Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: 3D tisk desek plošných spojůDalší ostravský superpočítač, tentokrát pro umělou inteligenci. Rollover v GPS. Baterie s křemíkovou elektrodou. Chtěli by lidé vidět i v infračerveném spektru? Jak rozbít asteroid.
Týden na ITBiz: Digitální transformace zaostáváPolicie se zajímají o data v genových databázích. Salesforce pod lupou. Vývoj českého telekomunikačního trhu.
První průmyslový IoT hackathonZačátkem března 2019 uspořádala skupina CEE Hacks společně s řadou partnerů z různých průmyslových oborů První průmyslový IoT hackathon, který opět organizoval Tomáš Studeník z Insane Business Ideas. Zeptali jsme se ho, jak, s kým a proč se tento hackathon vůbec konal.
Týden na ScienceMag.cz: Metamateriály a sítě, které nepropouští zvukDalší kouzla s grafenem. Jak má algoritmus složit archeologům hrnec, když část střepů chybí. 30 let webu, tání zlata při pokojové teplotě, znovuoživení mamutů, auta jako kolektivní fyzikální jev…
Microsoft představil nový Skype for Web. Uživatelé Firefoxu mají smůlu. Dostanou pouze hlášku, že jejich prohlížeč není podporován a mají použít Microsoft Edge nebo Google Chrome.
Ahojte nadšenci vývoja pre krabičky ako Raspberry Pi, Arduino alebo Micro:bit! Aj tento rok pre vás pripravujeme (v poradí už tretí) Namakaný deň na pôde Technickej univerzity v Košiciach. Kedy? 10. apríl 2019 (streda). Kde? Univerzitná knižnica Technickej univerzity v Košiciach.
Namakaný deň je domácim podujatím, ktoré vo svete nájdete pod názvom Makers Day (z toho vznikol voľný preklad do slovenčiny – Namakaný deň). Počas dňa sa môžete zúčastniť rozličných sprievodných akcií, ktorými sú napríklad prednášky namakaných rečníkov, ktorí vám predstavia zaujímavé nástroje. Môžete navštíviť tvorivé dielne a pod dohľadom našich makačov si môžete mnohé veci vyskúšať sami. Alebo môžete zájsť do výstavnej miestnosti, v rámci ktorej sa môžete prísť aj vy pochváliť s vašou tvorbou alebo len tak pokecať s inými makačmi.
Kvôli každoročnému zvyšujúcemu sa záujmu o podujatie zo strany stredných škôl sme tento ročník venovali práve im. Z veľkej časti bude obsah tvorený práve prednáškami, ktoré sa budú snažiť popularizovať problematiku IoT, programovania a kutilstva. Rovnako sa tak témami a hlavne tvorivými dielňami budeme snažiť motivovať učiteľov vyskúšať niečo nové a ponúknuť im pomoc pri zavádzaní zmien do ich výučby. Ale nebojte sa - nezabudli sme ani na profesionálov.
Ak máte námet na vlastnú tému, vlastnú tvorivú dielňu alebo sa chcete pochváliť tým, čo ste vymysleli, zrealizovali alebo ako ste zatraktívnili výučbu pre svojich študentov, stále sa môžete prihlásiť vyplnením tohto namakaného formulára.
Už teraz sa na vás všetkých tešíme a veríme, že tento ročník bude aspoň taký dobrý, ako bol ten minulý.
Sway, dlaždicový (tiling) správce oken pro Wayland kompatibilní s i3, byl představen v srpnu 2015. Po 1 315 dnech vývoje představuje Drew DeVault na svém blogu první stabilní verzi 1.0. Do vývoje se zapojilo téměř 300 lidí [reddit].
V brmlabu tuto sobotu proběhne základní kurz mikroskopování a přednáška o moderních mikroskopických technikách. Na přetřes krátce přijde i použití open source nástroje Fiji na zpracování vědeckých snímků nebo postprocessing neuronovými sítěmi.
Microsoft oficiálně oznámil, že DTrace lze používat také na Windows 10. DTrace (Wikipedie) je open source framework pro dynamické trasování.
Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Linux by Wiley. Za 1 dolar a více lze koupit 4 elektronické knihy, za 8 dolarů a více lze koupit 9 elektronických knih a za 15 dolarů a více lze koupit 15 elektronických knih věnovaných Linuxu od nakladatelství Wiley.
World Wide Web slaví 30 let. Přesně před třiceti lety přišel Tim Berners-Lee s "distribuovaným hypertextovým systémem" (pdf), viz historie webu. Záznam dnešního diskusního panelu z CERNu na Facebooku.
Společnost F5 Networks kupuje společnost NGINX za 670 milionů dolarů. Společnost NGINX stojí za svobodným webovým serverem a reverzní proxy nginx.
Byla vydána nová major verze 1.9.0 open source systému pro filtrování nevyžádané pošty Rspamd (GitHub, ChangeLog). Z novinek lze zmínit například nový modul External services zajišťující integraci s různými externími službami.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt informuje, že organizace Internet Engineering Task Force (IETF) standardizovala protokol Automatic Certificate Management Environment (ACME) pro vydávání a správu certifikátů jako RFC 8555.
Mozilla na svém blogu oficiálně představila vylepšený Firefox Send. Jedná se o službu pro jednoduché a soukromé sdílení souborů s end-to-end šifrováním. Služba byla testována v rámci dnes již ukončeného Firefox Test Pilotu. Pomocí Firefox Send lze posílat soubory o velikosti až 1 GB. Po přihlášení až 2,5 GB. Ukázka služby na YouTube. Zdrojové kódy Firefox Send jsou k dispozici na GitHubu [Hacker News].
Google Chrome 73 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 73.0.3683.75 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 60 bezpečnostních chyb.
Po půl roce vývoje od vydání verze 3.30 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.32 s kódovým názvem Taipei. Vydání obsahuje 26 438 změn od přibližně 798 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů. Zdůraznit lze například nové ikony.
Po více než roce vývoje od vydání verze 3.0 byla vydána verze 3.1 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení nebo na YouTube.
Příspěvek na blogu Giant Pockets představuje emulátor Box86 umožňující spouštět aplikace pro x86 na architektuře ARM. Diskuse na stránkách open source kapesního počítače a herní konzole Pyra.
Po deseti měsících vývoje od vydání verze 3.1 byla vydána nová stabilní verze 3.2 proprietárního multiplatformního editoru textových souborů a zdrojových kódů Sublime Text (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Sublime Text je ke stažení a k vyzkoušení zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 80 dolarů. Vývojáři editoru Sublime Text nedávno představili svého git klienta Sublime Merge. Ten je také ke stažení a k vyzkoušení zdarma. Licence stojí 99 dolarů.
Po půl roce vývoje od vydání verze 1.14.0 byla vydána nová verze 1.16.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se na svých blozích věnují Ľubomír Rintel a Thomas Haller. Zdůrazněna je podpora WireGuardu.
V rámci projektu OpenRA je vyvíjen svobodný engine pro starší strategické hry Command & Conquer (nyní jsou freeware) a Dune 2000. Vydání 20190314 pokrývá změny za posledního půl roku: vylepšené chování jednotek, přepis kódu pro AI a celkem 9 nových misí pro jednoho hráče.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| Sitova sonda | 4 | včera 17:55 |
| Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
| postgres optimalizace dotazu | 7 | 12.3. 16:21 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Java Arraylist polí a přidávání hodnot | 11 | 12.3. 19:22 |
| java HttpURLConnection IllegalStateException: connect in progress | 1 | 13.3. 09:30 |
| Úkol programovani | 21 | včera 16:36 |
| Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
| Problém s diskem WD | 6 | 10.3. 17:20 |
| Wi-fi kanál 12 - 13 | 3 | 11.3. 15:36 |
| makro Calc libreoffice Verze: 6.1.5.2 Ubuntu 16.4 | 7 | 13.3. 15:27 |
| Potvrzení chyby v LO fresh | 2 | 11.3. 22:06 |
| AirLive wl-5460ap like router | 11 | 12.3. 16:12 |
| Distribuce: Manjaro - grafická karta - Nvidia geforce 740m | 7 | 13.3. 14:06 |
| skenovani do SMB | 12 | 13.3. 10:06 |
| monitoring mdadm na CentOS 7 (systemd) | 12 | včera 17:36 |
| recovery vmdk z HP smartarray raid5 | 3 | 14.3. 13:54 |
| Ktery proces dela udp query port 53 | 28 | 14.3. 19:43 |
| Dynamická změna vlivu dlouhotrvající MT-zátěže na hostitelský systém | 7 | 14.3. 21:31 |
| Proxmox vs. ASRock J5005-ITX - virtualizace | 8 | včera 18:35 |
| poweroff vs shutdown | 1 | včera 18:29 |
| byobu backup/restore | 0 | včera 18:35 |
| DNS presmerovanie | 4 | včera 22:50 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: