Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Bakterie pohánějí robotySériová výroba a 3D tisk. Dá se penězi „z fondů“ zařídit, aby akademici více zakládali komerční firmy? Samořízená auta, vývoj kurzu bitcoinu, superpočítače. Nesouvislé úvahy o umělé inteligenci a svobodné vůli.
Jaderné noviny - 16. 6. 2016: Čas na atomicitu z C11?Stav vydání jádra. Leemhuis hledá regrese. Čas na atomicitu z C11?
Linuxové herní novinky - květen 2016V květnu vyšly hry FlightGear 2016.2 Barcelona, F1 2015, The Mims Beginning, Shadwen, Stardew Valley, Blueprint Tycoon, Stellaris a spousta dalších. Květnové linuxové herní novinky jsou zde.
Týden na ScienceMag.cz: Nejdelší matematický důkaz, 200 TB datRole počítačů v matematických důkazech. DNA počítače umožňují kombinovat digitální a analogový přístup. Robot od Boston Dynamics/Googlu. Útěk srnek podle magnetického pole. Elektrická dálnice, čištění vody pomocí nanovláken, glukometr napájený mobilem, grafen pro ochranu povrchu před námrazou.
Byla vydána verze 2.5.2-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Z novinek lze zmínit přelicencování knihovny Cygwin z GPLv3 na LGPLv3. Podrobnosti na blogu společnosti Red Hat [reddit].
Greg Kroah-Hartman vydal nová vanilla linuxová jádra 4.6.3, 4.4.14 a 3.14.73. Řešeny jsou mimo jiné dva bezpečnostní problémy CVE-2016-4997 (lokální eskalace práv) a CVE-2016-4998 (přístup do paměti mimo hranice alokované paměti) [reddit].
Letošní konference vývojářů a uživatelů svobodného kancelářského balíku LibreOffice LibreOffice Conference 2016 proběhne, díky spolku OpenAlt, od 7. do 9. září v Brně. Návrhy přednášek (CFP) se přijímají do 15. července. Od května do konce srpna probíhá registrace. Účastníci konference registrovaní do konce července získají konferenční tričko.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila vydání učebnice pro výuku programování pomocí vizuálního programovacího jazyka Scratch (Wikipedie) na Raspberry Pi Learn to code with Scratch. Dvaadevadesátistránkové pdf je k dispozici zdarma pod licencí Creative Commons (BY-SA-NC 3.0).
V listopadu 2014 Microsoft oznámil, že .NET Core (GitHub) bude open source a s oficiální podporou Linuxu (zprávička). Dnes bylo oznámeno vydání verze 1.0 tohoto frameworku pro Windows, OS X a Linux. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Po dvou loňských videoklipech (zprávička) představila společnost SUSE na YouTube svou letošní novinku Code Together - (Come Together parody).
V San Francisku probíhá čtyřdenní konference Red Hat Summit 2016. Včera byly na programu kurzy. Dnes začínají přednášky. Vybrané přednášky bude možné sledovat online. Videozáznamy budou k dispozici na kanálu YouTube Red Hat Summit. Na konferenci bude mít premiéru dokumentární film The Open Patient.
Red Hat, Codenvy a Microsoft spolupracují na vývoji Language Server Protocolu. Ten má usnadnit rozšiřování integrovaných vývojových prostředí (IDE) o další programovací jazyky. Podpora protokolu je již zabudována ve Visual Studio Code a v Eclipse Che. Více v často kladených otázkách (FAQ).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu vývojové desky Fireduino (2 x Arduino + audio modul + RTC modul + WiFi modul + Flash modul) od Firefly. Požadovaná částka 5 000 dolarů již byla vybrána. Fireduino lze aktuálně získat za 25 dolarů (+ doprava 5 dolarů). Dodáno by mělo být již v září. Další informace na wiki stránce.
Před týdnem byla vydána verze 9.0 zvukového serveru PulseAudio. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Arun Raghavan se v příspěvcích na svém blogu věnuje vybraným novinkám: lokalizaci zdrojů hluku a jeho potlačení (Beamforming) a vylepšením v potlačování ozvěny (Echo Cancellation).
Jason A. Donenfeld oznámil v diskusním listu LKML (Linux Kernel Mailing List) vydání WireGuardu, open source softwaru pro vytváření VPN tunelů na Linuxu. Dle oznámení se jedná o řešení rychlejší, jednodušší, štíhlejší a užitečnější než IPsec a mnohem výkonnější než OpenVPN. Jaderný kód je podle Grega Kroah-Hartmana v pořádku.
Mozilla na svém blogu představila Codemoji, možnost jednoduchého šifrování zpráv pomocí Emoji. Cílem Codemoji je seznámit uživatele se základy šifrování.
Na blogu věnovanému webového prohlížeči Chromium bylo oznámeno, že zdrojové kódy knihovny SwiftShader (Google Git) umožňující s vysokým výkonem renderovat 3D grafiku na CPU byly uvolněny pod open source licencí Apache 2.0. Knihovna SwiftShader je již od roku 2009 používána v prohlížeči Chrome pro renderování WebGL na počítačích se slabou grafickou kartou. U zrodu knihovny stála společnost TransGaming (pdf).
Byl vydán Linux Mint 18 s kódovým jménem Sarah. Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu 18 s prostředím MATE a druhé o vydání Linux Mintu 18 s prostředím Cinnamon. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (MATE, Cinnamon) a přehled novinek s náhledy (MATE, Cinnamon). Linux Mint 18 bude podporován až do roku 2021.
Po sedmi měsících od vydání verze 0.20.0 (zprávička) byla vydána nová stabilní verze 0.21.0 desktopového prostředí Enlightenment. Z novinek lze zmínit lepší podporu Waylandu nebo možnost přehrávání videa na ploše. Podrobnosti v souboru NEWS.
Byla vydána verze 3.00 open source programu pro prolamování hesel hashcat. Přehled novinek v příspěvku v diskusním fóru. Programy hashcat a oclHashcat (hashcat využívající grafickou kartu pomocí OpenCL) byly sloučeny do hashcat. Porovnání rychlostí verzí 2.01 a 3.00 v tabulce na Tabulky Google.
V březnu bylo oznámeno, že v létě bude vydána první alfa verze webového prohlížeče s renderovacím jádrem Servo. Včera byla oznámená (en) noční sestavení pro OS X a Linux. Ukázka na YouTube.
Byla vydána verze 2.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Z novinek lze zmínit například vylepšení podpory Xenu a OpenVZ.
Služba StartEncrypt od certifikační autority StartCom (konkurence Let's Encrypt) umožňovala komukoliv automaticky vydat certifikát k prakticky libovolné doméně (včetně domén jako Google, PayPal a Dropbox). Chyba (ve skutečnosti celá řada amatérských chyb) by měla být již opravena.
Byla vydána verze 5.0 frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Představení nových vlastností na YouTube.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Asus 1000H a wifi, Manjaro | 10 | 28.6. 22:11 |
Monito asus len blikne | 5 | 28.6. 15:59 |
Power_On_Hours vs. SSD | 3 | 30.6. 23:04 |
OpenSuse a laser tiskarna | 1 | včera 18:20 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP projekt v Netbeans na Linuxu a Windows | 2 | 27.6. 09:02 |
php OOP ukladanich promenych | 5 | včera 22:29 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: