Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Grafenové tranzistory laděné laseremVýzkum kvantových technologií v ČR. Supravodivost u sloučenin niklu. Vyrovnají se hody kostkou a mincí? Experimenty na Mezinárodní kosmické stanici. Hmotnost neutrin, nečekané chování mikrokapek vody…
Jaderné noviny – přehled za srpen 2019Přehled srpnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Týden na ITBiz: Jazyky budoucnosti mají být Python a GoNovinky od Aceru a Lenova. Vývoj na trzích IoT a CRM. I strojové učení může selhat.
Získejte licenci Windows 10 Pro za méně než 10 eur. Těžte z výhod nabídek GoodOffer24!Právě teď je možné se spolehnout na více než speciální ceny než kdy dříve. Potěšte se z promoakce GoodOffer24, která pro vás znamená velkou šanci získat licence na produkty Microsoftu doslova za pár šupů, které vám rozhodně s nízkými cenami od GoodOffer24 kapsu neutrhnou!
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová Fourierova transformaceMatematická hříčka na počest Douglase Adamse. Elektrody a přenos myšlenek – lidé hrají počítačovou hru, kdy na monitor hledí někdo jiný. Černé díry, temná energie a rozpínání vesmíru. Další kvantový algoritmus. Ocasy asteroidů, obyvatelné exoplanety, jezera na Titanu, evoluce sexu…
Byl vydán Debian 10.1, tj. první opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster a Debian 9.10, tj. desátá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 a Debianu 9 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 85 (pdf), HackSpace 22 (pdf) a Wireframe 19 (pdf), 20 (pdf) a 21 (pdf).
Mozilla.cz informuje o omezení služeb Mozilla Location Services (MLS) pro sběr a poskytování otevřených geolokačních dat, tj. otevřené alternativě například ke Google Geolocation API. Minulý týden byla Mozilla nucena výrazně omezit využívání API MLS, zejména pro komerční užití. Důvodem je, že společnost Skyhook Holdings má některé použité postupy patentované.
Byl vydán prohlížeč Vivaldi Beta pro Android, mj. s možností synchronizace, poznámek, historií zavřených listů. Dostupný na Google Play.
Do 24. září se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 3. prosince 2019 až 3. března 2020, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.
Po deseti letech od vydání verze 1.2.0 a dva a půl letech od vydání poslední opravné verze 1.2.19 byla vydána nová major verze 1.3.0 open source program pro hlasovou komunikaci Mumble (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Operační systém Unix slaví 50 let. Zrozen byl přelomu srpna a září 1969 v Bellových laboratořích (dnes patřících společnosti Nokia). U jeho zrodu stáli Ken Thompson a Dennis Ritchie. Časová osa Unixu a související odkazy na stránce Érica Lévéneza.
Microsoft potvrdil, že portuje klienta Microsoft Teams na Linux. Microsoft Teams je firemní platforma, která umožňuje textovou komunikaci, video hovory, datové úložiště pro ukládání souborů (na těchto souborech lze také spolupracovat) a integraci dalších aplikací do tohoto prostředí. Služba je integrována v předplatném Office 365.
V Šanghaji probíhají Google Developer Days (GDD). Představena byla například nová stabilní verze 1.9 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních aplikací nebo nová stabilní verze 2.5 programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Mozilla připravuje (en) vlastní odlehčenou VPN, tj. pouze pro prohlížeč. Pod názvem znovuzrozeného programu Test Pilot ji nabízí k vyzkoušení pro své uživatele ve Spojených státech. Na pozadí jsou servery Cloudflare, se kterou Mozilla domluvila velmi omezené nakládání s uživatelskými daty. Cloudflare má mít přístup k IP adrese, informacím o použitých portech a časovém razítku, ale pouze pro ladění případných problémů po dobu 24 hodin.
Byla vydána verze 13.0 živé linuxové distribuce OSGeoLive. Za distribucí stojí nevládní nezisková organizace OSGeo (Open Source Geospatial Foundation), jejíž cílem je podporovat a prosazovat společný vývoj otevřených geoinformačních technologií a dat. OSGeoLive vychází z Lubuntu a obsahuje celou řadu open source nástrojů pro zpracování geoprostorových dat.
Přihlašování přednášek nebo workshopů na linuxovou konferenci OpenAlt 2019 je do středy 11. září. Později přihlášené přednášky můžou zůstat bez povšimnutí a nedostanou se do programu. Pokud máte nějaké téma týkající se Open Source Software, Open Hardware, zpracování otevřených dat, počítačové bezpečnosti a soukromí nebo alternativ ve vzdělávání, tak vás rádi uvidíme. Součástí letošního ročníku je konference State of the Map CZ + SK, kterou organizuje OpenStreetMap.cz. Konference proběhne 2.-3. listopadu na Fakultě informačních technologií VUT v Brně.
VUSec (Systems and Network Security Group at Vrije Universiteit Amsterdam) zveřejnil informace o bezpečnostní chybě CVE-2019-11184 pojmenované NetCAT (Network Cache ATtack). Útočník může zneužit DDIO (Data-Direct I/O) v procesorech Intel například ke vzdálenému čtení stisků kláves v SSH, viz videoukázka na YouTube.
Po pěti měsících od vydání verze 5.6 byla vydána verze 5.7 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Google Chrome 77 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 77.0.3865.75 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 52 bezpečnostních chyb.
Richard Hughes na svém blogu informuje, že se společnost Acer zapojila do projektu LVFS (Linux Vendor Firmware Service). Uživatelé zařízení od Aceru tak budou moci provádět aktualizace firmwarů přímo z Linuxu. Prvním podporovaným zařízením je notebookem Aspire A315. Přehled všech podporovaných zařízení na stránkách LVFS.
Spolu se společnou celosvětovou stávkou za klima proběhne 20. září také digitální stávka za klima, které se může snadno zúčastnit každý web. Česká odnož iniciativy podporuje akci Týden pro klima, v jejímž rámci probíhá mnoho aktivit po celé ČR. Zájemci o účast najdou dokumentaci a technickou podporu na českém webu akce.
Největší česká linuxácká akce LinuxDays 2019 má hotový program. Těšit se můžete na přednášky, workshopy, stánky a spoustu doprovodného programu. Zároveň s programem byla také spuštěna registrace účastníků, takže se můžete přihlašovat. Vstup je jako obvykle zdarma. Konference LinuxDays se uskuteční 5. a 6. října v pražských Dejvicích na FIT ČVUT.
Po půl roce vývoje od vydání verze 3.32 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.34 s kódovým názvem Thessaloniki. Videoukázka na YouTube. Vydání obsahuje 23 929 změn od přibližně 777 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v již přeložených poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.
Společnost AdaptiveMobile Security zveřejnila informace o možných útocích na SIM kartu. Útočník může pomocí SMS řídit SIM kartu a skrze ní mobilní telefon oběti. Více na stránce Simjacker.
Na Humble Bundle lze zdarma na Steamu získat Endless Space Collection, tj. počítačové hry Endless Space a Endless Space - Disharmony. Endless Space Collection je oficiálně pro Windows a macOS. Díky Protonu ale také pro Linux. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Blockchainový projekt Tezos nedávno prošel procesem hard-forku a zrodil se nový projekt Dune Network. Držitelé XTZ tokenů si již bezpečně mohou vyzvednout své DUN tokeny a delegovat je na nějakou z veřejných Dune baker služeb jako je třeba Dune Whale.
Po roce a čtvrt od vydání verze 12.0 byla vydána verze 13.0 zvukového serveru PulseAudio. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zmínit lze například podporu Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audia.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Stereo mixer se sluchátkovým i line out výstupem a výstupem mikrofonu | 16 | 10.9. 09:56 |
UEFI/BIOS nevidí flešku | 7 | 10.9. 20:41 |
Barevná laserová tiskárna | 6 | včera 23:31 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Debian 10 - nelze se přihlásit k serveru (openvpn) | 12 | 7.9. 23:42 |
Nelze měnit oprávnění | 37 | 9.9. 11:54 |
Win7 a Lubuntu na samostatných HDD - nefunkční Win7 i po vrácení do původ. stavu | 20 | 11.9. 00:46 |
menulibre nelze spustit | 4 | 8.9. 21:50 |
Změna distra | 31 | 11.9. 17:02 |
Ubuntu klient: L2TP VPN vytvoří nefunkční cestu k serveru | 7 | 9.9. 22:25 |
postfix - filtrování | 1 | 9.9. 11:21 |
Pomalé zavádění TC filtrů | 1 | 9.9. 22:46 |
Duo Proxy Lab | 1 | 10.9. 08:49 |
Jak položit dotaz v Manjaro linuxu | 11 | 11.9. 03:06 |
Tiskárna na krátké texty | 8 | 10.9. 18:41 |
SSTP VPN na Mikrotiku vs Debian Jessie | 4 | 12.9. 15:35 |
sshd_config: Match dle keyfile | 2 | včera 16:08 |
Raspberry pi Vypnutí ventilátoru | 11 | včera 14:53 |
Divné chování Firefox | 2 | 12.9. 18:38 |
test case management | 2 | 12.9. 17:15 |
Gentoo VLAN - nastavení flagů | 2 | včera 09:23 |
synchro dhcpcd s HW | 6 | včera 22:52 |
Efektivní parsování logu | 9 | včera 23:41 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: