abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (13%)
     (31%)
     (38%)
     (19%)
    Celkem 16 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 19:48
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Čtení myšlenek z aktivity mozku, kde je problém?

    24. 4. 2020 | Redakce | Různé | 1346×

    Různé scénáře pro budoucí umělou inteligenci. Jak by měla vypadat taková, která nahradí člověka? Pohyb hmoty kolem černé díry, květina vs. elipsa. Magnony a Mahanovy excitony. Skepse k autonomním autům. Koronavirus a psi.

    Další systém má umět číst myšlenky, kde je problém?

    Vědci zkusili nechat neuronové sítě analyzovat mozkové signály 4 žen trpících epilepsií. Všechny měly pro sledování stavu implantované elektrody v mozku, dostaly za úkol vyslovit zadanou větu a neuronová síť se pokoušela odečítané signály přiřadit jednotlivým slovům. Každá věta byla vždy vyslovena dvakrát – jednou pro výcvik sítě, podruhé pro ověření. V nejlepším případě se chybovost dostala na pouhá 3 %. Jenže – proč už podobných oznámení bylo tolik i v minulosti?

    Pohyb hvězdy kolem superhmotné černé díry dává za pravdu Einsteinovi

    Pozorování provedená dalekohledem ESO/VLT poprvé prokázala, že hvězda obíhající kolem superhmotné černé díry v centru naší Galaxie se pohybuje přesně tak, jak předpovídá Einsteinova obecná teorie relativity. Po mnoha obězích dráha hvězdy opíše v prostoru tvar připomínající květinu, nikoliv jednoduchou elipsu, jak říká Newtonova teorie gravitace.

    Jak může vypadat umělá inteligence, která nahradí člověka

    Tři možné scénáře budoucí umělé inteligence. Společný je jim zánik lidstva. Koneckonců si lidé už zvykli na myšlenku, že my i všichni, které známe, tu jednoho dne nebudeme. Jediný rozdíl spočívá v tom, že naši nástupci budou odlišní. (Úryvek z knihy Max Tegmark: Život 3.0. Člověk v éře umělé inteligence)

    Poprvé pozorovány Mahanovy excitony

    Excitony jsou kvazičástice vyskytující se v polovodičích, kombinace elektronu a díry. Pohyb excitonu odpovídá přenosu energie bez toho, aby se přenášel elektrický náboj nebo klidová hmotnost (v tomto se exciton podobá fotonu, excitony mají také úzký vztah k optickým vlastnostem polovodičů/optoelektronickým aplikacím).

    Magnony opět na scéně: Spinové vlny zachyceny ve 2D magnetech

    Jev pozorovaný ve 2D magnetech, který se až dosud považoval za následek mechanického chvění atomové mřížky, je ve skutečnosti způsoben spinovými vlnami (magnony). Přitom samotný objev 2D magnetů je relativně nedávného data, ještě před několika lety se předpokládalo, že při ztenčení materiálu pod určitou hranici zmizí i feromagnetismus.

    Jsou plně autonomní auta za dveřmi, nebo je to chiméra?

    Ještě loni to vypadalo, že první plně autonomní auta, označovaná stupněm 5 (SAE5), budou na trhu velmi brzy. Čím dál víc ale přibývá automobilek i špičkových odborníků, kteří dávají najevo, že tato očekávání jsou přehnaná.

    Krátce

    Těžší izotopy železa unikají z jádra Země. Asi 2 900 km pod povrchem se nachází hranice mezi zemským pláštěm a jádrem a na tomto rozhraní se podle všeho odehrávají podivné věci.

    Objeven nejenergičtější proud z kvasaru. Některé výtrysky z kvasarů mají i dostatek energie na to, aby svou galaxii „zametaly“.

    Čím je cítit durian? Ethioninem. Durian, tropický strom, respektive jeho stejnojmenný plod, je v jihovýchodní Asii oblíbený i přes svůj pronikavý nahnilý zápach…

    Nová ozonová díra nad Arktidou. Nezvyklé atmosférické podmínky včetně nezvykle nízkých teplot ve stratosféře vedly k poklesu úrovně ozonu.

    Impaktní krátery pod ledem Grónska. Na naší planetě je známo asi 200 prokázaných impaktních kráterů – tedy takových, které vznikly dopadem cizího tělesa na povrch Země.

    Receptor PXR nadějným cílem pro léčbu zánětlivých střevních onemocněních. Účinná léčba zánětlivých střevních onemocnění, jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.

    Boj proti bakteriím pomocí antimikrobiálních peptidů. Antimikrobiální peptidy jsou součástí přirozené imunitní schopnosti mnoha různých organismů.

    V lesích mizí vzácné druhy rostlin, možná kvůli dusíku. V opadavých lesích Evropy jsou vzácnější druhy rostlin vytlačovány těmi hojnějšími.

    Věda a koronavirus

    Testy na koronavirus i z povrchů nebo z vody. Nový senzor by měl přítomnost viru odhalit nejen v tělních tekutinách, ale i v jiných vzorcích, jako jsou stěry z různých povrchů nebo voda.

    Fyzikální ústav AV ČR zahajuje spolu s desítkou českých firem sériovou výrobu ochranných masek. Oproti prozatímní produkci na 3D tiskárnách se ale budou klíčové díly vyrábět ne desítky minut, ale desítky sekund.

    Evoluce SARS-CoV-2: Koronaviry, CPG, ZAP a psi. Je SARS-CoV-2 původně „střevní chřipkou“ nejen netopýrů, ale i psů? Tahle studie má určitě potenciál vzbudit emoce. Přes jaký druh přeskočil původně netopýří virus na člověka. Kandidátem vedle luskounů, hadů či promyk prý mohou být i toulaví psi. A trochu polemiky se závěry studie.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    24.4.2020 09:13 asdfb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Čtení myšlenek z aktivity mozku, kde je problém?
    "Už před nějakými 10 lety se psalo o tom, že třeba lidé odpovědní za investice si během obchodování budou muset nechat skenovat mozek, aby nejednali pod vlivem přílišných emocí – a nic"
    V kterékoliv firmě kam přijdete vám nabídnou 100k měsíčně. Proč byste si nechávali vrtat elektrody do mozku? Kvůli 150k?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.