetekPři podnikání je mnohdy potřeba pořizovat a využívat různý majetek, ať již hmotný, či nehmotný. V účetním softwaru se pak tento majetek eviduje a účtují se jeho odpisy. Jak majetek zaevidovat při pořízení, jak správně pracovat s odpisy a jak na konci majetek zase vyřadit, se dozvíte v tomto dílu seriálu o programu FlexiBee.
Soutěžte s IBM PowerLinuxIBM představuje servery PowerLinux 7R2 speciálně zaměřené na běh Linuxu. Soutěžte s IBM o zajímavé ceny!
Inkscape: Tvorba letákuMezi nejznámější svobodné vektorové editory bezesporu patří Inkscape, který spustíte hned na několika platformách. Vyniká zejména svou jednoduchostí a také množstvím funkcí, díky kterým jej lze použít na mnoho účelů. V dnešním článku si ukážeme, jak vytvořit leták a při té příležitosti se seznámíme s celou řadou funkcí.
Komiks xkcd 1057: KloutXKCD česky.
HW novinky: Intel opět chytá holuba na střeše (aneb Larrabee počtvrté)Intel opět po nějaké době oprášil z mého pohledu již poněkud vyčpělý projekt Larrabee. Poněkolikáté jej znovu přejmenoval, připravil několik líbivých fotek a pár informací, ale vše to má stále stejnou pachuť…
US-CERT (United States Computer Emergency Readiness Team) upozorňuje na bezpečnostní problém VU#649219. Problém mohou mít 64-bitové operační systémy a virtualizační nástroje běžící na platformě Intel CPU. Jde o to, že Intel a AMD jinak implementují instrukci SYSRET. Problém nastává, pokud kód napsaný dle specifikace AMD běží na procesoru Intel. Podrobnosti například na stránkách projektu Xen. Chyba může být zneužita k lokální eskalaci práv nebo k získání přístupu z hostovaného počítače na počítač hostitelský. Zranitelné jsou vedle operačních systémů společnosti Microsoft (MS12-042) také operační systémy NetBSD, FreeBSD (FreeBSD-SA-12:04.sysret) a Apple OS X. Problémy má také virtualizační nástroj Xen (CVE-2012-0217 / XSA-7). OpenBSD a Linux jsou v pořádku. V Linuxu byl problém řešen již před 6 lety (CVE-2006-0744).
Linus Torvalds před několika dny hovořil v Aalto Center for Entrepreneurship ve Finsku. Jedna z otázek, kterou mu studenti položili, se týkala NVIDIA a jejich přístupu k open source. Linus řekl, že to je ta nejhorší firma, se kterou kdy jednal a se slovy "NVIDIA, fuck you!" ukázal do kamery vztyčený prostředníček (49. minuta). Setkal se se spoustou firem, které o Linux nemají zájem, ale NVIDIA je jedna z mála, která má zájem a současně nehraje otevřeně.
Vyšly nové ovladače 302.17, první stabilní vydání z řady 302.xx. Vychází z beta verze 302.07 a podporují Randr 1.2 a 1.3. Více informací je na webu Nvidie.
Tiago Vignatti, vývojář Intelu pracující na grafickém serveru Wayland, na svém blogu popisuje princip činnosti frameworku xwayland, díky kterému bude Wayland, potažmo jeho kompozitor Weston, podporovat i aplikace vyžadující X. Jakmile je taková aplikace spuštěna, Weston spustí vlastní X server, který ale nebude komunikovat přímo s hardwarem, nýbrž s jednotlivými moduly xwaylandu. Samotné zobrazení aplikace probíhá opět přes Weston.
Současně se zahájením mezinárodní konference věnované superpočítačům ISC'12 (International Supercomputing Conference) byl aktualizován seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě TOP500. Nejrychlejším současným superpočítačem je Sequoia a stojí za ním IBM. Na stránce Sublist Generator lze zjistit například, že 462 počítačů z TOP500 běží na Linuxu, 335. nejrychlejší počítač se nachází na Slovensku nebo 496. nejrychlejší počítač využívá Intel Core i5. Doporučit lze také TOP500 statistiky.
Byla zveřejněna videa z konference LinuxCon Japan 2012.
Technet dnes označil používání Linuxu za známku punku (v závěru článku). Zdravíme proto všechny punkery!
Ondřej Surý z Laboratoří CZ.NIC zpracoval na blog sdružení aktuální téma, kterému se teď věnuje komunita kolem IETF. Jedná se o podání internetového draftu, za nimž stojí tři čínští internetoví specialisté. Jejich návrh počítá s tím, že by vedle stávajícího DNS stromu vznikl další „autonomní“ DNS strom, který by podle zvážení jeho správce obsahoval pouze některé top level domény. Takových nezávislých stromů by mohlo být v Internetu více a přístup mezi nimi by byl zajištěn pomocí translačních bodů, které by odpovídaly na dotazy ležící v uměle vytvořeném podstromu. „Osobně vnímám takovou iniciativu za velmi škodlivou otevřenému Internetu a domnívám se, že by IETF v žádném případě nemělo legitimizovat cenzuru tohoto druhu a zasadíme se o to, aby tento návrh v IETF neprošel,“ píše Ondřej Surý, který se ve svém blogpostu věnuje i tomu, jak by taková komunikace mohla vypadat.
I nefinální release může mít svou párty. openSUSE 12.2 bude mít v pátek párty pro svou novou betu.
Jelikož vydání openSUSE 12.2 bylo odloženo na září a všichni se už těšili na release párty někdy v červenci, bude párty o něco dříve a slavit se bude openSUSE 12.2 Beta, která by měla vyjít v průběhu tohoto týdne.
Komunita má možnost se sejít již tento pátek v pražské pobočce SUSE. Trochu narychlo? Release byl odložen minulý týden a beta má vyjít ve středu, tak moc času na plánování nezbylo. Na setkání bude pár nepříliš dlouhých přednášek. Dozvíte se jak vypadá současný stav Factory, jaké jsou aktuální plány do budoucna, jak pomoci a co nás čeká dál. Bude i možnost nainstalovat si openSUSE 12.2 přímo na místě na donesený hardware z předpřipravených médií a uživatelé openSUSE 12.2 dostanou kus pizzy.
Už tuto sobotu začnou v pražském hotelu Hilton první setkání v rámci 44. mítinku organizace ICANN. O den dříve ale oznámí předseda představenstva Steve Crocker společně s provozním ředitelem Akramem Atallahem, kdo bude novým výkonným ředitelem celosvětového správce Internetu. Současnému výkonnému řediteli Robu Beckstromovi totiž končí jeho funkční období a rozhodl se už dále ve svém působení v rámci ICANNu nepokračovat. Pražské setkání pro něj tedy bude posledním v jeho současné roli. U příležitosti představení nového výkonného ředitele chystá ICANN v Praze tiskovou konferenci, na níž zve jak zástupce českých médií, tak další členy české internetové komunity. Toto setkání začíná v hotelu Hilton ve čtyři hodiny odpoledne našeho času. Pro zahraniční novináře, ale i pro všechny ostatní, kteří se nemohou zúčastnit a chtěli by znát jméno nové hlavní tváře ICANNu mezi prvními bude připraven online přenos.
Ve středu 20. června se pod hlavičkou občanského sdružení pyvec.org koná již patnácté setkání české Python/Django komunity v Praze. Setkání nese podtitul "Every Thing You Always Wanted to Know About UX * But Were Afraid to Ask".
Program setkání:
Daniel Srb - UX: Proč mě to má kurva zajímat? (Programming motherfucker!)
Richard Šerý - Design bolí
Denisa Lorencová - Co nepodělat, když chcete, aby se vám někdo registroval do vaší webové aplikace
Václav Řehák - Opensourcing projektu Prahou na kole
Jako překvapení a special-guest se s námi přes Skype pokusí spojit Maksim Izmaylov z Mountain View v Kalifornii, kde v současné době pracuje jako UX specialista pro jednu "velmi známou společnost"
Pokud se zajímáte o Python, Django, opensource, vývoj webových aplikací a chcete poznat zajímavé lidi z oboru, tak se za námi zkuste zastavit na jedno "pyvo".
Akce se koná tradičně v Praze na Smíchově. Více informací naleznete na Lanyrdu a Google Groups.
Marketingové oddělení nVidie reaguje na vztyčený prostředníček Linuse Torvaldse a jejich nespolupráci s vývojářskou komunitou — tiskovou zprávu si můžete přečíst na Phoronixu. Píše se v ní, že pro nVidii je Linux důležitý, proto pro něj vydává binární ovladač, který podporuje nejnovější hardware; podílí se na vývoji pro ARM a s podporou technologie Optimus na Linuxu nepočítá, protože už existuje komunitní projekt Bumblebee.
Nadace John S. and James L. Knight Foundation, jejíž cílem je mimo jiné podpora kvalitní žurnalistiky a inovací v médiích, vyhlásila výsledky Knight News Challenge: Networks. Mezi šestici úspěšných projektů se zařadil také projekt Tor, jehož cílem je anonymita uživatelů na internetu a tedy i anonymita novinářů a jejich zdrojů. Projekt Tor získal 320 000 USD.
Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) spustila projekt Defend Innovation, jehož cílem je vyvolat diskusi o softwarových patentech a následně je reformovat. Dle EFF se současný americký patentový systém nachází v krizi a ohrožuje budoucnost vývoje softwaru v USA. EFF navrhuje sedm podstatných změn. První z nich je zkrácení doby platnosti softwarových patentů z 20 na maximálně 5 let.
Do některých verzí jádra (3.3.1 až 3.3.3 a 3.2.14 až 3.2.16) byla zanesena chyba způsobující ztrátu metadat RAID pole. Pokud takové jádro používáte, přečtete si článek, abyste se vyvarovali nutnosti pole složitě obnovovat.
Open source ovladač pro grafické karty NVIDIA Nouveau dosáhl verze 1.0.0. Proprietární ovladač je i nadále lepší co do výkonu a podpory všech schopností grafických čipů, ale jde o důležitý milník v tom, že se už nejedná o "pre-release".
Test dnes: jak si vedl Knot DNS je název článku, v němž jeden z autorů tohoto open source DNS serveru popisuje testy a jejich výsledky, kterými tento software CZ.NIC prošel. Uvedené testy se věnují škálovatelnosti a měření závislosti podílu zodpovězených dotazů na rychlosti odesílaných odpovědí. Vedle měření serveru Knot DNS došlo samozřejmě I na porovnání s dalšími dvěma open source DNS servery – NSD a Yadifa. „Samotné testování probíhalo na třech shodných strojích osazených procesorem Intel Xeon X3430 a 2GB RAM, propojených 1Gb ethernet linkou se síťovými kartami Broadcom BCM5723. První stroj slouží k běhu serveru, druhý ke generování dotazů a třetí k zachytávání odpovědí. Testy byly prováděny na 64bit OS Linux 3.0.0 a FreeBSD-8.2,“ píše v blogpostu, v němž nechybí samozřejmě ani grafy, Marek Vavruša. Knot DNS bude jedním z projektů, který budou na blížícím se pražském setkání ICANNu prezentovat členové Laboratoří CZ.NIC. Pokud byste měli zájem, zúčastnit se můžete i vy.
Vývojáři linuxových distribucí řeší problémy s UEFI Secure Boot. Jak zabezpečit, aby jejich distribuce běžely také na počítačích s UEFI? Fedora 18 bude kvůli UEFI podepsána Microsoftem. Canonical navrhuje alternativní řešení (The H). V hardware by byl obsažen přímo klíč Ubuntu (pdf Ubuntu BIOS/UEFI Requirements). Jak budou řešit problém další distribuce?
Charles Schulz se na blogu svěřil s poznatky z pařížského mítinku, kde se diskutovalo o podobě nadace, která by měla zastřešovat budoucí vývoj Mandrivy. Bohužel se podělil jenom o obecné informace o tom, že by se mělo jednat plně nezávislou nadaci dostatečně silnou k tomu, aby dokázala udržet distribuci Mandriva Linux udržet při životě. Na vývoji by se nově měla z větší části podílet komunita.
Na Google I/O extended v Praze dáváme vývojářům, kteří pracují s "googlí" technologií, možnost propagace vytvořené aplikace před širokým publikem. Můžete získat cenný feedback a také vyhrát Samsung Galaxy Nexus! Stačí během 5 minut předvést vaši aplikaci v rámci GUGCampu, který se uskuteční 28.6. ve čtvrtek. Tak neváhejte a přihlaste se na http://goo.gl/9tRGa.
Příští týden bude ukončeno zasílání příspěvků na novou českou konferenci LinuxDays.
Koncem minulého měsíce byla oficiálně oznámena možnost zasílat příspěvky na konferenci LinuxDays. Čas pokročil a pokud chcete zaslat nějaký zajímavý příspěvek, máte poslední týden. Možnost zasílání příspěvků se uzavře 28. června. Organizátoři následně všechny příspěvky posbírají a spustí všeobecné hlasování, které jim pomůže vybrat ze všech příspěvků ty nejlepší.
Ale i po uzavření CfP pro konferenci LinuxDays bude stále ještě nějaký čas možné posílat příspěvky na Gentoo miniconf nebo openSUSE Conference, které se budou odehrávat ve stejný čas na stejném místě.
Vývojáři byl po třech RC verzích uvolněn CyanogenMod 7.2. Ten je stále založen Androidu 2.3 "Gingerbread", nicméně přináší i několik funkcí backportovaných z Androidu 4 "Ice Cream Sandwich" (na kterém bude založený nadcházející CyanogenMod 9) a více než 20 nově podporovaných zařízení. Verze 8, která měla vycházet z Androidu 3 "Honeycomb", bude přeskočena kvůli otálení Googlu s uvolněním zdrojových kódů Androidu.
Oracle se hodlá odvolat proti rozhodnutí soudce Alsupa o tom, že API jazyka Java nelze chránit patentem. Google byl v rámci tohoto rozhodnutí odsouzen k náhradě škody ve výši $300 000. Oracle, který původně žádal odškodnění v řádu miliard dolarů, tuto částku odmítl.
Fedora od verzie 18. plánuje nasadiť offline aktualizácie. To znamená, že reštart bude nutný nielen po upgrade kernelu, ale aj niektorých vybraných balíkov.
Jak před několika týdny informoval portál Debian-linux.cz, zmrazení současného Debianu Testing známého pod jménem Wheezy bylo naplánováno na druhou polovinu tohoto měsíce. Nyní bylo datum pevně stanoveno, a to na sobotu 30. června.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Kvaltní USB flashka | 8 | 19.6. 14:26 |
Ztlumení podsvícení displeje ThinkPad Edge 11 + Ubuntu 12.04 | 1 | 19.6. 00:33 |
Linux pro UX31A-R4003X | 2 | 19.6. 14:03 |
Existuje e-ink čtečka s e-mailovým klientem? | 11 | včera 22:42 |
Bluetooth headset Arctic Sound P311 - nefunkční tlačítka a mikrofon | 1 | včera 07:36 |
Servery - virtualizace KVM, repas stroje | 2 | včera 23:39 |
Problem se shiftem na klavesnici | 0 | včera 20:17 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MYSQL - jak nastavit synchronizaci | 9 | včera 01:45 |
PostgreSQL: Authentication option not in name=value format: sameuser | 3 | 19.6. 20:35 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Bash --item-help | 3 | 17.6. 00:59 |
BASH: Odstranění diakritiky | 3 | 20.6. 13:15 |
python + gnuplot + time na ose x | 3 | 20.6. 13:09 |
Bash: Jak udělat zobrazení teček | 8 | 20.6. 23:18 |
Midnight Commander - Edit souboru menu | 4 | 20.6. 22:35 |
Bash a zacykleni? | 5 | včera 06:33 |
Jak na zápis funkce do jednoho řádku? | 1 | včera 02:32 |
cx_Freeze a staticke linkovani | 0 | včera 19:34 |
Čítanie úrovne na RxD na sér. porte... | 1 | včera 22:05 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
KNIHA - Licence samotné knihy a licence zdrojových souborů | 1 | 18.6. 08:39 |
postfix obmedzenie počtu odoslaných emailov | 2 | včera 08:12 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.