Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Xen je open source virtualizační software, tedy software, umožňující provoz několika virtuálních strojů na jednom fyzickém. Nabízí dva druhy virtualizace:
Podrobný popis principu fungování Xenu by byl nošením dříví do lesa, koncem loňského roku vyšel na Ábíčku výborný článek Xen – základy virtualizácie.
Xen (z řeckého xenos – cizí, neznámý) byl založen v roce 2002 jako výzkumný projekt na University of Cambridge. Vedl jej tamní docent a pozdější zakladatel společnosti XenSource Ian Pratt. První veřejné vydání se objevilo v roce 2003 a Xen se stal populárním desktopovým hypervizorem, podporoval ovšem pouze jeden 32bitový procesor.
To se změnilo v roce 2005, kdy komunita v čele s XenSource vydala Xen v3, první vydání vhodné pro enterprise nasazení. Zásadními vylepšeními byla podpora až 32 CPU a schopnost využít Intel VT (později samozřejmě i AMD-V) a PAE (Physical Address Extension, možnost přidělit 32bitovým hostům více než 4 GB paměti). V této fázi však Xen podporoval stále pouze upravené linuxové hosty. Zároveň s touto verzí vydal XenSource správcovské rozhraní XenOptimizer; to mělo vyplnit mezeru mezi Xenem a VMwarem
Na konci roku 2006 vyšel XenEnterprise 3.0, produkt XenSource, který měl být přímým konkurentem VMware. Byl založen na Xenu 3.0.3 a nabízel nové správcovské a monitorovací rozhraní, založené, jak jinak, na XenOptimizeru. XenSource však ještě v červenci toho roku stihla uzavřít partnerství s Microsoftem, a tak se tato verze mohla pochlubit plnou podporou virtualizace Windows. Také byla spuštěna Amazon EC2, cloud computingová služba založená právě na Xenu.
Další milník přichází v polovině roku 2007 – vychází XenEnterprise 4.0 (založen na Xenu 3.1), obsahující nový 64bitový hypervizor. Přidává také další nástroje konkurující VMwaru, např. XenMotion, umožňující snadnou migraci virtuálních strojů z jednoho Xen serveru na jiný.
V témže roce společnost XenSource koupil Citrix, a to za 500 milionů dolarů. Došlo k přejmenování produktů na jejich nynější názvy (XenServer Express Edition/Standard Edition atd.), stránky projektu se přesunuly na xen.org a vznikla dozorčí rada (Citrix, IBM, Intel, Hewlett-Packard, Novell, Red Hat, Sun Microsystems a Oracle), která dohlíží na proces vývoje a na nakládání s marketingovou značkou Xen.
Na konci roku 2007 vyšel XenServer 5.0, který přinesl např. nástroje pro vysokou dostupnost (HA, High Availability) a vylepšenou administrátorskou a monitorovací konzoli.
Navzdory tomu, že je Xen hojně využívaným virtualizačním řešením, používaným na odhadem 500 tisících komerčních serverech, není jeho kód doposud plně obsažen v hlavní řadě linuxového jádra. Počínaje vydáním 2.6.23 v říjnu 2007 je začleněn kód umožňující běh Linuxu jako hosta (DomU), kód vyžadovaný k chodu samotného hypervizoru je však stále udržován mimo hlavní strom a distribuce, které jej chtějí nabízet, musí aplikovat poměrně rozsáhlý patch. Proč je tomu stále tak?
Vývojáři Xenu projevovali zpočátku jen malou snahu o jeho začlenění. Pokud se o to pokusil někdo jiný, narazil na množství problémů vyplývajících z jeho složitosti – kód Dom0 mění spoustu vnitřního kódu architektury x86, a to způsobem, který se jejím správcům moc nezamlouvá.
Diskuze o začlenění znovu ožila na počátku roku 2009, kdy byla zaslána sada patchů jádra Xen Dom0 s cílem dostat se do Linuxu 2.6.30. Vyrojila se samozřejmě spousta argumentů proti začlenění:
Pro začlenění mluví hlavně to, že je Xen široce rozšířen, jeho začlenění do hlavní řady jádra by distributorům ulehčilo práci a vývojářům udržování kódu. V otázce Xen vs KVM panuje přesvědčení, že v jádře je místo pro oba projekty.
Ačkoliv byly vyhlídky na začlenění zpočátku poměrně příznivé, dostala se do jádra 2.6.31 jen množina vlastností podporující funkci Dom0, hlavní kód však zůstává nezačleněn. Nyní je na vývojářích Xenu, aby opravili problémy a přesvědčili jadernou komunitu pro úplné začlenění.
KVM [Kernel-based Virtual Machine] je poměrně mladý a rychle se rozvíjející projekt, začleněný do linuxového jádra od verze 2.6.20 (únor 2007). Hlavní rozdíly mezi Xenem a KVM:
Druh virtualizace. Na rozdíl od Xenu, který je zaměřen na paravirtualizaci, poskytuje KVM pouze hardwarovou virtualizaci – to znamená, že je k jeho provozu potřeba procesor s podporou virtualizačních technologií Intel VT nebo AMD-V. Xen tedy může fungovat i na hardwaru, který nepodporuje plnou virtualizaci.
Návrh. Xen se skládá z malého odděleného hypervizoru, který je načten ihned po startu systému a následně spouští Dom0. KVM je implementováno jako sada jaderných modulů (jeden společný pro všechny architektury a jeden specifický pro Intel/AMD procesory), hypervizor je tedy přímo v jádře. Virtuální stroje se v KVM chovají jako zvláštní procesy, můžete používat kill, top apod.
Rychlost. Díky paravirtualizaci a jinému přístupu k tabulkám stránek může mít Xen v mnoha situacích výkonnostně navrch.
Komerční podpora. Xen je výchozím způsobem virtualizace v mnoha komerčních distribucích, např. SLES nebo RHEL. Citrix nabízí komerční varianty XenServer s kompletní podporou. Red Hat se nechal slyšet, že v příští verzi RHEL bude výchozím hypervizorem KVM (mimo jiné koupil firmu Qumranet, která stojí za vývojem KVM).
Xen je vyspělé open source virtualizační řešení prověřené tisíci komerčními nasazeními po celém světě. Vývojáři sice trochu zaspali se začleněním do oficiálního jádra, i tak jej ale většina distribucí nabízí, nic vám tedy nebrání v jeho vyzkoušení. Pokud vás Xen zaujal, můžete začít tutoriálem Michala Švamberga z konference EurOpen.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
XEN je mrtev - nastup procesoru a dalsich karet (hlavne ethernetovych) s hw podporou virtualizace uz nelze zastavit a proto KVM staci. Kdo ma starsi stroj a nema nebo nepotrebuje novy at zajde do bazaru a koupi si starsi zelezo s podporou hw virtualizace. Hlavne at proboha nezasiraj jadro touto zbytecnosti.
Jak kdybych četl Hulána. XEN má své problémy, ale na některé nasazení je prozatím mnohem vhodnější než nedodělané KVM.
Uz je k dispozici paravirtualizovanych ovladac KVM pro disk ve windows nebo stale jen sitovej? To vidim jako jedez problemu proc napr. XEN ano, kdyz windows.
Před pár dny se objevila zpráva, že Redhat releases windows kvm virtio drivers under GPLv2. Ještě jsem to nezkoušel, nevím, jestli je to stabilní, ale chystám se na to.
Hergot to je dobra zprava, jen se mi to ze stranek nedari stahnout.
--- z komentaru ---
Yeah,
Seems the files are not ready yet. We'll give them some time to sort themselves out.
Very exciting news, but the link doesn't go to a valid download.
--- uplne odjinud ---
tohle mi hlasi editor -> Hodnota 'tidycomment' atributu CLASS značky DIV není povolena!
musel jsem to rucne editnout ze zdroje
No taky jsem to chtěl zkusit, ale přesně. Nejde to ze stránek stáhnout, ten soubor jsem nikde nenašel, nenašel jsem ani ty zdrojáky A to bych k nim ještě potřeboval buhví co, včetně Windows Driver Development Kitu nebo jak se to jmenuje. A ještě na těch stránkách píší, že by to mohlo chodit pod XP, ale oni to zkoušeli a překládali jen pod 2003 a 2008. Ale mají tam obrázky, jak na to instalují 2003 server a při instalaci to podstrkují, takže snad to existuje
Xen tedy může fungovat i na hardwaru, který nepodporuje plnou virtualizaci.Vím, že to byl článek o Xenu, ale neškodilo by připomenout, že kvm je založené na qemu. Respektive userspace část kvm je upravené qemu (i když mám pocit, že se kvm patche už dostaly i do hlavní řady) a dokáže tak "fungovat" i na systémech bez plné virtualizace. Akorát to asi není nic, co by člověk chtěl reálně používat :)
xen ~ # uname -a
Linux xen 2.6.30-xen-r3.dom0 #1 SMP Mon Aug 10 21:10:06 CEST 2009 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4600 @ 2.40GHz GenuineIntel GNU/Linux
xen ~ #
mail ~ # uname -a
Linux mail 2.6.30-xen-r3.domU #1 SMP Tue Aug 4 22:46:51 CEST 2009 x86_64 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E4600 @ 2.40GHz GenuineIntel GNU/Linux
mail ~ #
me pripadne skoda, ze v Xenu nemuzu dat virtualnim masinam vice RAM nez mam fyzicky v hostu :(
To není zdaleka pravda. Pokud přidělím strojům v součtu více paměti, než mám fyzicky na hostiteli, pak je několik možností, jak to řešit, aniž by se vnitřní stroje staly nepoužitelnými. Například hostitel má ještě k dispzoici swap, ke kterému má kernel pěkné mechanismy, jak zjišťovat co do něj dát. Takže například kernel s kvm bude schopen zjistit, že vnitřní stroj X má sice alokováno 1GB, ale na polovinu z toho nikdy nešáhl, takže mu to odsvapuje. Další možnost je memory balooning, kdy se hostitel a host dohodnou na tom, že host dostane nějakou paměť navíc nebo jí naopak uvolní.
Samozřejmě, že virtuální stroje můžou swapovat rovnou. Ale prostě to není jediná možnost. Virtuální stroj ví lépe, co ze své paměti odswapovat na základě statistik, které má on, ale swapování je pomalejší, kvůli virtualizační vrstvě. Swapování na hostiteli může být o pár frfňů rychlejší, ale zase má hrubší statistiky o využití paměti virtuálního stroje, což ale může někdy být i lepší. Prostě jsou ruzné možnosti, někdy je lepší jedna, někdy druhá. A rozhodně nejde o okamžitý a definitivní kolaps... To je jako říkat, že scénář hodně programů, které chtějí víc paměti, než je na systému fyzicky k dispozici je naprosto jasný -- okamžitý a definitivní kolaps. A přijde mi hloupé po OS vůbec chtít, aby to nějak řešil
a jak reknou linuxu, ze nema pouzivat volnou RAM na cachePodpora pro tohle se možná zanedlouho objeví - Přechodná paměť
Xen (z řeckého xenos – cizí, neznámý) byl založen v roce 2002 jako výzkumný projekt na University of Cambridge.Jenom bych doplnil, že Xen byl původně původně součástí projektu Xenoservers.