Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Galaktické civilizace mají preferovat dlouhověké hvězdyProč nepotkáváme mimozemšťany? MOND vs. temná hmota. Superkondenzátory z grafenu obohaceného dusíkem. Letokruhy stromů zachytily záhadné radiační bouře. Zlato se sráží na grafenu.
Týden na ITBiz: Umělá inteligence jako recenzentSuverénní cloud podle VMware. Výdaje na IT v regionu EMEA vzrostou v roce 2023 o 3,7 %. Lockheed Martin a Red Hat spolupracují na vývoji umělé inteligence pro vojenské mise. Do 180 zemí světa poskytuje z Česka podnikové a IT služby již 160 tisíc zaměstnanců. Ochrana dat v cloudových úlohách: DRaaS vs. BaaS. Umělá inteligence jako recenzent.
Distribuční novinky 43-45/2022Fedora Linux 37 byl odložen až na polovinu listopadu. Zato ještě v říjnu vyšla druhá aktualizace Tails, a pak v první polovině listopadu byla vydána nová reinkarnace distribuce Gnoppix mezi aktualizacemi řady dalších linuxových distribucí: PrimTux, OSGeoLive, OSMC, Peppermint OS, GParted Live a Clonezilla live nebo Red Hat Enterprise Linux 8 a odpovídající AlmaLinux.
Týden na ScienceMag.cz: Nanotrubičky z nitridu boru překonávají ty uhlíkovéUmělá inteligence porazila lidské odborníky při předpovědi chování proteinů. Našli černou díru nejblíž Zemi. Dá se inflační kosmologie falzifikovat? Polarizované rentgenové paprsky odhalují tvar a orientaci hmoty kolem černé díry. Kafe a koronavirus.
Multimediální přehrávač mpv byl vydán ve verzi 0.35.0, opět po roce. Nově podporuje např. PipeWire nebo DMA-BUF na Waylandu.
Moderní linker mold, rychlejší alternativa k GNU gold nebo LLVM lld, byl vydán ve verzi 1.7.0. Autor zvažuje změnu licence ze svobodné AGPL na nesvobodnou, pravděpodobně Business Source License (BSL), pokud se mu nepovede zajistit financování dalšího vývoje.
Herní engine Godot 4.0 bude mít také režim Movie Maker pro tvorbu filmů. Představení režimu v příspěvku na blogu. Ukázka na YouTube. Podrobnosti v dokumentaci.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již třetí ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,102 exaFLOPS. Druhý Fugaku má výkon 442,01 petaFLOPS. Nováčkem v prvním desítce je na 4. místě italský Leonardo. Česká Karolina s výkonem 6,75 petaFLOPS klesla na 85. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.28. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově lze importovat npm moduly.
Jorge Castro v blogovém zápisku srovnává podle svých zkušeností distribuce openSUSE MicroOS a Fedora Silverblue (chystané verze 37). Jde o distribuce s „neměnným“ základem systému, transakčními aktualizacemi a aplikacemi ve Flatpaku či kontejnerech (Distrobox nebo toolbx).
Bylo oznámeno (en) vydání Fedora Linuxu 37. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu listopadový souhrn novinek (YouTube). Sluchátka PineBuds Pro budou v prodeji od 2. prosince za 69 dolarů.
Kasiopea je soutěž v programování pro středoškoláky. Domácí kolo probíhá od 19. listopadu do 4. prosince. Vyzkoušet si lze úlohy z minulých ročníků.
Webový prohlížeč Mozilla Firefox byl vydán ve verzi 107.0. K dispozici jsou také poznámky k vydání pro podniky s výčtem důležitých oprav, které jsou společné s vydáním 102.5 ESR.
Česko.Digital získává podporu přes 7 milionů korun od Google.org na rozvoj digitálních dovedností Čechů. Česko.Digital je komunita expertních dobrovolníků z mnoha oborů od IT přes projektové řízení až po marketing. Jejím cílem je budoucnost, ve které technologie slouží lidem, bez ohledu na čas, místo nebo sociální podmínky. Tato vize, společně s úspěšnými projekty, které Česko.Digital již realizovalo, zaujala společnost Google. Google.org, filantropická odnož Googlu, se rozhodla organizaci podpořit na 2 roky částkou 300 tisíc USD (přibližně 7,3 milionů korun), které Česko.Digital investuje do rozvoje komunity a do cílených aktivit, které pomohou snížit dopady digitálních nerovností (tzv. digital divide).
Dnes vyšel internetový komiks Contra Chrome v českém překladu. Komiks pojednává o tom, jakým vývojem prošel Google Chrome a jaká rizika přinesl a přináší pro nás jako jednotlivce ale i pro celou společnost. Dozvíte se všechno, co jste kdy chtěli vědět o Chrome, ale báli jste se zeptat. Těšit se můžete také na Shoshanu Zuboff nebo veganské piraně :). Prosíme o šíření komiksu mezi uživatele. Obzvláště takové, co berou prohlížeč jako jednoduchou aplikaci pro zobrazování stránek. Vysvětlete jim, jak velkou roli dnes prohlížeč hraje a jaké to má důsledky.
Rocky Linux 8.7, klon Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 8.7, byl vydán. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.1. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vydán byl již také jeho klon AlmaLinux 9.1. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Společnost Epic Games vydala verzi 5.1 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo oznámeno vydání openSUSE Leap Micro 5.3. Jedná se o odlehčenou linuxovou distribuci s neměnným základem, nad kterou běží aplikace v kontejnerech.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.40.0. Nově je oficiálně podporován běh SQLite ve webovém prohlížeči (WebAssembly).
Bruce Byfield ve spolupráci s Jean Hollis Weber vydává druhé vydání knihy Designing with LibreOffice. Jedná se o aktualizaci první verze z roku 2016. Druhé vydání aktualizuje původní verzi, odstraňuje zastaralé informace a přidává aktualizované snímky obrazovky a nové informace o tématech, jako jsou kódy pro tvarování písma Harfbuzz, export do formátů EPUB pro čtečky, rozšíření Zotero pro bibliografie a Angry Reviewer, rozšíření podobné Grammarly pro úpravu dikce. V budoucnu autoři plánují vydávat další vydání podle potřeby, aby byla kniha Designing s LibreOffice aktuální. Kniha je k dispozici pod licencí Creative Commons Attribution/Share alike License version 4.0 a lze ji stáhnout na stránce projektu, kde lze také přispět autorům. K dispozici je také tištěná verze.
Mozilla zveřejnila výroční zprávu za rok 2021. Součástí je účetní závěrka a formulář 990.
Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z bezpečnostní konference Black Hat USA 2022.
Open source Virtual Machine Monitor Cloud Hypervisor byl vydán ve verzi 28.0. Jedná se o první LTS verzi s podporou 18 měsíců. Cloud Hypervisor je projektem Linux Foundation.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
BTRFS - někam zmizelo 57 GB | 2 | 13.11. 13:06 |
Zpracování souborů v adresáři podle správného číselného pořadí : 1 2 3 4 ...10 11 12 ...99 100 101 ... | 11 | 15.11. 11:14 |
Připojení na ssh server pouze po ping | 20 | 15.11. 13:37 |
Roundcube + 2FA | 6 | včera 10:16 |
BTRFS usb disk | 2 | 15.11. 11:38 |
Jak řeší GNU sed znak 0xff ? | 2 | 16.11. 15:27 |
nftables - příklad a základní nastavení | 16 | včera 15:32 |
Dojel jsem na BTRFS | 26 | včera 23:49 |
grub > systemd-boot | 5 | včera 13:53 |
Postfix header date format | 4 | včera 18:46 |
ffmpeg hw encoding z h265 na h264 intel | 5 | včera 18:21 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Zajmove krouzky nebo "kalendar" v DB | 2 | 17.11. 22:08 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Vyuzitie stareho ChromeBooku | 1 | 14.11. 11:38 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: