Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Malé modely AI mají být velkým trendemMalé modely AI mají být velkým trendem. Infrastruktura pro rok 2025: Gartner předpovídá devirtualizaci a distribuovaná úložiště. Předvedli kvantovou teleportaci v infrastruktuře běžného internetového provozu. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti může dopadnout i na firmy s méně než 10 zaměstnanci.
Týden na ScienceMag.cz: O životě na bázi umělé inteligenceOrbitronika – spintronika má konkurenci. Nový metamateriál exponenciálně zesiluje zvukové vibrace. Webbův dalekohled objevil zatím nejmenší planetku z hlavního pásu.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.01. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2025.1. S kompletně přepracovaným systémem zálohování.
Vývojáři FFmpeg vytváří kurz assembleru (𝕏). Na Dokumenty Google jsou k dispozici první 3 lekce: One, Two a Three. Komunikace s vývojáři probíhá na Discordu.
GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.12. Současně s verzí 3.14 balíčkovače Cabal (Common Architecture for Building Applications and Libraries, Wikipedie).
V Las Vegas začal letošní CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. NVIDIA (YouTube) například grafické karty GeForce RTX 50, AMD (YouTube) procesory Ryzen 9950X3D a 9900X3D nebo Intel (YouTube) procesory Core Ultra 200S/H/U/V.
Byla vydána nová verze 2.53.20 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 1.29.0 nástroje pro synchronizaci dat mezi vícero počítači bez centrálního serveru Syncthing (Wikipedie, GitHub).
Byl vydán Mozilla Firefox 134.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 134 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Lenovo na CES 2025 představilo (YouTube) například ThinkPad bez trackpointu ThinkPad X9 Aura Edition, ThinkBook s rolovacím displejem ThinkBook Plus Gen 6 Rollable nebo přenosnou herní konzoli Legion Go S (8”, 1) s Windows nebo SteamOS.
Meta, mateřská firma sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads, ruší v USA program ověřování faktů (en). Nahradí ho modelem podle Muskovy sociální sítě 𝕏, tj. Community Notes.
Joshua Strobl sepsal přehled, jak probíhal vývoj desktopového prostředí Budgie v roce 2024 a jaké jsou plány pro rok 2025. Prioritou byla podpora Waylandu, aby i stávající řada Budgie 10.x zůstala funkční na distribucích, které X.Org opustí. Během roku 2025 by se měl vývoj přesunout do zcela nové řady 11.
Operační systém v 1000 řádcích (GitHub) aneb krok za krokem vytvoření malého operačního systému od nuly.
Vývojáři multiplatformního multimediálního přehrávače VLC na CES 2025 prezentovali (videozáznam na 𝕏) automatické generování a překlad titulků pomocí open source AI modelu běžícího lokálně. Detaily v příštím příspěvku na blogu VLC (𝕏).
Lednové číslo časopisu MagPi od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: MagPi 149 (pdf).
Raspberry Pi 5 je dnešním dnem k dispozici už také s 16 GB RAM. Cena je 120 dolarů.
Byla vydána nová verze 6.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Řešeny jsou kritické bezpečnostní chyby nalezené společností Radically Open Security při bezpečnostní auditu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.4. Thunderbird na verzi 128.5.0. Další změny v příslušném seznamu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 206. brněnský sraz, který proběhne 17. ledna od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A. V rámci srazu si můžete vyslechnout 2 krátké přednášky: Jiří Eischmann: vhsky.cz – přednáška představí PeerTube, otevřenou alternativu k YouTube, a bude se věnovat rozjezdu Vhsky.cz, české instanci PeerTube, na které se momentálně nachází také videa z konference OpenAlt a Jozef Mlích: chytré hodinky pohledem linuxáka – Proč chtít chytré hodinky, co se s nimi dá dělat bez ztráty soukromí. Různé střípky z vývoje doprovodné aplikace a komu darovat starší zařízení (třeba s vybitou baterkou). Přednáškový blok bude pravděpodobně živě streamován na vhsky.cz.
Došlo k napadení slovenského katastru ransomwarem. Vše stojí. Nelze vydávat stavební povolení, žádosti o trvalá bydliště. Geodeti nemohou zaměřovat a vytyčovat. Zemědělské a stavební stroje závislé na katastrální mapě nemohou pracovat. Banky nemohou ověřovat údaje, takže ani schvalovat úvěry, hypotéky apod. Realitní trh úplně stojí. Dědická řízení, jejichž součástí jsou nemovitosti, nebo pozemky, stojí. v Bratislavě např. nejde ani vystavit parkovací kartu pro rezidenty. Koupě a prodej nemovitostí je úplně zastaven. Tím ale výčet nejspíše nekončí. Další informace např. na aktuality.sk.
Chcete se zapojit do vývoje Debianu? Představena byla interaktivní mapa míst, kde vývojáři Debianu nabízejí podepisování PGP klíčů.
Byla vydána verze 1.84.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
QEMU | 20 | 7.1. 09:22 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Linux a PS VR2 | 3 | 6.1. 17:28 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: