Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Fedora nám za poslední zhruba rok prodělala velké množství změn dané zejména revoluční změnou desktopového prostředí GNOME z verze 2 a GNOME Panelu na verzi 3 s GNOME Shellem. Přijímána je podobně ambivalentně jako prostředí Unity z Ubuntu, ale moc se s tím dělat nedá, GNOME 3.4 je zkrátka výchozím prostředím Fedory, byť samozřejmě instalaci jakéhokoli jiného prostředí nikdo nijak nebrání.
Instalaci lze provádět například z LiveCD. K dispozici jsou i obrazy pro DVD, případně vedle „výchozího“ systému také verze s jinými desktopy (KDE, Xfce, …). Až do samotného zprovoznění systému se s vámi Fedora moc česky bavit nebude (nebo možná jde o můj PEBKAC, ale nemám pocit, že bych někde přehlédl přepnutí na jiný jazyk).
Instalace si nejprve vyžádá nastavení klávesnice, následně disků, časové zóny, domény, hesla pro paní Rút a až teprve poté začne kopírovat výchozí instalaci z LiveCD na disk – trochu škoda, že oba procesy nemohou aspoň zčásti probíhat paralelně jako u Ubuntu.
Instalován je pochopitelně bootloader GRUB 2.něco a boot systému probíhá pro Fedoru celkem klasicky. Při prvním spuštění je ještě uživatel (tady lépe řečeno admin) dotázán na pár věcí plus možnost odeslat profil hardwaru.
Přepnutí na češtinu je ještě potřeba najít ručně, ale pak je vše v pořádku, včetně automatického přejmenování systémových složek (systém to ale nevynucuje).
Přímo v rámci uživatelského účtu je tak trochu nešťastný dialog pro přihlašování ke službám Google a Facebook. Nebylo by od věci jej trochu zvětšit. Nebo aspoň ten zpropadený dialog udělat zvětšitelný/maximalizovatelný – tato výtka se týká obecně celé Fedory 17, neboť je s tím neskutečně otravná. Například když v Avidemuxu zobrazíte okno s natavením video komprese pro x264, tak tento dialog se maximalizuje. Okno nad vlastní aplikací nelze přetahovat odděleně od ní, GNOME hýbe vždy se vším, co té aplikací přísluší. Opět nemohu říci, jestli je to jen stupidní výchozí nastavení a změna je otázkou jednoho kliknutí, či je to opravdu neměnné, ale rozhodně je to frustrující.
Instalace aplikací umí být často doslova „pain in the ass“. Možná jsem slepý, ale něco jako meta-balíčky nevidím. Když chcete instalovat KDE, tak vám vyhledávání vyhodí asi miliardu balíčků a najít mezi nimi „ten pravý“ je prakticky nemožné (tj. začne vás to štvát než jej najdete).
A když náhodou instalujete VLC, tak se 90% balíčků jmenuje „VLC něco“, ale samo VLC má název „The cross-platform open-source multimeda framework, player and server“. Sakra, holky a kluci z Red Hatu, to si snad děláte srandu, ne? Než jsem to VLC našel, tak mi adrenalin doslova kapal z bodlin . O KDE ani nemluvím, to jsem prostě po pár minutách vzdal a screenshoty z KDE v tomto článku pocházejí z KDE LiveCD.
Teprve po nainstalování programů vůbec poprvé uvidíme jejich logo. Tohle fakt nefunguje, kdyby u balíku VLC bylo logo VLC, u Rawtherapee taktéž, stejně jako u KDE, tak je člověk najde nesrovnatelně rychleji. Zkrátka a dobře, instalátor aplikací je v Ubuntu asi 106× lepší. Moc prosím, zamakejte na tom.
Nějak nerozumím tomu, proč na PC, ve kterém není od Nvidie ani samolepka, je aktualizován (tj. nainstalovaný) ovladač nouveau pro grafiky Nvidia?
Aktualizace jsou po letmém jednodenním používání F17 obecně bezproblémové. Tedy až na úžasný proces, který mi vyhodil tři dialogová okna a ani jedno nereagovalo na klik (tlačítko Budiž se zmáčknout nechalo, ale poté se nic nedělo. Alt-F4 nezabíralo nikde, nikde ani možnost jak dialogy zavřít systémově pomocí „×“, tohle prostě není dobré). Jediný způsob byl „vystoupit-nastoupit“ ze/do systému – tedy metoda léčby známá z Windows.
Po instalaci nové verze kernelu se pak tento, dle očekávání, projeví v nabídce GRUBu.
Za všechny alespoň dvě hry z výchozí instalace, obligátní Miny a Solitaire.
Takto pak vypadá v akci tzv. Super Menu v prostřední GNOME.
A ukázka dvou dialogových oken GNOME 3.4 pro odhlášení a vypnutí systému.
Hlavní nabídka je podobná s Unity, lze třídit aplikace, vyhledávat pouhým psaním atd. Snad jen chybí tak podrobné provázání s dalšími složkami systému jako třeba s věcmi uvnitř Firefoxu, aplikací, historií, daty na discích, jak to má nyní Ubuntu 12.04. Zde GNOME trochu zaostává, ale je otázkou, jestli toto zrovna vás trápí, nebo nikoli.
Fedora 17, pocházeje z USA, se řadí mezi distribuce nepoužívající ve výchozí instalaci nesvobodný či patentově sporný software. Proto si spuštění videa ve výchozím přehrávači Totem vyžaduje instalaci kodeků.
Výchozí repozitáře ale ze stejného důvodu takový software neobsahují, takže je potřeba si nějak pomoci, například repozitáři rpmfusion.
Celý proces si vyžádá několik závislostí a následné potvrzení podpisového klíče kvůli aktualizacím.
A už vesele přehráváme.
Cest je ale samozřejmě více, Totel lze kompletně ignorovat a spolehnout se na stálice typu VLC, nebo již dlouho podporou VDPAU obdařený Mplayer.
Program, bez kterého nedám ani ránu a pravidelní čtenáři screenshotových článků to vědí, je Avidemux. Fedora 17 má v repozitářích pochopitelně nejnovější stabilní verzi s jednou z posledních verzí x264. Kromě Avidemuxu si ale pro zajímavost ukažme ještě testovací verzi nelineárního editoru od tvůrců VLC.
VideoLAN Movie Creator vypadá celkem nadějně, ale na hlubší srovnání s OpenShotem a jinými si zatím netroufám, tento soubor screenshotů je zde v podstatě proto, že jsem VLCMC náhodou zahlédl v balíčkovacím systému (o tom za chvíli).
Každopádně díky VLC genofondu si program moc neláme hlavu s tím, jaké formáty videa jsou mu vnucovány. To je fajn. Ale jak dobře jsou napsány kupříkladu filtry, to nevím. Zkoušeli jste někdo VideoLAN Movie Creator?
I hudba si samozřejmě žádá instalaci nesvobodných formátů jako MP3, ale to jsme vyřešili již u videa v Totemu. Rhytmbox netřeba více představovat, je to naprostá stálice GNOME-based linuxových distribucí.
Ukázka Amaroku z LiveCD s KDE desktopem. Ani zde nejsou samozřejmě kodeky přítomny.
Pro editaci lze použít například Audacity s dobrou podporou formátů.
Generování náhledů pro RAW formáty je tradiční slabinou operačních systémů, i pro Microsoft Windows na to vznikl balík až loni a ani ten nepodporuje otevřený formát DNG a je potřeba jej zprovoznit v Průzkumníkovi pomocí balíku od Adobe. Na druhou stranu jsem čekal, že zrovna s DNG nebudou v GNOME v roce 2012 žádné problémy. Mýlil jsem se.
Je to o to smutnější, že v systému je od základu přítomna aplikace, která generovat náhledy z DNG (mimochodem, jsou v DNG souborech uloženy ve formě JPG o nízkém rozlišení) umí. Opravdu škoda.
Každopádně ze Shotwellu se stává stále sympatičtější aplikace (zdá se mi, že úpravy expozice nyní dávají o něco lepší výsledek než před dvěma lety), jejíž možnosti budou pro většinu postačující. Alternativou budiž třeba Picasa od Googlu, jinak je tu vždy možnost sáhnout po mega-mocných nástrojích.
Ultimátní RAW developer doufám představovat nemusím. Od chvíle, kdy Gábor Horváth otevřel jeho zdrojový kód a proběhlo masivní přepsání celého programu, který má nyní 32bit float přesnost svých výpočtů, je ve světě přepálených fotografií o něco příjemněji.
Jediné, co mi na něm nevyhovuje, je kvalita „doostřování“. Ve srovnání s wavelett-sharpen pluginem do GIMPu neobstojí (poněvadž narozdíl od něj vytahuje výrazně více šum).
Program je kompletně počeštěn a umožňuje přeposílat fotky třeba právě do GIMPu. Je zde i podpora kalibrace, základem je pak dávkové zpracování umožňující odložit výpočetně často extrémně náročné exporty na později.
GIMP také prodělal revoluční změnu, neboť s vydáním verze 2.8 je zde oficiálně ve stabilním vydání jedno-okenní režim. Blíže jej komentovat nebudu, na to zde máme samostatný článek.
Ke KDE nelze říci nic zvláštního, jde zkrátka o verzi 4.8 se vším, co k ní patří. Fedora primárně necílí na KDE desktop, takže žádné zvláštní přeskinování či něco takového se nekoná.
Instalace Xfce systém obohatí o nemálo svých součástí.
V přihlašovacím okně se nové desktopy/prostředí objevují vedle výchozího GNOME.
Xfce 4.8 využívá někdejší skin Fedory zvaný Adwaita.
Vedle obou (tří) zmíněných jsou v repozitářích všechny další desktopy včetně BlackBox/FluxBox/OpenBox, LXDE, WindowMaker, IceWM a jiných.
Fedora 17 vypadá, že je tak v polovině cesty k systému, který nebude uživatele obtěžovat stupiditami v návrhu GUI. V tomto je Unity/Ubuntu dle mého podstatně dále, byť i ono umí naštvat. Na druhou stranu nelze Fedoře upřít, že se chová stabilně, je svižná a po vyladění se s ní příjemně pracuje. Otázka zvyknutí si na prostředí GNOME 3 je samozřejmě individuální, nicméně nebude to o nic horší, než zvykání na Unity.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„The cross-platform open-source multimeda framework, player and server“. Sakra, holky a kluci z Red Hatu, to si snad děláte srandu, ne?Neděláme
yum list by mel asi ve tretim sloupci napsat odkud ze ten balicek je... pro poradek pro priste.
Myslím, že většina lidí bordeláři,hm, a jaký máš důvod si to myslet? - protože se v jejich "bordelu" nevyznáš? je jistý rozdíl mezi tím, když někdo nemá uklizeno, a když lautr netuší, kde co má dle mých zkušeností spousta lidí zvládne úlohu "tady někam jsem to dal", případně to doplňuje znalostmi typu "mělo to žlutý obal" bohužel to lze na počítači jen těžko aplikovat - jednak ty "věci" většinou neumísťuje uživatel vlastnoručně, nýbrž je odkázán na nějaké uspořádání dané jeho prostředím (týká se třeba menu aplikací), případně (anebo mám říct "a hlavně"?) ty jeho uživatelské soubory mu ty různé aplikace samy rozestrkávají všude možně (kdo se ještě nepotkal s tím, že mu browser neustále vnucuje ukládání do ~/Downloads, zatímco on by to raděj do ~/Porno/fotky/Pamela ?), a jednak soubory jsou si zvenčí podobné jak vejce vejci a je jich příliš mnoho, "žlutý obal" lze nahradit tak maximálně tím, že "název byl asi ve tvaru Pé-číslo-tečka-jépégé", zatímco "červený obal" byl "Íemgé-podtržítko-číslo-tečka-jépégé", ale takových jsou tisíce, a s tím pracovat prostě nelze čili dokud nevymyslíme nějaké "oracle interface", které bude číst mlhavé údaje, které si uživatel o datech pamatuje, a nebude je schopno převádět na ty exaktní, co v těch souborech reálně je, nebo co se tomu podobá (vyhovuje "okrová titulní strana" popisu "žlutý obal"?), tak je to vyhledávání pro nemalou část lidí dost naprd - já mám třeba hodně velké problémy hodit do Googla správná klíčová slova tak, abych našel co potřebuju, protože danou věc obvykle popisuju jinak, než ostatní, a stačí říct někomu dalšímu, aby mi to našel, a má na první stránce deset odkazů na to, co jsem předtím půl hodiny marně hledal ... a v podobném vztahu, jako jsem já k myšlení ostatních lidí, jsou uživatelé k "myšlení" počítače, který vytváří ten popis dat, podle kterého se pak tato mají hledat takže si myslím, že pro velkou část uživatelů (netroufám si říct "většinu", když jsem tě za totéž zkritizoval) by bylo přínosnější spíše rozhraní založené na tom, že "vědí, kam si to dali", nežli na "musím si vzpomenout/nějak vyvěštit, jak to autor nazval nebo jaká přiřadil klíčová slova, abych to nechal vyhledat"
rozhodnutí co tam bude ani jak to bude vypadat není na autorech kódu "kteří to dělají pro sebe", nýbrž je nějaké firemní radě či komisi.Ty si fakt myslíš, že nějaká komise managerů zasedla a rozhodla, že je potřeba překopat Gnome k nepoznání?
Však hlásím. Měl bych tam být od pondělí do pátku, takže máš i na výběr.tož, taky trochu záleží, jak si to představuješ ... jestli jako snídani v menze, tak klidně v úterý, na něco výživnějšího bych se vypravil ve středu - pondělek ne, to určitě budu mít zásoby, ve čtvrtek jídám pozdějš, polední meníčka nestíhám, a v pátek razíme na Pálavu (hej, nechceš jít taky?
Může být klidně středa...ok, tak středa ... tak se na release party moc nepřežer a tak vůbec :)
a ten pátek bude probíhat jak?někdy odpoledne se nacpem do auta nebo do vlaku (TBD) a vyrazíme do Mikulova, tam vezmeme útokem nějakej sklípek, následně se budem motat po okolních kopcích, a až v neděli vystřízlivíme, tak se vrátíme do Brna ...
jestliže nějaká komise rozhoduje, jaké featury se přijmou a co dostane přednost jako defaultNakonec někdo o defaultech v distribuci rozhodnout musí. Ale FESCo přece nehrálo žádnou úlohu při stvoření Gnome 3. Snaha o předělání Gnome přišla jednoznačně od vývojářů Gnome.
Ale FESCo přece nehrálo žádnou úlohu při stvoření Gnome 3. Snaha o předělání Gnome přišla jednoznačně od vývojářů Gnome.zajisté - ale nebyli to vývojáři GNOME, kdo rozhodl, že GNOME 3 bude defaultní prostředí ve Fedoře ... kdyby je s tím všichni poslali do háje, tak by se asi historie psala jinak
A cim to chces jinym nahradit?hm, no tak v současném stavu asi XFCE ... před pár lety mi na slabším stroji docela sedlo, a od těch dob zraje jak víno pro lidi zvyklý na GNOME 2 by to zcela určitě byl menší šok než GNOME 3 a jeho Shell - zvlášť po mírném poladění defaultní konfigurace, které se ve Fedoře děje tak jako tak
My na to silu nemame...jo, to je smutný, že KDE - tedy KDE4 - na tom není o moc líp
Naopak Linus se velice ostře a opakovaně (a s dobrými argumenty) do Gnome 3 naváží.Links or it didn't happen...
Vězte, že existujícího obsahu se přesun nedotkne????????
Jinak nic proti Unity, ale gnome-shell mi přijde rychlejší.Jak v čem. Jak například bez použití klávesnice přepnete dvě maximalizované aplikace?
Možná jsem slepý, ale něco jako meta-balíčky nevidím.Ve fedořím světě se používají skupiny balíčků, viz
yum grouplist
. Jedna z nich je i
Nějak nerozumím tomu, proč na PC, ve kterém není od Nvidie ani samolepka, je aktualizován (tj. nainstalovaný) ovladač nouveau pro grafiky Nvidia?Za časů, kdy jsem používal Ubuntu, tomu tak bylo i tam. Prostě je v systému podpora pro veškerý myslitelný hardware a ty správné ovladače se vyberou až za běhu. Díky tomu se třeba dá vyškubnout disk z jednoho komplu a strčit do jiného a pojede to.
Tedy až na úžasný proces, který mi vyhodil tři dialogová okna a ani jedno nereagovalo na klik (tlačítko Budiž se zmáčknout nechalo, ale poté se nic nedělo. Alt-F4 nezabíralo nikde, nikde ani možnost jak dialogy zavřít systémově pomocí „×“, tohle prostě není dobré).Modální okno bez kořenového zní jako bug.
Nebo aspoň ten zpropadený dialog udělat zvětšitelný/maximalizovatelný – tato výtka se týká obecně celé Fedory 17, neboť je s tím neskutečně otravná. Například když v Avidemuxu zobrazíte okno s natavením video komprese pro x264, tak tento dialog se maximalizuje. Okno nad vlastní aplikací nelze přetahovat odděleně od ní, GNOME hýbe vždy se vším, co té aplikací přísluší.Gnome 3 se takto chová ke všem modálním oknům. "Řešením" je, aby všichni přepsali své programy tak větší nebo samostatnější dialogy nebyly v modálních oknech.
Až do samotného zprovoznění systému se s vámi Fedora moc česky bavit nebude (nebo možná jde o můj PEBKAC, ale nemám pocit, že bych někde přehlédl přepnutí na jiný jazyk).předpokládám (jsem líný ověřovat :-p) že to je tou instalací z LiveCD, kde šetří každý bit a je tudíž vyhozená lokalizace ... dělal jsem minulý týden netinstall, a předtím dvakrát instalaci z DVD, a otázka na jazyk byla snad první věc po startu Anakondy (jinak teda při instalaci člověk potká hafo nepřeložených věcí, které mám dojem dříve přeloženy byly, ach ten gettext ...)
Na tomto by mali kluci z brna zapracovat.bug # ?
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=829207 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=681750 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=758875 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=541055
Nahlasene je to uz dost dlho, ale nikto to moc neriesi. V starsich gdm slo vybrat jazyk, teraz ma livecd autologin a jedine riesenie je ist do System Settings - Language, zmenit jazyk, odhlasit a nanovo spustit instalator. Ale to pre bezneho uzivatela nie je riesenie. Podobne je to aj v kde spine. Neviem ako je to technicky zlozite, ale preco dvd instalator ma hned prvu obrazovku vyber jazyka, hadam to nie je problem zapnut aj na livecd. Je zbytocne prekladat anacondu, ak nie je mozne preklad jednoducho pouzit.
Vo fedora 18 sa planuje novy instalator, dufam ze to tam nejako poriesia.
dík trošku jsem do toho kopnulhttps://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=829207 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=681750 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=758875 https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=541055Nahlasene je to uz dost dlho, ale nikto to moc neriesi.
Neviem ako je to technicky zlozite, ale preco dvd instalator ma hned prvu obrazovku vyber jazyka, hadam to nie je problem zapnut aj na livecd.technicky o nic nejde ... je to politické rozhodnutí
Vo fedora 18 sa planuje novy instalator, dufam ze to tam nejako poriesia.o tom nic nevím, zatím se mluví o opravách anacondy
http://fedoraproject.org/wiki/Features/NewInstallerUI
Fedora 17 vypadá, že je tak v polovině cesty k systému, který nebude uživatele obtěžovat stupiditami v návrhu GUI. V tomto je Unity/Ubuntu dle mého podstatně dále, byť i ono umí naštvat.Tady si nekdo brutalne koleduje o flame. Pro zacatek, byly by nejake konkretni argumenty nebo je to jen dojem umanuteho uzivatele Ubuntu neschopneho se odpoutat od svych zvyku?