Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pouzivat DLNA je jako pouzivat nezabezpecenou WiFi.To by bola pravda, pokial ma do vojej siete pristup ktokolvek. DLNA samozrejme nebude dobry protokol na zdielanie tajnych sukromnych dat, skor je to taka elektronicka verzia policky s DVD-ckami. Je pravda, ze nejaka uroven autorizacie tam byt mohla (a podla mna aj bude v nejakej dalsej verzii) ale ono ta podpora v jednoduchyc zariadeniach aj tak nebude taka bezna, aby sa na to dalo realne spolahnut.
Coherence
plugin do Totemu a funguje.
ffmpeg -i /zdroj.mkv -o cil.m2tPak vysledek prejmenovat na cil.mpg a melo by to hrat. Taky je potreba pohlidat audio aby bylo v AC3. Vsechno co jsem zkousel fungovalo pokud byl vystup z ffmpegu do .mpg, prevod z mkv do m2t mi funguje na obou full HD filmech co jsem zkousel. Jo nakonec jsem nasel presne ty parametry:
ffmpeg -i film.avi -acodec ac3 -ac 2 -vcodec mpeg2video -sameq film.mpg ffmpeg -i Avatar.1080p.BluRay.x264.Dual-HighScene2.mkv -acodec ac3 -ac 2 -vcodec copy -vbsf h264_mp4toannexb -sameq avatar.m2t mv avatar.m2t avatar.mpgKdyztak skripty pro media tomb sem hodim pozdeji.
su -c "/usr/local/bin/transcoder.sh" uzivatel &Tak jak je to nastavene, tak mpg se netreanskoduji vubec. Traskoduji se .avi a podobne - vzdycky do mpeg2 zatim. Staci .avi v televizi pustit - prvni pokus spusti enkodovani a selze, druhy pokus uz by mel byt videt kousek filmu atd... Mel jsem v planu to jeste nejak vylepsit - treba udelat Qt GUI a taky aby to poznalo video format, ktery neni potreba prekodovavat, ale zatim je to spatny s casem... Urcite napisu az to budu mit.
/tmp/transcode_queue:
/mnt/movie/Avatar.1080p.DTS.EN/Avatar.1080p.DTS.EN.mkv
/var/log/mediatomb.log: 2010-12-06 23:09:16 INFO: Arguments: %in %out
su -c "/usr/local/bin/transcoder.sh" hurvajs &
Osobne si myslim, ze prehravani pres DLNA bude mozne mozna tak za 5 letJenže to člověk nesmí být tak příšerně strašná LAMA jako Vy, vážený!
Ten náš Samsung sice MKV a HD filmy umí, ale teď když jsem to zkusil, tak televize dlouho načítala a pak zhavarovala a zrestartovala se.Ty jo, co to máš? Mně to bez problémů přehraje i Blu-Raye (teda pominu-li, že v baráku nemám jedinou BD mechaniku).
Od zmíněné částky odeberte jednu nulu a jste na ceně za G20 od PanasonicTakto: Moje zkušenost je taková, že ty tenké kraxny v dnešní době ve všech cenových hladinách mají naprosto stejné DSPčka a přehrávají téměř vše, takže cena je věc, která má na soubor podporovaných formátů vliv minimální.
Můžete tedy napsat, co konkrétně máte za modelJe to několik roků starý Samsung LE40B750. V podstatě to vypadá úplně stejně jako to co má Luboš, akorát tam má očividně novější firmware.
co jste vydedukoval ze seznamu podporovaných kodeků a kontejnerů pro vaši TVUdělal jsem screenshot. Viz. příloha.
DLNA se mi líbilo dokud jsem neprozkoumal jeho podporu u Panasonicu od kterého jsem plánoval plazmu.V A/V věcech není problém až tak strašný. On nějaký ten DLNA server udělá obyčejný lehký HTTP server a pak si to jen televize tahá pomocí HTTP ( dokonce je možné nahackovat si minidlna nebo jiný server, udělat si tam HTTP proxynu z RTMP pomocí rtmpgw z balíku rtmpdump a pak je možné přehrávat v reálném čase klasické RTMP streamy – tzn. všelijaké Růžovky z archivů TV Nova, protože zatím co vím, tak to podporuje jedině heckno-techno zvané Viera od Panasoniců ) a jak to podporuje DSP ( a ještě pokud teda člověk nedělá takové kouzla jako překódování HD rozlišení do MPG a následné zabalení do AVI kontejneru jako mistr hore ), tak to musí hrát naprosto bez problémů. Stačí se prostě jen oprostit od nesmyslů jako jsou DivXy a Xvidy a stačí si zjistit co znamenají ty čísilka a písmenka za nápisem MPEG. Horší už je to s tím XMLkem alias UPnP a kompatibilita je potom všelijaká (můj názor je, že v Samsungu jsou na tohle dokonce odborníci) a je to právě to čemu nejvíce lidí ( a přitom nesmyslně) přisuzují problémy s A/V formáty.
Pokud existuje TV která zvládne téměř vše, uvažoval bych o ní.Jak jsem řekl. Dneska si myslím, že snad ani nemůže existovat televize, která by všechny běžný formáty ( tedy aspoň z rodiny MPEG ) nezvládla. Když tak doporučuju něco si vybrat a na stránkách výrobce si k tomu najít manuál a pokusit se najít v něm stránku, která obsahuje spis podporovaných A/V formátů/kontejnerů a mrknout se spíš, jestli čirou náhodou existuje nějaký, který daná TV neumí.
Udělal jsem screenshot. Viz. příloha.Divx 4. Divx 5. Divx 6. XviD. Všichni jsme kodek, halelůja!
Dosel jsem tedy k zaveru, ze je lepsi vybrat TV bez DLNA a za usetrene penize postavit HTPCK naprosto stejnému závěru jsem došel loni, když jsem vybíral novou televizi. A také jsem došel k tomu, že totéž platí i pro přehrávaní z USB - k ničemu.
K naprosto stejnému závěru jsem došel loni, když jsem vybíral novou televizi.Zas DSP je DSP.
Tiskni
Sdílej: