Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Slevy na Goodoffer24 Back to School až 91 %: Windows 11 jen za €20, Office za €24!Slevy v akci Back to School pokračují. Jedna ze stránek, která poskytuje nejlepší nabídku a je také spolehlivá, je Goodoffer24.com. Zde jsou ceny které se vymykají, zvláště pro operační systém Microsoft, a to jak pro současnou verzi, tak předchozí, a také jak pro verze Pro či Home. A dále také, s exkluzivním kódem, můžete získat další 30% slevu, abyste se mohli těšit z doživotních licencí. Nebo jinak, platíte jen jednou a můžete zapomenout na problémy.
Týden na ScienceMag.cz: Technosignatury se možná dají snadno přehlédnoutNový objev ve světě polovodičů: Vědci potvrdili existenci další modifikace uhlíku. Black Hole Moon: Máme tu další nápad, jak by mimozemské civilizace mohly čerpat energii z černých děr. Vodu v hlubinách Marsu nepřeceňovat.
Týden na ITBiz: Budoucnost podnikové umělé inteligence není o větším množství datNess Czech spouští nový inovační datový hub pro střední a východní Evropu. Fortinet rozšiřuje bezpečnostní platformu pro ochranu kyberneticko-fyzikálních systémů. Umělá inteligence předvídá zločin a odhalí i ukrytou zbraň. Budoucnost podnikové umělé inteligence není o větším množství dat. Red Hat na podporu svých implementačních partnerů rozšířil partnerský program.
Týden na ScienceMag.cz: Informatici z Matfyzu získali US patent na vícezdrojový překladBlack Hole Moon: Máme tu další nápad, jak by mimozemské civilizace mohly čerpat energii z černých děr. Odchylky v interakcích částic mají ukazovat na existenci nových bosonů. Předpovídají nový detekovatelný zdroj gravitačních vln z kolabujících hvězd.
Dnes končí konference European GNU Radio Days 2024 věnovaná open source SDR (softwarově definované rádio). Videozáznamy přednášek jsou postupně zveřejňovány na YouTube. Pro nedočkavce jsou k dispozici nesestříhané streamy.
Operační systém Unix letos slaví 55 let. Zrozen (Wikipedie, časová osa Unixu od Érica Lévéneza) byl přelomu srpna a září 1969 v Bellových laboratořích (dnes patřících společnosti Nokia). U jeho zrodu stáli Ken Thompson a Dennis Ritchie. Seznam certifikovaných Unixů na stránce The Open Group (macOS, z/OS, AIX, HP-UX, UnixWare, SCO OpenServer).
Projekt Debian vydal aktualizovaná instalační média stabilní řady „Bookworm“ (12.7) a starší „Bullseye“ (11.11). Uživatelé Secure Boot jsou varováni, že zahrnutý shim 15.8 ruší platnost starších podpisů v UEFI, takže při dual-/multibootu je nutné postupovat obezřetně.
NSA zveřejnila přednášku Grace Hopper „Future Possibilities: Data, Hardware, Software, and People“ z roku 1982. Jde o sbírku postřehů z témat od výpočetního výkonu po bezpečnost z raných dějin začleňování výpočetní techniky do institucí. Video je na YouTube rozdělené do dvou částí: první a druhá.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.8 Yelt. Přehled novinek v Changelogu.
Organizátoři konference LinuxDays ukončili veřejné přihlašování přednášek. Teď je na vás, abyste vybrali nejlepší témata. Hlasovat můžete do pondělí 9. září. Poté podle výsledků hlasování organizátoři sestaví program pro letošní ročník. Konference proběhne 12. a 13. října v Praze.
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 12.2 a Linux From Scratch 12.2 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.40, Binutils 2.43.1, GCC 14.2.0 a Linuxem 6.10.5. Současně bylo oznámeno vydání verze 12.2 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd. Zdůrazněn je přechod z KDE 5 (Frameworks, Gear, Plasma) to KDE 6.
Byla vydána nová verze 5.11 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Vedle zdrojových kódů je k dispozici také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Národní CSIRT České republiky upozorňuje na zvýšené množství incidentů vyžadující přihlášení přes falešnou identitu občana pomocí BankID. Útočníci přichází s různými záminkami, aby donutili uživatele přihlásit se na podvržených stránkách. Jedná se například o smyšlenou pokutu za vysokou rychlost (typicky telefonát z cizího čísla), či reklama ve vyhledávačích - výhoda první pozice při vyhledávání legitimní služby. Upozorňuje uživatele, aby dbali zvýšené opatrnosti při přihlašování do různých služeb pomocí BankID. Útočníci tak získávají přístup k elektronickému bankovnictví.
Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.08.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení je již také na Flathubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 203. brněnský sraz, který proběhne netradičně v první pátek v měsíci, tj. 6. září od 18:00 na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A.
Prezident minulý týden podepsal zákon o veřejné hydrometeorologické službě. Zřízena bude databáze s otevřenými daty o počasí, klimatu, kvalitě vody a ovzduší, která bude zdarma a online přístupná všem občanům.
Knot DNS, tj. open source autoritativní DNS server, byl vydán ve verzi 3.4.0. Přináší DNS over TLS (DoT), XFR over TLS (XoT), …
Z aktuálních globálních statistik společnosti Statcounter: na desktopu má Linux podíl 4,55 %, Firefox 6,66 %, …
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,92 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 40,48 %. Procesor AMD používá 71,96 % hráčů na Linuxu.
Byl vydán Mozilla Firefox 130.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 130 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Intel dnes oficiálně představil (YouTube) sérii procesorů Intel Core Ultra 200V.
Ač to podle počasí nevypadá, prázdniny skončily. Nesmutněte však, neboť již tento čtvrtek bude Virtuální Bastlírna - setkání elektroniků, bastlířů, ajťáků a všech milovníků techniky! Jaké novinky a témata tam čekají? Nový procesor na trhu zpravidla vzruší jen uživatele PC, největší novinka tohoto měsíce se týká spíše bastlířů. Raspberry vydalo nový procesor RP2350, který je výrazným vylepšením původního RP2040. Kromě Arm Cortex M33 jader skrývá také RISC-V jádra a značné množství zajímavých digitálních periferií. Ač oficiální desky ještě nejsou dostupné, samozřejmě se strahovákům procesor i tak dostal do rukou a možná i do hledáčku elektronových mikroskopů. A poví si i proč má nový Bus Pirate s tímto procesorem lehké trable a jaké zajímavosti se nachází v erratě procesoru.
Tím samozřejmě novinky nekončí - ještě se bastlíři zmíní o novém nativním konfiguračním nástroji pro síťové prvky od Mikrotiku a o podpoře jednovrstvých plošných spojů v Altiu. Protože jsou ale bastlíři, nezapomenou i na čistě hardwarová témata.
Ze světa hardwaru ukáží nejen novinky nebo praktické poznatky ohledně minimalistických sad nářadí, které se dají vždy nosit s sebou, ale i pár lehce "retro" projektů. Vznikla například replika klávesnice k počítači Ondra a ke starým osciloskopům se dá v současnosti koupit emulátor disketové mechaniky, který používá standardní USB flash disky. A jak je zvykem, mají strahováci nachystaná i obskurní až bizarní témata, kupříkladu simulátor 555 na Attiny, čínské klony karet MIFARE Classic s nedokumentovaným backdoorem nebo velice osobité útržky z legendární knihy Rozeberte si PC. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 5. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.Společnost Yubico potvrdila bezpečnostní problém YSA-2024-03 svých tokenů YubiKey 5 a Security Key s firmwarem do verze 5.7, YubiKey Bio s firmwarem do verze 5.7.2 a YubiHSM 2 s firmwarem do verze 2.4.0. Útočník může z tokenu vytáhnout soukromý ECDSA klíč. Více na stránce EUCLEAK (pdf).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird? Byl publikován přehled vývoje za srpen (YouTube).
V sobotu 7. září lze navštívit Maker Faire Pardubice, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Správce sbírek Tellico (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. Přináší podporu Qt 6 a KDE Frameworks 6.
Systém pro správu hlášení chyb Bugzilla byl podle plánu vydán v nových verzích 5.2, 4.4.14, 5.0.4.1, 5.3.3 a 5.9.1, kde 5.2 představuje novou stabilní řadu, 4.4.14 by měla být poslední ve staré řadě 4.4, jíž končí podpora na přelomu roku, 5.0.4.1 je udržovací opravné vydání staré řady 5.0, dosavadní stabilní řada 5.1 byla přejmenována na 5.3 (nyní 5.3.3) a konečně vývojová verze 5.9.1 směřuje k budoucímu velkému vydání Bugzilly 6.
Meeting ESP komunity - podzimní edice 2024 proběhne v pátek 18. října v Brně. V přípravě jsou přednášky od vývojářů z Espressifu, lokálních firem i zapálených nadšenců do ESP a také praktický workshop a ukázky nových čipů.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (en, pdf), jež se týká kybernetických operací aktéra spojeného s ruskou Hlavní správou rozvědky (GRU), konkrétně 161. Specializovaného školicího střediska (Jednotka 29155). Jednotka 29155 je přinejmenším od roku 2020 zodpovědná za operace v počítačových sítích proti globálním cílům za účelem špionáže, sabotáže a poškození reputace.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
Vývoj webového serveru a reverzní proxy nginx byl přesunut z Mercurial na GitHub.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
double command na raspi | 5 | 31.8. 21:07 |
Home assistant - přístup z jiného subnetu | 5 | včera 14:50 |
"Sikovne" zablokovani Javascriptu v prohlizeci (WebRTC) | 1 | včera 23:52 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Nove PC s Intel alebo radsej AMD? | 11 | 3.9. 20:35 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: