Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1066: Špinavé prádloXKCD česky.
Jaderné noviny – 24. 5. 2012: Čtyři bajty, na kterých sejdeAktuální verze jádra: 3.4. Citáty týdne: Dave Täht, Steven Rostedt, Thomas Gleixner, Linus Torvalds. Otevírá se začleňovací okno verze 3.5. Odstraňování čtyř bajtů z jaderného ABI.
Nahráváme dění na ploše s recordMyDesktopNahrávání obrazovky slouží nejčastěji využíváno k nahrávání videonávodů na používání různých aplikací. Vedle samotného zachytávání obrazu je však možné zaznamenat také zvuk a nahrát například komentář z mikrofonu nebo prezentaci vedenou z daného počítače. Ať už ale máte jakékoliv využití, budete muset použít k tomu vhodnou aplikaci. Jednou z nich je také výborný recordMyDesktop.
Lightning: Kalendář a úkolníček v ThunderbirduThunderbird je oblíbený svobodný multiplatformní e-mailový klient, jenž v základu nabízí uživatelům funkce pro příjem a odesílání e-mailů. Pokud chtějí uživatelé více funkcí, mohou sáhnout po některém rozšíření. Jedním z nich je také Lightning, který do aplikace přidává kalendář s možností vytváření událostí a úkolů. Pojďme se tedy podívat, co všechno dokáže a jakým způsobem vám usnadní práci a zamezí tomu, abyste na něco zapomněli.
Instalace předem připravených openSource aplikacíPlacená inzerce: Pokud se pohybujete ve světě www stránek, jistě jste již zaznamenali existenci tzv. openSource CMS aplikací (největší seznam jich zřejmě najdete na opensourcehosting.cz). Projděte si průvodce instalací s technikem banan.cz webhosting.
Zpravodaj o Víně – 10. 6. 2012: Wine v Humble Indie BundleAktuální verze Wine: 1.5.6. API a autorská práva. Použití Wine v Humble Indie Bundle. Mono ve Wine podruhé. Není všechno zlato..., aneb co hodnotit jako Gold. Změny v databázi aplikací.
HW novinky: MacBook s 2880×1800 LCD a pár střípků z ComputexuHlavní novinka tohoto dílu sice spadá do tohoto týdne, ne minulého, ale občas se prostě nedá čekat. Nové MacBooky Pro totiž přichází s velký evolučním skokem. Sousloví „Retina Display“ se od nynějška Apple neskloňuje jen u iPodů, iPadů a iPhonů, ale nově také u MacBooků…
Vyšla čtvrtá aktualizace prostředí, aplikací a platformy KDE 4.8. Verze 4.8.4 obsahuje vedle novějších překladů opravy chyb, namátkou v Kontact Suite nebo Dolphinu, viz seznam vybraných změn a bugzillu.
Ve středu 20. června se v Akademické knihovně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uskuteční už druhé setkání Czech JBoss User Group. Tématem bude JAX-RS a RESTEasy. Akce začíná v 17:00.
Flame je jeden z mála příkladů malware, který má digitální podpis, podobně jako Stuxnet. Na rozdíl od kradených certifikátů a klíčů Stuxnetu si ale v případě Flame jeho pachatelé více vyhráli. Téměř to vypadá, jako by se chtěli chlubit, co vše umí. Stále ještě nejsou úplně jasné všechny detaily toho, jak byl podpis kódu skutečně udělán, nové objevy jsou publikovány průběžně. V blogpostu Malware podepsán „od Microsoftu“ se Ondrej Mikle z CZ.NIC snaží „rozluštit“, jak se jim to povedlo.
The Register informuje o kontraktu podepsaném americkým námořnictvem se společností Raytheon. Řídící systém letky bezpilotních letounů (UAV) se svislým vzletem a přistáním (VTOL) bude běžet na Linuxu. Dle Registru běží na Linuxu už i současný řídící systém, poněvadž systém postavený nad Microsoft Windows měl bezpečnostní problém. Článek zmiňuje také webovou stránku amerického ministerstva obrany věnovanou často kladeným dotazům ohledně svobodného software (DoD Open Source Software (OSS) FAQ).
Vývojáři Sabayonu vydali devátou verzi své na Gentoo založené distribuce. Sabayon 9 přichází s linuxovým jádrem 3.4, LibreOffice 3.5.3 a s prostředími GNOME 3.2.3, KDE 4.8.3 a Xfce 4.10. Součástí je i nový grafický nástroj pro správu balíčků. Ten nese jméno Rigo a nahrazuje starý Sulfur. Další součásti Sabayonu 9 tvoří Hardened Gentoo a ukázková podpora souborového systému ZFS.
Na blogu Linuxu Mint se objevilo představení prvního z tzv. mint devices. mintBox, jak se toto zařízení nazývá, je v podstatě malý počítač fit-PC3 od společnosti CompuLab, vyznačující se svou mechanickou odolností a tichostí. Pouzdro tohoto počítače je totiž celé z kovu, přičemž slouží i jako jediný chladič. mintBox má velikost menšího DVD přehrávače a disponuje 8 USB porty (2 pro USB 3.0), dvoujádrovým procesorem, grafickou kartou Radeon HD z řady 6000 a 4 respektive 8 GB operační paměti. Více v samotném představení mintBoxu. Cena se pohybuje od $476 do $549 za kus.
Oracle vydal oznámení o sérii oprav, které plánuje vydat v úterý. Celkem bude opraveno 14 chyb, z nichž 12 lze zneužít vzdáleně bez jakékoli autentizace. Postižena jsou všechna vydání JDK a JRE ve větvích 1.4.2, 5, 6, 7 a JavaFX 2. Oracle silně doporučuje instalaci plánovaných oprav neodkládat.
Bryan Lunduke (Illumination Software Creator, Linux Tycoon, BLABA, 2299 : THE GAME, Radical Comic Designer, The Lunduke SDK) a Patrick Verner (Parted Magic) na svých webových stránkách nedávno oznámili, že se rozhodli věnovat se svým projektům naplno a své zaměstnání vyměnit za příspěvky z komunity. Bryan Lunduke komunitu požádal o $4000 měsíčně, přičemž této mety se podařilo dosáhnout po osmi dnech. Patrick Verner své náklady na život a vývoj Parted Magicu odhadl na pouhých $1200 za měsíc.
Linux Journal v článku Rock Out with Your Console Out představuje vybrané přehrávače hudby, které nevyžadují grafické knihovny jako GTK+ nebo Qt, ale si bohatě vystačí s knihovnou Ncurses. Znáte například přehrávače Mp3blaster, Herrie, MOC, Ncmpcpp nebo Kuechenstation? A co přehrávač Bongo pro "textový editor" GNU Emacs?
Buďte s námi u toho a zažijte stejnou atmosféru jako bude na konci června v San Franciscu, kde bude probíhat Google I/O, největší světová akce Googlu. Ne všichni mohou být v Americe osobně přítomni a tak pro vás Google ČR a GUG.cz pořádá Google I/O Extended. Půjde o dva dny (středa a čtvrtek 27. a 28. června) v Node 5 u Anděla plné informací okolo Googlu a všech novinek, které se v Moscone Center objeví.
Na začátku nastíní Ivan Kutil v přednášce, jaké zajímavosti by mohly být na Google I/O odhaleny. Samozřejmostí bude živý streaming keynote ze San Francisca následovaný panelovou diskuzí s Františkem Fukou. Pro soutěživé jedince bude uspořádán noční hackathon a těšit se můžete také na GUG Camp, kde budou představeny ty nejzajímavější aplikace vyvíjené týmy z ČR pomocí googlích technologií (Android, AngularJS, Dart, Google Chrome Extensions, Google App Engine, Google Maps API atd.). Na akci bude spousta příležitostí k networkingu, setkání se zajímavými lidmi a prostoru pro výměnu dojmů z novinek na Google I/O, předvedených aplikací, hackathonu či jiných témat jistě bude dost. Proto přijďte s námi prožít atmosféru Google I/O a mnohé další zážitky. Více informací a registrace na http://wiki.gug.cz/google-i-o-extended-prague-2012Stephen Kelly píše o tom, co je třeba k portování aplikací (KDE) z Qt 4 na Qt 5. Přechod je o poznání snazší oproti přechodu z Qt 3 na Qt 4, přesto není zcela triviální.
Dnes v 15:00 bude slavnostně vyhlášen vítěz letošní Millennium Technology Prize. Nominování byli Linus Torvalds za svobodný operační systém (medailónek) a Shinya Yamanaka za výzkum kmenových buněk (medailónek). Kdo se stane vítězem? V jakém poměru bude rozděleno více než milion eur?
Vývojářům ze společnosti Linaro se díky úpravám podařilo navýšit výkon Androidu 4.0.4 "Ice Cream Sandwich" při provádění určitých typů operací až o 100 %. Srovnání probíhalo na dvou identických deskách Texas Instruments OMAP4430.
Mageia 2 byla vydána teprve nedávno a na Mageia blogu se už objevil kompletní plán vydávání vývojových sestavení Mageiy 3. V plánu jsou tři alfa verze, které se stihnou ještě letos, tři beta verze, přičemž první vyjde jako předčasný vánoční dárek, jediná RC by měla vyjít 5. března a finální Mageiy 3 bychom se měli dočkat o dva týdny později.
Na raspberrypi.org se objevilo oznámení vyzývající k testovaní instalačního obrazu Debianu pro Raspberry Pi. Ten je tentokrát založený na Debianu "Wheezy" testing a k jeho sestavení byl použit nový build system spindle. Oficiální repozitář pro tuto edici Debianu by měl být spuštěn během několika dní.
Vývojáři MPlayeru se rozhodli vydat novou verzi rovnou s pořadovým číslem 1.1, čímž vynechali po mnoha "pre" a "-rc" verzích verzi 1.0. Pro mnohé je jistě dobrou zprávou, že se našel vývojář pro údržbu GUI, gmplayer tak nezanikne, ale bude se dál rozvíjet. Mezi další změny patří použití interní kopie faad2 namísto externí knihovny a mp3lib je nyní označen jako zastaralý a bude odstraněn. Přidána byla také podpora titůlků pro BluRay, DVB a DVB closed-caption a základní podporu dostalo OpenGL ES. Ačkoliv MPlayer úzce spolupracuje s FFmpeg, byla přidána i podpora kompilace pro Libav.
Ian Skerrett, ředitel marketingu v Eclipse Foundation, na svém blogu shrnul výsledky posledního "Eclipse Open Source Developer Reportu". V něm 732 vývojářů odpovídalo na to, jak používají Eclipse a jaké další open source nástroje používají. Z odpovědí vyplývá například to, že nejpoužívanějším verzovacím systémem je stále Subversion.
Otec svobodného softwaru Richard Matthew Stallman (RMS) byl v pátek 8. června na konferenci v Buenos Aires okraden o notebook, peníze, pas a lékařské preparáty. Při krádeži nebylo použito násilí a otec zakladatel zůstává nezraněn.
Příspěvek na Google+ naznačuje, že je poptávka po vývojářích, kteří by portovali hry na GNU/Linux — pro akce Humble Indie Bundle, z nichž zatím poslední aktuálně pomalu končí.
Konference Gentoo miniconf, LinuxDays, openSUSE Conference a SUSE Labs conference dnes spustily společnou registraci. Při té příležitosti byl také oznámen netechnický Future Media track.
Jak jsme již před časem informovali, v říjnu proběhnou v Praze hned čtyři konference najednou. Všechny čtyři na jednom místě a ve stejnou dobu. Po otevření konference pro přednášející se konference otevírá nyní i pro běžné návštěvníky. Registrace je společná pro všechny konference a je možná zdarma.
K dispozici jsou ale také placené varianty mající za účel podpořit jednotlivé konference. A proč se registrovat? Už při registraci zdarma dostanete visačku s vlastním jménem a tašku plnou reklamních předmětů sponzorů. Mimo jiné mezi nimi bude i plyšový openSUSE chameleon Geeko.
Další v pořadí je možnost zaregistrovat se jako příznivec za 1000 Kč - v takovém případě oproti běžně zaregistrovaným dostanete navíc ještě unikátní dárek (detaily a dárky jsou přísně utajovány) a možnost zúčastnit se VIP večeře v neděli večer s organizátory a přednášejícími.
Poslední možnost registrace je jako profesionál. Ti dostanou navíc možnost zúčastnit se feedback session s týmem SUSE executive management. Organizátoři se navíc pokusí zajistit obědy poblíž, pokud o ně požádáte. Takže nechcete-li na konferenci trpět hladem, máte možnost zkusit s tím něco udělat.
Navíc byl poprvé zmíněn Future Media track, na jehož realizaci se v součastnosti teprve pracuje. Mělo by jít o primárně netechnický track zaměřený na digitální životní styl, vliv sociálních médií, creative commons, internet a sdílení vědomostí. Zaměřený bude na svobodnou kulturu, se kterou má svobodný software hodně společného.
Pokud chcete ke konferencím nějak přispět, stále ještě můžete zasílat své příspěvky na Gentoo miniconf, LinuxDays i openSUSE Conference.
Zveme vás na 81. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 15. června od 18 hodin v restauraci H3 v Králově Poli. Těšíme se na vás.
LvB
Na LWN.net probíhá — v návaznosti na rozhodnutí amerického námořnictva používat Linux v bezpilotních letounech — pozoruhodná diskuze o distribuci softwaru pod GNU GPL pomocí raket (resp. jak aplikovat podmínky licence v případě, že software pod GPL je nesen raketou).
Původním cílem projektu Raspberry Pi bylo vytvoření levného počítače pro školy. BBC přináší reportáž (anglicky) ze základní školy, na kterou RP konečně dorazilo a děti se začaly učit programovat.
Vyšel Lightspark 0.6.0.1, svobodná implementace Adobe Flashe. Nové vydání obsahuje mj. lepší podporu PulseAudia, LLVM 3.1, videí na webu BBC nebo počáteční podporu pro aplikace vyvinuté pro Adobe AIR.
Microsoft vydal Skype pro Linux rovnou ve verzi 4.0. Hlavním rozdílem jsou vylepšení zejména v oblasti uživatelského rozhraní (chatovací i volací okno, ikonky apod.), nabízí také kvalitnější podporu audia i videa, vyšší stabilitu a také je konečně oficiálně podporována čeština. Tímto vydáním by se měl částečně setřít rozdíl mezi verzemi pro Linux a pro Windows. K dispozici jsou balíčky pro Ubuntu, Debian, Fedoru a OpenSUSE.
Byly vydány nové verze PHP 5.4.4 a 5.3.14. Obě se zaměřují na řešení několika bezpečnostních problémů s více než 30 opravami chyb, například oprava zranitelnosti v implementaci DES šifrování ve funkci crypt() nebo oprava přetečení (heap overflow) v rozšíření phar. Všem uživatelům PHP se doporučuje aktualizovat. Celý seznam změn naleznete v ChangeLogu.
Po šesti kandidátech na vydání konečně vyšla Opera 12 "Wahoo". Nová verze přináší mimo jiné separaci pluginů do vlastních procesů, navýšení rychlosti, experimentální podporou hardwarové akcelerace, WebGL a HTML5. Pro uživatele Linuxu přichází Opera s příjemnou novinkou v podobě možnosti skrýt rám okna.
Nokia se chystá propustit na deset tisíc zaměstnanců a zbavuje se luxusní značky Vertu a především divize vyvíjející technologie související s Linuxem (resp. Qt) — hodlá se dále soustředit na zařízení s MS Windows Phone apod. Viz tiskovou zprávu.
Organizace Mozilla se spolu s americkou Národní vědeckou nadací připojila k iniciativě US Ignite a vyhlásila soutěž Mozilla Ignite. Cílem soutěže je návrh a následný vývoj aplikací pro internet budoucnosti. Zapomeňte na omezení současného internetu, přihlaste se do soutěže a vyhrajte v prvním kole (brainstorming) až 5000 USD za váš kreativní nápad. V prvním kole bude rozděleno 15000 USD. Pro další tři kola, ve kterých se už vybrané aplikace budou vyvíjet, je připraveno 485000 USD. Podmínkou účasti v soutěži je, že alespoň jeden člen týmu je občanem USA.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
darovat starý/nepotřebný hardware | 39 | 12.6. 08:57 |
SSD ocz vertex 3 na desktope | 9 | 13.6. 19:52 |
Poradte notebook | 15 | včera 16:54 |
Virtualizace na DELL PE 420 | 4 | 13.6. 17:34 |
Hardware s funkčním IOMMU/Vt-d | 20 | 13.6. 15:43 |
Jak nastavit Rebuild Rate | 3 | 13.6. 13:14 |
Vodni chlazeni v provozu 24/7 | 8 | včera 22:22 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Nepochopytelná chyba z mysql | 7 | 14.6. 08:20 |
Jak vypsat prikaz v bashi | 9 | 14.6. 12:33 |
Nefuhkční příkaz na smazání | 1 | 13.6. 06:44 |
Jak několikrát seřadit jednu tabulku podle specifických podmínek 1 sloupce | 6 | včera 21:03 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
VB: Problém začátečníka se zjištěním souřadnic kliknutí myší | 8 | 11.6. 00:19 |
BASH: Zachycení chyby | 7 | 11.6. 21:28 |
BASH-Více parametrů v array | 20 | 12.6. 13:45 |
Automatizace certifikace zpráv v Datové schránce | 5 | 13.6. 16:58 |
FQL fb select is_app_user Uncaught Exception: 604 | 0 | 12.6. 20:30 |
Eclipse a tabulátor | 8 | 14.6. 09:02 |
C# přepsání zděděného operátoru | 5 | 14.6. 10:42 |
Jak z čísla přečteného z formuláře udělat návratovou hodnotu | 2 | 14.6. 18:17 |
Bash a oprava scriptu | 7 | včera 10:03 |
Python kniha | 3 | včera 18:02 |
Bash a nahrazeni znaku | 5 | včera 04:11 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: