abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Upozornění

    V neděli 30. června skončí (EOL) podpora CentOS Linux 7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    David Tschumperlé a Garry Osgood v obšírném článku se spoustou náhledů shrnují vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Andrew S. Tanenbaum byl oceněn 2023 ACM Software System Award (Wikipedie) za operační systém MINIX.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 10:22 | Komunita

    Celkový počet stažení aplikací z Flathubu překročil 2 miliardy. Aktuální Statistiky Flathubu: Celkový počet stažení 2 002 793 783. Celkem desktopových aplikací 2 636.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    21.6. 23:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 23:11 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 142 (pdf) a HackSpace 79 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 18:22 | Nová verze

    Qtractor (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Audio/MIDI vícestopý sekvencer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.6. 14:33 | Nová verze

    Byl vydán svobodný kancelářský balík OnlyOffice Docs 8.1. Vedle četných oprav přináší několik funkcí včetně podpory editace textu v PDF a vytváření formulářů v PDF.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 50
    21.6. 12:33 | Zajímavý článek

    Daniel Stenberg, autor nástroje curl, z databáze SteamDB zjistil, že aktuálně 22 734 her na Steamu používá curl.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    20.6. 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Bakterie dokáží rozlišovat elektrony podle spinu

    26. 7. 2020 | Redakce | Různé | 1434×

    Spinové kapaliny a supravodivost. Hry typu kámen-nůžky-papír. Černé díry, stáří vesmíru a Hubbleova konstanta. Domestikace koček.

    Spinové kapaliny vypovídají o supravodivosti, i vysokoteplotní

    Spiny elektronů zde sice nejsou vyloženě uspořádány, ale zato se spolu nacházejí v kvantové provázanosti – entanglementu. Takový stav materiálu může být supravodivý (zapletené dvojice elektronů jsou právě ony Cooperovy páry), navíc fluktuující spinová kapalina by podle autorů výzkumu mohla reprezentovat i kvantové výpočty.

    Kámen, nůžky, papír – teorie her a paradoxy

    Je-li A větší než B a B větší než C, pak C nemůže být větší než A. Tedy míněno v reálném světě, nikoliv ve speciálních formálních systémech. Hry typu kámen-nůžky-papír představují jen krajně uměle zkonstruovaný paradox. Je tomu ale opravdu tak? Nemůže podobně fungovat i běžné ekonomické rozhodování, včetně objednávání piva?

    Bakterie dokáží rozlišovat elektrony podle spinu

    Tvrzení v titulku vypadá hodně divoce, nicméně má jít o obdobu toho, že život upřednostňuje jednu z forem opticky aktivních látek oproti jinak identickým zrcadlově převráceným izomerům. Jak tohoto zvláštního jevu půjde využít? Budeme mít živé spintronické počítače?

    Objevena nejméně hmotná galaktická černá díra

    Jak vznikly supermasivní černé díry v jádrech současných galaxií? Tvořily se už krátce po velké třesku, tzv. přímým kolapsem, nebo postupně? První verzí se myslí přeskočení fáze hvězdy, kdy ke zhroucení hmoty do černé díry došlo už u hustého materiálu raného vesmíru. Druhá varianta by znamenala kolaps hvězdy sice obrovské, ale přece jen ne větší než řádově 100 Sluncí, přičemž od tohoto limitu by černé díry rostly cca plynule.

    Vesmíru má být opravdu 13,8 miliardy let

    Alespoň takový výsledek dalo poslední měření využívající 10 let dat z Atacama Cosmology Telescope, dalekohledu Evropské jižní observatoře na chilské observatoři Chajnantor. Samo o sobě to není překvapivé a odpovídá dřívějším odhadům a měřením mise Planck. Problém byl v tom, že jiná měření z r. 2019 dávala výsledky o stovky milionů let nižší, k velkému třesku mělo podle nich dojít později. Nyní se tedy zřejmě vrátíme zpět k tradiční hodnotě. Nově byla též určena hodnota Hubbleobvy konstanty.

    Krátce

    ESA k prvním výsledkům mise Solar Orbiter. Evropská sonda Solar Orbiter s významnou českou účastí zaslala první vědecké údaje včetně snímků Slunce pořízených z nejbližší vzdálenosti od Slunce.

    Dalekohledy FRAM hledají zdroje gravitačních vln. V rámci projektu GRANDMA nebyl při pozorovací kampani nalezen optický protějšek gravitační vlny.

    Začíná stavba Psyche, sondy pro misi k planetce. Ačkoliv většina planetek vznikla z kamenů či ledu, u Psyche je základem kov – konkrétně železo a nikl.

    Změřili sklon dráhy exoplanety Beta Pictoris b. Absorpce plynu ve hvězdné atmosféře způsobuje malé prostorové posunutí ve spektrálních čarách, které lze použít k určení orientace osy hvězdy.

    Jak si pravěcí umělci vybírali zvířata? Salomon Reinach svého času interpretoval zoomorfní zobrazení jako projev prosté lovecké magie – jenže tak jednoduché to asi nebude. (úryvek z knihy Jiří A. Svoboda: Počátky umění I)

    Biorytmy lokomoce řídí muskarinové receptory. Centrální hodiny v hypotalamu a cykly pohybové aktivity.

    Strojové učení pro vyhledávání v genomu. Genomické oblasti, které kódují malé molekuly RNA, vykazují charakteristické vzorce v jejich sekvenci…

    Databáze rozšíření hub napříč kontinenty. Na sestavení databáze pracoval tým třiceti vědců po dobu tří let.

    Vznik nových druhů: vědci upřesňují, jak tento proces vrcholí. Jak speciace postupuje k závěru, kdy se nastavují konečné bariéry k udržování genetických rozdílů mezi nově vznikajícími druhy?

    Fotoparazitismus a evoluce parazitických výtrusovců z řas. Korálnatka patrně nekolonizuje dospělé korály, ale infikuje jejich larvy, kde zřejmě může dokonce žít za určitých podmínek jako parazit.

    Gradient mléka existuje v Evropě od počátku neolitu. V severní polovině Evropy se konzumuje mléko podstatně více než v jižní, a to podle nové studie prakticky už od chvíle, kdy zde zemědělství začínalo.

    První domácí kočky ve Střední Evropě. Kočky byly na Blízkém východě domestikovány už někdy v době počátku zemědělství, jak se to ale má s kočkou domácí ve Střední Evropě?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.