Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Běžné routery spoléhají na instalaci aktualizací ze strany uživatelů, kteří však zpravidla nechávají tento proces bez povšimnutí, protože se o nových verzích často ani nedozví. Naproti tomu Turris Omnia se o bezpečnostní aktualizace postará zcela sám. Výrazně tak zvyšuje bezpečnost uživatele, což je s postupným rozšiřováním Internetu věcí stále naléhavější.
Víc než jen routerKromě unikátního systému zabezpečení nabízí Turris Omnia také mnohem širší možnosti využití, a to díky svému vysokému výkonu a výbavě. Funkce síťového úložiště umožní rychlé sdílení médií či zálohování drahocenných dat. Slot na kartu SIM umožňuje připojení LTE modemu jako zálohu připojení k Internetu pomocí sítí mobilních operátorů. Turris Omnia, který je vyráběn v České republice, je natolik všestranný, že může v kooperaci s USB DVB-T tunerem sloužit například k distribuci televizního vysílání na mobilní telefony či počítače.
Připraven na budoucnostPodobně jako mobilní telefony nebo počítače se vyvíjejí i síťové technologie. Málokdo je ovšem připraven nakupovat nový router a znovu konfigurovat celou síť ve chvíli, kdy přijde potřeba výkonnějšího zařízení. Turris Omnia je vysoce výkonné zařízení a díky třem uživatelsky přístupným mini-PCIe slotům pro instalaci rozšiřujících karet nebude potřeba router měnit ani v případě příchodu nových standardů WiFi. Uživatel v takové chvíli zakoupí novou WiFi kartu, připojí ji do zařízení a bude si nadále moci užívat nejpokročilejší technologie na trhu.
Cena a dostupnostTurris Omnia s unikátním systémem zabezpečení a 1GB RAM lze již nyní předobjednat na e-shopech společnosti Alza.cz za 7 622 Kč, pro nejnáročnější uživatele je připravena i varianta s 2GB RAM za 8 832 Kč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Za ty prachy (za stejny) mas case (samo vcetne HW uvnitr), s pozicema pro 4-5 diskuSuhlas, sam mam HP Microserver gen8, dnes mas za tu cenu ten server aj s nejakym diskom atd. Ale to je presne vec, co nechcem, ked hladam maly, spratny router na policku a zatial sa mi v tej cenovej relacii hlada velmi tazko nieco co by malo rozmery (a bezhlucnost) bezneho WiFi AP a zaroven to malo Intel procesor - zvlast ak sa mame vojst do tej vyslednej sumy. (bavime sa o komplet zostave vratane napajania, case, aspon 4 gigabit portov) Alebo mi ukaz komponenty dokopy za $300 z ktorych si postavim ten router. Podla mna sa musi clovek dost snazit aby to dal dokopy, ak budem chciet usetrit tak do toho dam hodiny prace a vo vysledku ma to bude stat pravdepodobne okolo tych $300 tak ci tak. Nehovoriac o tom, ze vela ludi proste nema cas alebo chut si nieco zliepat dokopy.
každej ajťák si radši flashne nejakýho starýho Asuse libovolnou linuxovou distribucíJinymi slovy: Existuje stary Asus na ktery je mozne nainstalovat kazdou linuxovou distribuci. (Predpokladam ze nainstalovat znamena i bezproblemove pouzivat veskery HW daneho routeru.) Opravdu je to pravda? Pokud existuje, tak mi prosim posli link kde se da koupit. Dekuji.
No, tak ja bych prave chtel router na kterem muzu provozovat distribuci s distribucnim kernelem a *wrt neberu, protoze ve vetsine pripadu to znamena vlastni patche do kernelu, ktere nejsou v upstreamu a jde potom jen o to, jak dlouho bude chtit jeden nebo dva lide (maintaineri) podporovat dane zarizeni (pro me nulova podpora). Naproti tomu zarizeni ktere ma podporu ve vanilla kernelu muze fungovat plne bez omezeni a nezavisle na distribuci. Pokud se pletu tak me opravte.
O Turrisu jsem vazne uvazoval kvuli managementu switche co ma v sobe a aktualizacim (ac i u nej bych nejradsi aby vse bylo v upstreamu). Nakonec jsme se ale rozhodle ze je moc drahy na to, jake bych musel delat kompromisy.
Takze porad provozuju jako router x86_64 system se dvema sitovkami kde jedna je pripojena do switche s managementem.
No, já jsem ten projekt uvítal a podpořil. Jednak proto, že fandím open source a také proto, že je skvělé, že se někdo pustí do něčeho nového a pak se to snaží dotáhnout do konce i přes řadu problémů, které to s sebou přineslo a které nečekal. Ale fakt je, že zatím nevím jak to celé dopadne, protože dodávka routeru se šíleně zpozdila (údajně kvůli chybám ve výrobě) no a nakonec když router dorazil, nebylo možné ho zprovoznit (kvůli chybě ve firmwaru) a navíc, když se zaviklá síťovým kabelem, router se celý vyzkratuje a restartuje. Snažím se celou věc řešit: Chvíli to bylo napínavé, protože se mi nikdo z podpory neozýval. Nyní jsem router poslal zpátky a uvidím co bude, jestli a hlavně kdy se celá věc vyřeší. I přes to, že vím, že kdo nic nedělá tak nic nezkazí, jsou to docela nervy.. vysvětlovat zákazhíkovi, proč ten skvělý open source router po tosmi měsících od objednání a zaplacení stále nefunguje
Ovšem přiznávám, že moje nadšení pro podporu podobných projektů je docela otřeseno a příště se budu asi velmi rozmýšlet co koupím.
Asi by mi v tomto případě klidně stačil třeba Synology router, který by v mém konkrétním případě nejspíš už 8 měsíců fungoval ke spokojenosti odběratele...
Máš pravdu kromě dvou věcí: Nepropaguji synology a investoval jsem svoje peníze.
Jinak je to přesně tak jak píšeš. Příště budu určitě opatrnější.
Přiznám se, že jsem nepředpokládal a ani si neuměl představit jak moc se to všechno může zkomplikovat.
Nicméně, opravený router právě dorazil (takže díky a pochvala za ochotu cznic) a co bude dál uvidíme..
Já jsem rád, že jsem si zase mohl uvědomit, jak může být svět open source daleko od světa byznysu.
Občas na to prostě pozapomenu..
Myslim, ze to nie je o OS vs Biznis, (cokolvek pod tym myslis), ale o Kickstarter vs Biznis. Netreba zabudat na to, ze Kickstarter nie je e-shop, jasne mozes dostat za svoj prispevok na projekt vysledny HW, ale to nie je pravidlo. (a casto to tak ani nedopadne) Licencia SW je v tomto pripade dost irrelevantna.Já jsem rád, že jsem si zase mohl uvědomit, jak může být svět open source daleko od světa byznysu.
Občas na to prostě pozapomenu..