Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 17. 5. 2012: Snazší práce s ext na výměnných médiíchAktuální verze jádra: 3.4-rc7. Citáty týdne: Eric Dumazet, Neil Brown. Konec Token Ringu?. Nastavování uid/gid při připojování ext.
Komiks xkcd 1063: Zabij HitleraXKCD česky.
Screenshotová recenze Fedora 17Po dlouhé odmlce se dnes opět podíváme na jednu z nových linuxových distribucí pohledem klávesy PrintScreen. Fedora 17 vyšla před pár dny a protože je to již jeden a půl roku, co jsme se na ní naposledy pořádně podívali (tehdy to byla Fedora 14), čeká na vás více než stovka screenshotů. Jaké je GNOME 3.4 a další prostředí a jejich aplikace v nové „Fidorce“?
První dny s CuBoxemCuBox je miniaturní počítač izraelské firmy SolidRun. Jak je u podobných výrobků zvykem, je postaven na platformě ARM - stejně jako populární a bohužel obdobně těžko dostupný Raspberry Pi. Než se ale dostanu k napsání plnohodnotné recenze včetně všech možných benchmarků, dovolte mi vás navnadit a přiblížit vám mé první dny s CuBoxem poněkud odlehčenější formou.
Komiks xkcd 1065: BotyXKCD česky.
Webinář Windows Azure a PHP; nasazení Drupalu v prostředí clouduDne 15. 6. 2012 v 9:00 hodin jste srdečně zváni na na on-line seminář („webinář“) kombinovaný s praktickým cvičením, které je zaměřeno především na nasazení CMS Drupal na platformu Windows Azure, PHP, počínaje přípravou počítače a prostředí, nastavením, nakopírování a rozběhnutí skriptů až po probrání důležitých modulů Drupalu.
HW novinky: flash paměti pod 20nm bariérou, několik zajímavých SSD se představujeHranice možného se nám pomalu posouvají pod další psychologickou hranici stavějící na „umělé“ jednotce délky. Výrobci NAND flash pamětí a produktů na nich postavených nyní pomalu prolamují 20nm hranici. Zatímco Intel se zastavil přesně na ní, Toshiba se SanDiskem zamířily ještě o jeden nanometr níže…
Digitizor v návaznosti na oznámení Mathewa Garreta z Red Hatu informuje o tom, že Fedora 18 bude kvůli UEFI Secure Boot podepsána certifikačním systémem Microsoftu. Využít k certifikaci Microsoft prý nebyla jediná možnost, ale byla to ta nejlevnější a z hlediska podpory hardwaru i nejpraktičtější. Poplatek $99 navíc nejde Microsoftu, ale certifikační autoritě Verisign.
Groklaw informuje o aktuálním výstupu sporu Oracle a Google ohledně ochrany API copyrightem — rozhodnutí soudu je takové, že takovouto ochranu na API použít nelze.
Ve čtvrtek byly vydány nové verze Rails 3.2.5, 3.1.5 a 3.0.13 opravující mimo jiné kritickou zranitelnost umožňující pomocí SQL Injection neoprávněný přístup k důvěrným informacím. Tuto chybu ve větvi 3.2 původně opravovalo sestavení 3.2.4, to si však kvůli regresím vyžádalo nové vydání 3.2.5.
Po celém světě nyní vzniká nové uskupení vývojářů, kteří se chtějí stát budoucností operačního systému webOS. Říkají si Phoenix International Communications a původním zakladatelům se prý už ozvali dobrovolníci z USA, UK, Německa, Finska, Itálie, Španělska, Francie, Indie, Číny a Austrálie. Vývojáři chtějí ve vývoji webOS pokračovat tam, kde HP skončí vydáním Open webOS, což je naplánováno na září. Jedním z úkolů, které si ve Phoenixu předsevzali, je portování webOS na tržně dostupná zařízení.
Mandrivě bude s její novou Open Source strategií, která bude vycházet hlavně ze spolupráce s komunitou, pomáhat Charles H. Schulz. Ten se podílel na vzniku The Document Foundation a v současnosti je i jedním z jejích zástupců pro média. Charles na blogu Mandrivy oznámil spuštění mailing listu, do kterého mají vývojáři, uživatelé a ostatní členové komunity přispět svým názorem k budoucnosti Mandrivy.
Před pár dny vyšel Amarok 2.6 beta 1. Nabízí kompletně přepracovanou podporu pro iPhone a iPod, konverzi hudby pro iPody a další zařízení, ve výchozím stavu aktivní službu The Free Music Chart a různé opravy.
Více než 170 DNS serverů z České republiky bylo zneužito při DDOS útoku realizovaném pomocí DNS Amplification attack. Tento útok umožňují rekurzivní DNS servery, které jsou nakonfigurovány jako otevřené. Takovýto DNS server potom poskytuje služby nejen uživatelům ve své síti, ale v podstatě celému světu.
Upozornění na tento útok poslali českému týmu CSIRT.CZ, který provozuje sdružení CZ.NIC, bezpečnostní pracovníci z Lotyšska. Následně na to došlo ke zpracování těchto informací a k jejich předání jednotlivým správcům nevhodně nakonfigurovaných DNS. Pavel Bašta z CSIRT.CZ k tomu na blogu CZ.NIC dodává: "Obáváme se však, že se může jednat jen o špičku ledovce a takto špatně nakonfigurovaných DNS serverů může být v naší zemi daleko více. Z tohoto důvodu plánujeme provést analýzu současného stavu, abychom měli jasnější představu o rozměrech tohoto rizika."Společnost Kaspersky Lab zveřejnila další analýzu "kybernetické zbraně" jménem Flame. V analýze se lze mimo jiné dočíst, že předchůdce Flame jménem Duqu byl řízen pomocí CentOS, zatímco Flame je řízen pomocí Ubuntu. S Flame souvisí i právě řešený bezpečnostní problém operačních systému společnosti Microsoft (Security Advisory 2718704). Část Flame byla podepsána certifikáty "vydanými" Microsoftem.
Inženýr Red Hatu Dennis Gilmore vydal na mailing listu Projektu Fedora upozornění na blížící se konec podpory Fedory 15 "Lovelock". Ten nastane zhruba za tři týdny, tedy 26.6.2012. Připoměňme, že Fedora 15 přišla jako první s GNOME 3 a systemd.
Předměty z místní komunitní akce se již vyrábí, do doby expedování zásilek máte poslední možnost objednat si předměty na http://poky.name/.
Majitelé grafických karet AMD Radeon HD 2000, 3000, 4000 budou v budoucnu odkázáni jen na open source ovladače. Situace je totiž taková, že AMD neplánuje zavést podporu X serveru 1.12 do proprietárních ovladačů Radeonů HD 2000, 3000 a 4000. Co se týče Radeonů HD 5000, 6000 a 7000, pro ty je ve vývoji Catalyst 12.6, který bude X Server 1.12 podporovat, nicméně jeho jaderný modul nebude podporovat kernel 3.4.
Jeden nedočkavý uživatel Linuxu se zeptal ve Valve, zda bude platforma pro distribuci her Steam uvolněna pro Linux už letos. Kupodivu se mu dostalo odpovědi. Ano.
Mozilla oficiálně uvolnila nové verze svých produktů Firefox a Thunderbird. Brzo by měl být uvolněn také SeaMonkey. Nejviditelnější změnou ve Firefoxu je vzhled nového panelu. Ten teď obsahuje (stejně jako například Google Chrome) náhled nejnavštěvovanějších webových stránek. Výchozí stránka Firefoxu nově obsahuje odkazy pro rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím prohlížeče. Ve všech třech produktech jsou řešeny také bezpečnostní problémy (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey). Další informace v poznámkách k vydání (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).
Většina měst a obcí v České republice zatím není dostatečně připravena na přechod na IPv6. Své webové služby má na IPv6 připraveno jen 15 z celkových 205 nejvýznamnějších měst a obcí (obce s rozšířenou působností), což představuje pouhých 7,3 procenta. Vyplývá to ze studie sdružením CZ.NIC, při níž byla provedena hloubková analýza 245 orgánů veřejné správy. Více v tiskové zprávě.
Na stránkách konference IPv6 Day najdete online přenos z akce věnované zavádění IPv6 v České republice. Pokud se chcete zapojit do debaty, je přístupná i jabberová konference. Všechny informace jsou na stránkách www.nic.cz/ipv6day.
Služba LinkedIn, sociální síť profesionálů, má problém. Nejenom BBC informuje, že se na veřejnost dostala databáze obsahující více než 6 miliónů zahešovaných hesel. LinkedIn potvrdil na síti Twitter, že možné narušení bezpečnosti zkoumá. Doporučit lze změnu hesla.
Lars Wirzenius vydal první verzi zálohovacího nástroje Obnam. Obnam se vyznačuje ukládáním dat do tzv. generačních kopií, kdy se každá generace tváří jako kompletní snapshot, ale ve skutečnosti obsahuje jen změny vůči předešlé generaci. Data jsou napříč generacemi de-duplikována a šifrována pomocí GnuPG. Kromě lokálních záloh na USB a HDD umožňuje Obnam i zálohování na síť skrze NFS a SFTP. Wirzenius začal Obnam vyvíjet v roce 2006, když se mu nepodařilo najít jiný zálohovací software, který by splňoval všechny jeho požadavky. Předkompilované balíčky s Obnam 1.0 jsou dostupné v oficiálních repozitářích Debianu Unstable, v neoficiálním repozitáři pro Debian Stable a v PPA repozitáři pro Ubuntu.
Pravděpodobně jako reakce na oznámení Adobe o tom, že nejnovejší flash bude v Linuxu dostupný jen jako součást prohlížeče Chrome, vznikl na GitHubu projekt Shumway. V přehledu se o Shumway říká, že se zatím jedná o technogický experiment, jehož cílem je svobodný HTML5 renderer formátu SWF, a to bez asistence nativního kódu. Inspirací pro jméno projektu byl Gordon "Alf" Shumway ze seriálu Alf.
Doba, kdy v Microsoftu přirovnávali Linux k rakovině je zdá se pryč, a tak Microsoft rozšiřuje nabídku svých cloudových služeb Windows Azure o Linux. V jejich cloudu si tedy budete moci pořídit virtuální stroj s distribucí SLES, openSUSE, CentOS nebo Ubuntu.
Podpora architektury x32 v Gentoo Linuxu se blíží. Práce se nyní dostaly až k vydání release candidate takzvaného stage3 archivu, který se používá jako základ pro instalaci nových systémů. x32 je kombinací dobrých vlastností 64bitového procesoru a 32bitových aplikací.
Vyšlo X.Org 7.7. Mezi novinky patří podpora multi touch (a obecně další vylepšení kolem vstupních zařízení) nebo modernizace dokumentace. Zmiňme, že X11 slaví už 25 let existence.
Nejen LinkedIn má bezpečnostní problém. Narušení bezpečnosti potvrzují také Last.fm a eHarmony.
Jak se promítl včerejší den do podpory IPv6 je název textu, v němž Jiří Průša z CZ.NIC shrnuje informace, které přinesl den věnovaný IPv6. Autor v článku zmiňuje i zvýšení počtu webů na doménách .cz, které jsou nyní dostupné přes nový protokol. Podle statistik, které provozují Laboratoře CZ.NIC, vzrostl jen za 6. června počet těchto webů o necelá tři procenta (z 10.56 % na 13.28 %).
I podle IPv6 Observatory si Česká republika udržela vedení, co se přístupnosti internetového obsahu přes IPv6 týče. "Den po World IPv6 Launch Česká republika stále vede a jako první se přehoupla přes 10 % (přesně 10,4), druhé Slovinsko pak celých 3,8 %. Nárůstu stránek v našich národních barvách pomohla především podpora Seznamu, ale také například Centra Holdings a jejich služeb," uvádí na blogu CZ.NIC Jiří Průša.Fedora 17 je venku a česká a slovenská komunita se může těšit na tři release party, které proběhnou příští týden. První se koná v úterý 12.6. v Brně, následuje druhá ve čtvrtek 14.6. v Košicích a třetí v sobotu 16.6. v Praze na Strahově. Každá z nich má trošku jiný program, ale na všech třech si budou moct návštěvníci poslechnout přednášky o novinkách ve Fedoře 17, popovídat si s vývojáři Fedory, zasoutěžit si a dojde i na nějakou tu oslavu. V Brně se pak mohou ještě těšit na šťavnatý "beefy miracle" ;)
Na stránkach LinuxQuestions.org sa objavilo interview s Patrickom Volkerdingom - zakladateľom a správcom snáď najdlhšie prežívajúcej Linuxovej distribúcie: Slackware.
Před pár dny bylo vydáno vývojové sestavení GNOME 3.5.2 demonstrující některé novinky budoucího GNOME 3.6. Mezi ně patří např. nový prohlížeč písem, přepracovaná sada ikon s vysokým kontrastem a znovuobjevené tlačítko pro vypnutí počítače, které bude opět permanentně viditelné.
The Linux Foundation počátkem tohoto týdne oznámila, že se Samsung stal jejím novým členem, a to hned na platinové úrovni. Ta je nejvyšší z možných a pro Samsung to znamená roční platbu 500 000 dolarů na provoz nadace.
Chris Mason, autor a hlavní vývojář souborového systému Btrfs, se rozhodl opustit Oracle a nastoupit ve společnosti Fusion-io, kde je již zaměstnán i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Vývoj Btrfs touto změnou prý nebude poznamenán.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
přerušení přechodu na vyšší ubuntu | 3 | 6.6. 16:30 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Monitorovanie infrastruktury - SMS | 1 | 2.6. 16:53 |
Detekce NATu v pruchozim packetu na routeru | 3 | 4.6. 17:01 |
HUAWEI K3770 (Vodafone) | 0 | 5.6. 09:49 |
Zvětšení SW RAID5 | 2 | 5.6. 12:38 |
HP P400i | 2 | 7.6. 12:54 |
thinclient - levny tenky klient | 3 | 7.6. 19:11 |
notebook si nerozumí s linuxem | 5 | včera 22:05 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Export celé mysql - solo soubor.sql | 5 | 4.6. 22:06 |
MySQL - view na data ze vsech tabulek se stejnou strukturou | 13 | 7.6. 21:28 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Špatné zobrazení výstupu v BASH | 12 | 4.6. 08:42 |
BASH - Úprava podmínky | 1 | 3.6. 16:20 |
BASH a volba od uživatele | 9 | 6.6. 17:56 |
Objasnení řetězce v BASH | 2 | 7.6. 10:50 |
BASH - Výpis proměnné | 11 | 5.6. 17:21 |
Fedora - .htaccess | 1 | 5.6. 20:59 |
podminka if v bash | 1 | 7.6. 16:48 |
GNU/GPL a patička | 1 | včera 23:55 |
Kod vkladany hostingem do mych stranek | 9 | včera 23:35 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
Nefunkční databaze se zdroji | 3 | 3.6. 14:18 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
problem s postfixom, telnetom a mydomain | 2 | včera 15:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: