Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Nokia se chystá propustit na deset tisíc zaměstnanců a zbavuje se luxusní značky Vertu a především divize vyvíjející technologie související s Linuxem (resp. Qt) — hodlá se dále soustředit na zařízení s MS Windows Phone apod. Viz tiskovou zprávu.
Tiskni
Sdílej:
Nasadili akcionariA v podstatě tak svým rozhodnutím umrtvili alespoň něco málo co mělo smysl (pro obyčejné lidi určitě) a i sami sebe (resp. tok zlata, což je o to o co jim jde v první řadě). Nech mi nikdo nevykládá, že akcionář není starý zaprděný, vrtošivý děda, který ve vší zoufalosti svým tlakem bourá všechno čím prosune své těleso.
Nebyl to tvůrce kdysi série Age of Empires? Jo, u toho jsem propařil mládí... Kde je jim konecUserpatch! - díky tomu to paříme s kamarády dodnes. Na wine celkem bez problému.
To vypadá jako úmyslná (i když nelogická) sabotáž.Není to ani poprvé a ani naposled. Microsoft má dlouho tradici v kupování slušných startupů, přemalováním stěny na svoji barvu a následným umrtvením do ztracena. Nevěříš? Pamatuju spoustu slibných jmen co měli světlou budoucnost a skončili s "akviciovano Microsoftem". Poslední dobou se jen víc a víc začínají přisávat na odumírající organismy a ještě je svou váhou doklepávají. Ještě chvíli a slavný velký moloch Microsoft skape na nedostatek cizích nápadů (a v podstatě se umrtví podobně jako se otráví kvasinky vlastními výkaly – ale z těch je aspoň následně chlast).
Pamatuju spoustu slibných jmen co měli světlou budoucnost a skončili s "akviciovano Microsoftem".myslíš jmen jako Compu-Global-Hyper-Mega-Net?
Ta tiskovka je příšerná, to se vůbec nedá číst tenhle zmrdspeak*. Propuštění zaměstnanců a zbavení se Vertu jsem našel, ale není tam ani slovo o Qt. Jak jste tohle z textu vydestilovali? Teda ne, že by mě to překvapovalo. Pravděpodobně jde o příkaz z MS v reakci na nic moc prodeje Lumie.
(c) Grunt
Viz tiskovou zprávu.Hmm a přitom stačilo říct: "Už nás to neba, končíme.".
smartphone za den zdechne.Zalezi, co na nem provozujete. Pokud ho pouzivate jako dumbphone, vydrzi urcite dele.
Sice ne pro mne, ale pro nekoho muze byt wp telefon alternativou na trhu plnem androidu a jablek.Tak což o to, dostatečně alternativních „alternativ“ se najde spousta.
Je to smutne pro svobodny sw, ale je to tak.Zase na druhou stranu lepší mít teď jasno než pořád v něco doufat :).
V Česku nemáme demokracii, ale zastupitelskou demokracii. Což je stejný rozdíl jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.velmi hezké, sedí to jak prdel na hrnec ... to je z vlastní hlavy nebo někde vyčteno?
A například klíčové programy v KDE už mají své mobilní verze hotové.to je skvělá zpráva - teď bych ještě rád věděl, kdy budou hotové ty desktopové verze?
The company also warned investors that its loss was likely to be greater in the second quarter, which ends June 30, than it was in the first, and that the negative effects of its transition to a Windows-based smartphone business would continue into the third quarter.
To by byl mensi problem, neb je to otazka admnistrativniho rozhodnuti.Menší problém? V EU je bohužel snaha změnit administrativní rozhodnutí dlouhotrvající hororová záležitost srovnatelná snad jen s maratonem s opuncií mezi půlkama.
Pokud dojde k "ekonomické izolaci", lidi si jídlo sami začnou chovat/pěstovat.Například v paneláku, že?
Podle nich asi ano. V jejich hypoteticke ekonomicke izolaci interni zemedelstvi asi nemuze fungovatObávám se, že si nedovedete ani zdaleka představit, co znamená zemědělství v situaci ekonomické izolace. To je návrat do středověku, kde přežijí tak leda majitelé půdy, koní, žentourů, cepů, kos a kováři (za předpokladu, že najdou nějakou rudu a uhlí)
A ta půda, na které to lze pěstovat, někam bez dotací zmizí?
"Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!"
Pokud by veškerou naši zemědělskou půdu vlastnili podnikatelé odněkud z Bangalore (což by se na zcela svobodném trhu klidně mohlo stát), asi by to pro nás nebylo úplně ideální.
A co by s ní dělali? Jak by na ní vydělávali aspoň na tu daň z nemovitosti?Například by ji mohli pronajímat zdejším zemědělcům. Svobodný trh, ne?
A když je ekonomická krize, není nic jednoduššího, než půdu zestátnit.A to má jako být měnší zlo než dotace?!?
Zestatnovani je samozrejme blbost.
Blbost to samozřejmě není, pokud se to nahromadí v rukou úzké skupiny nedotknutelných a je to následně za výhodných podmínek zpřístupněno lidem. Podobné přerozdělení proběhlo např. v Japonsku po WW2 (stát půdu sice odkoupil, ovšem odkoupil veškerou půdu, načež ji za jistých podmínek nabídl zpět k odkoupení).
že dotace platíme teď, každodenní realitaA nebylo by lepší, aby lidé z vlastní vůle preferovali domácí* výrobky, místo toho, aby jim stát bral peníze a pak je rozdával zemědělcům? IMHO je za tím nedostatek (ekonomické) vzdělanosti obyvatelstva. Tahle dobrovolná cesta by byla daleko výhodnější. *) s tím, že díky tomu budeme nezávislí na dovozu
Jak vidno, netřeba přesvědčovat.Jistě, stačí je zmanipulovat nebo se jich pro jistotu vůbec neptat. A dotovat třeba na dluh, což bude jednou daleko větší průšvih, než to, že nemáme na poli zasázené brambory.
Netvrdím, že se dotace nezneužívají, současný volební systém je správný a odpovědnost volených zástupců je adekvátní, ale to, co tady předvádíš, je v lepším případě utopie — spíš neoliberální dystopie.
Viz výše – ve volbách volíš strany a ty mají program o mnoha bodech → musíš si vybrat balík změn, nemůžeš se vyjádřit ke konkrétním bodům. Navíc ve volbách se často řeší populistická (a fakticky bezvýznamná) témata typu poplatky ve zdravotnictví.
Aha, takže občan, který se ve volbách soustředí na populistická témata, by byl nepochybně schopen řídit se tvou úvahou ohledně podpory místních výrobců nakupováním místních produktů. Hahaha!
Podpora zemědělství je jednou z věcí, které způsobují státní dluh – nelze rozlišit, které věci stát dělá na dluh a které platí z daní, protože je vše sesypané na jednu hromadu.
Z tohoto přístupu plyne jediné možné řešení: zrušit stát, resp. přerozdělování. Aha, počkat... to vlastně nefunguje. Což takhle místo devastace systému začít řešit rozkrádání apod.?
A ta půda, na které to lze pěstovat, někam bez dotací zmizí?Ano, během relativně krátké doby se z neobdělávané půdy stane les. Ten se pak musí vyklůčit. A pokud člověk nemá udělátka typu motorová pila a traktory, je to docela masakr.
Nevěřim ale, že by se ze střechy paneláku uživili jeho obyvatelé (po celý rok), to si myslim, že není možný.To určitě ne. Jenže z mé zkušenosti se ve velkém městě lidi z paneláku stejně stravují všelijak (McDonald, apod.). Dost těžko by se z toho uživili po celý rok i majitel, zas biodiverzita je biodiverzita (prostě to kombinovat). Navíc je to nejlepší způsob konzervace. Až to potřebuješ, prostě to utrhneš. Tak trochu s tím počítá i Microsoft do budoucna A je to perfektní využití jinak nevyužitého místa.
Vážně? Jak bys například řešil soběstačnost ve strategicky klíčových odvětvích?Importními cly?
A k čemu ti je to mít vlastní mobilní operační systém, když ho uživatelé nechtějí?Zato Woknous Phone jdou na dračku, co?
“Based on earliest data the sales start of the Lumia 800 is the best ever first week of Nokia smartphone sales in the U.K. in recent history. By our measures, we have gained significant smartphone sell-out share in the channels in which we are operating in the U.K.”, said the company in an official statement.
Je lepší dělat jednu věc, ale pořádně.A která věc to prosím momentálně v případě Nokie je?
A doufejme, ze se mu povede ty 3 soucasne platformy nahradit tim Tizenem, cimz se odlisi od ostatnich .Proc? A co z toho "odliseni" bude mit? Tizen-ovske aplikace budou postavene na javascriptu a pokud se tento smer prosadi, uzivatele se nakonec budou jen zajimat jaky je tam prohlizec, nikoliv OS.
MeeGo s nejasnou budoucnosti je tak pro par geeku.No jo, to ale tak být nemuselo, kdyby Nokia byla co k čemu a taky nejspíš kdyby nebylo Elopa. Kdyby se Nokia bývala pořádně opřela do MeeGo (nebo jak se to jmenuje), tak už dnes mohla být úplně někde jinde.
Spise bych se oznacil za jeho odpurce (roztristenost, pristup vyrobcu k aktualizacim, nejednotnost, ruzne dobastlovani UI od vyrobcu, stale absence nekterych klicovych funkci ktere dodavaji ukuchtene ROM..)A zastance Linuxu jste?
A ta zakladna uzivatelu byla a zatim bych rek jeste je velka (staci se podivat kolem sebe). To jsou vetsinou konzervativni uzivatele.Přesně – podle mého to chtělo dělat dvě řady: 1) konservativním uživatelům nabízet bezbolestný upgrade na nové telefony, které mají lepší HW (výdrž, rozlišení atd.) a drobné inovace, ale jsou 100% kompatibilní, prostě takový ten dlouhodobý servis*. 2) A vedle toho mít moderní platformu pro nové uživatele nebo ty staré, kteří se nebojí přejít na nový systém. *) jako když je ti automobilka schopná dodat originální díly i na dvacet let staré auto
Grunt sharpens strategy and provides updates to its targets and outlook
...není to moc dlouhé?
Nechápu co tady všichni řešíte. Korporace musí vydělávat protože to je jejich cílem. Co si jako myslíte? Že korporace je tu od toho aby Vás hejčkala s linuxovým telefonem a Qt? Zvedněte svoje líné prdele a začněte si dělat vlastní technologie a začněte je sdílet s komunitou.+1
Já bych navrhnul klidně nějakej pořádnej duralovej nebo kevlarovej obal. Telefon bude sice obří a za velký prachy ale bude Váš a budete svobodní.Ta vyšší cena se dá zpočátku tolerovat (ale pak by měla být nějak rozumná, aby si ten telefon kupovali i normální lidi a měl dostatečnou uživatelskou základnu). Ale rozměry a hmotnost jsou celkem překážka – např. takový Freerunner mi přijde jako maximum, co jsem ještě ochotný nosit v kapse. Resp. nosit jako telefon, který si člověk bere všude s sebou – něco jiného je třeba herní konsole, kterou si vezmeš na dlouhou cestu vlakem, nebo netbook nebo čtečka knih.
Představa univerzálních dlaždic na displeji různých úhlopříček, rozlišení a užití je ale, ehm, duchem nebohatá...Ale vymyslel to někdo blízký Štefanovi, tak v čem je problém? To udělá IMHO stejně jako před 26 lety a ještě se z WP budeme v mainstreamu těšit (mé nejhorší obavy).
Podíl nenokiáckých přispěvatelů bych nepovažoval za zanedbatelný. Navíc je třeba vzít v potaz, že (1) pokud ty vývojáře propustí Nokia, není nepravděpodobné, že je najme někdo jiný; (2) Nokia si vyvíjí v Qt "to svoje", což nemusí být pro celkovou budoucnost Qt relevantní.
Včera som nad tým rozmýšľal ... ono to nie je práve jednoduché takéto niečo zrealizovať. Asi najväčším problémom by bolo udržať nejaké smerovanie (kto to všetko má riadiť, na čom sa má pracovať, s akými prioritami ...). Rozmýšľal som nad otvoreným vývojom typu môžme implementovať toto s takýmto časom a teraz dáme o tom hlasovať užívateľom.
V každom prípade to aj tak vidím na stratu mobilného segmentu. Výrobcov otvoreného hardvéru je ako šafránu o plnej podpore grafiky, gsm, gps ... môžme len snívať. Je pekne blbé nemať ani len zariadenie, pre ktoré vyvíjame.
Neumí to například nastavení času podle operátora. Oproti tomu Nokia má tyhle věci promyšlené ...mno, nainstaloval jsem nedávno QtMoko, a když dám automatické nastavení času, tak to mám o dvě hodiny posunutý ... tomu říkáš "promyšlené"? (QtMoko je akorát překabátěný QT Extended, aka Qtopia, a kdože vyvíjel QT Extended?)
Neumí to například nastavení času podle operátora. Oproti tomu Nokia má tyhle věci promyšlené (nebo spíš někdo fakt telefon používá a hlásí problémy).Ale, měl jsem Samunga, LQ, Sony a vždy se dal čas nastavit v pohodě dle času operátora. Co mne nejvíc na Nokii sralo bylo to, že když jsi telefon vypnul tak jsi musel znovu zadat jak datum tak i čas. Nokia podívej se na modely s dotykáčema kdy vůbec ty modely byly a zda byly použitelné? Ne nebyly, firmware bylo nedoladěné, 1x restart za den byl tím lepším. Nebo jejich slavné updaty bez toho, že by se varoval člověk, že ta potvora bude něco tahat přes EDGE/3G? Update přes tu jejich apps byl tufys a hodněkrát se telefon musel odvézt někam do servisu. Tehdy Britex řekl, že oni o tom vím, že je tam chyba, ale Nokia to stále nabízí dále.