Portál AbcLinuxu, 22. května 2025 13:03
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - souhrn za měsíc srpenVzhledem k tomu, že se nám příliš nedaří dohnat skluz u překladů Jaderných novin, jsme se rozhodli vydávat každý týden až do konce roku jakýsi souhrn z vybraných článků a citátů za celý daný měsíc. Od ledna potom najedeme na aktuální dění kolem vývoje jádra a budou vycházet skutečné Jaderné noviny. Dnes přehled za měsíc srpen.
Klávesnice Logitech: od K740 přes bezdrátovou K800 po TK820 s touchpademŠvýcarská značka Logitech má reputaci spíše lepšího výrobce počítačových periferií, přinejmenším v mainstreamu. Při současném přívalu levných, ale nablýskaných výrobků u nás neznámých asijských značek na jedné straně a současně např. povyku kolem mechanických klávesnic na straně druhé se nabízí otázka, zda na trhu zbývá místo pro nejvyšší modelové řady třeba právě Logitechu. Na první pohled jde o poměrně drahé externí „notebookové“ klávesnice – platí se hlavně za značku, nebo kvalita cenu ospravedlňuje? Podíváme se na několik různých modelů: jednodušší podsvícenou K740, bezdrátovou K800 a kompaktní TK820 s touchpadem pro multimediální a podobné systémy. Právě s velkým touchpadem a proprietární technologií Unifying pro spárování až šesti zařízení s jediným přijímačem rovněž vyvstává otazník nad podporou v GNU/Linuxu.
Rozhovor s Radkem Špimrem, IBM na téma nových serverů IBM Power Systems LCIBM uvedla v říjnu na trh jednosocketové servery s procesory Power8 jako přímou konkurenci komoditních dvousocketových serverů s procesory Intel Xeon. Proč a co se za tím skrývá jsme se zeptali Radka Špimra, konzultanta IBM, který na platformě Power staví zákaznické projekty.
HW novinky: roadmapa CPU a další novinky Intelu pro rok 2016Dnešní díl je v podstatě speciálem o Intelu. O tom, co uvádí na trh, co představil pro blízkou budoucnost, o tom jaké má plány pro následné generace produktů. Podíváme se tak vedle minulého Broadwellu-E také na chystané další čipy generace Skylake, nástupnickou Kaby Lake, na obrovský procesor Knights Landing (Xeon Phi II) a také na to jak Intel ohlásil první produkt s pamětmi typu HBM2.
Týden na ITBiz.cz – Malware na černém trhu zlevňuje, Fujitsu chce vidět krev, hlavní trendy systémů CRM, EU si chce posvítit na anonymní platbyIBM přijme v Brně dalších 330 zaměstnanců, antimonopolní úřad snížil pokuty mobilním operátorům, Airbnb od investorů vybralo 100 milionů dolarů, Musk hledá softwarové inženýry na Twitteru, největší pokuta na světě pro mobilního operátora v Nigérii, alternativní trest pro českého piráta, šéf Facebooku se chystá na rodičovskou dovoleno, vyzkoušejte si bezplatně kanceláře Regus...
Jak by vypadal svět bez Linuxu? Konsorcium Linux Foundation se rozhodlo odpovědět sérií krátkých videí s názvem A World Without Linux (Svět bez Linuxu) a zvýšit tak povědomí o všudepřítomnosti Linuxu. Zveřejněna byla čtvrtá epizoda: Avatar Reimagined (Přepracování Avatara). Bez Linuxu by nebyly naše oblíbené filmy.
GIMP, svobodná aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky, slaví 20 let. Při této příležitosti byla vydána verze 2.8.16. Ta nepřináší nové vlastnosti, pouze opravuje několik chyb.
Na oficiálním blogu Raspberry Pi byla představena kniha The Official Raspberry Pi Projects Book. Dvousetstránkovou knihu od vydavatelů anglicky psaného časopisu MagPi plnou projektů postavených na jednodeskovém počítači Raspberry Pi lze v papírové verzi koupit na Raspberry Pi Swag za 12,99 £, v elektronické verzi na Apple Store nebo Google Play nebo také volně stáhnout ve formátu pdf (35,6 MB).
Spolkový úřad pro informační bezpečnost (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik (BSI)) si nechal u Fraunhofer SIT vypracovat bezpečnostní audit TrueCryptu. Dle tiskového oznámení je TrueCrypt "bezpečnější, než se očekávalo". Závěrečná zpráva je k dispozici na stránkách BSI (pdf).
Byly zveřejněny videozáznamy a prezentace (pdf) z konference Embedded Linux Conference Europe 2015 konané 7. až 9. října v Dublinu.
Jinja24Doc je v první řadě generátor dokumentace z python knihoven co nejjednodušeji to jde. PoorWSGI je lehký WSGI python konektor. Oba projekty mají vygenerovanou dokumentaci z těchto vývojových větví dostupnou na : PoorHttp tools group for Python - Unstable.
Nová verze PoorWSGI obsahuje drobná vylepšení a opravy chyb, zároveň je to knihovna, která je již používána, proto je její otestování důležité. Nástroj Jinja24Doc byl velmi přepracován a především rozšířen o podporu formátování reStructuredTextu. Oproti staré verzi obsahuje nové nástroje rst24doc a wiki24doc. Tyto nástroje mohou generovat dokumentaci python modulu spuštěním jednoho konzolového nástroje. Autor také hledá copywritera / korektora, který by pomohl s texty všech PoorHttp nástrojů v anglickém jazyce. Hlášení chyb a připomínky jsou velmi vítány. Případné reakce je možné směrovat do oficiální diskuse.
V únoru Mozilla oznámila (zprávička), že bude digitálně podepisovat doplňky pro Firefox. Dnes je ve Firefoxu 42 u nepodepsaných doplňků pouze zobrazeno varování. Pravděpodobně už v příští verzi 43 budou nepodepsané doplňky automaticky zakázány. Doplňky na oficiálním serveru addons.mozilla.org jsou testovány a podepisovány automaticky. Vývojáři, jež nechtějí své doplňky umístit na oficiálním serveru si je doteď museli na oficiálním serveru nechat ručně podepsat. Nově mají k dispozici API pro jejich podepisování.
Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice slavila (zprávička) 28. září letošního roku 5 let od svého vzniku. Dnes na svém blogu informuje, že za pět let (září 2010 až říjen 2015) se do vývoje LibreOffice zapojilo již přes 1000 vývojářů. To je průměrně 16 nových vývojářů měsíčně.
Listopadové PostgreSQL setkání se uskuteční již tento čtvrtek (26. 11.) od 18:00 na ČVUT FIT v Dejvicích. Na programu jsou dvě praktické přednášky - Pavel Stěhule se bude věnovat optimalizaci PL/pgSQL kódu, Saša představí SQL Tabs, svůj nový klient pro PostgreSQL. Meetup se koná na adrese Thákurova 2077/7, Praha 6, v 9. patře budovy. Na vrátnici stačí říct, že jdete na ČVUT FIT do 9. patra, a použít výtah vpravo za vrátnicí. Další informace na cspug.cz.
Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG v Brně, které se koná ve středu 2. prosince 2015 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v místnosti A318 (nová část budovy) od 18:00. Tématem bude Ansible a Enterprise Java. Přednášet bude Tomáš Schlosser, Middleware Quality Engineer z Red Hatu.
Na www.nic.cz/it15.2 jsou nyní k dispozici prezentace v PDF a videozáznamy jednotlivých vystoupení na konferenci Internet a Technologie 15.2. Ta se letos uskutečnila 13. a 14. listopadu a v jejím programu našli zájemci výstupy věnované projektům Turris a Turris Omnia, Knot DNS nebo bezpečnostním tématům. Partnery konference byly tentokrát sdružení CESNET a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Portál MojeFedora.cz informuje o zveřejnění videozáznamů přednášek z Fedora 23 Release Party konané 10. listopadu v Brně. Již zítra proběhne Fedora 23 Release Party v Praze (zprávička).
Byla vydána verze 7.6.0 živé linuxové distribuce KNOPPIX. Nejnovější KNOPPIX vychází z Debian Jessie a přináší Linux 4.2.2, Compiz 0.9.12.2, KDE 5.4 nebo GNOME 3.18. Výchozím prostředím je LXDE. Na oficiálním DVD se nově nachází také 3D programy OpenSCAD, Slic3r, Blender a FreeCAD. Součástí KNOPPIXu 7.6.0 je ADRIANE 1.7 (Audio Desktop Reference Implementation And Networking Environment), mluvící prostředí s podporou Braillova písma usnadňující práci s počítačem zrakově postiženým.
Společnosti Jolla stojící za stejnojmenným chytrým telefonem, tabletem a operačním systémem Sailfish OS (Wikipedie) napsala otevřený dopis své komunitě. Jolla má vážné finanční problémy, většina zaměstnanců musela být dočasně propuštěna, budoucnost Jolly je nejistá.
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia úspěšně pokračuje. Vybralo se už více než 250 000 dolarů, což znamená, že vznikne fork knihovny Rpi.GPIO pro Turris Omnia. V případě dosažení dalšího mezníku 350 000 dolarů vznikne open source systém pro monitorování domácí sítě bežící na Turris Omnia. Jeho součástí bude rodičovská kontrola a specializované funkce pro zařízení internetu věcí (IoT).
Nadace Yorba (Wikipedie), jež stála za správcem fotografií Shotwell nebo poštovním klientem Geary, ukončila svou činnost. Nadaci došly finanční prostředky a nepodařilo se jí nalézt fungující model financování. Projekty převzala Nadace GNOME.
Ve druhé části článku o projektu Vrapper, který do integrovaného vývojového prostředí Eclipse přináší poměrně pokročilou emulaci funkcí Vimu, představuje Pavel Tišnovský některé další důležité vlastnosti Vrapperu. Jedná se především o příkazy pro vyhledávání a nahrazování textu (substitute). Teprve s těmito funkcemi je možné možnosti Eclipse a Vrapperu využít skutečně naplno.
Nadace Raspberry Pi představila (video) na svém blogu Raspberry Pi Zero. Miniaturní počítač za 5 dolarů s rozměry 65mm x 30mm x 5mm obsahuje procesor Broadcom BCM2835 (o 40 % rychlejší než procesor v Raspberry Pi 1), 512MB SDRAM, slot na micro SD kartu, mini-HDMI konektor a 40pinový GPIO (bez osazených pinů). Miniaturní počítač je přibalen k prosincovému časopisu MagPi. Raspberry Pi Zero je představen pouhé 4 dny před oficiálním předprodejem miniaturního počítače CHIP (C.H.I.P.) (zprávička) místo 9 dolarů za 8 dolarů.
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) spustila finanční sbírku na podporu své další činnosti. Karen Sandler na blogu organizace oznámila, že se SFC musí nově zaměřit na individuální přispěvatele. Poté, co Christoph Hellwig s podporou SFC zažaloval společnost VMware za porušování GPL (zprávička), si některé velké organizace financování SFC rozmyslely. Karen mluví také o rušení přednášek o SFC na konferencích.
Více než 50 různých výrobců používá stejné HTTPS certifikáty a SSH klíče. Byly analyzovány obrazy firmwaru více než 4000 zařízení (routerů, IP kamer, VoIP telefonů, modemů, atd.) od více než 70 výrobců. Zjistilo se, že některé certifikáty se nacházejí i na půl milionu zařízení [CSIRT.CZ].
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
ktory lepsi WD RED alebo WD Black | 8 | 21.11. 21:36 |
WiFi Router s nastavenim max rychlosti WAN | 7 | včera 13:43 |
zdroj fx500-a, divne zvuky - prosim poradte | 11 | včera 11:12 |
XEROX 6000 a KUBUNTU 14.04 - nekdy netiskne | 0 | včera 15:15 |
Linux telefon | 0 | včera 21:56 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Navrh databaze | 12 | 25.11. 11:57 |
postgresql - autovacuum | 3 | včera 10:20 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
rozbor kódu - unicable diseqc | 5 | 21.11. 16:06 |
Vypsání textu podle toho kolik je hodin | 3 | 22.11. 21:37 |
Perl gtk2 | 0 | včera 09:36 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
bash: Nahrazení části textového souboru jiným | 3 | 24.11. 07:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.