Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - souhrn za měsíc červenecVzhledem k tomu, že se nám příliš nedaří dohnat skluz u překladů Jaderných novin, jsme se rozhodli vydávat každý týden až do konce roku jakýsi souhrn z vybraných článků a citátů za celý daný měsíc. Od ledna potom najedeme na aktuální dění kolem vývoje jádra a budou vycházet skutečné Jaderné noviny.
Týden na ITBiz.cz – Umělá inteligence pro zpracování dat jako open source, Facebook na mušce belgického soudu, havárie dronu v britském vězeníNástroj Googlu TensorFlow uvolněn jako open source, v oboru sdílených podnikových služeb je nedostatek talentů, Panasonic nabízí projektor pro micromapping, Google odmítá spekulace o sjednocení Chrome OS s Androidem, Evropská komise radí, jak nakládat s citlivými daty přenášenými do USA, Toyota investuje do umělé inteligence a výzkumu v oblasti samořiditelných aut, belgický soud zakázal Facebooku sledovat neregistrované uživatele, ve vězení v britském Manchesteru havaroval dron, který nesl vězňům mobily a drogy...
IBM Vás zve na herní konferenciPříběhy, které vás uchvátí. Útěky do paralelních světů, které vás polapí a budou vás držet ve svých spárech v místě, kde se mísí sny s obzorem a kde neplyne čas. Víry tajemství a napětí, které zbystřují smysly a zatajují dech.
HW novinky: světlé zítřky Broadwellu-E versus temná mračna nad BulldozeremDnes nás čeká hned šest témat, která zahájíme pohledem na chystaný desktopový hi-end od Intelu a naopak uzavřeme dnes již postarší procesorovou architekturou konkurenční AMD. Děly se a dějí opravdu zajímavé věci…
Týden na ITBiz.cz – Ohrožení javových aplikačních serverů, první router na platformě Qualcomm MU EFX a odolný tablet Fujitsu v testuApple v Evropě najme 1000 nových zaměstnanců, firma Square poskytující mobilní platební platby je na burze, akcie překvapivě silně stouply, Anonymous ohlásili kyberútoky proti Islámskému státu, Sharp vyzval zaměstnance k nákupům firemních výrobků, TomTom bude poskytovat mapy řidičům Uberu, roste zájem vládních agentur o uživatele Facebooku...
Projekt Freeciv, jenž zastřešuje vývoj stejnojmenné svobodné tahové strategické počítačové hry inspirované herní sérií Civilization, byl založen 14. listopadu 1995, tj. před 20 lety. Při této příležitosti byl na blogu Freeciv publikován rozhovor se zakladateli projektu.
Byla vydána verze 0.8.0 nástroje pro prohlížení záznamových souborů lnav (The Log File Navigator) s celou řadou zajímavých vlastností. Nejnovější lnav přináší například integraci s cloudovou službou pro log management Papertrail.
Na Hackaday SuperConference byl vyhlášen vítězný projekt letošní soutěže The Hackaday Prize (zprávička) určené vývojářům open source hardwaru. Z deseti finalistů byl vybrán projekt Eyedriveomatic (Eye Controlled Wheelchair), open source systém pro řízení elektrických invalidních vozíků pohybem očí.
Byly zveřejněny videozáznamy z konference vývojářů "softwaru, který štve méně" suckless conference 2015 konané na konci října v Budapešti. Mezi projekty suckless.org patří například dynamický dlaždicový správce oken dwm, webový prohlížeč surf, dynamické menu dmenu nebo linuxová distribuce sta.li (static linux).
Na hackerské soutěži Mobile Pwn2Own konané v rámci bezpečnostní konference PacSec v Tokiu demonstroval Guang Gong z Qihoo 360, jak lze na poslední verzi Androidu kompletně ovládnout systém exploitováním zranitelnosti v implementaci JavaScript v8 v prohlížeči Chrome. [CSIRT.CZ]
Příští rok, 4. až 6. května, se bude konat již čtvrtá konference jazyka D. Tentokrát však poprvé na území starého kontinentu, a to rovnou v hlavním městě našich německých sousedů v Berlíně. Bude se jednat o třídenní blok přednášek ze světa jazyka D. Do zveřejnění programu je možnost si zarezervovat účast za méně než poloviční cenu. Program předchozích ročníků je možné zhlédnout na stránkách jednotlivých ročníků 2013, 2014, 2015.
V knihovně libpng, oficiální referenční knihovně grafického formátu PNG (Portable Network Graphics), byly nalezeny 2 zranitelnosti (CVE-2015-7981 a CVE-2015-8126). Bezpečnostní chyby jsou opraveny ve verzích libpng 1.6.19, 1.5.24, 1.4.17, 1.2.54 a 1.0.64. [Hacker News, CSIRT.CZ]
Jonas Ådahl oficiálně oznámil, že byl vytvořen repozitář s Wayland protokoly (cgit, README). Wayland protokoly rozšiřují základní Wayland protokol. Vývoj Wayland protokolů bude nezávislý na jejich implementacích ve Westonu. Před vydáním nových verzí protokolů se nebude muset čekat na novou verzi Westonu. Nezávislé bude také číslování verzí.
Vyšla verze 228 system manageru systemd. Mezi zajímavé změny patří odstranění snapshot unit a některých méně používaných závislostí nebo nová volba TasksMax=, která nastaví službě maximální počet procesů.
V červnu letošního roku s vydáním Firefoxu verze 38.0.5 se z doplňku Pocket stala integrovaná součást Firefoxu (zprávička), a to i přes odpor celé řady uživatelů tohoto webového prohlížeče. Mozilla po měsících ustoupila a v souladu s iniciativou Go Faster (Mozilla Wiki) se z integrované součásti stane opět doplněk.
Byla vydána verze 25.8.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Nejnovější verze řeší bezpečnost, stabilitu i použitelnost. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V dubnu Microsoft vydal Visual Studio Code také pro Linux (zprávička). S listopadovou aktualizací 0.10.1 bylo oznámeno zveřejnění zdrojových kódů Visual Studio Code na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána verze 2.0.0 analyzátoru síťového provozu Wireshark. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Wireshark je nově postaven nad Qt. Přechod z GTK+ byl iniciován před více než dvěma lety (zprávička). Představení Wiresharku 2.0.0 také na oficiálním blogu a YouTube.
Na blogu týmu věnujícímu se Visual C++ byl představen Visual Studio GDB Debugger. Jedná se o rozšíření pro Visual Studio umožňující ladění programů napsaných v jazycích C/C++ pomocí debuggeru GDB jak lokálně, tak vzdáleně na linuxovém počítači.
Debian Live je projekt zaměřený na tvorbu live verzí Debianu. Autor Daniel Baumann na mailing listě debian-devel píše, že po deseti letech od založení projektu končí z více důvodů. Tím nejhlavnějším bude beze sporu asi tento : Debian Live is dead, hijacked by the debian-cd and the debian-installer Teams
Server "live.debian.net" bude ukončen koncem měsíce. Git repozitáře jsou jen pro čtení už nyní a jsou zkopírovány na GitHub pro účely archivace.
Přijďte v Praze oslavit vydání Fedory 23. Release party se koná 26. listopadu v sídle firmy Etnetera (Jankovcova 1037/49, 170 00 Praha 7). Na programu jsou přednášky i občerstvení a k dispozici bude nová česká příručka a propagační materiály.
Crowdfundingová kampaň (zprávička) na Indiegogo na podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia úspěšně pokračuje. Cílová částka byla překonána o více než 100 %, což znamená, že router bude navíc k dispozici ve více barvách a bude vytvořena mobilní aplikace pro dálkové ovládání routeru. V případě dosažení dalšího mezníku 250 000 dolarů vznikne fork knihovny Rpi.GPIO pro Turris Omnia.
Byla vydána nová verze webové platformy Drupal 8. Mezi největšími změnami je kompletní přepracování jádra Drupalu nad osvědčený webový framework Symfony nebo využití systému šablon Twig. Více informací v oznámení o vydání.
K dispozici jsou videozáznamy a prezentace z letošní konference OpenSource řešení v sítích (ORS) konané 12. listopadu 2015 v Karviné.
Dnes se v pražské pobočce SUSE koná release party pro openSUSE Leap 42.1. Přijďte s námi oslavit nové vydáni. Akce začíná v 16:30 na adrese Lihovarská 1060/12.
Po třech a půl letech od vydání verze 6 (zprávička) byla vydána verze 7 nástroje pro bezpečnostní skenování portů Nmap (Network Mapper). Nmap 7 přináší například 171 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů nebo rozšiřuje podporu IPv6. V září letošního roku slavil Nmap 18 let.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Arduino Mikro, Raspbian/Debian, nejede ttyACM. | 8 | včera 11:11 |
Na co zálohujete? | 58 | včera 00:14 |
FTDI prevodnik | 3 | včera 16:50 |
Podporuje Debian Jessie SDXC karty? | 2 | včera 23:55 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C - práce se soubory | 7 | 18.11. 20:04 |
HTML + JS - Proč někde data získám a někde ne ? | 1 | 18.11. 22:09 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
NTP | 3 | 16.11. 23:32 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: